نظر منتشر شده
۱۶۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 193956
مرکز آمار: متوسط اشتغالزایی سالانه هفت سال گذشته، فقط ۷۸ هزار نفر
بخش اقتصادی الف، 3 مرداد 92
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۰۹
مرکز آمار، روایت جدیدی از افزایش شاغالان کشور طی دو دولت نهم و دهم را منتشر کرد.
به گزارش "الف"، تازه‌ترین گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که در فاصله سال های ۸۴ تا ۹۱، تعداد شاغلان کشور با افزایش ۵۴۲ هزار و ۷۶۹ هزار نفری از ۲۰۶۱۸۵۷۹ نفر در سال ۱۳۸۴ به ۲۱۱۶۱۳۴۸ در سال ۱۳۹۱ نفر رسیده و به این ترتیب به طور میانگین سالانه حدود ۷۸ هزار نفر بر تعداد شاغلان افزوده شده است.

بنابراین گزارش، در هفته ها و ماه های گذشته، منتقدان دولت محمود احمدی نژاد با استناد به آمار سرشماری های ۸۵ و ۹۰ مدعی شده بودند طی این دوره به طور خالص در مجموعا حدود ۷۰هزار و سالانه به طور متوسط صرفا حدود ۱۴ هزار نفر شغل ایجاد شده است. این اظهارات برای اولین بار توسط مسعود نیلی در تلویزیون مطرح شد و پس از آن رییس جمهور منتخب، حسن روحانی، در دیدار با نمایندگان مجلس به آن اشاره کرده و این آمار را گواه عملکرد نامناسب اقتصادی دولت احمدی نژاد دانست.

پس از این اظهارات بود که مقامات دولتی پشت سر هم به اظهار نظر پرداخته و از اشتغالزایی گسترده، با ارقام متفاوت از حداقل دو میلیون تا فراتر از چهار میلیون سخن گفتند.

اما آمار جدید مرکز ظاهر هیچ کدام از این اظهارنظرات را قبول ندارد و با اعلام اشتغال زایی بیش از ۵۴۰ هزار نفر طی هفت سال دولت های محمود احمدی نژاد، متوسط اشتغالزایی را نیز حدود ۷۸ هزار نفر در سال ارزیابی می کند.

البته باید توجه کرد که رقم هفتاد هزار شغل سالانه نیز برای دولتی که مدعی ایجاد صدها هزار تا میلیونی شغل در سال شده بود و نیز در مقایسه با عملکرد قبل از آن پایین است.

گزارش مرکز آمار را اینجا ببینید.
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۳ ۲۲:۱۷:۲۲
فقط در یک سال 1600000 به گفته مجلس و دولت 2500000شغل یعنی حداقل 200000 در سال!!!

پس سایر سالها پیش کش چرا همه مثل ترسوها فقط تشویق می کننئ. ایا دادگاه نباید با قاضی واقعا عادل و شجاع عامل بدبختی جوانان را بررسی کند.


ایا بیکاری مادر تمام جرایم و بیماریها نیست....
امیدوارم نشان دهید..... (1531044) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۳ ۲۲:۲۱:۰۵
دولت کنونی در ۸ سال گذشته ۱۶۰۰ میلیارد دلار درآمد باداورده داشته(۸۰۰ میلیارد از محل صادرات، و ۸۰۰ میلیارد دلار از محل عدم نیاز به واردات انرژی و مصرف داخلی‌ نفت و گاز در مقایسه با مثلا ترکیه و یا کره و تایوان) ... اما سالی‌ ۵۰هزار شغل به وجود آورده، بالاترین تورم در سطح جهانی و منطقه دارد، رشد دو سال اخیر کشور منفی‌ بوده و اگر تا ۶ مایع دیگر به همین گونه ادامه بیابد، کشور با خطر حیاتی روبرو خواهد شد... تا در کشور ما از مسبب چنین وضعی و تمام افراد و گرههای که از این دولت با این کارنامه بازخواست نشود و این افراد مسئولیت این وضع را به گردن نگیرند و پشت سر هم از این دولت و خدماتش تشکر کنند، هیچ امیدی به بهبود نخواهد بود... شجاعت پذیرفتن اشتباه و قبول مسئولیت و عواقب آن اولین اصل مسلمان و ایرانی‌ بودن است. (1531048) (alef-13)
 
