نظر منتشر شده
۱۶۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 228425
بزرگترین خیانتی که دختران به خودشان می کنند؛
عشق های خیابانی، اشک های پشیمانی
هادی شریفی، 8 خرداد 93
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۴۶
با "دوستت دارم" ، "از شما خوشم آمده"، "تو همان مرد یا زن رویاهایم هستی" شروع می‌شود و در بهترین و خوش‌بینانه‌ترین حالت اگر به تجاوز، قتل و اخاذی ختم نشود ثمره‌اش تلخی، شکست و پشیمانی است. دوستی‌های خیابانی این روزها به معضل اجتماعی تبدیل شده به طوری که بررسی پرونده های جنایی نشان می‌دهد برخی از جرائم از جمله قتل، آدم ربایی، اخاذی و تجاوز به عنف در پوشش این روابط پنهانی انجام می‌شود.

با نگاهی به صفحه حوادث روزنامه‌ها پایان تلخ این دوستی‌ها را می‌بینیم، روابطی که ابتدا با طعم آشنایی برای ازدواج و دوستی آغاز می‌شود و در پایان خاطره ای تلخ را برای یکی از دو طرف که اغلب دختران هستند رقم می‌زند. در برهه کنونی که وضعیت اقتصادی خانواده‌ها نامناسب است و گرانی‌ها فشار زیادی به سرپرستان خانوار آورده، متأسفانه حماقت‌های برخی دختران بیشتر شده و با قرار گرفتن در مسیر این گونه دوستی‌ها و افزودن به مشکلات خانواده، گناهی نابخشودنی را مرتکب می‌شوند.

نکته واضح در این گونه روابط این است که، هر عاشقي اول «عاشق خود» است و بعد عاشق معشوقه! به گزاره های زیر توجه کنید، آیا رنگ و بویی از عقلانیت و یا حتی انسانیت در چند مورد زیر، چه از ناحیه پسر و چه از ناحیه دختر می‌بینید؟

یک - دوستی خانم دکتر با بیمار خود؛ ۲۷ اردیبهشت ماه زن جوانی به نام سمیه ضمن مراجعه به کلانتری خود را پزشک معالج معرفی کرد و عنوان داشت: فردی به هویت منصور حدود ۴ سال می‌شود که تحت درمان من قرار دارد. در این چهار سال من با منصور رابطه دوستانه بر قرار کردم ولی اوایل امسال بود که من به عقد مردی از بستگانمان در آمدم و رابطه‌ام را با منصور به پایان رساندم. ولی منصور به این رابطه پایان نداد و شروع به اخاذی و مزاحمت برای بنده نمود.(۱)

دو - درخواست یک پسر از دوست دخترش: کلیه‌ات را بفروش و پولش را به من بده تا فیلمت را در اینترنت منتشر نکنم؛ پسر جوان پس از برقراری رابطه دوستی خیابانی با دختران، با طعمه های خود ارتباط جنسی برقرار می‌کرد و از این عمل خود مخفیانه فیلم تهیه می‌کرد و از آن‌ها با تهدید به انتشار فیلم مبالغی را اخاذی می‌کرد.(۲)

سه - اعتراف دختر عاشق پيشه به قتل زن باردار؛ دختر ۲۵ ساله اي که عاشق مردي شده بود، به قتل فجيع همسر باردار وي اعتراف کرد. دختر جوان در این ارتباط به قاضی می‌گوید : من عاشق «ح» (همسر مقتول) بودم و او را خيلي دوست داشتم ولي او همواره به من دروغ می‌گفت که می‌خواهد با من ازدواج کند. من به قصد قتل همسر باردارش به منزل او نرفتم فقط می‌خواستم زندگي آن‌ها را با گفتن حقيقت ماجرا خراب کنم چرا که خانواده‌ام از ماجراي رابطه من و «ح» خبر داشتند و آبرويم رفته بود ولي با يکديگر درگير شديم که من او را کشتم و طلاهايش را نيز سرقت کردم.(۳)

در هر سه مورد بالا غلبه احساس و هوس بر منطق و عقلانیت به وضوح دیده می‌شود؛ این‌گونه روابط آتشی زیر خاکستر است که اگر درمان و علاجی حداقل برای عقلانی کردن آن‌ها وجود داشته باشد بالطبع دیگر آسیب‌ها و معضلاتی که به دنباله این مسائل رخ می‌دهد کمتر می‌شود. امروز بزرگ‌ترین خیانتی که دختران به خودشان می‌کنند این است که به راحتی در دسترس پسران هستند و با آن‌ها رابطه برقرار می‌کنند. در دسترس بودن دختران برای پسران باعث افزایش تجرد گرایی شده است. در حال حاضر ۳۳ درصد دختران تجرد گرایی را برای آینده خود انتخاب کرده‌اند.(۴)

محمود گلزاری معاون ساماندهی جوانان در وزارت ورزش و جوانان چندی پیش گفته بود : سن روابط پیش از ازدواج به راهنمایی رسیده است. این یعنی زنگ خطر؛ در سال‌های گذشته برخی جامعه‌شناسان و روانشناسان نسبت به کاهش سن روابط دختران و پسران در جامعه هشدار داده بودند؛ اتفاقی که به گفته آن‌ها بر به تأخیر افتادن ازدواج و افزایش روابط جنسی قبل از ازدواج موثر است. به راستی چه توقع و انتظاری از دختری که در دوره راهنمایی رابطه جنسی نامشروع را تجربه می‌کند می‌توان داشت. (۵)

دکتر محمود گلزاری پیش‌تر نیز اعلام کرده بود که؛ در چند سال اخیر سن ارتباط با جنس مخالف تا ۱۱ سالگی کاهش پیدا کرده است. به طوری که دوستی دختران و پسران با مسائل عاطفی آغاز می‌شود و سرانجام به روابط جنسی و حتی ارتباط با چند نفر کشیده می‌شود. تحقیقات نشان داده است که ۴۰ درصد از دختران پیش از ورود به دانشگاه با پسری ارتباط داشته‌اند و ۲۰ درصد دیگر قطع ارتباط کرده‌اند؛ بنابراین ۶۰ درصد آن‌ها ارتباط با جنس مخالف را پیش از سن ۱۸ سالگی تجربه کرده‌اند. همچنین مشخص شده است که حدود ۴۰ درصد این افراد در زمانی ارتباط خود را شروع کرده‌اند که سنشان کمتر از ۱۴ سال بوده است؛ یعنی در دوران راهنمایی.

دکتر گلزاری همچنین اعلام کرده بود که ۸۰ درصد دختران دبیرستانی در ایران با یک پسر دوست هستند و حتی ممکن است ارتباط جنسی هم داشته باشند. در حالی که خانواده‌ها و مسئولین مدارس از این موضوع بی‌اطلاع هستند.(۶)

سیما فردوسی استادیار روانشناسی دانشکده علوم تربیتی دانشگاه شهید بهشتی در این باره می‌گوید: کاهش سن روابط قبل از ازدواج موضوعی چند وجهی است که علت‌های بی‌شماری دارد. سهل‌انگاری خانواده و عدم نظارت والدین بر روابط و هیجانات نوجوانان و جوانان یکی از دلایلی است که در سال‌های اخیر روابط جنسی نوجوانان و جوانان را منجر شده است به طوری که این روابط در سنین پایین و حتی در مقاطع تحصیلی راهنمایی دیده می‌شوند. خانواده‌ها درایت ندارند و این عدم درایت در تربیت فرزند منجر به آسیب‌های جدی تربیتی می‌شود.

فردوسی اعتقاد دارد: بی‌برنامگی خانواده، کمبود عاطفی و روابط عاطفی کمرنگ در خانواده این رابطه را تشدید می‌کند. البته مدارس از طرفی نوجوانان را با این روابط آشنا کرده و دانشگاه‌ها نیز برای جوانان نوعی تنوع در سلیقه ازدواج ایجاد کرده که سن ازدواج را بالا برده است.(۷)

سرهنگ عبدالله قاسمی- معاون اجتماعی پلیس آگاهی کشور- هم می‌گوید: درصد زیادی از تعرض‌ها به دختران و زنان جوان در قالب دوستی‌های خیابانی و به بهانه شناخت قبل از ازدواج صورت می‌گیرد که باید زنگ هشدار را برای خانواده‌ها به صدا درآورد.

دکتر مجید ابهری آسیب شناس اجتماعی هم در مورد دوستی‌هایی که به ازدواج ختم نمی‌شوند می‌گوید:۹۰ درصد دوستی‌های خیابانی، هوس آلود و بی هدف است. برقراری ارتباط عاطفی بین انسان‌ها، نیاز به زمان، شناخت و هماهنگی در زمینه‌های فرهنگی و اخلاقی دارد. از آنجا که انتخاب‌ها در این گونه دوستی‌ها بر اساس معیارهای ظاهری و مادی است، زیبایی ظاهری، آرایش و پیرایش، مدل خودرو و … معیارهای انتخاب دوست در خیابان‌ها هستند. بنابراین پایان تلخ و غم انگیز این‌گونه دوستی‌ها را می‌توان در صفحات حوادث و اخبار جنایت‌ها و آزارهای جنسی و تجاوزها دید.(۸)

متأسفانه اغلب دختران با این موضوع احساسی برخورد و یک نفر را یک شبه تبدیل به همه زندگی خود می‌کنند، کسی که نه ارزش محبت دارد و نه ارزش احترام. خود را نیز گول می‌زنند و بر این گونه روابط نام «نامزدی» می‌گذارند و نامزدم نامزدم می‌کنند در حالی که خود می‌دانند عاقبت این‌گونه روابط چیزی جز تباهی نیست، هوس و هوس بازی با نامزد بودن فرق دارد. دوستی‌های خياباني، براي دختران نوجوان و جوان به نظر راه شادي است كه آن‌ها را به سرمنزل مقصود می‌رساند! اما در واقع بيراهي است كه ره به تركستان دارد و جز گرفتار شدن در فحشا چيز ديگري عايد آن‌ها نمی‌کند.

منابع :
۱- باشگاه خبرنگاران ، سوم خرداد ۹۳ ، کد خبر : ۴۸۴۹۷۲۸
۲- روزنامه خراسان ، صفحه حوادث ، دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۳
۳ – تابناک ، ۰۷ خرداد ۹۳ ، کد خبر: ۴۰۳۶۰۶
۴ – گفتگوی دکتر امان الله قرایی مقدم با پایگاه خبری فردا نیوز ، ۱۵ ارديبهشت ، کد خبر: ۳۳۹۴۵۹
۵- روزنامه جهان صنعت یکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۲ صفحه ۱۴
۶- پایگاه خبری تحلیلی فرارو ؛۲۸ تیرماه ۹۱ ، کد خبر: ۱۱۹۴۱۳
۷- روزنامه جهان صنعت یکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۲ صفحه ۱۴
۸- پایگاه خبری شفاف به نقل از خبرگزاری مهر ؛ ۱۵ اسفند ۹۱ ، کد خبر: ۱۰۱۸۷۱
 
احسان
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۰۸:۴۹:۴۶
جدا از بحث مطرح شده:
"بزرگترین خیانتی که دختران به خودشان می کنند"! دختران؟! آیا در جامعه امروز ما دختران به اندازه ی پسر ها صاحب تفکر و آزادی عمل نیستند؟ (2170966) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۰۹:۳۱:۱۶
همیشه افرادی پیدا میشوند که در پاسخ به این حرفهای حساب چرت و پرت تحویل می دهند (2170998) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۰:۱۴:۰۵
وقتی رییس جمهور می گوید که با زور کسی را به بهشت نمی توان برد، یعنی اینکه دخترها و پسرها آزادند که هر کاری که دلشان خواست بکنند. سری به پارک ها بزنید و ببینید که چه می گذرد.

با این مدیریت اجرایی اوضاع روز به روز بدتر می شود تا جاییکه با کمال تاسف و شرمساری همانند تورم، رتبه جهانی بی بندباری را هم کسب خواهیم کرد.

غفلت امروز تاسف در آینده را بدنبال خواهد داشت. (2171061) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۰:۵۳:۲۶
آشپزی که خود می‌داند وجود زیادی فلفل غذا را غیراستفاده می‌کند چرا بی‌جهت ظرف فلفل را داخل آن می‌اندازد. نمی‌دانیم چه بهشتی برای مردم تدارک دیده‌اند در باغ سبزی که قبلا به مردم نشان داده شد که سرابی بیش نبود. بیایید با مردم شفاف سخن بگوییم. (2171129) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۱:۰۵:۱۳
افزایش آمار ابتلا به ایدز از طریق رابطه جنسی گواه همین مسئله است. (2171155) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۱:۳۰:۴۷
اقتصاد آلوده، ریشه همه ی دردهای کشور است.

