نظر منتشر شده
۵۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 319127
تائید رانت ۶۵۰ میلیون یورویی/ تخلف سیف و نعمت‌زاده محرز شد
بخش اقتصادی الف؛ 1 دی 94
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۰
دو عضو شورای رقابت اعلام کردند: شورای رقابت درجلسه دوشنبه خود پرونده موسوم به رانت ۶۵۰ میلیون یورویی را بررسی و ایجاد انحصار و رانت و شکل گیری یک بازار غیررقابتی و پرداخت به یک جریان خاص را تائید کرد.

نادر قاضی پور در گفتگو با مهر از برگزاری جلسه دوشنبه هفته جاری شورای رقابت درباره رانت پرونده ۶۵۰ میلیون یورویی خبرداد و گفت: در این جلسه موضوع شکایت احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلش شورای اسلامی علیه ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی و محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح شد.

این عضو شورای رقابت و نماینده مجلس افزود: اعضای شورا به این نتیجه رسیدند که این رانت و اختصاص مبلغ ۶۵۰ میلیون یورو، خارج از ضوابط و نوبت برای واردات کنجاله سویا به یک فرد پرداخت و این امر منجر به ایجاد انحصار و شکل گیری یک بازار غیررقابتی شده است. در اصل انحصار این پرونده به تائید اعضای شورای رقابت رسید و در مجموع جلسه بسیار مثبت ارزیابی می‌شود.

همچنین محمدعلی مددی عضو دیگر شورای رقابت در گفتگو با مهر با اشاره به بررسی پرونده ۶۵۰ میلیون یورویی در جلسه شورا عنوان کرد: شورا تائید کرد که اختصاص مبلغ مذکور برای واردات کنجاله سویا به یک فرد رانت بوده است، همچنین مطرح شد که اقدام به صورت انحصاری بوده و خلاق قانون صورت گرفته و واگذاری به یک جریان مطرح است.

شورای رقابت در دویست و سی و چهارمین جلسه خود در تاریخ ۳۰ آذرماه جاری ادامه بررسی ها درباره موضوع موسوم به رانت و پرونده ۶۵۰ میلیون یورویی را انجام داد. حدود یک سال پیش رئیس شورای رقابت از ورود این شورا به پرونده رانت ۶۵۰ میلیون یورویی خبر داده بود.

اوایل اردیبهشت ماه سال گذشته اخباری مبنی بر امتیاز ویژه وزارت صنعت و بانک مرکزی به یک واردکننده خوراک دام مطرح شد و بر این اساس شورای رقابت به منظور بررسی انحصار وارد این موضوع شد. براساس ادعاهای مطرح شده، براساس تفاهم نامه بانک مرکزی با یک شرکت خصوصی، این شرکت توانست ۶۵۰ میلیون یورو معادل ۹۰۰ میلیون دلار کالا را بدون پرداخت معادل ریالی آن قبل از واردات، وارد کشور کند.

همچنین رضا شیوا رئیس شورای رقابت پیش از این مطرح کرده بود که دیوان محاسبات در گزارشی ضمن محرز دانستن رانت ۶۵۰ میلیون یورویی به رئیس کل بانک مرکزی و وزیر صنعت، معدن و تجارت تذکر داده است.
 
کلمات کلیدی : 650 ، رانت
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۰:۴۴:۰۰
متاسفانه بسیاری از رانت خواری ها که در بانکها، صنعت و شرکت بورس و امور مالیاتی و ... اتفاق میافته فاقد مدرکه و نمیشه اثبات کرد
اما روند امور مشخص میکنه که با نظارت ضعیف و ناچیز و ادامه حضور مدیران قدیمی رانت فراوونی وجود داره (3406452) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۶:۵۰:۳۵
باز میخواهید به دولت قبلی ربط بدبد ؟؟؟ عیب نداره عادت هم مرضه که نمیتونید ترک کنید (3407398) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۲۰:۰۲:۳۵
خسته شدیم از اخبار فساد و بی اعتنایی مسئولین.
دوست من از حقیقت ناراحت نشید. اینکه بسیاری از مدیران دولت پیش رکورد فساد و رانتخواری رو شکستند شکی نیست. مهم این است که مارگزیده نباید از یک سوراخ دوبار گزیده شود. مماشات وزیر اقتصاد با مدیران میانی مراکز تابعه وزارت اقتصاد توجیه پذیر نیست. از قوه محترم قضاییه انتظار میرود با قاطعیت سیستم بازرسی اضطراری ویژه در این مراکز مستقر کند. (3407854) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۲۱:۱۵:۰۵
نه می خوان اینطوری کارای دولت قبلی فراموش بشه (3408004) (alef-13)
 