احمد ک
۱۳۹۲-۰۵-۰۳ ۲۲:۲۱:۲۸
نیاز به شغل از اوایل دهه 70 نزدیک به یک میلیون شغل بوده این همه دروغ با حیف ومیل کردن بیش از 700میلیارذ ذلارایا نباید اقایان جواب پس دهند واینهمه امار غلط به مردم مسئولیتی ندارد ارگانها از اول هم میدانستند که امارها صوری است ولی به خاطر منفعت طلبی .بعضا بخشی نگری چشمان بی بصیرت خود را بستند وانها هم مدیوندنیا وقیامت این مردم هستند (1531050) (alef-13)
 
عزيزالله دليجاني نژاد
۱۳۹۲-۰۵-۰۳ ۲۲:۲۶:۱۳
ضمن عرض سلام حضور خوانندگان محترم الف
به هر حال دوران سخت دولت دهم هر چه بود گذشت و خدا را بايد شاكر باشيم كه با آمدن يك رئيس جمهور مدبر و اميدبخش ، انشاءالله روزهاي خوشي در انتظار ملت ايران خواهد بود و مردم بايد گذشته را فراموش كنند و امروز ما هر چقدر در مورد آثار سياه اين چند سال گذشته صحبت كنيم سودي به حال من و شما ندارد و بهتر است وقت خود را صرف حمايت از دولت تدبير و اميد كنيم كه قطعا ايشان با مشورت و كارشناسي بر مشكلات پيروز خواهد شد. (1531056) (alef-13)
 
سبحان
۱۳۹۲-۰۵-۰۳ ۲۲:۲۸:۱۶
این کارنامه درخشان دولتی هست که مرتب داره از طرف بالاترین مقامات کشور تمجید میشه
کارنامه درخشان دولتی هست که بعضی از مجلسی ها میگن باید از وزرای بی وزنش در کابینه وزین دولت منتخب استفاده بشه
کارنامه درخشان دولتی که شد کارخونه مدرک سازی و افزایش ظرفیت بی حساب و کتاب دانشگاهها پز میده
کارنامه درخشان دولتی که هم پول نفت را به آتش کشید و هم همانقدر جلو توسعه میادین نفتی و گازی گرفت و قراردادهای بدون منتقصه به ارگانهای خاصی داد که عسلویه به خاک سیاه نشاندند
دریاچه ارومیه با سدهای بی مطالعه خشکاندند. تالاب ها را با سهای بی امان شوره زار کردند و جنگلها را ویران کردند و جاده و ویلا ساختند
حالا هم شریعتمداری و کوثری و بقیه مفت خوران دارن سنگ اندازی می کنند پیش پای این دولت منتخب..
آقای توکلی مجلس هم کم تقصی نداشت.. حالا با حمایت از روحانی جبران کنید..
و جلو افراط گری که ما را مثل افغانستان داره میکنه بایستید.. بخاطر خدا و دین و ملت .. (1531057) (alef-13)
 
دانشجوی اقتصاد
۱۳۹۲-۰۵-۰۳ ۲۲:۳۵:۲۱
راه حل اساسی این است که برای توسعه اقتصادی کشور روابطمان را با دنیای توسعه یافته ازجمله امریکای شمالی و اروپا گسترش بدهیم (1531060) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۲-۰۵-۰۳ ۲۲:۳۷:۵۲
حتی اگر این آمار درست باشه به تن آدم لرزه میندازه که رئیس جمهور مننخب چرا با دروغگویی میخواد کارش رو شروع کنه!! اگر 78 هزر شغل ایجاد شده چرا رئیس جمهور منتخب این رقم رو یک پنجم کرده!!
متاسفانه سالی که نکوست از بهارش پیداست! (1531062) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۳ ۲۲:۴۲:۰۱
اختلافات نشان می دهد برنامه ریزی ها چقدر دقیق هست (1531067) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۰:۳۸:۱۸
زمانی‌ در جایی‌ خواندم رئیس دولت پاک دعوا را به خیابان میکشاند تا اصل دعوا فراموش شود
شاخص اقتصاد هر کشوری پول آن کشور است، بپذیریم دولت پاک ۵۰۰۰۰۰۰۰ کار ایجاد کرده
قدرت ریال بدبخت ما را همه میشناسند، پس این ۵۰۰۰۰۰۰۰ چه کاری است که این خاک را بر سر ریال ما ریخت؟؟؟؟؟ (1531424) (alef-13)
 
abbas
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۰:۴۱:۵۲
این تعداد افزایش اشتغال آیا شامل جایگزینی پرسنل بازنشسته میشود؟ اگر میشود آمار اشتغال همان 14 هزار نفر درسال درست است (1531428) (alef-6)
 
