توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 387294
اجرای توافقنامه آنکارا_تل‌آویو
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۱
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه مصوبه مجلس ملی این کشور در تایید توافقنامه عادی سازی روابط آنکارا – تل آویو را تایید و اجرایی کرد تا روابط دو طرف که از سال ۲۰۱۰ میلادی به پائین ترین سطح دیپلماتیک افت کرده بود، دوباره ارتقا یابد.

به گزارش ایرنا، براساس پروسه حقوقی در ترکیه، قراردادها و توافقتنامه های بین المللی دولت آنکارا بعد از تصویب در مجلس و تایید رئیس جمهوری اجرایی می شود. رئیس جمهور باید ظرف دو هفته بعد از مصوبه مجلس یا آن را تایید کند و یا به مجلس بازگرداند.

براساس این توافقنامه، رژیم صهیونیستی ۲۰ میلیون دلار بابت کشتار امدادرسانان ترکیه ای که با کشتی موسوم به مرمره آبی در ۳۱ ماه می ۲۰۱۰ میلادی قصد داشتند با شکستن حصر، کمک های انسانی به مردم غزه برسانند، به ترکیه پرداخت خواهد کرد.

با این موافقتنامه دو طرف ضمن اعزام متقابل سفیر، راه قانونی محاکمه عاملان قتل شهروندان ترکیه ای نیز مسدود شد.

خانواده های قربانیان کشتی مرمره با رد پذیرش غرامت از رژیم صهیونیستی خواهان محاکمه عاملان کشتار کشتی مرمره بودند و در این راستا نیز در محاکم قضایی ترکیه چندین دعوا اقامه شده بود.

موافقتنامه آنکارا – تل آویو تیرماه گذشته پس از یک دوره مذاکره طولانی محرمانه همزمان با عادی سازی روابط ترکیه با روسیه به امضا رسید.

ترکیه برای عادی سازی روابط با رژیم صهونیستی سه شرط داشت. عذرخواهی، پرداخت غرامت و رفع حصر غزه .

رژیم صهیونیستی رفع کامل محاصره غزه را رد کرد و براساس مذاکرات دوطرف قرار است کمک های بشردوستانه از طریق ترکیه و با کنترل عناصر رژیم صهیونیستی به مردم غزه رسانده شود.

ابراهیم کالین سخنگوی نهاد ریاست جمهوری ترکیه امروز در گفت و گوی هفتگی خود با خبرنگاران در آنکارا اعلام کرد یک کشتی حامل کمک های بشردوستانه ترکیه به مردم غزه به زودی و پیش از عید قربان به منطقه ارسال خواهد شد.

روابط ترکیه با رژیم صهیونیستی به دنبال یورش نظامیان به کشتی مرمره در ماه مه سال ۲۰۱۰ میلادی و کشتن ۹ تن از شهروندان این کشور تیره شده و روابط دیپلماتیک به حداقل رسیده ولی روابط تجاری دو طرف همچنان ادامه داشت و حتی رشد نیز داشته است.

به دنبال کناره گیری احمد داوداوغلو از نخست وزیری و خیز دیپلماتیک تازه ترکیه برای ترمیم روابط با همسایگان، موضوع عادی سازی با رژیم صهیونیستی نیز همزمان با عادی سازی روابط با مسکو در دستور کار سیاست خارجی این کشور قرار گرفت.
 
کلمات کلیدی : ترکیه+اسرائیل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.