کیان
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۸:۳۳:۳۹
ای کاش من در جای دیگری به غیر از ایران متولد میشدم تا شاهد اینگونه رفتارهای ناپسند نباشم
مثلا ما در کشور اسلامی زندگی میکنیم . من نمدانم مجلس رو چه حساب وزیر صنعت را استیضاح نمی کنه دیگه خلاف از این بزرگتر . مگه مجلس کارش نظارت بر وزرا نیست . چرا مجلس سیاسی کاری میکنه . چرا حق مردم را پایمال میکنه ؟ انوقت دولت قبل را مورد هجمه قرار میدن . من از اقای روحانی میخام نسبت به وزرا مخصوصا وزیر صنعت حساسیت بیشتری به خرج دهد (3407624) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۸:۳۶:۳۱
فقط یک کلمه ؛متاسفم (3407632) (alef-13)
 
1364
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۹:۱۴:۵۸
سلام دوستان
چه کَسی گفته این حرکت خداپسنداته آقایان سیف و نعمت زاده رانت بوده است؟

شاید اون عزیزی که کنجاله سویا وارد کرده سودی از این واردات نبرده و صرفا بدنبال خدمت به کشور بوده است.

شاید آقایان سیف و نعمت زاده فردی مطمئن تر و با ایمان تر از اون عزیز پیدا نکرده بودند.

شاید اون عزیز به آقایان سیف و نعمت زاده رو انداخته و این آقایون برای این که دل نازک او را نشکنن آن مبلغ را به او داده اند.

شاید ...

اصلا من چکاره ام...

بذار تو حال خودم باشم
من و چنتا شمع

بذار تو حال خودم باشم اصلا نمی خوام پاشم... (3407735) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۹:۲۲:۳۶
خجالتم خوب چیزی استعفا بده این پیر مرد (3407749) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۴:۲۹:۳۲
سلام...
البته اصل ماجرا ربطی به این دولت ندارد و مربوط به دولت قبل می باشد!..ان شالله (3407115) (alef-3)
 
مهندس جنت شهري
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۷:۰۰:۲۲
رانت و اختلاس مذموم است در هر دولت و هر نظامي...اگر اين رانت محرز است بايدكساني كه انرا اعطا كردند جوابگو باشد..البته اگر فضا سازي نباشد چون نوشته دو عضو ..مگر شورا سخنگو يا رييس ندارد كه اعضا اطلاع رساني ميكنند..بودجه مملكت متعلق به پدر و مادر كسي نيست كه انرا به هر كس دلش خواست بدهد ..مگر دولت مهرورز است كه اينكارا انجام بشه... (3407423) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۷:۰۰:۳۹
داره میگه سیف و نعمت زاده چه ربطی به دولت قبل داره ؟... شاید بشه سرمون رو مثل کبک مدتی زیر برف کنیم و همه فساد و تنبلی و گندکاریهای این دولت را به دولت قبل ربط دهیم اما برای چه مدتی ؟ آیا میشه از مردم هم انتظار داشت باور و نگاه ما را داشته باشند ؟ (3407426) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۷:۰۶:۲۰
نه خیر اتفاقا مربوط به این دولته، بالاخره انتخابات هزینه داره باید یه جوری تامین بشه (3407441) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۷:۱۹:۲۳
وقتی عادت کردیم چشممان را ببندیم و دهانمان را باز کنیم باید هم تقصیر دولت قبل بیاندازیم (3407465) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۷:۲۱:۴۵
پس چی خیال کردی اینا مثل آب های دماوند پاک هستند فقط بعدا صداش درمیاد (3407471) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۷:۲۲:۴۷
نه داداش اونی که به دولت قبل مربوط است رسما اختلاس های میلیارد دلاری است نه رانت ! (3407474) (alef-3)
 