عبدالزهرا
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۸:۲۳:۴۶
این که یک قاعده کلی است و نو شدن نسل بشر این تغییر را به دنبال دارد و اینگونه نیست که بگوییم چون نیروهای جدید جایگزین نیروهای قدیمی شده اند پس اشتغال زایی حساب نمی شود
اینها ایرادات بنی اسرائیلی است که نه دردی از خودت دوا می کند نه از بیکاری (1532029) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۱۰:۲۶:۱۵
داداش اشتغال زايي يعني افزايش تعداد افراد شاغل به كار نه اينكه كسي را جايگزين فرد بازنشسته بكني در اين حالت دوم كه تعداد افراد شاغل كه زياد نشده بلكه فقط در همان سطح قبل ثابت مانده (1532798) (alef-13)
 
نریمان
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۱۴:۲۴:۰۲
دوست عزیز جایگزینی نیرو درست است که از تعداد بیکاران کشور میکاهد اما به عنوان اشتغالزایی محسوب نمیشود و نباید به آن به عنوان یک قدم مثبت بالید. (1533430) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۱۵:۲۲:۱۷
اشتغال زایی یعنی فرصت شغلی جدید ایجادکردن با ساخت پروژههای جدید نه نه جایگزینی نیروهای بازنشسته و تازه کار (1533600) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۲۱:۴۸:۱۲
یک سوال. این دولت یک میلیون و هفتصد هزار خانه روستایی و ۲ میلیون و هشتاد هزار خانه شهری، و این سوای بزرگراهها، راه های شوسه، ریلی، بیمارستان، کتابخانه، دانشگاه، تأسیسات پتروشیمی سالنهای ورزشی و ...اگر به ازای هر مسکن مهر فقط یک شغل رو در نظر بگیریم، خودش نزدیک ۴ میلیون فرصت شغلی میشه. (1532230) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۰۱:۳۹:۰۴
ایا برای خانه ساختن بنا یا کارگر جدید میارن؟؟؟

عزیزم شما برای ساختن خانه ات میری یک فرد با تجربه میاری یعنی یک فردی که شاغل است را استفاده می کنی.... (1532509) (alef-13)
 
مراد
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۰۲:۰۰:۲۸
آخه اینم شد استدلال؟ مسکن مهر یا هر واحد عمرانی دیگه توسط پیمانکار ساخته میشه. هر پیمانکار فقط به بیست تا کارگر برای ساخت یه مجتمع احتیاج داره. و وقتی یک مجتمع ساخته بشه میره سراغ بعدیش. با تفسیری که جنابعالی کردید اگر یک شرکت پیمانکار در طول بیست سال 1000 واحد مسکونی ساخته باشه ینی این شرکت 1000تا شغل ایجاد کرده در صورتی که اگر این شرکت نیروهاش سر جاش باشن تنها همون بیست کارگر رو داره. ملاک اشتغال زدایی تعداد واحدها و متراژ جاده ها نیست. (1532524) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۰۲:۱۵:۱۳
این خونه ها کجاس؟ (1532534) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۰۷:۰۴:۲۱
کاملا واضح است که در آمارگیری مرکز آمار یک مشکلی است. (1532633) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۰۸:۳۳:۲۵
برادر! اشتغال زایی خالص مهمه. یعنی تعداد شغل های ایجاد شده منهای فرصت های شغلی از بین رفته! اگه یک ملیون شغل جدید ایجاد بشه ولی نهصد هزار نفر هم بیکار بشن خوب مشخصه که تو اون سال صد هزار شغل ایجاد شده نه یک ملیون! (1532668) (alef-13)
 