اگر اقتصاد سالم بود، جوان با طیب خاطر ازدواج میکرد
ولی حالا سن ازدواج بسیار بالا رفته و طبیعتا جوانان نیازشان را در بازار آزاد جستجو می کنند.
چرا خجالت می کشیم حقیقت را بگوییم؟
مدیران اقتصادی باید جوابگوی تضعیف خانواده ها، فساد اخلاقی و اجتماعی و فرهنگی هم باشند.
ایکاش نیرویی مثل دکتر ظریف یا وزیر بهداشت، متولی اقتصاد کشور بودند.
کمیسیون اقتصادی مجلس چه می کند؟
وزیر اقتصاد چه می کند؟
وزیر کار و رفاه چه می کند؟
بفکر 3 سال دیگر و انتخابات مجدد هم باشید لطفا! (2171201) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۱:۴۶:۵۰
خیر!
اگه اینطور بود باید فساد در قشر مرفه کمتر میشد.
در حالیکه در این قشر فساد و عدم اعتقاد به باور های دینی کمتر است. بیخود همه چیز رو به گردن اقتصاد نندازید (2171221) (alef-13)
 
سید
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۵:۴۲:۴۸
دوستِ عزیز،ثروت بی اندازه همانند فقر مطلق فساد آورست،فرق ایندو اما، اینکه ثروتمند نیازهای جنسی و عیش و نوش خود را با خرید تن و جسم و داشته های نیازمندان تهیّه میکُند، امّا انسان زیر خط فقر با فروشِ تن و جسم و داشته هایش صرفاً نیازهای اولیّه اش را تأمین میکند و این بسیار دردآور است لقومٍ یعقلون... (2171549) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۹ ۱۱:۵۰:۵۱
شما چرا دست روی قشر مرفه گذاشته ای از قدیم دو گروه بیشتر به فساد روی آورده اند قشر بسیار مرفه وقشر بسیار فقیر سخن بر سر قشر متوسط واکثریت جامعه است قشری که اگر شرایط اقتصادی برایش فراهم باشد به حق خود قانع است وبه زندگی نرمال مشغول می شود !!! در ضمن وقتی فساد اوج گرفت همه به آن مشغول می شوند حتی اقشاری که می توانند ازدواج کنند به هر حال وجود زنان خیابانی تهدیدی جدی برای همه خانواده هاست! (2172388) (alef-10)
 
صادقی
۱۳۹۳-۰۳-۱۱ ۰۳:۳۸:۰۷
نقل این حرفها نیست
کلا کشور ما دچار بحران های جدی فرهنگی و اجتماعی شده است مهم ترین دلیلش عدم برنامه ریزی برای آینده جوانان بوده است. تا جایی که یادمه از دهه 60 تا زمان فرا رسیدن خرداد 76 شعار و بود و شعار، یعد از دوم خرداد هم بخاطر سو برداشت های مکرر و عامیانه از جامعه مدنی و مفهوم آزادی، بحران های اخلاقی پر رنگ تر شد... بنگرید به جریانات سطحی فمینیزم در ایران و صفحات شبکه های اجتماعی...، واقعیت این است که جوانان این مملکت در دولت سازندگی و اصلاحات و بعد دولت مردمی احمدی نژاد همیشه در حاشیه بودند و تنها لطف این دولت ها هدایت جوانان به سمت دانشگاهها برای اتلاف عمر بود و نه یادگیری حرفه و هنر. (2176357) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۳-۰۳-۱۳ ۲۰:۳۲:۴۰
بي غيرتي ديني و اخلاقي يعني بي اعتقادي به دين و اخلاق كه آن هم زماني بوجود مي آيد كه كساني كه داد دين و اخلاق ميزنند شكمشان سير و جيبشان پور پول و خانه هايشان چند طبقه و اولادشان سر كار خوب و .... باشد . حضرت علي از نداري سنگ به شكم نمي بست بلكه ميخواست درد گرسنگان را با تمام وجودش درك كند (2182856) (alef-13)
 
موبینا
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۱:۵۸:۵۱
آن چیزی که از یاد این دختران و پسران فراموش شده، جایگاه تعهد و وفاداری به همسر آینده‌شان است. آنها این موضوع را باید بدانند که اگر می‌خواهند همسر آینده‌شان هم متعهد باشد و به آنها وفادار بماند، باید خودشان هم متقابلاً به آنها وفادار باشند. این‌طور نیست که به تبع نفس، در مجردی هرکاری که خواستیم انجام دهیم و بعد انتظار داشته باشیم که در زندگی مشترکمان یک فرد پاک و مقدس نصیب‌مان شود. (2171252) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۵:۴۰:۴۷
اصولا دیدگاه جوونا نسبت به تعهد عوض شده تا اونجایی که من دیدم تا قبل از ازدواج کاملا اعتقاد دارند که هر کاری میتونن انجام بدن ولی بعد از ازدواج باید متعهد باشن که البته توهمی بیش نیست چون بعد از ازدواج هم هیچ تعهدی ندارن.....
خلاصه باور جوونا نسبت به همه اعتقادات وسنتهاشون عوض شده. (2171544) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۳-۰۳-۰۹ ۰۸:۰۵:۱۳
افرین موافقم (2172266) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۴:۲۴:۲۷
چرا همه چیز را یک بعدی نگاه می کنید؟ همه مشکلات اقتصاد نیست. حتی اقتصاد هم معلول فرهنگ است.

چرا درکشورهای مرفه سن ازدواج بالا و آمار ازدواج پایین است؟ (2171446) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۷:۱۱:۵۰
کاش می شد هزار تا مثبت بدم، همه این مسائل ریشه در اقتصاد داره (2171675) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۷:۲۶:۱۳
بنظرم در بحث اقتصادی بیشتر از فقر اختلاف طبقاتی هستش که مانع ازدواج می شه چون جوان ها بخصوص دخترها با نگاه به زندگی پولدارها کهانظرتعداد کم هم نیستند به راحتی ازدواج نمی کنند و بسیار رویایی به زندگی مشترک نگاه می کنند و البته خانواده دخترها (2171689) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۹:۴۶:۵۲
مهمترینش بیتفاوتی خانواده است . چندماه پیش توهمین سایت شما گزارشی منتشرکرده بودین ازدخترایی که برای ادامه تحصیل میان تهران ودیگه به شهرشون برنمیگردن وبعضیاشون متاسفانه با پسرای غریبه یه خونه گرفتن وباهم زندگی میکنن وپدرومادره هم اصلا پیگیری نمیکنه دخترمون کجاست چی میکنه تو این شهرتک وتنها !
بعدم نبود خواستگاربرای دخترخانمها هم مشکله دیگست وبالا رفتن سنه ازدواج خانمها وازهمه مهمترجوروانی جامعه وتبلیغات وفیلمها که نشون میدن دخترا بیشوهرموندن وپسر نیست وشوهرنکردن دخترای دهه شصت اینو به همه القا کرده کوشوهر ؟ باید مخه یه پسریو بزنی وکه مخ زدن همانا ومشکلات بعدیش !
قبلا ما جرات نداشتیم با جنس مخالف حرف بزنیم وخانوادمون اگر میفهمیدن قلمه پامونو میشکستن .
اماالان خوده خانواده ها دختراشونو تشویق میکنن برین دوست پسرپیدا کنین وتا باهاش ازدواج کنین
وتازه یادم میدن چطوری وحتی بدون صیغه محرمیت !پدرومادر دختره ،پسره رو تو خونشون راه میدن و تو جریانه کامل هستن وبعدم اخرش همین چیزایی که شماتعریف کردی وچندنمونه رو دیدم که اخرش پسره همینجوری دخترو ول کرده ورفته وپدرومادرم توجریانه کامل بودن ودخترشونو تشویق میکردن که چه کاره خوبی که یه دوست پسرپیدا کردی والانم این دخترا تو فازه شدیده افسردگی هستن .
مورد بعدم که خودم دارم میبینم روابط دخترای مجرد با مردای متاهله که روبه گسترشه . بیشترهم به خاطرنبود قوانین که تو شرکتهای خصوصی یا متاسفانه استادای دانشگاه با شاگرداشون !
تو خوده امریکا جزقوانین هرشرکتیه وهرمحله کاریه که اگه تو تومحل کارت با همکاره جنس مخالفت، ارتباطت بکشه به جاهای باریک هردو اخراج هستین !
اما اینجا متاسفانه استادمتاهل دانشگاه توهرترم چندتا دانشجوی دخترشو تو اب نمک میخوابونه موهمه هم میدونن ولی هیچ برخوردی بااون استاد نمیکنن .
هم خونواده ها وهم جامعه وهم مسیولا بااون قوانینشون ماشالله دست هرخارجی رو تو دیدگاههای روشنفکرانه بستیم وازخارجی ها روشنفکرترشدیم ما (2171841) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۲۳:۴۶:۱۲
چرا خودتو به اون راه میزنی دوست من؟ خیلی از این روابط تو خانواده هایی که زیر پای بچه 18 سالشون 206 انداختن دیده میشه. برخی از افراد به ازدواجهای بدون عقد روی آوردن . خیلی ها این تنوع بازار دوستی رو دوست دارن این لاقیدی رو. اینا مشکلات فرهنگیه نه اقتصادی بپذیرید خواهشا. (2172103) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۶:۲۷:۳۷
من جانب هیچ بحثی را ندارم اما میشه بگید شما این آمار را از کجا آوردید؟ (2171633) (alef-13)
 
بهمن
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۱:۵۱:۱۶
عزیز من مشکل عمده اصلی فقر اقتصادی است که والدین از صبح تا شب درگیر پول در آوردن هستند ودیگر فرصتی برای فرزندانشان ندارند .البته موضوع پولدار ها فرق میکند آنها برای کلاسشان دخالت نمی کنند.در هر حال این موضوع هیچ ربطی به صحبت رئیس جمهور ندارد و البته ایشان حرف کاملا حق و صحیح زده است. (2171228) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۲:۲۲:۱۸
بازهم شما سطحی به موضوع نگاه می کنی دوست من!مشکل اصلی اقتصاد هستش.شرایط زندگی روز به روز سخت و سخت تر میشه.با این شرایط کسی نمیتونه ازدواج کنه.هر قدر هم که شما میخوای حرفای قشنگ بزنی و تقدس نمایی کنی بی فایده است.راه حل فقط و فقط تقویت اقتصاد (2171306) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۲:۴۷:۵۵
به نظر شما، وقتی دختر و پسر از سنین 5-6 سالگی از ارتباط با هم منع میشوند و ارتباطشان محدود میشود چقدر از جنس مخالف شناخت پیدا میکنند؟ ایا با این وضعیت طبیعی نیست که دختر و پسری که در شناخت و ارتباط طبیعی با جنس مخالف محدود بوده اند، در د.ره نوجوانی و هنگام غلیان احساسات و غرایض در دام اولین وسوسه ها بیافتند؟ جالبه که با این وضعیت، بعضیها پیشنهاد میکنند که دانشگاهها هم تفکیک جنسیتی شوند! تا وقتی اموزشها به موقع و به مقدار لازم و کافی نباشد، اوضاع هرروز بدتر از قبل خواهد بود. (2171337) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۴:۴۰:۱۶
عزیزم این مسائل سالهاست وجود دارد و ربطی به روحانی ندارد.... (2171467) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۴:۴۳:۱۶
با تشکر از نویسنده ، واقعا بعضی دخترا راحت گول میخورن ، تازه خودشون رو زرنگ نشون می دن ولی نمی دونن زرنگ زنبوره . (2171469) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۵:۳۵:۳۶
توهم از این آب گل آلود میخای ماهی جناحی بگیریا کلک!!!!!! (2171539) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۲۳:۴۰:۵۷
نیاز جنسی یک غریزه طبیعی است وباید برطرف بشه وگرنه اسیب های اجتماعی زیادی دارد ولی با توجه با این که سن ازدواج خیلی بالا رفته ودر صد زیادی ازدواج ها به طلاق منجر میشه ومشکل جنسی این افراد شدیدتر از مجردهاست فکر اساسی باید کرد (2172097) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۲۳:۴۵:۳۴
سال هاست که ما نه تنها در پارک ها در تمام جاها میبینیم چه خبره شما راه بردن به بهشت را نشان دهید (2172102) (alef-13)
 
وحید
۱۳۹۳-۰۳-۰۹ ۰۲:۰۰:۲۸
حرفت کاملا درست و متینه (2172203) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۳-۰۳-۱۳ ۲۰:۲۷:۲۷
دوست عزيز غفلت امروز از كوتاهي ديروز است . كوتاهي ديروز هم ريشه در بي بند و باري در عقايد مسولين ما داشت . يكي با بي غيرتي دينش را با پول عوض ميكند ديگري هم ميبيند و جسمش را با پول عوض ميكند . هردو عين هم است (2182850) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۰:۳۲:۵۴
آقا یا خانم حرف حساب، تا حالا اونهایی که با خواستگاری و با حضور برزگترها و تائید اونها ازدواج کردن کارشون به طلاق و اشک و دعوا و گرفتاری نکشیده؟!!!! (2171087) (alef-13)
 
ايراني
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۱:۴۵:۰۴
مشكل اينجاست اغلب مادرهاي نسل حاظر تربيت كردن رو از والدينشون ياد نگرفتن فقط تربيت شدن چه خوب چه بد (2171219) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۲:۰۱:۴۰
اسلام چه نوع رابطه‌ای را اجازه می‌دهد؟

روابط بین زن و مرد چند صورت دارد: رابطه زن و شوهری، رابطه علمی، رابطه حرفه‌ای و شغلی، رابطه دوستانه.

-رابطه زن و شوهری

اسلام رابطه زن و شوهر را که بر اساس موازین شرعی و عقد رسمی تحقق پیدا می‌کند، مورد تأکید قرار داده است و مستحب مؤکد می‌داند.

-رابطه علمی بین زن و مرد

این نوع رابطه با حفظ موازین شرعی و رعایت حدود الهی از ناحیه زن و مرد مجاز است و بهترین مصداق بارز آن رابطه بین استاد و شاگرد است.

- رابطه شغلی و حرفه‌ای

در این گونه کارها اگر زن و مرد ضوابط شرعی را رعایت کنند و مرتکب عمل حرامی نشوند، می‌توانند هم زنان و هم مردان مشارکت فعال داشته باشند،

مانند پزشکی!

-رابطه دوستی بین دختر و پسر

این نوع رابطه از نظر اسلام حرام است و قرآن از دوستی بین دختر و پسر و این گونه روابط نهی کرده است، تنها رابطه‌ای که مقدمه ازدواج باشد، مانند صحبت کردن با اطلاع خانواده‌ها در چند جلسه اشکال ندارد. (2171258) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۲۳:۲۵:۰۰
تكبير , مومن 36 ساله دارين اينا رو ميگين و كلي توسط راديو تلوزيون و مربي هاي پرورشي تو مدارس و خلاصه مساجد و منابر و غيره روش تبليغ كردين , پس چرا الان به گفته خودتون وضعيت اينجور بحراني شده ؟ (2172080) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۱:۵۸:۰۲
الان اینی که گفتی دقیقا چه ربطی به موضوع داشت؟؟؟؟!!!!!!
واقعا متاسفم
شما راحت باش (2171251) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۲:۴۷:۵۱
نوشتید:
"آقا یا خانم حرف حساب، تا حالا اونهایی که با خواستگاری و با حضور برزگترها و تائید اونها ازدواج کردن کارشون به طلاق و اشک و دعوا و گرفتاری نکشیده؟!!!!"