حمید
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۷:۲۳:۴۳
وقتی خانواده آقای نعمت زاده در 14 شرکت مدیر و عضو هیئت رئیسه هستند باید هم فساد باشه و شما اصلا خوتون رو ناراحت نکنید در این دولت عادی است برای همین هم سخنگو تکذیب میکنه ! دولت پاکدست و راستگو ! (3407477) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۸:۳۵:۲۸
من یادم نمیاد نعمت زاده تو دولت قبل وزیرصنعت بوده باشه یا سیف رییس بانک مرکزی ! (3407629) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۹:۵۵:۵۴
دقیقا با امضاء وزیر صنایع انجام شده است. ابتدا وزیر زیر بار نمیرفت الان داره مشخص میشه این دولت ، دولت تدبیر و همچنین امید است و از رکود خاج!! (3407834) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۶:۵۶:۱۹
خخخ. افتخاری دیگر در دولت رکود (3407414) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۷:۲۱:۴۴
افتخارش برای دولتی که انبارها رو خالی تحویل دولت بعدش داد. فحش هاش برای دولتی که با انبار خالی، کارش رو شروع کرد. (3407470) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۷:۵۳:۴۸
این رانت دادستانی اعلام کرد ضرر عمومی نداشته !از دولت تحریم و فساد و رکود خیلی هم بهتره (3407544) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۸:۰۱:۰۰
بله افتخاره پس چی
اون زمان که مملکت را خالی تحویل دادید انتظار نمیرفت که دولت بیاد اول مناقصه بزاره بعدا شرکتی که پیروز بشه واردات را انجام بده !
بله افتخاره که شما سریعا خلا های بازار را پر کنی
اگر اقدام دولت نبود الان تورم سال 92 بجای 25 درصد میشد 65 درصد (3407556) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۷:۰۹:۳۰
امروز محرز و فردا تکذیب و هزار فرا فکنی . تازه محرز بشه و نشه چه تاثیری در وضع مردم داره جزء اینکه رانت خواران پولدارتر و ما مردم روز بروز بیچاره تر (3407447) (alef-3)
 
قرتاسي
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۷:۲۴:۱۰
خوب حالا چي شد؟ يك نفر از اين آقايون اعدام شد؟ بخدا نه. همش پست بالاتر مي گيرند. مردم فيلم كرديد بقرآن (3407479) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۷:۳۸:۲۹
در کشورهای اروپایی چنین رسوایی ها منجر به استعفای سریع وسپس مجاکمه کشیده میشود ودر چین اعدام ودر ژاپن منجر به خودکشی میگردد و.لی در کشور ما انها را ناز میدهند در دهه 60 باز رانتی کوچک اتفاق افتاد وبه مجلس کشیده شد در صحن علنی بحث مفصل وجنجالی بپا شد بعد نماینده ای امد وگفت ضد انقلاب وبدخواهان فکر نکنند که ما وزیرمان را بخاطر 150 میلیون دلار به استیضاح میکشیم داستان با پررویی وبخیر وخوشی تمام شد حالا ان نماینده ها که بخوانند میدانند داستان چه بود ،از همان اول دولت عدالت که بر سر کار امد همه گفتند این اقایان معلوم است توسط چه کسی حمایت شدند وازاین رانتها بیش از این است باید دولت دورانش تمام شود بعد شاید بیشتر افشا شود ولی کسی را سئوال هم نمیکنند مگر از دولت قبل پرسیدند ،مگر سال های 60 و70 انهمه اتفاق کسی گفت خالوها خرتان به چند !!! (3407515) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۷:۴۰:۲۳
من شغلم آزاده ولی هر روز که عکس شهدا را رو در و دیوار میبینم خجالت میکشم که یه عده خون دادن تا من ایران را بسازم اما من کاری از دستم برنمیاد
چطور میشه که برخی تا این حد بی شرم و حیا هستند و به خون شهدا خیانت میکنند (3407519) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۸:۲۸:۳۴
اقا اینا رو برکنار کنید ما چقدر باید هی اعتراض کنیم چرا این اقای نعمت زاده و سیف نوبخت و سایر کارگزارها سرکار هستند. اینها جز گرانی و بالا بردن قیمت کاری بلد نیستند عشق کارگزارها بالا بردن قیمته. واعظی و نیلی و..هم باید کنار بروند چرا این همه تعارف وجود داره (3407614) (alef-3)
 