امین
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۱۰:۴۹:۴۹
مسکن مهر که در بسیاری از شهر ها به شکل غیر استانداری فله ای ساخته شده و خب همین فساد های مالی رخ داده در اون که در گوشه کنار کشور صداش دراومد شاهدی بر اشتغال زائی فوق العاده اونه.
اما نکته مهم اینه که "فرهنگ دروغگویی و دروغ پراکنی و عوام فریبی" از جمله دست آورد های خاصه این 8 سال بود که محمود احمدی نژاد 8سال راست راست تو چشم ملت نگاه کرد و دروغ گفت،از همون روز اول...سفره و نفت،دولت نباید به پوشش مردم گیر بده و گشت ارشاد،سیاست های فرهنگی و برخوردای سیاسی،ما کشوری آزادیم با مرگ های طبیعی در زندان،عدالت محوری و سه هزار میلیارد تومان،ولایت مداری و طرفداری از مشایی،برخورد با مفسدان اقتصادی و معاون آول رئیس جمهور،شرافت اداری دولت در عدم پارتی بازی و آقای بقایی،ساده زیستی دولت و ماجرای کیش شیراز و اصفهان و سران اجلاس،روابط خارجه حسنه و کتاب جغرافیا برای یافتن کشورهای طرف قرارداد،عشق به ملت ایران و تحریم های کمر شکنی که به ملت تحمیل شد،انرژی هسته ای و نیروگاهی که سالی 3بار جشن افتتاح براش گرفتن...و دست آخر 6میلیون شغلی که برای جوانان ایران ۀفریده شد اما هر کدوم از اطرافیان رئیس جمهور 17تا شغل داشتن به بقیه نرسید....این دولت خیلی بدهکار ملته،خیلی.....و فقط وقاحتش ناب و جدید بود!!! (1532850) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۱۰:۵۱:۴۲
اینجا دو مبحث بوجود میاد
1- اشتغال پایدار
2- اشتغال ناپایدار
همه ی اونایی که گفتی جزو اشتغال ناپایداره یعنی بعد از چند وقت از بین میره و آخر سر همه بیکار میشن
فرق دولت ها در همین نگرش به کار است (1532856) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۱۱:۳۵:۱۲
این که فرصت شغلی ایجاد کردن نیس
اولا اینا قبلا هم شاغل بودن و فقط بکار گیری شدن ایجاد شغل یعنی اینکه شغل جدید ایجاد کنیم یا ظرفیت جدید تولید کنیم نه اینکه با ساخت و ساز پول به ملت بدیم
در ضمن یکی از فاکتورهای اشتغال بیمه بودن و داشتن سنوات است (1532967) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۱۲:۰۲:۴۱
این هارو همون کارگرهای فصلی که قبلا بودن ساختن شغل جدید ایجاد نشده . (1533052) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۱۲:۲۰:۲۹
شما شغل پایدار شنیدی تا حالا!
یعنی فرد شاغل نگران این نباشه که روزی کارش یکجا پایان یافت دوباره 1ماه دوماه دنبال کار بگرده مثل کارگران ساختمانی!
پس کارگران ساختمانی عملا شغل محسوب نمیشوند بگذریم که فصلی هم هست پاییز زمستومن به حداقل میرسه! (1533103) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۱۴:۵۱:۰۸
اتفاقا نکته اینجاست که این قشر قبلا هم بنا و کارگر بودن اکثرشون!!!! و بعد از این هم کارگر و بنا هستن!!! یعنی فرد جدیدی صاحب شغل نشده! (1533504) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۱:۴۱:۳۸
دوتا نکته:
یکی اینکه این آمار نرخ شغل و بیکاری و نه آمار شغل های ایجاد شده، چون بالاخره تو این 8 سال عده از گدونه اشتغال خارج شدن دیگه!!
دوم اینکه آیا مرکز آمار میتونه کسایی که دو شغل دارند یا بیشترا محاسبه کنه؟ مثلا معلمی بازنشسته شده، تو مدارس غیر انتفاعی تدریس میکنه، یه مغازه هم برا خودش داره!!!! (1531494) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۱:۴۵:۱۱
1- آمار رئیس جمهور سالی 2 میلیون شغل هست البته با در نظر گرفتن درآمد افسانه ای نفت در این مدت و اعتمادی که به حرفهای رئیس جمهور داریم احتمالاً این 2 میلیون نفر اشتغال مربوط به کارگران عزیز و محترم چینی و هندی و اماراتی است.
2- با توجه به اینکه این آمار تا قبل از اثر کردن تحریمها می باشد احتمالاً تا حالا که مرداد 92 هستیم تمام این شغلها از دست رفته و ما بدهکار هم خواهیم شد. (1531500) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۱۲:۰۹:۳۶
1- آمار نیلی برای سرشماری بوده در حالی که امار 91 و 84 مربوط به نمونه گیری. دقت سرشماری بیشتره
2- بازه های زمانی این دو با هم متفاوت است و بنابراین قابل مقایسه نیستند. حرف نیلی در اون بازه زمانی 85 تا 90 صادق است. (1533070) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۰۹:۴۱:۴۹
شخصی 2سال پیش با 700هزار تومان حقوق زندکی اش میگذشت الان برای همان گذران زندکی به 2میلیون تومان نیاز دارد و لذا با مشکل روبروست--و اینکه ضریب جینی چه مقدار بوده و چه مقدار شده دردی از او را دوا نمیکند-اینست خلاصه گزارش اقتصادی دولت از نظر ملت- (1532741) (alef-13)
 