بله کار آنها هم به طلاق کشیده ولی ببینید چند درصد از این آشنایی ها به طلاق ختم می شود و چند درصد از آشنایی های خیابانی
اصلا چند درصد از آشنایی های خارج از عرف و خیابانی به ازدواج ختم می شود که بخواهند طلاق بگیرند
مگر نه این است که در آشنایی های خیابانی پس از مدتی رابطه و سو استفاده جنسی و مالی از طرف مقابل طرفین همدیگر را رها میکنند و کار به دعوا و آبرو ریزی و جنایت و... میکشد
این نیز نوعی طلاق است که البته در آمار نمیگنجد (2171336) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۱:۵۷:۳۵
برخی دخترها می‌دانند که پسرها قصد ازدواج ندارند و پسرها نیز علناً به طرف مقابلشان می‌گویند که قصدشان از این دوستی برای شناخت و ازدواج نیست. آنها فقط برای خوش‌گذرانی باهم شریک جنسی و دوست می‌شوند و به‌ این طریق می‌خواهند از تنهایی دوران مجردی فرار کنند (2171250) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۲۳:۲۶:۵۳
جرف حساب جواب نداره , اين يه توافق دو طرفه است كه مشكلات ازدواج رو هم نداره بشرطي سر همديگه كلاه نذارن و از اول روراست بگن كه قصدشون از دوستي ازدواج نيست كه كسي فريب نخوره . (2172082) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۰۹:۳۵:۲۸
بی‌نظمی‌های مدیریتی و بعضاً کج‌ سلیقگی‌های حاکم بر امور مردم موجب تشویش افکار عمومی و رها شدن امور جامعه شده که با ادامه این روند نابجا سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. برخی سخنان غیرحکیمانه از سوی مدیران ارشد اجرایی نظام نیز فقط حاشیه‌سازی‌ها را زیاد می‌کند و وعده‌های داده شده به مردم خاصه امور اقتصاد و فرهنگ را به ناکجاآباد می‌برد. انصافاً ضعف‌ها و سستی‌ها را مطرح و با کمک مردم حل کنید. مردم زیاده‌خواه نیستند و سره را از ناسره تشخیص می‌دهند. لذت و کامروایی و قدرت‌طلبی برخی فتنه‌گران نفوذی مانع اصلی دولتمردان نشود. (2171010) (alef-13)
 
رضا مثقالی
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۰:۰۳:۲۱
به قول رضا مثقالی در فیلم مارمولک :
آقای فضلی شما با 10 هزار تومان زن گرفته اید. الانه به ده هزار تومان به شما فحش هم نمی دهند. چه برسه زن !!
(2171046) (alef-13)
 
حمید صحرایی
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۰:۲۴:۱۳
بیشتر از90% مشکلات براثر کمبودهای مالی و نرسیدن جوانان به ارزوهایشان همچنین بهتر شدن اوضاع مالی بدون هماهنگی با فرهنگ است که امروزه تبدیل به معضل شده است. بیشتر دختر خانمها برای رسیدن به استقلال و ارزوهای خود به بیراهه میروند در بعضی موارد هم با پولدار شدن به یک باره خود را گم میکنند و تصور میکنند داشتن روابط جنسی مد است. در این بین پسرها هم به دلیل نبود امنیت شغلی و نداشتن درامد و در کنترل وضعیت معیشتی، جرات و جسارت قبول تعهد و یا امکان ایجاد نیازهای اولیه زندگی را ندارند. تعداد کسانی که عقد کرده اند و سالهاست توان اجاره خانه و تشکیل زندگی را دارند کم نیست. (2171072) (alef-13)
 
ايراني
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۱:۴۱:۳۰
الان ميشه بگي دقيقا به كجاي بحث بالا ربط داشت اگه نداشت چرا اينجا مطرحش كردي ؟؟ چي ميخواستي دستت رو بگيره؟؟ (2171214) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۱:۵۳:۵۰
دولت چه کمکی برای ازدواج به من میکنه؟
آیا وام میده؟ مسکن میده؟!
چطور انتظار دارند جوانان به فساد کشیده نشوند!

مدیریت فاجع بار مسئولین اقتصادی عامل اصلی فساد است. (2171238) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۳:۰۶:۴۶
مدیر محترم سایت، لطفا این سوال رو منتر کنید:
با نگاهی به عکسها و فیلمهای 30-40 سال پیش، میبینیم که در جوامع کوچکی مانند دانشگاه و مدرسه و محله و .... دختران و زنان باحجاب و بی حجاب به راحتی در کنار هم اند و ارتباطات دوستانه و عمیقی هم دارند( از مادرها و عمه ها و خاله هامون هم بپرسید تایید میکنند). اما امروزه گروههای زنان و دختران یا با حجابند و یا بدحجاب و گروههای متشکل از هر دو قشر کمیابند. دلیل این تغییر چیست؟ (2171364) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۳:۳۴:۱۷
مقاله ای برخاسته از یک ذهن مالیخولیایی با حداقل بهره از قوه ی استدلال و سرشار از آمار متناقض!
دوست عزیز چجوری میشه 80درصد دبیرستانی دوست پسر داشته باشن ولی 60 درصدشون قبل دانشگاه تجربه ی دوستی با جنس مخالفو داشته باشن؟!آمار میسازی دقت کن توش سوتی نداشته باشه! (2171404) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۲۱:۳۹:۵۸
لابد اون 20 درصد تو دانشگاه قبول نشدن!!...به چه چیزایی گیر میدین..اصل مطلب که معلومه (2171965) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۵:۴۹:۵۲
مهریه های سنگین ! زندان برای مهریه ! مگر مرد ها دیوانه هستند ؟؟؟ (2171578) (alef-13)
 
الف
۱۳۹۳-۰۳-۰۹ ۱۴:۱۵:۳۳
به این دقت کنید:
با "دوستت دارم" ، "از شما خوشم آمده"، "تو همان مرد یا زن رویاهایم هستی" شروع می‌شود و در بهترین و خوش‌بینانه‌ترین حالت اگر به تجاوز، قتل و اخاذی ختم نشود ثمره‌اش تلخی، شکست و پشیمانی است (2172570) (alef-10)
 
چکاوک خانم
۱۳۹۳-۰۳-۱۰ ۰۸:۲۳:۱۹
آقای احسان بحث آزادی نیست کسی نگفته که در زنداند همه انسانها نیازهائی دارند وقتی این نیازها بر آورده نشود برای برآورده شدنشان انسانها به تکاپو می افتند و می خواهند بهر نحو ممکن نیاز خودشان را بر طرف کنند اما سئوال اینجاست که چرا یه عده ای فقط بلدند آسیب شناسی کنند و برای برطرف کردن آسیبها کام بر نمی دارند تا اشتغال جوانان چه پسر و چه دختر حل نشود و تشکیل زندگی سامان نگیرد این بلا در جامعه وجود دارد اگه این دختر و پسرها اشتغال پیدا کنند 90% این مشکلات حل میشود زیرا وقتی شغل باشد هم اوقات فراغتشان پر میشود و هم کسب درآمدمی کنند وقتی درآمد بود انسانها برای آرامش و سیر طبیعی تکاملی خویش به فکر تشکیل خانواده می افتند پس ازدواج می کنند وقتی ازدواج کردند دیگر بدنبال سراب نمیگردند بابا از یکطرف با اعتقادات دینی جوانان بازی و از طرف دیگر با سرونشتشان منشأ این همه نابسامانیهای اجتماعی بیکاریه بیائیم مثل کبک سرمان را زیر برف نکنیم و دریابیم نیازهای جوانان را وسلام (2173863) (alef-13)
 
رهگذر
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۰۹:۱۱:۰۴
همه اینها درست...
فقط موضوع بیان میکنید پس راه حل چی؟
سالهاست این موضوعها بیان میشه ولی دریغ از یک راه حل علمی و منطقی... (2170979) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۰:۴۱:۵۹
راه حل:
طراحی نظام تریتیی (چه پیش دبستانی، چه دبستان و چه راهنمایی و دبیرستان و دانشگاه) و نظام اشتغال و ازدواج بر اساس ملاک های اسلام ناب، یعنی فراهم کردن شرایط ازواج (یعنی شغل با درآمد مناسب و سرپناه مناسب) از سنینی که در اسلام توصیه شده است. (2171102) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۱:۴۳:۲۱
35 ساله دارید همین حرف رو میزنید ولی هنوز هیچ نمونه عملی نتونستید ارائه بدید که ما حداقل یکسری الگو داشته باشیم . فقط حرف ، شعار و هیچ کس هم نیست که بگه این حرفا فایده ای ندارد (2171216) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۲:۵۱:۱۱
نرخ بیکاری جوانان به مرز هشداردهنده ۲۴ درصد رسیده و دست‌کم ۱/۱ میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاهی امکان ورود به بازار کار را نمی‌یابند. طبق گفته وزیر کار بزودی ۵/۴ میلیون دانشگاهی دیگر نیز راهی بازار کار خواهند شد، بنابراین اگر نتوان برای اشتغال آنها اقدامات موثری را انجام داد، سونامی ۶/۵ میلیونی بیکاران فارغ‌التحصیل دانشگاهی به وقوع خواهد پیوست.

بازم بگید ازدواج کنید (2171342) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۳:۱۸:۲۵
تو حالت خوبه؟انشای راه حلو همه بلدن ولی 35 ساله تو اجراش تجدید میشیم برادر (2171381) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۲۳:۳۰:۲۴
بسم الله , گفتنش آسونه ولي كسي تونسته به مرحله عمل در بياره ؟ (2172085) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۰۹:۱۴:۰۷
آپارتمان 45 متری، خانواده ای شامل زن/ شوهر/ دختر بالغ/ پسر بالغ
بدون هیچ حریم خصوصی
بروز بلوغ زودرس
عدم امکان رفع نیازهای بلوغ به روش معقول

آیا انتظار دارید در آن محیط چه جور دختر یا پسری پرورش یابد؟
باورش سخت است.
اما در شهرهای بزرگ زندگی های زیادی اینچنین میگذرد.
روانشناسان باید مثل فیلم گوزن ها (1356)، مدتی را در جمع این خانواده ها بگذراند تا بتوانند واقعی نسخه بپیچند.

اول از همه، قبل از پسران و دختران عیاش و هرزه گرد، ضعف مدیران ناتوان اقتصادی ، بزرگترین ضربه را به بنیان خانواده ها میزند زیرا لوازم یک رشد صحیح را از آنان می گیرند و در مقابل موجب فساد و عیاشی طبقه رانتخوار می شود.

خدا رو شکر که مدیران اقتصادی ما پرتوان هستند و ما جامعه سالمی داریم. (2170982) (alef-13)
 
زینب
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۲:۰۴:۰۱
متوسط شاخص بهای مسکن اجاری در سال ۹۲ نسبت به متوسط سال ۹۱ ، از ۲۰.۸ درصد افزایش برخوردار شده است.

چطور می خوان ازدواج کنیم ؟ (2171265) (alef-13)
 
iman
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۰۹:۱۴:۲۴
حالا یعنی این اتفاقات بین کسانی که با هم ازدواج کرده اند نمی افتد؟ (2170983) (alef-13)
 
سلیمپور
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۰۹:۱۷:۱۱
اگر با روابط دختر و پسر در دبیرستان مشکل داریم, دوره دبیرستان رو کوتاه کنیم, چرا با طبیعت میجنگیم؟ (2170987) (alef-13)
 
یکی
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۰۹:۱۸:۳۱
الان دخترها برای رفاقت با پسرها باهم رقابت می کنند البته همیشه پسرها رو عامل اصلی می دونن ولی خدایی بر عکسه (2170988) (alef-13)
 
محمد مهدی
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۰۹:۲۲:۴۶
شما توی این سی و چهار سال بعد از انقلاب راه حل دیگه ای پیشنهاد دادی؟ آمار سرسام آور طلاق در دهه گدشته ناشی از این عشقهای خیابانی بوده یا ازدواجهای مورد پسند شما . آیا این درسته که علت طلاق جوانها را در نوع آشنایی شان برای ازدواج بدانیم و بقیه مسائل و غلطهای اقتصادی و اجتماعی را نادیده بگیریم ؟ (2170992) (alef-13)
 
عبدالجلال
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۲:۵۲:۰۷
آفرین به این جواب , مرحبا (2171343) (alef-13)
 
حسن
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۰۹:۳۰:۰۹
خيانت مي شود از طرف دخترا باشه
.
دختراي اين زمونه خودشون خوب بلدن خيانت كنن
.
اين مقاله رو بدين يك دهه هفتادي ويرايش كنه
. (2170996) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۲۳:۰۸:۲۴
من 18 سالمه, 80 درصد واقعا خرافیه!!! هم تومدرسه دولتی وهم غیر دولتی بودم,با شناخت کامل میگم, برای دختران ساده پسران شیطان صفت زیادن,اما از طرفی باید گفت که این آمار هیچوقت 80 نیست و نخواهد بود مگر در مدارسی معدود! به نظر مشکل اصلی در دختران و وحتی پسران بی هویت نیست, مشکل و مشکلات از کف خیابان و تعامل خانواده ها شروع میشه که ظاهرا هیچ کس به فکر آنها نیست! والدین قدیم ظاهرا بیشتر برای روح وروان بچه هاشون وقت میذاشتن! (2172060) (alef-13)
 
اري
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۰۹:۳۱:۰۳
اگه مي خواهيد اشك هاي پشيماني رو نبينيد ازدواج اسان رو مجلس تصويب كنه -وام 30 مليوني بلند مدت اسان بدون بهره بده - اشتغال رو درست كنيد .... (2170997) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۹ ۱۱:۰۲:۲۳
چهل سال دیگه هم این تقاضای شما قابلیت اجرا ندارد. (2172345) (alef-10)
 
abbas
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۰۹:۳۱:۲۱
میخواهی چند نفر را به شما نشان بدهم که ازدواج سنتی داشته اند و کارشان به طلاق عاطفی یا واقعی انجامیده و برعکس آن میخواهی چند نفر را نشان بدهم که با دوست دخترشان ازدواج کرده اند و خوشبخت هستند؟
من با همسرم سه ساعت صحبت کردم سپس ازدواج کردیم و تا قبل از عقد جز همان سه ساعت هیچ صحبتی نکردیم. آیا این درست است؟
من از بی بند و باری نمیگویم و موافق نیستم اما از 50 الی 60 سال زندگی مشترک حرف میزنم
دخترم را مجاب می کنم که اگر پسری از او خواستگاری کرد با او حداقل شش ماه نامزد باشد و اگر دوست پسر گرفت از او میخواهم او را به ما معرفی کند تا بتوانیم با او و خانواده اش رفت و آمد داشته باشیم . من نمی توانم با شرایط جدید مقابله کنم اما امیدوارم بتوانم آنرا کنترل کنم (2170999) (alef-13)
 
