توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 384792
تازه‌ترین خبرها از ورود ارتش ترکیه به سوریه/ عملیات، سپر فرات نام گرفت
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۸
سرخط آخرین اخبار از ورود نیروهای ویژه ارتش ترکیه به خاک سوریه را از نظر می گذرانید.

به گزارش خبرآنلاین، خبرگزاری آناتولی، امروز به نقل از منابع نظامی این کشور اعلام کرد: عملیات پاکسازی جرابلس از عناصر داعش ممکن است تا بیش از دو هفته به طول بینجامد. همچنین این خبرگزاری گفت که نام این عملیات "سپر فرات" نام گرفته است. در این گزارش آمده است که حدود ۳۰۰ گلوله به سوی ۸۱ موضع داعش در سوریه شلیک شده است.

منابع نظامی ترکیه اعلام کردند در چارچوب عملیات سپر فرات که در شمال سوریه در حال اجرا است، ۲۹۴ گلوله توپ و راکت به ۸۱ موضع شلیک شده سات دو فروند جنگنده اف -۱۶ نیز اهداف تعیین شده را هدف قرار می دهند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک از مسکو ، شبکه تلویزیونی خصوصی ان تی وی امروز به نقل از برخی منابع نظامی ارتش ترکیه اعلام کرد این عملیات احتمالا پانزده روز به طول خواهد انجامید و هدف از آن آزادسازی کامل شهر جرابلس از اشغال نیروهای داعش و پیشروی به سمت مقر اصلی تروریستها در شهر رقه در شمال سوریه خواهد بود.

در همین راستا می خوانید:

- وزیر کشور ترکیه اعلام کرد این کشور از مخالفان میانه رو در سوریه حمایت و در اجرای عملیات با نیروهای ائتلاف همکاری می کند. ما نمی توانیم در برابر خطرات آشکاری که ترکیه را تهدید می کند سکوت اختیار کنیم. وی افزود: عملیات نظامی را با همکاری ائتلاف بین المللی در جرابلس به اجرا در می آوریم.

- به گزارش خبرگزاری رویترز، شاهدان و منابع نظامی از حمله خمپاره ای گروه تروریستی داعش به ترکیه خبر دادند و اعلام کردند این خمپاره به محوطه ای خالی در نزدیکی شهر کارکامیش اصابت کرده است.

- روزنامه جمهوریت چاپ ترکیه از پیشروی نیروهای زرهی ارتش ترکیه به سوی مرز سوریه خبر داد.به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه جمهوریت چاپ ترکیه، تانک های ارتش ترکیه از ساعت ۸:۳۰ امروز به وقت محلی ( ۱۰ به وقت تهران ) به سوی نقطه صفر مرزی در مقابل منطقه جرابلس سوریه حرکت کردند. منابع نظامی ترکیه به سی ان ان ترک گفتند که تانک ها با هدف تامین امنیت، در منطقه مرزی مستقر شده اند. عملیات نیروهای ارتش ترکیه در جرابلس از ساعت ۴ بامداد به وقت محلی آغاز شده است.توپخانه ارتش ترکیه نیز این منطقه را به شدت گلوله باران کرده است.به گفته منابع نظامی عملیات با پشتیبانی هوایی نیروهای ائتلاف صورت می گیرد و از ساعت ۶:۰۸ به وقت محلی جنگنده های اف ۱۶ نیروی هوایی ترکیه نیز در عملیات هوایی مشارکت کرده اند.

- منابع نظامی ترکیه اعلام کردند : تانکهای این کشور با عبور از مرزهای ترکیه - سوریه وارد خاک سوریه شدند اما خبرگزاری رویترز اعلام کرد تانک های ترکیه به مرز سوریه نزدیک شده اند اما هنوز از آن عبور نکرده اند.

- هواپیماهای جنگی ترکیه باردیگر حملاتی در اطراف جرابلس در شمال سوریه انجام دادند و تانک های ارتش ترکیه نیز اهداف داعش را در مرزها گلوله باران کردند.