21
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۱۱:۵۵:۰۳
چرا آمار ایران دست دولته و جدا نیست؟ (1533026) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۳ ۲۲:۵۲:۵۳
حداقل درصدی که در هشت سال گدشته دفترچه و شماره بیمه گرفته اند نباید دقیق باشد ؟ (1531078) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۸:۳۶:۵۸
یک نگاهی بیاندازید راحت 50 % این امار متعلق به بنگاه های معاملات ملکی است که عین قارچ رشد کرده اند ! بهترین شغل ممکن ! نه تحصیلات ، نه سرمایه ، نه امکانات ، نه مهارت ! و در عین حال در امد عالی !
این سبک شغل ها زالوی اقتصادند ! (1532048) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۳ ۲۲:۵۸:۰۸
لطفا همین آمار را برای دولتهای خاتمی و هاشمی نیز بنویسید. (1531084) (alef-6)
 
احسان
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۱۰:۰۶:۰۹
دولت اصلاحات میانگین 690 هزار شغل در سال (1532779) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۳ ۲۳:۰۸:۴۵
خیالمون راحت شد.پس 78 هزار شغل در سال ایجاد شده نه چهارده هزار.خدارو شکر.داشتیم از نگرانی میمردیم. (1531093) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۱:۰۷:۴۵
تعداد شغل ایجاد شده بیش از اینه دوست عزیز ! این 78 هزار افزایش جمعیت شاغل است نه شغل !!! برخی به دلایل مختلف (اخراج ، بازنشستگی و ...) از بازار کار خارج می شوند... (1531460) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۱۰:۲۹:۳۴
خودت هم فميدي چه گفتي وقتي شغلي ايجاد مي شود خوب يكي هم بايد ان را برعهده بگيرد و اگر نه چنين كاري چه فايده دارد اين كار مثل اين است كه ما يك كارخانه را با ميلياردها تومان هزينه بسازيم بعد درش را ببنديم و بگذاريم خاك بخورد تا خراب شود اين كار جز اتلاف سرمايه چه فايده اي دارد؟ (1532803) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۱۰:۵۳:۰۰
البته روی دیگه حرف شما این هست معادل آمار اعلامی دولت منهای آمار شاغلین اعلام شده ، فرصت شغلی نابود شده . یعنی مراکز کسب و کار بسیاری بودند که در این مدت از بین رفته اند.
اگر 7 میلیون فرصت شغلی ایجاد شده ولی جمعیت شاغل 540 هزار نفر افزایش یافته به این معنی است که 6460.000 شغل نابود شده اند و یا این تعداد شغل به عنوان شغل دوم و سوم ... افراد برای جبران هزینه ها اشغال شده است. (1532859) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۳ ۲۳:۲۰:۱۱
بله وقتی کسی رو که(( در هفته یک ساعت)) کار میکنه رو شاغل حساب کنی میشه 542 هزار نفر
شما بد نبود قانون مرکز آمار رو هم زیر گزارش قرار میدادید
مطمئنم اگر شاخص 7 ساعت کار در هفته بود میزان اشتغال زایی منفی می شد (1531099) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۳:۳۳:۲۴
سلام
اين مساله اي که آقاي رضايي چهار سال پيش مطرح کردند و نقل محافل شده است مربوط به دولت نيست. اين شاخص ها را سازمان جهاني کار تغيير داده است.
کمي جستجو و مطالعه چيزي از کسي کم نميکند به خدا. (1531635) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۸:۲۶:۰۵
شما که اینقدر ادعای مطالعه داری لطفا منبع جهانی تغییر این قانون رو بده تا ما هم روشن بشیم
شما واقعا خیلی رو داری که برای دروغ هات اینطوری داستان میسازی
البته دروغ هرچی بزرگ تر بشه باور کردنش هم راحت تر میشه
درست مثل سالی 2 میلیون شغل!!! (1532033) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۰۷:۰۶:۲۲
چرا اینقدر راحت به دیگری اتهام دروغگویی میزنیم؟! (1532634) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۱۵:۳۱:۵۸
آقا یا خانم بی ادب ایشون کاملا درست می گن. شما برید کتابجه و تعاریف مرکز آمار ایران منتشره شال 82-81 رو مطالعه کن. تعریف فرد شاغل فردی است که 2 ساعت در هفته کار می کند. وقتی چیزی نمی دونی نظر نده. (1533621) (alef-13)
 