حسن
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۱:۲۴:۴۳
خیلی زیبا گفتین. (2171191) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۱:۵۱:۵۰
مشکل اینه که شما باور ندارید که اسلام، مصلحت انسان هارو بهتر از من و شما میدونه.
شما دارید مغلطه میکنید. بهتره جواب این سؤال رو بدید: قبلا ها که مردم روی ملاک های سنتی و باور های دینی ازدواج میکردن طلاق بیشتر بود یا الان؟
اونهایی هم که شما میفرمایید به خاطر اینه که سنتی ازدواج کردن ولی به مرور باور هاشون رو از دست دادن. (2171231) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۲:۱۳:۳۰
90 درصد دوستی های دختر و پسر به ازدواج ختم نمی شود

http://www.yjc.ir/fa/news/4707106/90-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D8%AF%D9%88%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%AE%D8%AA%D8%B1-%D9%88-%D9%BE%D8%B3%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D9%88%D8%A7%D8%AC-%D8%AE%D8%AA%D9%85-%D9%86%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF

حالا دخترا باز برن با پسرا دوست بشن (2171284) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۲:۲۷:۴۵
قبلا طلاق کم بوده چون در جامعه تا حدودی استقلال مالی برای زنان بوجود آمده و مهم تر از آن زنان و مردان به حق خودشان از زندگی ، تعریف جدیدتری داده اند . برای مثال ، در حال حاضر چون زن استقلال مالی حدودی پیدا کرده و نیاز اقتصادی زیادی به مرد نداره ، طلاق هم رشد پیدا کرده که البته به نظر من بهتر از حالت طلاق عاطفی است . چون دو طرف در عذاب و رنج با هم زندگی نمی کنند . (2171315) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۲:۳۱:۰۴
مشکل اینجاست ، هنوز نتوانسته اید آسیب شناسی کنید و دارید نسخه میپیچید !
بخواهید یا نخواهید این روابط روز به روز گسترده تر خواهد شد ، بهتر است بجای پاک کردن روی مساله ، رفتار صحیح را در این گونه روابط به جوانان آموزش بدهید تا این گونه آسیب ها را متحمل نشوند (2171319) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۹:۱۷:۳۱
عزیزان البته طلاق نگرفتن قدیمی ها و ازدواجهای سنتی همه دال بر خوشبختی و لذت از زندگی مشترم نبوده و نیست. چه بساه می سوزند و می سازند و چه بسا به ناچار باهم زیر یک سقف زندگی را سپری می کنند. یا زن بخاطر نیاز تلیم محض است یا مرد به هر حال فقط به ظاهر قضیه توجه نکنید. (2171810) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۲:۱۶:۰۷
عباس آقا فقط مراقب باش نوی فضا زندگی نکنی
این حرفها گفتنش خیلی راحته ولی مطمئن باش نمیتونی کنترلش کنی
میتونی امتحان کنی ولی هزینه هاش خیلی زیاده و غیر قابل جبران (2171287) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۲:۵۰:۳۰
50 الی 60 سال زندگی مشترک و حضور در نت و این نحوه بیان که کاملا مشخصه برای نسل جوان هست اعتباری برا سخنتان باقی نمی گذارد دوست عزیز. (2171341) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۳:۵۴:۰۲
واقعا
قبلا طلاق یه تابو بود چه برای مرد چه زن ولی الان یه اتفاق هست که در موارد لازم رخ می ده
این که گذشته طلاق کم بوده مثل این هست که بگیم 100 سال پیش مزاحم تلفنی نبوده
کم بودن طلاق در گذشته دلیل موفق بودن ازدواج های سنتی ما نیست (2171424) (alef-13)
 
شاهد مذکر
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۲۰:۲۵:۴۲
آمار پایین طلاق در گذشته بخاطر طرز تفکر ظالمانه ای بود که به دختران می گفتند: با لباس سفید می ری با لباس سفید بر می گردی
دخترانشون را مجبور به زندگی با مردی می کردند که مادرشوهر و خواهر شوهر پسندیده بود و شاه داماد هم فقط یک نگاه خجلت زده و دو ماه بعد راهی خانه بخت.
اگر طلاق نمی گرفتند بخاطر قبح طلاق بود بخاطر عدم تمکن مالی خانواده دختر و شاغل نبودن زوجه بوده که باید همه گونه میسوخت و می ساخت چون پلی پشت سرش نبود بخاطر نگاه سنگین اطرافیان و جامعه و ترس از تبعات اجتماعی و مالی طلاق بود
طلاق نه افتخار است که بخواهند کارت دعوت برایش چاپ کنند (که عرش الهی را به لرزه افکند) و نه تابو که سی سال زیر یک سقف زندگی کنند فقط بخاطر فرزندان و حرف مردم (منفورترین حلال ها نزد پروردگار)
طلاق صد درصد بهتر از جدایی عاطفی است اگه زوجه پس از جدایی در جامعه ای مردسالار تنها و بی پناه نماند و طعمه ای برای روباه صفتان رو به تزاید نگردد. (2171892) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۲۳:۴۰:۱۳
مثالت خيلي جالب بود , قديما زندگيها پيچيدگيهاي الان رو نداشت , زنها تسليم محض بودند چون نه سواد داشتند نه امكان زندگي بعد از طلاق رو . (2172095) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۵:۳۷:۵۰
واقعا گل گفتی (2171541) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۲۰:۴۵:۰۴
خیالت تخت که اون دختری که الان با شما دوسته قبلا با پسر دیگه ای دوست بوده .
حالا برو با همسرت خوش باش !!!! (2171913) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۰۹:۳۴:۱۵
اما این مقالات شما رو اون تیپ افراد نمیخونن. (2171006) (alef-13)
 
مجید
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۰۹:۳۶:۴۴
درود ، رسیدن به بلوغ ونیاز به جنس مخالف پدیده ی از رشد است که در همه جوامع زنده شکل میگیرد اما پاسخ دهی به این نیاز در جوامع مختلف شکلهای متفاوتی دارد و همه جوامع ی که رابطه انسانی این دو جنس را از سنین پایئن بر محور جنسی معنا میکنند ( در جامعه ما با جدا سازی دخترها و پسرها از همان سالهای ابتدایی ورودشان به اجتماع به شکل جدا سازی مدارس ) در تربیت محصولی غیر از غریزه جنسی نصیب ان جامعه نمکنند و چون بچه ها از سنین بچگی به ارتباط انسانی با همدیگر عادت نکردند وقتیکه به بلوغ میرسند همدیگر را فقط فقط در پاسخ دهی به این انگیزه وارضای این نیاز غالب میبینند ودر درامدت قدرت رفتن به انگیز ه جنسی را از دست میدهند از طرفی در این پدیده فقط دخترها اسیب نمیبینند بلکه پسرها نیز رفتار جنسشان به جانداران بدویتر شبیه میشود و اینها هم در درازمدت قادر به حفظ کانون ایمنی خانواده نمیشوند . ( پسری که در این مدل قرار میگیرد و قادر میشود به راحتی کیس عوض نماید و یا همزمان بر چند مورد انرژی صرف نماید و به راحتی از ان رها شود ) . (2171011) (alef-10)
 
مهرداد
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۲:۱۹:۰۳
مقالات و گزارش های که در سایت الف منتشر میشوند غالبا در جهت اطلاع رسانی، روشنگری، بالا بردن اطلاعات عمومی در حوزه مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی میباشند. این نوشته ها، حتی اگر جهت دار میباشند اتفاق میمونی است که مطمئنا نیت ان خیر است و باید ارج گذاریم و از مسولان و دست اندرکاران ااین سایت تشکر و قدردانی کنیم.

در این چند سال اخیر گزارشات و مقالات بسیار زیادی در این سایت نوشته شده است که بسیار ارزشمند بوده اند و مسایل و مشکلات و حتی نقاط مثبت در حوزه های مختلف اجتماعی، سیاسی ،اقتصادی و فرهنگی را مطرح کرده اند و حجم عظیمی از اظهارنظر از طرف مخاطبان و کاربران در این گزارش ها و مقالات درج شده اند.

آنچه بسیار آزار دهنده است این است هیچ مسئول سیاسی، اقتصادی، فرهنگی در این گفتگو ها شرکت نمیکند و یا توجه و واکنشی به این حجم عظیم از اظهار نظر ها در مورد مسایل مطرح شده نشان نمیدهند.

از سایت الف و نویسندگان مقالات تقاضا میکنم زمینه ای بوجود آورید که مسئولان مربوطه نیز در این مباحس و گفتگو ها شرکت کنند و اگر پاسخ گویی صورت نمیگیرد حداقل واکنشی از طرف ایشان نشان داده شود که ما مردم حس کنیم سخنانمان بگوش مسیولین میرسد.

پیشنهاد میکنم که هفته ای یکبار گزارش و مقاله ای تخصصی ( بدون جانبداری سیاسی ) در سایت الف منتشر شود و از مسئول و یا مسئولین مربوطه دعوت بعمل اید که ایشان نیز در گفتگو مشارکت داشته باشند وبا واکنش و پاسخگویی زمینه ای برای مشارکت فعال همه اقشار جامعه فراهم سازند.

یادمان باشد که رهبر معظم انقلاب، ۳ سال پیش ( اگر بدرستی یاد داشته باشم )، ان سال را سال پاسخگویی مسیولین نامگذاری کردند و متاسفانه واکنش کمتری از طرف مسیولین نشان داده شد.

به امید اینکه پاسخگویی و واکنش به دغدغه های دلسوزان (نویسندگان مقالات در سایت های مختلف اینترنتی و یا در روزنامه ها و جراید ) نهادینه شود.
با سپاس (2171300) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۷:۵۱:۴۶
مسئولین مشغول خدمتگزاری هستن، وقت پاسخگویی ندارن!!!

فقط جناب ظریف این وسط بیکاره، مرتب به مردم گزارش میده. (2171715) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۰۹:۳۸:۳۹
ظاهرا در موضوع مدیریت روابط جنسی هیچ گونه اتفاق نظری در گروههای مرجع جامعه وجود ندارد !
نه روش اسلامی را در عمل پایبندیم نه روش غربی ها را قبول داریم نه از خودمان روشی را معرفی میکنیم فقط سعی میکنیم از این موضوع پر چالش اتهام برانگیز دوری کنیم !! (2171015) (alef-13)
 
حق مردان
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۰۹:۴۰:۰۴
همه مرد ها این طور نیستند

به خاطر اشتباه 20% از مردان ،همه مرد ها را بد نام نکنید

هم اکنون 3000 هزار مرد به خاطر مهریه در زندان هستند به علت همان "دوستت دارم زنان"

مگر مرد ها احساس ندارند؟

چطور وقتی که به خاطر نداشتن ماشین و خانه و زندگی مرفه به راحتی جواب "نه" برای خواستگاری می شنوند کسی چیزی نمیگه؟

مگر وقتی از صبح ساعت 5 صبح تا 7 شب کار میکنند ،کسی به مردان یک خسته نباشید می گوید؟

وقتی همه دختر مهریه های بالای 500 سکه میخواهند و مراسم ازدواج میلیاردی ،کسی طرف داری از مردان میکند؟

مگر مرد ها انسان نیستند؟ (2171018) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۰:۰۸:۲۹
من از عدد 3000 بیزارم. اینجا هم می گید 3000 زندانی مهریه!!!
3000 رانت دانشجوی دکتری
3000 میلیارد اختلاس
3000 خودروی مانده پشت طرح تعویض (2171054) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۰۹:۴۰:۵۲
تصور شما از دوستی ها این است که پسر تقاضا میکند و دختر عرضه میکند ؟
وقتی میخواهید یک آسیب اجتماعی را مطالعه کنید باید خجالت را کنار بگذارید ! این روابط دو طرفه است و نیازهای هر دو طرف در این روابط برطرف میشود و اگر آسیبی باشد برای هر دو طرف است !
اینکه چرا در دنیا (نه فقط ایران) این روابط وجود دارد دلایل زیادی دارد که بسیاری از این دلایل میتواند مربوط به انتخاب های شخصی فرد در مورد زندگی اش باشد .
به نظر من فرهنگ سازی و عقلانی کردن این دوستی ها عملی تر از مبارزه برای ریشه کن کردن این روابط است ... (2171021) (alef-13)
 