- منابع نظامی در ترکیه اعلام کردند: هدف از عملیات در سوریه تضمین امنیت مرزی و یکپارچگی ارضی سوریه و حمایت از ائتلاف علیه داعش است.

در همین حال خبرگزاری ایسنا نوشته است: رسانه‌های ترکیه اعلام کردند جنگنده‌های این کشور به همراه جنگنده‌های ائتلاف ضد داعش دست به حملات هوایی در شهر جرابلس سوریه زده‌اند؛ درحالی که مقامات نظامی ترکیه نیز از ورود تانک‌های این کشور به خاک سوریه خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، عملیات جنگنده‌های ترکیه و ائتلاف ضد داعش با هدف نابودی اعضای داعش در مرزهای سوریه و ترکیه صبح امروز (چهارشنبه) آغاز شد. در همین حال نیروهای کرد بر شهرکی مرزی در جرابلس در رود فرات تسلط یافته‌اند و این مساله موجب خشم ترکیه در پی نفوذ کردهای سوریه در منطقه شده است.

در این راستا نیروهای ویژه مشترک ارتش ترکیه و نیروهای هوایی ائتلاف ضد داعش صبح امروز عملیات نظامی را در شهر جرابلس در شرق حلب در شمال سوریه با هدف بیرون راندن داعش و مقابله ترکیه با کردها آغاز کردند.

رسانه‌های نزدیک به دولت ترکیه گفتند:‌ این حمله با هدف پاکسازی مرزهای ترکیه و سوریه از لوث وجود گروه‌های تروریستی و تامین امنیت مرزهایی است که گروه‌های کرد و دیگر گروه‌های مخالف سوریه و داعش آن را به نوعی میان خود تقسیم کرده و بر این مرزها تسلط دارند.

منابع میدانی نیز به اسکای نیوز عربی گفتند: نیروهای زمینی "ارتش آزاد سوریه" نیز در سایه پوشش هوایی و توپخانه‌ای آمریکا و ترکیه به مقابله با داعش می‌پردازند.

منابع نظامی ترکیه همچنین افزودند که ۶۳ هدف داعش را در شمال سوریه با توپخانه‌ و در حملات هوایی زده‌اند.

این منابع افزودند:‌ عملیات جرابلس تضمین امنیت مرزها، تمامیت ارضی سوریه و حمایت از ائتلاف ضد داعش را در نظر دارد.

به گفته این منابع، جنگنده‌های ترکیه و ائتلاف آمریکا چند حمله هوایی را به اهداف داعش در جرابلس داشتند.

منابع نظامی ترکیه تاکید کردند که ۱۱ مورد از مجموع ۱۲ موضعی که نیروی هوایی در چارچوب عملیات در شمال سوریه تعیین کرده بود هدف قرار گرفته است.

همچنین رسانه‌های ترکیه اظهار داشتند که آنکارا از قبل به مسکو عملیات نظامی خود در جرابلس را ابلاغ کرده بود.

هم‌زمان رویترز به نقل از مقامات نظامی ترکیه اعلام کرد که تانک‌های ترکیه هم وارد خاک سوریه شده‌اند.

سی ان ان ترک نیز پیشتر اعلام کرده بود که تانک‌های ترکیه به مرزهای سوریه نزدیک شده و مقابل شهر جرابلس قرار گرفته‌ اما هنوز از مرز رد نشده‌اند.

شبکه المیادین نیز گزارش داد که امروز چند خمپاره توسط داعش به زمین‌هایی خالی در شهرک قرقمیش ترکیه شلیک شد.

ارتش ترکیه از چند روز پیش تجهیزات نظامی و تانک‌های خود را در منطقه قرقمیش در مرزهای سوریه و مقابل شهر جرابلس مستقر کرده است.

همچنین توپخانه ارتش ترکیه مقرهای داعش در جرابلس را طی چند روز گذشته هدف گرفته است.

دولت ترکیه روز سه شنبه به غیرنظامیان در شهرک قرقمیش در نزدیکی جرابلس گفت که منطقه را که احتمال دارد خمپاره‌های داعش به سمت ترکیه شلیک شود، ترک کنند.