آمارگر
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۱۱:۵۶:۳۶
گرانقدر
اختلاف بین یک ساعت و اشتغال کامل از لحاظ ساعتی حدود 0/1 درصد میباشد
نگرانی ما از استفاده ابزاری از آمار و در نتیجه بی اعتمادی ایجاد شده در مخاطبان است.
آقایان در نحوه ارائه آمار هرچند شاید مطلق دروغ نگفتند ولی در چند سال اخیر چنان اخلاق را زیر پا گذاشتند و با ارائه آمار جهت دار که فقط برای دست اندر کاران مفهوم است بی انصافی کردند که بی اعتمادی ملی به آمارهای رسمی ایجاد شده.
مثلا اگر در کنار آمار بیکاری ، آمار نرخ مشارکت و جمعیت فعال و همچنین دلایل غیر فعال بودن در سنین فعالیت ارائه میشد، عمق فاجعه مشخص میشد ولی حیف که آمار را نه به مثابه آیینه که به عنوان ابزار اثبات خودشان بکار گرفتند.
کارشناس مرکز آمار ایران (1533035) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۶ ۰۳:۳۲:۱۴
لطفا منبع موردقبول جهانی شاخص اشتغال را اعلام فرمایید (1534817) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۳ ۲۳:۳۵:۳۰
دوستان صفحه 7 به بعد گزارش رو حتما بخونید!!
""تمام افراد 10 ساله و بیش تر که در طول هفته ي مرجع، طبق تعریف کار، حداقل یک ساعت کار کرده و یا بنا به دلایلی به طور موقت کار را ترك کرده باشند، شاغل محسوب می شوند."" (1531106) (alef-13)
 
صادقی
۱۳۹۲-۰۵-۰۳ ۲۳:۴۳:۴۰
محمود احمدی نژاد رفت، الان تنها باید چاره ای اندیشید با تدبیر و امید را زنده کرد در دل جوانان جویای کار. امروز دیگر محمود نیست باید چاره ای اندیشید برای تسهیل ازدواج جوانان. امروز دیگر ما هستیم و آینده

البته به امید همکاری مجلس محترم در تایید کابینه رئیس جمهور منتخب ملت (1531117) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۰:۴۹:۱۹
کسیکه به ملت آمار غلط میدهد تا 8 سال اشتباه را پنهان کند باید محاکمه شود (1531440) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۲۱:۵۴:۵۱
رسانه ملی نیز در این رابطه بی تقصیر نیست، و تریبون خود را یک طرفه در اختیاز احمدی قرار داده
شاید به خاطر زمین نمایشگاه است (1532234) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۶ ۰۱:۴۴:۰۷
هنوز 7 روز مانده به رفتنش. با هنری که در ایشان سراغ داریم باید در همین مدت کوتاه شاهد خرابکاریهای جبران ناپذیر عظیمی از طرف ایشان باشیم (1534736) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۳ ۲۳:۴۴:۰۷
احمدی نژاد با 3 میلیون بیکار دولت را تحویل گرفت.

در 7 سال سالانه 1600000 نفر متولد شده قبل داشتیم گه با فرض نیاز سالانه 1 میلیون شغل بر اساس آمار مرکز آمار ما 6 میلیون بیکار جدید داریم

که در مجموع می شود 9 میلیون بیکار!

فراموش نکنید که این فقط به عهده آقای احمدی نژاد نیست. درود بر دولت درود بر مجلس دردود بر همه ی شما!!!!!! و سیاست های شما! از سیاست داخلی گرفته تا خارجی! (1531119) (alef-13)
 
مصطفی
۱۳۹۲-۰۵-۰۳ ۲۳:۴۴:۱۰
,وقتی به به مسائل هشت سال گذشته فکر میکنیم فقط میتوان به این نتیجه رسید اتلاف وقت و منابع کشور و تحویل دادن یک مشت اطلاعات و امار ساختگی امروز باید حامیان دولت که برایش سینه چاک میکردند پاسخگو باشند چرا که انها نیز در این وضعیت دخالت دارند به خدا که اگر کشور را در این هشت سال با اینهمه درامد و منابع دست افرادی با کمی تعقل داده بودند امروز به حرات چنان پیشرفتی کرده بودیم که به راحتی تا صد سال اینده کشور را بیمه کرده بودند (1531120) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۳ ۲۳:۴۵:۱۳
بستگی دارد که واحد اشتغال چقدر باشد: ده دقیقه یا نیم ساعت یا یک روز... (1531122) (alef-10)
 