علی عسک
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۰۹:۴۲:۳۷
چقدر جالب جناب دکتر انوشه عاقبت این دوستیهارا به زبان ساده به تصویر کشیده :
عشق هایی که در خیابان صورت میگیرد در فلکه (میدان)همان خیابان هم به سرانجام میرسند (2171024) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۲۳:۴۶:۲۰
منظور از خيابان خود خيابان نيست , منظور هر جاي عمومي ميتونه باشه , حالا سوال من اينه عشق بايد كجا پا بگيره ؟ بايد يه جايي دو جنس مخالف همديگه رو ببينن يا با هم سروكار داشته باشند تا بتونن عاشق بشن , مثلا عاشق شدن در دانشگاه هم يه جور عشق خيابانيه ؟ (2172104) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۰۹:۴۶:۴۲
بهتره بجای گریه بر سر مزار به فکر بالا بردن سطح فکری و عقلانی جوانها باشیم تا با اینده نگری بهتری تصمیمات اینده رو بگیرن (2171026) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۰۹:۵۱:۱۵
به نظر من اگر دختر و پسر بتوانند به موقع ،با تفکر و امکانات لازم ازدواج کنند این مشکلات بوجود نمی آید.
از سوی دیگر این تمایل دو جنس به هم موهبتی از سوی خداوند منان پس وظیفه جامعه فراموش نشود که بایستی این تمایلات در راه صحیح قرارگیرد و با ایجاد امکانات مناسب همانند تحصیل ، شغل و مسکن به وظایف خود عمل کنند. (2171033) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۰۹:۵۵:۴۳
حرفهای نویسنده به خصوص در زمینه عرضه و تقاض کاملا صحیح است ، دخترا خودشون رو بزک می کنند و با هزار لبخند و چشم و ابرو بالا انداختن پسرهای هم تیپ خودشون رو جذب می کند اخرش دوست پسرا بهشون خیانت نکنند این مسخره است / (2171039) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۰:۰۱:۰۸
بیخود مقلطه نکنید . کشور فاقد هر نوع برنامه فرهنگی عملی برای مشکلات جوانان در جامعه است و مسئولین محترم جوانان و نیازهای ایشان را کاملا نادیده گرفته اند و ایشان را به حال خود رها کرده اند . و تنها با شعارهای پوپولیستی و برخوردهای نادرست سعی در پوشانیدن کم کاری خود و اثبات تئوری های غلط در برخورد با مشکلات جوانان را دارند . بیکاری ، عدم وجود تفریحات سالم ، نیاز به ارتباط با جنس مخالف و ازدواج و مشکلات پیش روی این موضوع و ... باعث شده غالب جوانان هر راهی را برای رسیدن به منابع مالی تجربه کنند و از طرفی هم گستره بی کرانی از افراد جنس مخالف را برای ارتباط پیش روی خود دیده در نتیجه زیر بار تشکیل خانواده نرفته و در ادامه بدتر از آن زیر بار هیچ مسئولیت اجتماعی نروند که این خود معضل به مراتب بزرگتری برای جامعه است . مسئولین هم که قربونش برم همچنان مشغول این هستند که به جای تولید و ارز آوری واقعی به فروش منابع داخلی و خالی کردن جیب مردم به اشکال مختلف اعم از هدفمندی ، مالیات برارزش افزوده ،آزاد سازی قیمت ، تورم و ... بپردازند . (2171043) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۳:۱۷:۳۶
با تقصیر را گردن این دولت و دولت و قبل واقتصاد و فرهنگ و سیاست و غیره مشکل حل نمی شودچون تجربه نشان داده ما همیشه در مرحله یافتن متهم میمانیم و پس از آن دیگر هیچ اقدامی نمیکنیم یعنی تا متهم و مقصر پیدا شد همه خوشحال میشویم ولی فکر درمان نیستم
ما از کدام برنامه فرهنگی و سیاسی دولتها پیروی و حمایت کرده ایم که از برنامه دولتها در زمینه ازدواج پیروی کنیم
مگر اینهمه برنامه و فرهنگ سازی در خصوص کا هش مصرف انرژی و رعایت حقوق شهروندی و نظم در ترافیک و صدها مسئله دیگری که دولتها برنامه ریزی و فرهنگ سازی کردند اعتنایی کردیم که به فرهنگ سازی ازدواج توجه کنیم
آیا در تمام کشورهایی که از مدیریت قوی و اقتصاد خوب برخوردارند مسئله ازدواج حل شده که ما تمام مشکلات ازدواج و بی بندوباری را به گردن آن می اندازیم
چرا نمیخواهیم مسئله روابط نامشروع و بلوغ زود رس را که ناشی از تقلید از فرهنگ بیگانه با روشهایی مثل استفاده نادرست از اینترنت و ماهواره آموخته ایم را قبول کنیم و این موارد را سریعا به اقتصاد و خانه 45 متری ربط میدهیم
مدام میگوییم عشق های خیابانی بخاطر رفتار غلط دختران هستند و گروه مخالف ان را به گردن پسران می اندازند.پس وظیفه خود شخص در قبال این موضوع چیست
آیا پسر یا دختری که بخاطر تقصیر طرف مقابلش دچار این اشتباه و معضل می شود مقصر نیست؟ آیا نمیتواند در این رابطه خویشتن داری کند؟
بفکر یافتن مقصر نباشد
بفکر یافتن راه حل جهت پیشگیری باشید وگرنه زلزله که آمد خانه سست را ویران خواهد کرد و خرده گرفتن از زلزله بی فایده است
بدنبال یک دلیل برای این فاجعه فرهنگی نباشید چون دلایل زیادی میتواند داشته باشد
باید سعی کنیم مواردی را که در حیطه وظایف فردی خودمان هست اصلاح کنیم
دیروز همین سایت الف مطلبی در خصوص آمار ارائه شده از گوگل ترند در خصوص موضوعات جستجو شده توسط ایرانیان در سال جاری میلادی ارائه داد .
http://alef.ir/vdcd5j0xkyt0xx6.2a2y.html?228275
بخوانید و ببینید چه وضعیتی در رابطه با استفاده از اینترنت داریم آنوقت از سرعت کم اینترنت نیز گلایه میکنیم
اینترتی که بخواهد برای این مصارف استفاده شود همان بهتر که سرعتش کم باشد (2171379) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۲۳:۴۹:۵۴
بازم طبق معمول مقصر اصلي اينترنت و ماهواره كه براي همه دنيا حلاله و هيچ مشكلي براشون بوجود نمياره جز براي ايرانيا كه خطرناكه (2172108) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۰:۰۸:۲۶
میشه بگید این تهمتی که به زنان ایران زده شده که 40 درصد از آنها پیش از ورود به دانشگاه با جنس مخالف ارتباط داشتند، آمارش از کجا در اومده!؟ یا این که 33 درصد دختران تجرد رو انتخاب کردند! (2171053) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۳:۰۵:۰۱
شما هم که میفرمایی تهمت؟
اگر شناخت و ورود به سطح و محافل اونها را نداری حداقل به تحقیق علمی احترام بگذار.
تحقیق علمی شده نه یک بار که چن بار توسط اساتید خوشنام و آسیب شناسان اجتماعی. وقتی چن سال پیش در زمان احمدینژاد دکتر ابهری این مساله را مطرح کرد، خیلی ها به او تاختند امروز هم به گلزاری بتازید و فردا با تاختن به یکی دیگر صورت مساله را پاک کنید...
ولی همچنان در زیر پوست شهر، جریان دارد آنچه از شنیدنش هم ابا دارید. (2171362) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۳:۴۳:۱۴
هم وطن عزیز "چن" نه عزیزم بلکه "چند"
شما بهتر نیست حق نقد و سوال رو برای دیگران محفوظ نگهدارید؟ (2171415) (alef-13)
 
پژوهش
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۳:۴۱:۵۷
موردی نداره ما به تحقیق احترام میگذاریم ولی تحقیق باید شناسنامه داشته باشه تا قابل نقد باشه، اینکه فقط بگن این عدد بود بدون آدرس دادن کاملا با هویت پژوهش تناقض داره، تحقیق مثل هر امر دیگری مستعد خطاست، پس باید همیشه تحقیق با مشخصات کامل ارائه بشه تا امکان پیگیری و نقد اون و حتی تکرار حفظ بشه.
انواع خطاهای ممکن در پژوهش:
خطا در انمتخاب نمونه، خطا در روش اندازه گیری، خطا در روش نمونه گیری و .....
بنابر این اگر بخواهند حرفی رو بر پایه تحقیقی بزنند باید بگویند بنابر تحقیق انجام شده توسط .... که دارای تحصیلات.... در .... هست بر روی جمعیت...... در سال.... مشخص شد.....
همانطور که میبینید تعمیم دادن نتیجه یک تحقیق به کل جامعه بسیار امر حساسی است. و به خصوص در موضوعاتی که حساسیت اجتماعی دارد بیشتر باید دقت شود. (2171413) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۰:۱۰:۱۱
همه اینها درست
اما نگفتی که چرا و چی شد که در نظام اسلامی کار به اینجاها کشیده شده؟
آیا تمام تقصیرات متوجه خانواده ها و مردم هست ؟
در اکثر قریب به اتفاق مسائل ما با کشورهای دیگر اشتراک داریم مثل معیشت-اقتصاد-فرهنگ-مسائل اجتماعی و ...
در ضمن اینهایی رو که نویسنده این مطلب گفته کما بیش همه میدانند . گفتن مشکلات بصورت چند باره و با ادبیات مختلف چه مشکلی رو حل میکنه؟ راهکار چیست؟ (2171056) (alef-13)
 
دهه شصتی
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۰:۲۴:۳۵
ازدواج و تشکیل خانواده و شغل خوب از ما که گذشت به فکر دهه هفتادی ها باشید (2171074) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۲:۱۹:۳۸
علتش هم جمعیت زیاد ما ده 60 ها هست حالا باز میخوان جمعیت رو زیاد کنن ! آقایان شغل و کار ما کو ؟؟؟؟؟؟ (2171302) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۷:۳۷:۲۹
ما دهه شصتی ها با سختی تحصیل کردیم ولی ازدواج نکردیم، بیکاریم، افسرده شدیم و ...
فکر کنم وقتی بخوایم بمیریم هم کمبود قبر پیدا بشه (2171700) (alef-13)
 
محسن
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۰:۲۹:۵۶
1- موضوع مورد اشاره قطعا بدلایل اخلاقی و رابط اجتماعی از اهمیت فوق العادهی برخوردار است لذا ضمن قدردانی از طرح دغدغه مذکور توسط نویسنده محترم بنده نیز تأکید می کنم که با توجه به مبانی اخلاقی و مذهبی اقشار مختلف کشومان حتی وجود یک مورد را نیز مسئله و مشکلی بسیار جدی و غیر قابل اغماض برای آحاد مردم و مسئولین و دستگاههای مسئول می دانم.
2- تصور می کنم امار مورد استناد که 80% دختران کشور را حداقل برای یک نوبت مبتلا به این عارضه رفتاری می داند نیازمند صحت سنجی جدی است تا قبل از متهم سازی کلیت جامعه به ناهنجاریهای رفتاری از صحت مبانی ادعا اطمینان علمی و میدانی حاصل شده باشد.
3- بسیاری از متخصصین علوم رفتاری بدلایلی مایل به ارائه توضیحات پژوهش محور در خصوص مشکلات رفتار اجتماعی نیستند چنانکه در مطلب ارائه شده نیز استنادات به فرمایش متخصصین علوم رفتاری در سطح بیان کلیات موضوع می باشد و قطعا بدلایل علمی و محدودیت مطالعات میدانی مایل و قادر به ارائه آماری از این دست نیستند. لذا شاید مناسب ترین گام برای ورود به مباحثی از این دست ایجاد فضا و امکان لازم پژوهشی در اختیار متخصصین متعهد باشد تا با پرهیز از ادعاهای آماری مرسوم در کشورمان با یافته های قابل استناد بتوانند در خصوص وضعیت و شرایط واقعی و زمینه شناسی مناسب به ارائه توضیحات توصیفی و کاربردی اقدام کنند.
4- نویسنده محترم در توصیف وضعیت و گستره این رفتار ناهنجار اجتماعی مانند بخشی از وعاظ محترم به نوعی یکسو نگری مبتلا می باشد به طوریکه وقوع چنین ناهنجاری را نا خواسته با سهم بیشتری برای دختران و بانوان کشورمان تبین می کنند البته با تأیید فرمایش ایشان مبنی بر سهم آسیب پذیری بیشتر بانوان و دختران در خصوص سهم استقبال از ناهنجاری نیازمند بازنگری و تأمل بیشتر می دانم چنانکه بسیاری از وعاظ محترم در بیان اهمیت پوشش و عفت تمام بار بحث را متوجه دختران و بانوان می دانند و انحرافات رفتاری جامعه در این خصوص را نیز طبیعتا ناظر بر رفتار بیرونی این بخش از جامعه تعریف می کنند.
5- نادیده انگاری سهم پسران و مردان در شکل گیری رفتار مفسده انگیز و ناهنجاریهای رفتاری در تمام سالهای گذشته باعث گردیده تا آسیب دیدگان این ناهنجاری همواره متهم و مقصر این ظلم و جنایت خفیف اجتماعی نیز باشد یعنی شاکی پرونده ناهنجاریهای اخلاقی همواره و با نوعی بی رحمی همزمان در جایگاه متهم نیز باید قرار داده شده باشد بنابر این شاید بتوان گفت سوال جدی این است که پسران و مردان جامعه در کجای این جنایت خفیف رفتاری جای می گیرند؟ چرا آسیب زنندگان اصلی در این روابط غیر متعارف همواره در کنار دادستان و قاضی و تحلیلگر نشسته است؟ چرا هیچگاه از وعاظ محترم در خصوص رفتار و پوشش غیر متعارف و غیر شرعی پسران و مردان نمی شنویم؟ چرا تقاضای رفتار مفسده انگیز و رفتار ناهنجار و غیر اخلاقی را در بازار عرضه و تقاضای این روابط نامشورع و نا سالم به محبت تحلیلگر و واعظ نادیده گرفته می شود؟ اتومبیلهایی در کنار خیابان دختر و بانوی کنار خیابان ایستاده را به فحشا می خوانند چرا نگاه منفی و محکوم گرانه باید متوجه دختر و بانوی مذکور باشد و رانندگان خودروهای متعدد بتوانند بی هیچ سوال و اتهامی قهرمانانه و در لباس پاکی صحنه را ترک کنند؟ اگر روابط غیر متعارف و غیر اخلاقی دو سویه است سوی تقاضای این بازار مکاره کی مورد پرسش قرار می گیرد؟ سهم تقاضا در این بازار مکاره چقدر خواهد بود؟ بدون تقاضا برای شکل گیری روابط و رفتار غیر اخلاقی بازاری شکل خواهد گرفت؟
6- دستگاههای فرهنگی و تبلیغی کشور مانند صداو سیما در شکل گیری این نگاه یک سویه به شکل گیری روابط غیر متعارف و غیر اخلاقی چقدر است؟ ایا جسارت توضیح و نمایش ناهنجاریهای رفتار مردان که دختران و بانوان را به فساد می خوانند به درستی مورد توضیح قرار گرفته است؟ آیا نقش پوشش و رفتار مردان در شکل گیری فساد اجتماعی و حتی ایجاد تمایل به فساد پذیری بانوان حتی در کمترین سطح ممکن بررسی شده است؟ چرا در بسیاری از برنامه های سیما مردان به نوعی مجاز به فساد و انتخاب رفتارهای هوس آلود می باشند و زنان مدافع عفت و پاکدامنی یا حفظ کانون خانواده به استحضا گرفته می شوند؟ تصور می کنم برای ادعای دین به دختران و بانوان پاک کشورمان که حداقل در روزهایی مانند بزرگداشت مقام مادر به خاک پا بوسشان افتخار می کنیم باید در تعریف عامل فساد انگیزی اجتماعی و سهم پوشش و رفتار پسران و مردان بازنگری جدی داشته باشیم تا در شناخت ریشه های شکل گیری این ناهنجاری عظیم اجتماعی و راهکارهای ترمیم و اصلاح رفتاری گامهای قابل اعتماد و اتکایی داشته باشیم. (2171082) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۳:۵۹:۵۸
مسئولین و مقامات باید به طور جدی به مقوله این گونه روابط بپردازند . (2171430) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۵:۲۸:۳۱
میخواستم به خاطر نوشتن این متن طولانی خدمتتان خسته نباشید بگویم (2171528) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۰:۳۸:۳۰
ببخشيدها ، اما مگر پدر و مادر ميتوانند صبح تا شب راه بيافتند دنبال دختر و پسرشان تا ببينند چه مي كند ؟

ما هم مي دانيم كه بهترين راه جلوگيري از اين موارد ازدواج است ، اما برخلاف نظر برخي مسئولان محترم كه نفسشان از جاي گرم بلند مي شود و براي سه ميليون وام ازدواج خفت و خواري نكشيده اند ،

مهمترين و تنها دليل عدم ازدواج جوانان بي پولي است ، اين روزها بيكار نبودن هم دردي را دوا نمي كند ، زيرا با حقوق 700 هزار توماني كه همين را هم ميليون ها جوان بيكار ندارند بايد بيش از 70 درصد اين پول را به اجاره خانه داد يا با اين پول نمي توان حتي لاستيك پرايد را خريداري كرد !