افکان الا، وزیر کشور ترکیه اظهار داشت: شهرک قرقمیش و شش روستای دیگر در مرزهای سوریه تخلیه شده است. ما به گروه‌های تروریستی اجازه نمی‌دهیم امنیت ترکیه را تهدید کنند.

وزیر کشور ترکیه اظهار داشت که ترکیه از مخالفان میانه‌روی سوریه در عملیات نظامی در جرابلس حمایت می‌کند و عملیات پاکسازی در شمال سوریه خیلی زود پایان می‌یابد.

گروه‌های وابسته به "ارتش آزاد سوریه" نیز از خاک ترکیه و با هماهنگی ائتلاف ضد داعش خود را برای این جنگ آماده کرده‌اند. این اقدام ترکیه عملیات پیش‌دستانه در مقابل طرح شبه نظامیان "سوریه دموکراتیک" (کردها) برای حمله به جرابلس در پی تسلط بر منبج و طرد داعش از آنجاست.

اظهارات اردوغان
هم‌زمان با عملیات ارتش ترکیه در خاک سوریه رئیس جمهوری ترکیه از آغاز عملیات کشورش علیه داعش و شبه نظامیان کرد در شمال سوریه خبر داد و تاکید کرد که هدف ترکیه از این عملیات پایان دادن به حملات و تهدیدهای پیاپی علیه ترکیه از سوی مرزهای مشترک با سوریه است.

وی گفت: شهروندان ترکیه همگی در یک صف واحد علیه کودتاچیان ایستادند و تروریست‌ها با چشم‌های خودشان شاهد وحدت ملت ترکیه و همبستگی آنها بودند.

اردوغان گفت: نیروهای ما از ساعت ۴ صبح به وقت محلی ترکیه عملیات علیه تروریست‌ها در شمال سوریه را آغاز کردند. صبر ما در برابر گروه‌های تروریستی که ما را از داخل سوریه هدف می‌گیرند تمام شده و ما عملیات پاکسازی آنها را آغاز کرده‌ایم. ما در این عملیات علیه تروریست‌ها پیروز خواهیم شد و آینده ما آینده‌ای امن است و بیش از هر زمان دیگری بعد از کودتا به این مساله اطمینان داریم.

وی خاطرنشان کرد: ارتش ترکیه عملیاتش را علیه داعش و گروه "پ وای د" (حزب اتحاد دموکراتیک خلق) در شمال سوریه آغاز کرده است.

رئیس جمهور ترکیه در خصوص تروریسم و حمله اخیر به غازی آنتپ نیز گفت: مسئولان این حمله به جزای کارشان می‌رسند و کسانی که از لفظ الله و نام اسلام استفاده کرده اما با دستورات آن مخالفت می‌کنند، به سزای کارهایشان خواهند رسید و ما تمام تلاش خود را برای ریشه کن کردن چنین سازمان‌های تروریستی به کار می‌بندیم.

در خصوص آوارگان سوریه نیز اردوغان اعلام کرد که ترکیه سال‌هاست پذیرای آوارگان و مردم جنگزده سوریه است و نمی‌تواند مرزهایش را به روی آنها بندد.

وی با این حال گفت که اتحادیه اروپا به قول ۳ میلیارد یورویی خود برای آوارگان عمل نکرده است.

اردوغان تاکید کرد: تمام تلاش خود را برای تضمین وحدت اراضی سوریه به کار می‌بندیم و همسایگان حق ندارند که تصمیماتشان را بر ملت سوریه تحمیل کنند تنها ملت سوریه حق دارد که درباره مسئولان این کشور تصمیم گیری کند.

همزمان یکی از وزرای کابینه ترکیه اعلام کرد که عملیات این کشور برای پاکسازی جرابلس به زودی پایان خواهد یافت.

خبرگزاری رویترز نیز در این خصوص گزاش داد که نیروهایی از ارتش آزاد از مرزهای ترکیه وارد سوریه شده‌اند.
 
کلمات کلیدی : تانک‌های ترکیه+ترکیه+سوریه+اردوغان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.