جواد
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۸:۴۹:۲۸
حقوق منه معلم رو در شب چله ندادند که شرمنده اهل وعیال شدیم چشممون روشن از این رانت 650000000یورویی (3407664) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۸:۴۹:۴۹
من که یک مرغدار هستم در زمان آقای احمدی نژاد هم می دانستم که هر وقت که این آقایی که سویا و ذرت عمده وارد می کند و متهم به رانت خواری است، هروقت به دلیل مشکلات مالی یا کارشکنی دولتی ها سویا و ذرت وارد نمی کرد، بلافاصله قیمت این اجناس در بازار روند صعودی به خود می گرفت. (3407666) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۸:۵۷:۱۱
وااااااااااااااااااااای بهروزی که بگندد نمک (3407691) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۹:۴۲:۱۰
هر دم از این باغ بری می رسد. (3407795) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۹:۴۴:۵۵
این قبیل مسایل آنقدر زیاد شده که دیگر عادی شده است اگر جایی وجود داشت که سالم و بدون فساد عمل میکرد جای تعجب دارد. (3407801) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۹:۵۰:۲۶
منتظر اعلام گزارش سازمان بازرسي در مورد واگذاري المهدي و هرمزال باشيد فعلا جناب اقاي سراج نامه اي به سران قوا دراين مورد نوشته كه محتواي ان معلوم نيست ولي وعده. فرمودند به زودي نتايج را اعلام خواهند كرد . شايد موضوع انقدر بزرگ و پيچيده و افراد درگير انقدر افرادي خاص هستند كه براي اعلام. عمومي ان بايد از سران قوا اجازه گرفته شود وگر نه براي اعلام تخلف من و تو كه احتياج به اين همه سكرت بازي وجود ندارد (3407814) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۲۰:۱۴:۲۲
ایا سایت الف هم به دشمنان منتخب ملت می پیوندد؟ (3407879) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۲۰:۳۰:۱۹
مرسي آقاي توكلي
رحمت به شير پاكي كه خوردي (3407922) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۲۰:۴۱:۴۷
حالا قراره چه كارشون بكنند ؟!! محرز شد (3407943) (alef-13)
 
مهندس جنت روستایی
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۲۱:۱۲:۵۳
کار کار خودشه کار ذولت قبله مگه میشه مگه داریم در این دولت این چنین اتفاقی بیافتد. (3407996) (alef-13)
 