اگر دقت كنيد اين همه تجاوز و اخازي و قتل ريشه در اين دارد كه دختر خانم محترم از ترس گفتن حقيقت به والدينش حاضر به همكاري با آقاي فرصت طلب مي شود اما اگر خانواده وي از اين رابطه اطلاع داشته باشند ديگر نمي توان وي را با اين نقطه ضعف تحت فشار گذاشت . (2171092) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۰:۳۹:۵۳
جالب اينكه پدر و مادر و البته مسئوليني كه خود در سنين 18 تا 20 سالگي ازدواج كرده اند از فرزندان مجرد 30 ساله مردم انتظار سربه زيري و سركوب نيازهاي جسمي و عاطفي خود را دارند. (2171097) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۰:۴۲:۲۶
چجوری 40 سال پیش قبل این محدودیتا ازین مشکلا نبود؟ (2171103) (alef-13)
 
توحید
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۰:۴۵:۴۱
اینکه بگیم ازدواج نکردن باعث اینه به نظر من خود گول زنیه
دختر 11 ساله و ازدواج ؟!!

وضعیت کشور یکم داغونه. دومین مصرف کننده لوازم آرایشی در خاورمیانه و جزو ده کشور اول دنیا بودن یعنی خیلی چیزا
متاسفانه زمینه های تحریک جنسی به شدت بالاست تو کشور
از این ور رسیده به سن راهنمایی ، اتفاقاً از اون ور هم رسیده به متاهل ها !
بازم تاکید می کنم که یه دختر 11 ساله ربطی به وام ازدواج و مسکن و شغل نداره (2171110) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۴:۰۴:۲۳
باید روابط انسانی تعریف و آموزش داده شوند و برای نوجوانان به رسمیت شناخته شوند تا منطق آنها بر احساسشان غالب باشد.
وقتی دختر همسایه و فامیل و پسر همسایه و فامیل و آشنا نباید با هم رابطه عرفی معقول داشته باشند و باید فقط حیا و از هم پرهیز کنند دور از بزرگترها به حکم فطرت بهم نزدیک میشوند ولی دیگر راه درستش را نمیدانند و این میشود که میگویند... (2171434) (alef-13)
 
فاطمه
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۰:۵۰:۱۵
با سلااااااااااام......ولی بنظرم همیشه زرنگترین دخترا گول حرفای ایکیوترین پسر هم میخورن......پس مواظب باشیم (2171122) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۴:۱۰:۱۶
نوجوانها باید کمی روی ضعف شخصیتی و توانایی استدلال و تشخیص سود و ضرر کار کنن عزیزم، اون وقت دیگه گول خوردن کمتر پیش میاد. زرنگترین به معنی درسخون ترین دافع شر نیست بلکه باید شناخت به جنس مخالف و لطایف و زرنگیهای جنس مخالف در عین شناخت نیاز های خودت داشته باشی تا بتونی سبک سنگین کنی. وفقط زمانی که چارچوب رو درست دیدی به احساست اجازه جاری شدن بدی و درست اینجاست که میتوان کم کم گول خورد پس چاره کار تقویت مهارت زندگی است و لاغیر (2171438) (alef-13)
 
1982
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۰:۵۹:۲۰
وقتی در دانشگاه تفکیک جنسیتی میشه ملت میرن تو خیابونا برای ازدواج دنبال گزینه ها اگر محیطهای باشه جوانان سالم بدون هیچ واسطه ای کیسهای مورد نظر رو ببینن و انتخاب کنن خیلی بهتره دیگه ازدواجهای سنتی کم شده (2171145) (alef-13)
 
حميد
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۱:۱۶:۱۰
جناب آقاي شريفي نيروي انتظامي مثل هميشه بوق را از سر گشادش ميزند.اينکه اکثر جنايات تجاوز به عنف ناشي از ارتباط پنهانيست دليل بر اين نميشود که دوستيهاي خياباني منجر به اين جنايات ميشود.اين استدلال شبيه اين است که بگوييم چون صد در صد طلاقها ناشي از ازدواج است پس علت اصلي طلاق ازدواج است!
مشکل اصلي فرهنگ غلط ماست که دچار دوگانگي است.از طرفي هرگونه ارتباط زن و مرد را چه ارتباط کاري و چه درسي گناه ميدانيم و مايه آبروريزي ، از طرف ديگر زمينه اين ارتباط ممنوعه در تمامي اقشار جامعه به خوبي فراهم است ولو به صورت مخفيانه.سو استفاده افرادي از اين وضعيت کاملا طبيعي است.بايد شرايطي فراهم شود که اين روابط به حداقل برسد اما کسي هم ترس از افشاي اين روابط نداشته باشد که منجر به سواستفاده طرف مقابل نگردد. (2171170) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۲:۲۵:۰۱
این تفکر غلط که "رابطه یک مرد با چند زن عیب نیست ولی رابطه یک زن با یک مرد خیلی عیب است"، باعث شده که زنها مورد اخاذی قرار بگیرند.
اگر رابطه خارج از خانواده عیب است، برای مرد و زن عیب است و اگر نیست، برای هیچکدامشان نیست.
مشکل جامعه ما، نبود صداقت و آزادی بیان است. اگر گفتن در این جامعه آزاد شود و همه بتوانند، حرف بزنند و دانستن حق همه باشد، آن وقت این مشکلات را نخواهیم داشت. (2171309) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۴:۱۲:۰۶
روابط به حداقل برسه رو قبول ندارم ولی کسی ترس از افشا نداشته باشه رو موافقم. راه حل افزایش مهارت زندگی برای نوجوانان و جوانان در ارتباط با جنس مخالف هست (2171439) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۱:۱۹:۲۳
سوال:
ایا برسی کرده اید چقدر از این دوستی ها به ازدواج ختم شده؟
بعد الان پسرها و دخترها نیازهای جنسی و عاطفی شان را چگونه باید ارضا کنند؟
وقتی که کار نیست و خونه هم گرونه چکار بکنند؟
در واقع پسرها و دخترها را خودمان در این مسیر قرار داده ایم چاره ای برایشان نگذاشته ایم (2171184) (alef-13)
 
قرتاسي
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۱:۴۰:۲۲
اگر كسي ارزش و منزلت و شان خودشو ندونه نتيجه اي جز تباهي نداره حالا خواه اين فرد پسر باشد خواه دختر (2171211) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۲:۲۶:۳۵
شکم گرسنه و میل جنسی ارضا نشده، شان و منزلت نمی فهمد. حدیث داریم که فقر که از یک در وارد می شود، ایمان از در دیگر خارج می شود. (2171313) (alef-13)
 
سمیرا مومنی
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۲:۰۴:۱۶
شفا آنلاین نوشت:
عضو انجمن اورولوژی ایران ازدواج به وصال نرسیده را یکی از مشکلات شایع میان زوجین دانست و گفت: با توجه به عدم وجود آمار دقیقی در ایران اما عامل بیش از 50 درصد طلاق ها ناشی از این مشکل است.

دکتر کیوان رادخواه افزود: در واقع ازدواج به وصال نرسیده یعنی عدم توانایی در برقراری روابط جنسی بعد از برگزاری مراسم ازدواج. اغلب این زوج ها یا به هیچ عنوان یا خیلی اندک دارای تجربه روابط جنسی هستند. برخورد اولیه در برقراری نزدیکی زوجین از یک طرف و استرس حاکم وضعیت را بدتر می کند.

این ارولوژیست گفت: هنگام شکست روابط جنسی، برخی معتقدند مرد دارای مشکل است و از این رو به داروهای تقویت قوای جنسی مراجعه می کنند در حالی که عامل ازدواج به وصال نرسیده مشکل 2طرفه است. در اکثر مواقع اختلالات خفیف توانایی جنسی و نعوظ آلت بر ایجاد این مشکل دامن می زند.

رادخواه ترس زنان از نزدیکی،احساس آسیب دیدن و تجربه درد را عواملی موثر در بروز این مشکل در رابطه زناشویی همسران اعلام کرد و گفت: برای نمونه زوجی به مدت 14 سال به رغم عشق و علاقه حاکم میانشان از ازدواج به وصال نرسیده رنج می بردند که خوشبختانه به خوبی درمان شدند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران امروزه روش های درمانی این مشکل را بسیار موثر دانست و گفت: اغلب برای زوجین دارای این مشکل رفتار درمانی اعمال می شود. درصد قابل توجهی بالغ بر 50 درصد عامل طلاق های میان زوجین ناشی از ازدواج به وصال نرسیده است.

عضو انجمن باروری و ناباروری ایران تأکید کرد: مراجعه تک به تک زوجین برای حل این مشکل به متخصصین مربوطه از اشتباهاتیست که رابطه زناشویی آنها را با شکست مواجه می کند از این رو زن و مرد باید به یک پزشک مشترک مراجعه نمایند. (2171266) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۲:۱۸:۱۶
دانشگاه رو که جدا کردین میخواین 1 حسارم تو خیابون بکشید !!! (2171294) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۱۰ ۱۰:۱۹:۲۴
حصار ! شما برو دانشگاه... (2174041) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۲:۳۵:۲۰
بسیاری از این دوستیهای خابانی مفیده به چند دلیل:
1-پسرها و دخترها یکدیگر را میشناسند و از روحیات جنس مخالف اگاه میشوند بالاخره تا ابد که نمیشه اینها را از هم بیخب نگه داشت
2-شناخت بهتر پسرها و دخترها باعث میشود با دید بازتری ازدواج نمایند
3-درصدی از این دوسای ها هم به ازدواج ختم میشود پسر و دختری که در پارک روی نیمکت کنار هم نشسته اند شاید میخواهند ازدواج کنند دلیل نمیشود هر کسی انجا بود دنبال سو استفاده است
اینکه چند نفر مشکل پیدا کرده اند دلیل نمیشه که همه مشکل دارند به نظر من این دوستی ها بسیار مفیده
دوره ای که چشم بسته پسر میرفت زن میگرفت گذشته
سوالی که من دارم اینه که دوستان بروند ازدواج خهای سنتی ده سال گذشته را بررسی کنند ببینند نرخ طلاقشان چقدره؟
الان دخترها علایقشان فرق کرده، کتابها و فیلمها و رشته های تحصیلی و...همه باعث شده ادمها الان رو حیات مختلف داشته باشند و بی گدار به اب زدن باعث طلاق میشود
باید بپذیریم جوانان نیاز به دوستی دارند ولی باید اموزش بدیم که کنترل شده باشد.
دوستانی که مخالف و معترض هستند بسیار راغبم راه حلشان را بشنوم (2171323) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۴:۱۸:۲۹
با شما موافقم آنجا که گفتین باید آموزش بدیم کنترل شده باشه، راه حل به رسمیت شناختن ارتباط دو جنس در عین تقویت مهارتهای اجتماعی جامعه هست.
توانایی استدلال بسیار کمک کننده است. متاسفانه آموزش و پرورش قوای استدلال رو پرورش نمیده حتی رابطه مردم ما با دین از طریق احساس هست نه منطق . (2171441) (alef-13)
 