دره چایی
۱۳۹۲-۰۵-۰۳ ۲۳:۴۶:۳۶
سالها پیش تلویزیون فیلمی پخش می کرد که خیلی با اوضاع ما ارتباط ندارد ولی در این بین مرورش خالی از لطف نیست.
داستان پسری از بومیان استرالیا بود که از قبیله اش جدا می شود و در شهر درس میخواند و سالها بعد از رشته دیرین شناسی فارغ التحصیل می شود. وقتی بعد از سالها به روستا بر میگردد به پدر بزرگش تعریف میکند که در شهر درس خوانده و دکتری دیرین شناسی گرفته و باز توضیح میدهد که دیرین شناسها در باراه دایناسوورها تحقیق می کنند.
پدربزرگش می پرسد که دایناسور چیست و او میگوید که دایناسورها حیوانات اژدها گونه و مهیبی بودند که سالها پیش بر روی کره زمین میزیستند.
پدر بزرگ با تعجب به نوه اش نگاه میکند و با حیرت به او میگوید که تمام اینها را و داستان اژدها و هیولاها را وقتی بچه بوده برایش تعریف کرده!!!!!!
نتیجه گیری:
برای فهمیدن بعضی چیزها آمار هیچ سازمانی به اندازه حرفهای پیرمرد شیر فروش سر خیابان روی من تاثیر نمی گذارد!!!!!! (1531125) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۳ ۲۳:۵۰:۰۱
شما گفتید به اندازه کافی کم است.
اگر این آمار مربوط به دولت اصلاحات بود آیا باز هم همین تعبیر را استفاده میکردید؟ (1531129) (alef-10)
 
سید امیر حسن
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۰:۱۳:۳۷
یعنی من کشته مرده این منطق شمام
بابا دولت عدالت گستر مهرپرور هیچ امار قابل دفاعی در زمینه های اقتصادی و اشتغال نداشته حالا تو هی بگو دولت اصلاحات چی شد؟ (1531409) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۰۳:۳۷:۴۷
بله اگر ادعای اون دولتها هم گوش فلک رو کر میکرد باز هم همین نظر رو داشتیم. این آقا فقط بلده دروغ بگه. خدا ازش نگذره (1532572) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۶ ۰۴:۲۰:۴۵
نظر شما مخالف واقعیت مطرح شده است؟ (1534832) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۳ ۲۳:۵۷:۵۶
آماری هم از شغلهای از دست رفته نیز در است؟ بطور مثال در صنعت قطعه سازی؟ (1531133) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۲:۱۳:۳۶
این که چیزی نیست،خیلی از کارگرای زحمتکش هنوز حقوق هاشون رو نگرفتن،بعضی ها هستن که 11 ماه یا بیشتر یه ریال هم بهشون ندادن.اگر هم این ها را بی کار حساب نکنیم،چیزی در نمی یارن که. (1531532) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۰۰:۰۳:۱۴
سالانه دو میلیون فرصت شغلی ایجاد شده خود رئیس جمهور توی چشمامون نگاه کرد و گفت.
مگه میشه 70 هزار تا شغل سالانه درست شده باشه؟شوخی می فرمایید حتما
امار رئیس جمهور میگه 2 میلیون سالانه
تازه اگه می خواست بلوف بزنه می گفت 700 هزار تا
اینایی که میگن دروغ هر چی بزرگتر باشه قبولیش راحتتره هم اشتباه می کنند.
در مجموع در این 8 سال حدود82 میلیون فرصت شغلی ایجاد شد و حدود 20 میلیون خارجی هم در ایران کار می کنند. (1531140) (alef-10)
 
مهدی
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۱:۱۳:۵۱
دوست عزیز ! آن آمار اشتغال چند میلیون در دوره احمدی نژآد هم صحیح است منتهی آن آمار مال تعداد شغل ایجاد شده است و این که الف روی آن دست گذاشته میزان افزایش شاغلین.
تا الآن همیشه از نرخ تورم برای بیان وضعیت اشتغال استفاده می شد ولی چون عملکرد احمدی نژآد بهتر از قبلی هاست رفته اند تعداد جمعیت شاغل را آورده اند ! نرخ بیکاری به خوبی گویای وضعیت اشتغال است : نسبت افراد شاغل به جمعیت فعال .
یه نکته دیکه هم که باید توجه کرد اینه که جمعیت کشور در سالهای اخیر رو به پیر شدن رفته و این یعنی افزایش جمعیت غیرفعال ! و این افزایش جمعیت غیرفعال موجب می شود تعداد شاغلین افزایش زیادی نداشته باشد ! اما اگر به درصد نرخ بیکاری حساب شود همه چیز معلوم است. (1531469) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۰۳:۵۹:۲۹
این حرفاتون شوخی بود نه؟ (1532577) (alef-13)
 
مراد
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۰۰:۰۴:۳۳
پس آحمدی نژاد آمارش را از کجا آورده