علي وارنا
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۲۱:۱۸:۴۴
خب ايا وزير صنعت و رييس بانك مركزي هم مثل معاون اول دولت قبل محاكمه ميشوند؟؟؟؟؟ ايا عدالت است چنين افرادي هنوز داراي منسب هستند؟؟؟؟!! حالا دولت تدبير چه جوابي دارد بدهد؟؟؟ تا حالا دولت دهم را به فساد در همه سخنراني هايشون متهم ميكردند!!!!؟ حالا در كابينه دولت تدبير هم رانت و رانتخواري وجود دارد!!!!!! در شرايطي كه يكسره دولت تدبير از خزانه خالي و بي پولي ناله ميكند و پرداخت يارانه را مصيبت مي خواند !!!!!؟ انوقت رانت ٦٥٠ ميليون يورويي در ان رخ ميدهد!!!!!!! حالا بايد منتظر باشيم تا عكس المعل قوه قضاييه و دادستان كل كشور را در اين مورد ببينيم، مدعي العموم از حقوق مردم دفاع ميكند و طرح شكايت ميكند از عوامل رانت (3408011) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۲۲:۲۷:۲۸
٦٥٠ ميليون يورو....؟؟خدايا كرمت را شكر...به ما كه ميرسي اين ميشه حرام....به اونها كه ميرسه ميشه حلال تر از شير مادر...و فقط تذكر داده ميشه...الان من بودم ٦٥٠ ميليون بار دارم زده بودند به جرم اخلال در نظام اقتصادي كشور...فكر كنم همه خواب هستند...هيس هيس كنجاله بخور... (3408179) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۲۲:۲۷:۵۹
معلوم بود از گفتار و کردارشون که ریگی به کفششون هست. این دولت اون دولت نداره کلا اقتصاد ما بیمار است و هر کسی هر گوشه بتونه برای خودش یه برنامه ای جور میکنه. (3408180) (alef-13)
 
عليارى
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۲۳:۲۶:۱۷
گر حكم كنند غارتگران بيت المال گيرند هر كه را دردولتها بوده اند ،بايد گيرند. (3408284) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۲۳:۴۸:۳۹
حالا كه كسي كاري با اين رانت خواري ها نميكنه ،،،،،،،، حداقل اعلام نكنيد

بابا انفاركتوس ميكنيم ، خونمون ميوفته گردن شماها (3408313) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۲ ۰۰:۱۸:۱۳
بهتر است کمی صبور باشیم!!!! از دولت تدبیر و راستگو و از کدخداهای دور از خدای داخلی و خوارجی و آقا زاده های حریص و طماعشان و کدخداهای خارجی ایشان ، خیلی چیزها خواهیم دید . (3408350) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۱۰-۰۲ ۰۰:۲۳:۵۹
دولت حقوقدانان وارد میشود.... (3408356) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۲ ۰۰:۲۸:۲۶
نیاز به اثبات نداره ! اینا وضعیتشون از همون ابتدا معلوم بود (3408364) (alef-3)
 
شهرام رهنمای خرمی
۱۳۹۴-۱۰-۰۲ ۰۰:۴۵:۴۸
سیف مدیر عاملی خیلی از بانکها را داشته و در همه سر نخ اختلاس بوده حالا در بانک مرکزی چه کارها که نمی کند/ (3408376) (alef-3)
 
دلواپس باغیرت
۱۳۹۴-۱۰-۰۲ ۰۹:۰۲:۲۴
همین دولت تزویر بود که از اول اینکه سر کار اومده دائم میگفت خزانه خالیه اما برا جلوگیری از ورشکسته شدن شرکت های خودروسازی جناب نعمت زاده که نمیدونیم یک ملیارد دلاز از کجا پیدا شد اونم با اون خزانه خالی دولت تزویر و به داد اقای نعمت زاده رسید تبدیل به وام کرد تا مردم بیان خودروهای جناب نعمت زاده بخرن اونوقت سر ملت هم منت میزارن که وام بهتون دادیم (3408706) (alef-3)
 
رها
۱۳۹۴-۱۰-۰۲ ۰۹:۰۴:۲۵
محرز شد مباركه،اون قبلي ها كه محرز شد از اين وزير به كجا كشيد؟چه تغييري حاصل شد؟واقعا اين اخبار رانت و فاميل بازي و ثروت اندوزي و دنيا طلبي رو اگر قراره ترتيب اثري داده نشه و ديده نشه به نظر من ديگه بيان نكنيد فقط باعث دلسردي و نااميدي مردم عادي ميشه. (3408708) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۲ ۰۹:۱۴:۲۲
خدا كند كه بيايي...اللهم عجل لوليك الفرج... (3408733) (alef-3)
 
محسن
۱۳۹۴-۱۰-۰۲ ۲۳:۰۵:۱۶
این دولت فرصت نداد دوره
اولش تموم بشه شروع کرد (3410546) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۳ ۱۳:۱۸:۰۷
تقصیر احمدی نژاده ... !!! (3411546) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.