صابر
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۲:۴۱:۲۸
سلام.وقتي خانواده ما نتواند به نياز هاي عاطفي دختر و پسر جواب بدهند وقتي زمان براي آنها نداريم بايد انتظار اين چنين امار هايي را داشته باشيم وقتي فرزندانمان در درون خانه به ارضاء عاطفي نرسند حتما در خارج از خانه به دنبال آن خواهند گشت (2171327) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۴:۲۳:۳۶
شما هرگز نمیتونی نیاز جنسی فرزندت رو ارضا کنی ولی میتونی با آموزش مهارت زندگی فرزندت رو در رسیدن به خانه تامین نیاز جنسی اش یاری کنی. تا نیاز خودش رو بشناسه و محترم بدونه ، لطایف و حیل جنس مخالف رو هم بشناسه و با قوای منطق و استلال بر عواطف پیروز بشه.
واین همان ازدواج زود هنگام نیست که ازدواج زودهنگام فقط به زندان کشیدن امیال هست بدون اکتساب قدرت تسلط بر عواطف.
یک کلام فرزندانتان را حسابگر بار بیاورید. (2171444) (alef-13)
 
omid
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۳:۱۲:۴۳
سلام
ممون از مقاله خوبتون و واقعا اگر مقالات ها در این ضمینه بیشتر بشه خوبه چون معضله.
ولی نگارنده محترم آیا نباید به مردان و پسران ما نیز آموزش داد که با زنان چگونه برخور کنند و به سادگی از انان سو استفاه نکنند؟ چرا همیشه لبه تیز رو سمت زنان مل میگیرید؟
یکی از دلایل مهم ترویج این مساله نبود ازدواج ساده در جامعه است. باید در سن مناسب و اموزش هایی که درور از تعصبات غلط باشد روش همسر گزینی منایب را داشته باشیم روش های گذشته جوابگوی نسل جدید نیست. (2171371) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۴:۳۲:۳۶
دوستی های خیابانی تحت تأثیر چه عواملی شکل می گیرند و افزایش می یابند؟
زمانی که خانواده و جامعه نقش اساسی خود را جهت یاری دادن به نسل جوان برای یافتن هویت سالم، مثبت، پویا و سازنده به خوبی ایفا نکنند، نسل جوان با آشفتگی هویت و خلاء وجودی مواجه می شود و برای کاهش اضطراب و رهایی از بحران هویت و سرگشتگی، به این دوستی ها تن می دهد. جوان در تصور و توهم خویش، از طریق دوستی با جنس مخالف، می خواهد به آرامش برسد. او لذت این دوستی را عامل تسکین برای بحران بی هویتی خویش می داند.
ناتوانی خانواده و جامعه در پاسخگویی صحیح و به موقع به نیازهای اساسی نسل جوان عامل دیگری جهت شکل گیری دوستی های خیابانی است. امنیت، احترام، محبت و دوست داشته شدن از جمله نیازهای روانی انسان است که متأسفانه به دلیل سرگرم شدن خانواده ها و جوامع به فراهم ساختن امکانات اقتصادی، این دو نهاد انسان ساز از هنر عشق ورزیدن و احترام گذاردن به نوجوانان محروم می شوند.
عامل دیگر، فقر فرهنگی و نشناختن هویت واقعی جنس مخالف است؛ و شاید این عامل محصول نشناختن قدر خویشتن توسط دختران جوان باشد. اگر دختران به قداست، ارزش، اهمیت و کرامت خویش واقف شوند و در مورد جنس مخالف، رفتاری توأم با متانت و بزرگ منشی و بی اعتنایی داشته باشند و به سادگی در برابر خواسته های جنس مخالف تسلیم نشوند، فرصتی برای انحراف به وجود نمی آید.
متأسفانه عده ای برای دفاع از حقوق زنان خیابانی، این تفکر غلط را تبلیغ می کنند که «فقر اقتصادی» ریشه این معضل اجتماعی است؛ اما به نظر می رسد «فقر و ضعف فرهنگی» بنیاد اصلی این معضل باشد، زیرا برخی از این عناصر اجتماعی نه تنها فقر اقتصادی را لمس نکرده اند، بلکه کمابیش از رفاه اقتصادی و امکانات فراوان برخوردار بوده اند، ولی نگرش آنها نسبت به وجود انسانی خود حقیرانه و پست بوده است. در مقابل، بسیاری از زنان پاک و فرهیخته ایرانی در نهایت فقر اقتصادی، از نظر فرهنگی کاملاً غنی اند و با نهایت عفاف و نجابت، به کارهای سازنده و مثبت می پردازند. آنان زندگی خویش را با تلاش و پشتکار به درستی اداره می کنند و تن به پستی نمی دهند. اما زنانی هستند که در اثر فقر فرهنگی و اخلاقی شدید، خود را ارزان می فروشند، آن هم در شرایطی که هیچ گونه کمبود اقتصادی ندارند و حتی از رفاه بیش از حد برخوردارند. نکته درخور توجه این است که اگر کسی فقر فرهنگی، فکری و اخلاقی نداشته باشد، به خوبی می تواند برای رهایی از چنگال فقر اقتصادی، برنامه ریزی کند. (2171454) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۹ ۰۰:۰۵:۲۹
شما رو به ديدن فيلم فقر و فحشا ساخته مسعود ده‌ نمكي ارجاع ميدم . حكم صادر كردن با برخي و بعضي و يكي رو من ميشناسم و اين چيزا نميشه , قاطبه به فحشا كشيده شدن زنان فقر اقتصاديه . همه انسانها هم نميتونن در مقابل نداري يا مريضي و درخواست بچه هاشون به يك اندازه مقاومت كنن . (2172118) (alef-13)
 
ایه مهم
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۳:۲۴:۱۴
الزَّاني‏ لا يَنْکِحُ إِلاَّ زانِيَةً أَوْ مُشْرِکَةً وَ الزَّانِيَةُ لا يَنْکِحُها إِلاَّ زانٍ أَوْ مُشْرِکٌ وَ حُرِّمَ ذلِکَ عَلَى الْمُؤْمِنينَ

مرد زناکار جز با زن زناکار یا مشرک ازدواج نمی کند و زن زناکار را ، جز مرد زناکار یا مشرک ، به ازدواج خود درنمی آورد و این کار بر مؤمنان حرام شده است!
(2171392) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۳:۲۹:۰۱
خود را نیز گول می‌زنند و بر این گونه روابط نام «نامزدی» می‌گذارند و نامزدم نامزدم می‌کنند
واقعن عین حقیقته ! (2171399) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۹ ۰۰:۰۶:۲۳
آقا به شما چه ربطي داره ؟ مگه نامه اعمال اونو پاي شما مينويسن ؟ (2172119) (alef-13)
 
ایران من
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۳:۳۴:۵۷
آیه 25 سوره نساء به مردان می‌گوید: با دخترانی که روابط دوستی مخفیانه‌ای با دیگران داشته‌اند ازدواج نکنید «فَانْکِحُوهُنَّ بِإِذْنِ أَهْلِهِنَّ وَ آتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ مُحْصَناتٍ غَیْرَ مُسافِحاتٍ وَ لا مُتَّخِذاتِ أَخْدانٍ»؛ یعنی آنان را با اجازه خانواده‌هایشان به همسری خود درآورید و مهرشان را به طور پسندیده به آنان بدهید [به شرط آنکه] پاکدامن باشند و زناکار و دوست‌گیران پنهانی نباشند، در آیه 5 سوره مائده نیز به مردان خطاب می‌کند و می‌فرماید شما با زنان پاکدامن مسلمان ازدواج کنید و خود نیز پاکدامن باشید نه زناکار و نه آنکه زنان را در پنهانی دوست خود بگیرید «... وَلاَ مُتَّخِذِی أَخْدَانٍ ...»! (2171406) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۶:۲۱:۱۲
منظور شما این است که اگر رابطه آشکار باشد، حلال است؟
این روزها بسیاری از خانواده ها، شریک جنسی غیر رسمی فرزند خود را می شناسند. همه اطرافیان هم آنان را میشناسند، باهم به مهمانی هم می روند، آیا با آشکار کردن، حلال می شود؟ (2171624) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۳:۴۴:۱۴
این دوستانی که از روابط دختر و پسر انتقاد می کنند بسیار یک طرفه می اندیشند
اولا که اگر شما تفکرتان علی و معلولی باشد و قبول کنید که هر چیزی علتی دارد اونوقت به این سوال میرسیم که دلیل شکل گیری این دوستی های خیابانی چیست؟
جواب این است که پسر و دختر به یکدیگر نیاز جنسی و عاطفی دارند و برای ارضای ان اینگونه دوستی ها در شریطی که امکان ازدواج نیست و یا برای شناخت بیشتر شکل میگیرد
خب حالا این سوال مطرح میشود که این میل را چگونه باید ارضا کنند ؟پاسخ معقول میشود با ازدواج حالا چند تا نکته وجود داره که این دوستان منتقد باید بیایند و جواب بدهند:
1-اولا که بفرمایید دختر و پسر کجا باد با هم اشنا بشوند؟خیابان که میفرمایید بد است، دانشگاه را هم که قبول ندارید میفرمایید باید تفکیک جنسی شوند به نظر شما این دختر و پسر کجا باید همدیگه را ببینند و با رو حیات هم اشنا شوند؟ایا نیم ساعت یا دو ساعت صحبت کردن موقع خواستگاری به نظر شما کافی است؟ایا فکر نمیکنید همین شناخت کم از همدیگه اون هم در شرایطی که ر این دوره هر کسی علایق متفاوتی داره باعث خیلی از ظلاقها است؟
2-به فرض که فرد مناسب را پیدا کردند چگونه ازدواج کنند؟این همه هزینه های مختلف را در شرایط بیکاری و گرانی و تورم کنونی از کجا بیاورند؟

کلا بیایید یک راه حل(اما خداییش راه حل نه شعار ) بدهید بفرمایید این کارها را بکنید و...
عزیز من وقتی اینگونه دوستی ها شکل گرفته یعنی جامعه اینها را به این سمت سوق داده اخه اگر دو نفر یا سه نفر یا نهایتا 500 نفر بودند میگفتیم عیب از خودشونه ولی تعداد بسیار بسیار زیاده
شما که میل جنسی خودت رو با ازدواج ارضا کردی یا خودت رو زدی به اون در واقعا فکر نمیکنی همهخ شرایط ازدواج نداند و عمر انسان محدوده و ملت نمیتونن تا 40 سالگی منتظر بمانند تا ازدواج کنند؟
مثل این است که عده ای تشنه باشند و بخواهند اب پاک بخورند اما توانایی ندارند از اب تصفیه نشده میخورند بعد دوستان در سرچشمه نشسته اند میفرمایند اخه اینها چرا نمیان اب تصفیه شده بخورند و هی دائم انتقاد می کنند خب توانایی نداره چکار باید بکنه؟راه حل عملی شما چیه؟ (2171416) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۳:۵۶:۲۴
انتخاب خوشتیپ ترین دختر و پسر در دانشگاه ارومیه
http://nasleborhan.ir/index.aspx?siteid=26&pageid=362&newsview=150865 (2171426) (alef-13)
 
زینب
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۴:۲۳:۵۰
دخترها خیلی ساده اند که گول وعدهه ازدواج پسرها رو می خورند از بس که پسرها خیلی ماهرانه و الکی صادقانه ادای عاشق پیشه ها رو در میارند... منم نزدیک بود با ادامه دوستی اتفاقی با یکی از همکلاسی های دانشگام آبروی خودمو ببرم ... نزدیک بود خودمو دو دستی مفت و مجانی تحویل این آقاپسر بدهم.
دخترها اگر به درخواست دوستی و رابطه جنسی پسرها پاسخ منفی بدخند چهره واقعی پسرها مشخص خواهد شد. (2171445) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۴:۴۹:۰۵
سلام سالهای اول انقلاب برخوردهای شدید و چکشی در جامعه زیاد بود و ارتباطات نامعقول بین جوانان و یزهکاری عمدتا از ترس نیروهای انتظامی کمتر بود رفته رفته با ایده کار فرهنگی در جامعه و پدیده تسامح و تساهل در تفکرات مسئولین مربوطه به مرور با پیدایش آزادی های اجتماعی نامشروع در جامعه جوانان بسمت تماس های نامشروع با جنس مخالف سوق داده شدند . در این رابطه نهادهای خانواده , مدرسه , محیط , رسانه ها و مبلغین از همه مقصرترند . عدم توانایی صدا و سیما و رسانه های ما موجب جذب مخاطبین به رسانه های خارجی و غربی شده است و این اعمال نابهنجار و ارتباطات نامشروع سوغات همین ماهواره ها و ... میباشد . نهاد مدرسه نتوانسته است وظیفه اصلی خود را در این خصوص بدرستی انجام بدهد زیرا اکثریت کادر آموزشی آموزش و پرورش خود شیفته و دلباخته تفکرات غربی میباشند . نهاد حوزه و روحانیت در این خصوص خیلی کم تلاش میکند . در مساجد و منابر و مراسمات مذهبی خانگی و ... در این خصوص امر به معروف و نهی از منکر نمی شود . لذا به نظر میرسد این قشر جوان و مظلوم که نیاز به راهنمایی دارند . همچنان بدون هادی در این سرابی گرفتار شده اند که اطراف آنرا دشمنان و شیاطین قسم خورده و دیو صفت فرا گرفته و درصدد غرق نمودن آنها در منجلابی که راه نجاتی برای آن متصور نمی باشد , میباشند . (2171476) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۹:۱۳:۴۳
این انشا نمره 2 هم نمی گیره خیلی کلیشه ای نوشته ای !! (2171805) (alef-10)
 
رضا
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۴:۵۴:۰۱
به نظر من مشکل ساده لوح بودن در بین دخترانی که ظاهرا خودشان را زرنگ هم معرفی می کنند باید توسط والدین درمان شود تا قبل از این که این بچه های ساده در خیابان ها راه نیفتاده اند ورزیده شوند و گول هر آدم شیاد نامردی را نخورند. (2171482) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۵:۰۴:۰۸
واقعا با چه رویی این مشکلات رو گردن بچه 11 ساله و دبیرستانی می اندازید:
توررررررررررررررررررررررررررررررررم...... رتبه دوم تورم از آخر ...
نبود مسکن و گرانی .....
نبود شغل ......
گرایش دانشگاهها برای تجارت به جای علم ...پیام نور-غیرانتفایی و آزاد...
فساد اداری ...
فساد اقتصادی ...
فساد اجتماعی ...
باند بازی ....
مهمتر از همه روی کار آمدن یکسری مدیرانی که بسیار سنتی و بیسواد هستن...
افراط و تفریط مدیران بالادستی ...
درگیری و تفرقه افکنی یکسری رسانه ها و یسری مدیران ..
واقعا با این وضعیت فقققققققققققققط مشکل شما وضعیت جووناست ...شما جیب ما رو نزنید جوونا خودشون راهشون رو بلدند. (2171497) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۵:۴۳:۳۴
کاسبان تحریم 25 میلیارد دلار سود کردند
http://www.khabaronline.ir/detail/357491/Economy/macroeconomics

حالا هی بگید ازدواج کنید (2171551) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۱۰ ۱۰:۱۸:۲۶
چه ربطی داشت؟! (2174040) (alef-13)
 
قاسم
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۶:۲۳:۴۶
هدف فقط بازگو کردن برگ زرین دیگری از معضلات جامعه بود!!
خوب! برگ بعدی؟ هی بگویید و مغلطه بسازید!!!! (2171629) (alef-13)
 
حسن
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۶:۴۸:۳۴
وقتیکه پدر ومادر با هم صبح تا آخر شب یا کار میکنند ویا بدنبال امیال خود هسند وبچه ها را آزاد گذاشته اند واز طرفی ماواره وایترنت نیز انواع بی حیاءی را رواج میدهند نتجه اش همین میشود (2171651) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۷:۲۰:۵۰
باز یکی اومد چهارتا خبر از خبرگزاری رو مرجع قرار داد و نتیجه گیری کرد...
تا کی قرار هست که نفهمید صحبت علمی منابع و آمار علمی میخواد اصول تحقیقات علمی باید رعایت بشه .
نه اینکه هر وقت که مفسد اقتصادی رو دستگیر میکنند یه سری دلشون میخواد در مورد حجاب صحبت کنند. (2171684) (alef-13)
 
سارا
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۷:۲۵:۵۲
دوست عزيزي که اقدام به نوشتن چنين متني کرده اي بايد خدمت شما عارض شوم که:
اولا اين گزارش بسيار کليشه اي است.
دوما پدر و مادرهاي سنتي ايران درسته که خير صلاح بچشونو ميخان اما معيارهاي انتخاب همسر رو براي فرزندانشون به ويژه دختر درست نيس. پس بهتره به جاي اينکه ادم با انتخاب مادر و پدر بدبخت بشه با نتخاب خودش بدبخت بشه... نه؟
سوما اينقد نگيد دوستيهاي خيابوني بده.. چرا که ما باتوجه به گسترش دانشگاهها و شبکه هاي اجتماي داريم به سمت بيشتر شدن روابط انسانها ميريم پس بهتره براي درست انتخاب. کردن اين روابط صحبت کنيم
مصداق بارز همون خانم دکتري که با داشتن تحصيلات بالا هنوز هم از چگونگي يک ارتباط درست آگاه نيست (2171687) (alef-13)
 
شهاب
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۸:۵۵:۱۴
من یک پسر متولد 70 هستم و سال آخر ارشد
کار هم دارم و درآمد خوب مرتبط با تخصصم(مهندسی)
و در نقاط شمالی تهران زندگی می کنم
.........
یکی از مشکلات ، مالی هست و نگاه حسرت آمیز مردم در اتوبوس ها به ماشین های گران قیمت در این اوضاع اقتصادی وخیم که نتیجه اش ناامیدی کلی جامعه است.

دوم اینکه وقتی شما بخواهید آدم خوبی هم باشید نوع ارتباط ها و تزیین کردن ها رو ببینید... تیراژه آریاشهر ایران زمین تندیس و ... ...
واقعا به شدت تهییج کننده است و افرادی که حداقل روزی 1 ساعت خیابانگردی دارند( با توجه به بیکاری) خود به خود هیجانی می شوند.

خلاصه اینکه بحث مالی و شغل و فرهنگی توامان باید جلو برود
در ضمن دهه هفتادی ها و نیز اواخر شصتی ها کاملا افکاری غرب گرا و نیز متعرض به هرکسی دارند... این خود انتقادی هست البته

این دیدگاه من است البته به عنوان یک شهروند در تهران.

راه حل: فرهنگ سازی و صریح صحبت کردن با مردم بدون سانسور در صدا و سیما
من نمیدونم از چی خجالت می کشن بعضی ها و نمیان واکاوی مشکلات رو انجام بدن... مردم رو باید آموزش داد .. رک و راست (2171792) (alef-10)
 
نت
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۹:۱۴:۵۴
بهتر ه با طبیعت سر جنگ نداشته باشیم.به فرزندانمان یاد بدیم که به کرامت وارزش واقعی خود پی ببرند. به دوستیهایشان احترام بگذاریم وراهنمایشان کنیم وخطرها وبیماریهای روحی وروانی وجسمی حاصل از این دوستیها را برای انها روشن کنیم و کمکشان کنیم تا کمتر در این روابط دچار بیماری جسمی وروحی وروانی گردند.سرکوب کردن علاج کار نیست (2171806) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۲۰:۱۵:۱۵
کامنت هارو میخوندم هر کس یه نظری داره و حرف بقیه رو قبول نداره
جالبه که با این همه کم تحملیه همدیگه میخواییم پیشرفت کنیم !!!!!! (2171873) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۲۱:۳۲:۰۶
مطمئنم با تدابیری که مسوولین خدمت گزار در این مورد می اندیشند در این مورد هم رکورد خواهیم زد.یادمان نرود پیشرفت در عمق جان ملت ایران نهادینه شده است. (2171958) (alef-10)
 
aram
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۲۱:۵۴:۰۳
سلام .خداقوت آقای شریفی،مطلب زیبا ومحکمی بود!کاملا انتقادی وسرشارازغیرت.
امابنظرتون مشکل ازفراموش شدن انسانیت نیست؟نه اینکه جرم عاشق شدن دختراباشه؟
بنظرمن این انسانیت وعشقه که بی ارزش شده وفقط بحث دختر نیست بلکه انسانه!
بیش ازاین حرفاموکش نمیدم.روزگارتون پراز پیروزی (2171978) (alef-10)
 
رضا
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۲۲:۲۹:۲۳
من یه پسر 29 ساله هستم که ساله گذشته نامزدم به دلیل اینکه از لحاظ مالی اصلا شرایط مناسبی نداشتم از من جدا شد فوق لیسانس هستم و ماهی 500هزارتومن دارم حقوق میگیرم. هرچی خواهش و اصرار کردم از خانوادش تاثیری نداشت پدر و مادر خودمم کلی زجز کشیدند تا جهزیه خواهرم جور بشه تازه مستاجر هم هستن برای همین نتونستن به من کمک کنن الان تو این شرایط من از خدامه که با یه نفر ازدواج کنم ولی اصلا توان این کارو ندارم خلاصه کلام ازدواج کردن برای من شده آرزو (2172014) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۲۲:۵۳:۰۴
لزوما اینطور هم نیست (2172041) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۲۳:۱۳:۰۶
این وضعیت بی‌ بند و باری و فسادی که امروز میبینیم، ثمره خیانت آن پدر و پسر در زمان ستمشاهی است که به اسم آزادی، دیسکو و مشروب فروشی راه انداختند. معلوم است پدر مادر هایی که در آن فضا بزرگ شدند بچه‌هایشان به فساد و دوست دختر دوست پسر بازی و بد حجابی می‌رسند. میگویند یک دیوانه سنگی‌ در چاه می‌اندازد هزار تا عاقل نمیتوانند در بیاورند، در این مورد کاملا صادق است. اگر انقلاب اسلامی ۵۰ سال زودتر به پیروزی میرسید ما این همه مشکل اخلاقی‌ بعد از ۳۵ سال که از انقلاب اسلامی می‌گذرد نداشتیم. همین امروز هم دنباله‌های سلطنت طلب دست بردار نیستند و با صفحه‌های فیس‌بوکی بر علیه حجاب و بقیه مظاهر دینی عمل میکنند. البته با این کار میخواهند با یک تیر دو نشان میزنند، هم فساد را رواج میدهند هم دولت روحانی را تحت فشار می‌گذرند. باید دولت در این مورد کاری کند. (2172066) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۲۳:۲۱:۳۷
خوب وقتی کسی خواسنگاری ذختری نمی رود و تمام پسران از این گریق همسر انتحاب می کنند .واقعا برای دختران جه راه حلی می ماند الان بیشتر دخنران ئهه 60 در آرزوی داشتن همسر هستند ولی انتخاب هنسر به شکل سنتی منسوخ شده خوب نویستده محترم راه کار بدهید وتقعا جگونه ما دختران که آرزوی مادر شدن دربم چه کار کنبم (2172075) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۹ ۰۳:۰۹:۰۸
دائما توی این سایت ها می نویسند تمایل برای ازدواج کاهش یافته که نقش حاکمیت در ایجاد مشکل اقتصادی برای مردم را کمرنگ کنند، اما در واقعیت این تمایل وجود داره، و یک نیاز غریزی هست اما جوانان به دلیل مسائل اقتصادی قادر به انجام این کار نیستند.
من 32 سال دارم، شغل هم دارم، اما خانه ندارم و توانایی اجاره کردن منزل هم ندارم. تازه، شغلم هم قراردادی هست، یعنی رسمی نیستم و لذا امنیت شغلی هم ندارم. از مسائل حقوقی ازدواج هم وحشت دارم، قانون مهریه، که در صورت اشتباه در انتخاب، بدبخت می شوی و نابود.
اگر روابط غیر مشروع زیاد شده چون رابطه ی مشروع، هزینه مادی و حقوقی بالایی دارد و ازدواج تبدیل به یک کالای لوکس شده (2172219) (alef-13)
 
مقداد
۱۳۹۳-۰۳-۰۹ ۰۷:۳۳:۱۳
(پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) می‌فرماید: بین مردان و زنان حریم ایجاد کنید، زیرا شکستن این حریم‌ها آسیب‌های جبران ناپذیری دارد.)


در قران به مردان می گوید با دخترانی که روابط دوستی مخفیانه ای با نامحرم داشته اند ازدواج نکنید:

((به همسرى درآورید و مهریه نیکو و به طور شایسته به آنان بدهید، به شرط آنکه پاکدامن باشند، نه اهل فحشا و نه اهل دوست گرفتن هاى پنهان))

((و حلال شد نکاح زنان پارسای مومنه و زنان پارسای اهل کتاب در صورتی که شما اجرت و مهر انان را بدهید و آنها هم زناکار و رفیق و دوست نگیرند و ...))

در قران خداوند علاوه بر اینکه مردان را از ازدواج با زنان فاسد نهی کرده آنها را از ازدواج با زنانی که دوست پسر هم دارند نهی کرده البته این مسئله برای زنان هم صادق است که با مردان فاسد و مردانی که دوست دختر داشته اند ازدواج نكنند. (2172254) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۳-۰۳-۰۹ ۱۱:۲۸:۴۱
اصلا اینی نیست که اینا میگن!!!باااالای 100 درصده.چرا وقتی نشون میداد درصدو آقای فردوسی پور میخند؟؟؟ (2172369) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۹ ۱۶:۴۷:۳۸
فقر اقتصادی جامعه را به این ورطه انداخته
چرا زمانیکه پدر خانواده تا پاسی از شب به دنبال تامین معاش می باشد
مادر خانواده نیز جهت کمک به این وضعیت مشغول کار بیرون منزل باشد.
چه کسی می خواهد به تربیت دختر جوان بپر دازد؟؟
وااسفا اگر در ان خانه ماهواره نیز باشد
متاسفانه در جامعه ما بعضی از خانوادها در مسئله نان شبشان ماندن ولی ماهواره دارند.
نظارت نداشتن خانواده روی حضور و عدم حضور دختر یا پسر
برنامه های مبتذل ماهواره
درگیری های پدر مادر بر روی داشته ونداشته ها
فرزندان ترغیب به بیرون ماندن از خانه و به دنبال یک هم صحبت باعث این اتفاقات می گردد که جامعه را به اینجا می رساند اگر چاره ایی اندیشه نشود فاجعه ببار می آورد (2172738) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۳-۱۰ ۰۱:۰۲:۲۷
چند وقت قبل خوندم مردی رو که بعد از ازدواج خانمش مهریشو اجرا گذاشته بود وتمام اموال مردو گرفته بود وبرای مابقی هم قسط گذاشته بودند که مرده مجبور میشه کلیشو بفروشه ودر اخر از نداری و بدبختی خودکشی کرده بود وقتی پسر ها چنین مواردی رو میبینن حق بدید رو بیارن به چنین دوستی هاییی. خود من هم با این وضعیت به فکر ازدواج موقت دارم میفتم . درضمن من اگه بخوام همسری رو پیدا کنم مسئولین چه راهی رو پیشنهاد دارن غیر از سپردن به دوستان واشنایان که نتیجه مثبتی نداشته ؟؟؟ (2173764) (alef-13)
 
b
۱۳۹۳-۰۳-۱۰ ۰۸:۴۲:۱۱
همش حرف می زنیم کی می خواهیم آموزش درست واصولی شناخت جنسی رو از همان دوره پیش دبستان به بجه یاددهیم تا وقتی بزرگ میشه از جنس مخالفش یک بت نسازه . اگرعلت مسئله رو بشناسیم با معلولها دیگه کار نداریم . (2173883) (alef-13)
 
وکیلی
۱۳۹۳-۰۳-۱۰ ۱۶:۱۱:۱۶
الان یا همه خیلی زود زود ازدواج می کنند یا خیلی دیر دیر ...! (2175109) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۳-۱۰ ۱۸:۵۹:۳۵
بهترین کار اینه که یا مردا یا زنها رو بفرستید کره مریخ . اصلا چه معنی داره زن با مرد یه جا باشن! (2175657) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۳۰ ۲۳:۱۴:۱۰
فقط دخترای ساده بی شیله پیله ویه کم ترسو اسیر
نامردای روزگار میشن همیشه تابوده وهست گرگ دنبال بره است..... (2558986) (alef-3)
 
فرهاد
۱۳۹۴-۰۹-۰۴ ۱۹:۵۰:۳۵
رابطه نیازه اما از نوع درستش و با برنامه ریزی،،اتفاقا دختر و پسر با رابطه از تنهایی هم در میان.اما رابطه ای ک منطق رو اون حاکم باشه و قاطی دردسر سازی نشه (3347198) (alef-11)
 
رها
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۹ ۱۴:۱۹:۱۹
من دختر 14ساله ام .تقریبا میشه گفت 70 درصد دختران هم دوره ای خودم با پسرا ارتباط دارن با اماری ک از بیشتر کشورهای خارجی ک پیشرفت زیادی دارن مثل ایالات متحده امریکا این بود ک نسل جدید دختران امریکایی با بی بندو باری مخالف هستند و سعی دارند لباس های مناسب تری بپوشند و دقیقا این امار در ایران برعکس است دختران کشورهایی ک ب اصطلاح ازادی دارن کمتر این راه را انتخاب میکنن و من قصد توهین ندارم اما فک میکنم ک ی جورایی عقده ازادی تو در کشورما هست (4401319) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.