چرا رسانه ملی سکوی تبلیغات برای آمار گمراه کننده آقای احمدی شده. آقای ضرغامی شما باید پاسخگو باشید (1531142) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۰۰:۱۴:۱۴
قسم حضرت عباس یا دم خروس فعلا که بیکاری بیداد می کند (1531145) (alef-10)
 
نسیم شمال
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۰۰:۱۸:۱۳
با تعریفی که دولت محترم از اشتغال داراند یعنی کار کردن یک ساعت در هفته برای خانواده حتی 78 هزار نفر هم جای شک دارد (1531149) (alef-10)
 
مهدی
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۱:۱۵:۱۹
تعریف مربوطه از یادگاران دولت خاتمی است !(اسفند 83)
--------------------------
البته من اصلا منظورم این نیست که در آن دولت برای پایین نشان دادن نرخ تورم تحویلی به دولت بعدی این کار را کرده اند!!! (1531470) (alef-6)
 
سالار
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۰۰:۲۲:۳۴
تعریف شغل یعنی فعالیتی که به درآمد قانونی منتهی شود. دولت محترم شاید سر کار بودن جوانان را به عنوان شغل تعبیر نموده اند. (1531161) (alef-10)
 
مرتضی
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۰۰:۴۰:۰۲
چهار ده هزار شغل هم اغراق است.رقم واقعی در این 8سال منفی است.اشتغالی که تصدی گری و دلار فروشی،خدمت سربازی و دانشجویان تعریف کننده آن باشند،جالب و خنده دار است.... (1531183) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۶:۲۹:۰۶
تازه تو این چند روز میخوان قانون رو عوض کند و هر کس که نفس میکشه رو شاغل حساب کنند تا بیکاری به صفر برسه!!! (1531833) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۰۰:۵۹:۰۱
باید خدا رو شکر کرد که امار ایجاد اشتغال مثبته و منفی نشده همین که مثبته خودش خیلیه
خدا رحم کرد قیمت نفت به 200 دلار نرسید و گرنه ایجاد اشتغال منفی میشد و روز به روز شغلها کم میشد
صندوق ذخیره ارزی که منفی و بدهکار شد
دو میلیون شغل هم دوستان در خیالاتشان برایمان درست کردند واقعا تشکر می کنیم
رشد اقتصادی منفی
و اشتغال هفت هشت هزار نفر در سال تازه اونها هم خودشان همت کرده اند دولت کاره ای نبوده
فقط یه سوال برای بنده باقی مونده این همه پول نفت چی شده؟ (1531200) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۰۰:۵۹:۳۱
خوب اگر تعداد اقوام در روستا و دوستان معتقد به ایشان و برادران رانتی و دوستان نور چشمی و اقازاده ها را جمع کنی همین تعداد میشود و بقیه فعلا سماق در دست داشته باشند و در صورت لزوم به مکند فعلا این کار ها برای خواص است نه عوام (1531201) (alef-13)
 
lهدی
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۰۱:۰۴:۱۰
واقعا یا سواد ندارید یا خود را به خواب زدید .من سازنده هستم و میدانم فقط مسکن مهر بهطور مستقیم بیش از این امار شغل ایجاد کرده. حال اگر کارخانه های نظیر سیمان کاشی سرامیک شیرالات گچ ذوب اهن را در نظر بگیریم محاسبه کنید چقدر شغل ایجاد شده (1531205) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۱:۳۷:۴۹
دوست بزرگوار

مسکن مهر عامل بخش اعظم بدبختی مردم بود دولت برای تامین مالی مسکن 38 هزار میلیارد تو مان پول وارد کرد که با ضریب تکاثر 200 هزار میلیارد تومان می شود نتیجه این حجم نقدینگی تورم واز بین رفتن مشاغلی شد که در قبل وجود داشت لذا خالص اشتغال تغییر محسوسی نکرد البته برای شما بیکار ی بقیه مهم نیست چون فقط فعالان مسکن مهر انسان هستند نه بقیه (1531488) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۱:۴۰:۰۶
اتفاقا خیلی از همکاران شما فرمودند بخاطر ندادن مطالباتشون اعلام ورشکستگی کردن.......... حال کار شما عالیست خدا رو شکر...... وضعیت صنعت خودرو را چه میفرمایید که الان با 10درصد تولید اسمی کار میکند (1531492) (alef-6)
 
آرمان
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۱:۴۲:۳۰
این مقدار اختلاف بین تولید شده به از دست رفته است. در ضمن احتمال این هست که آمار 14 هزار بین 85 تا 90 درست باشه در صورتی که در نظر بگیریم در سال 84 بدلیل اینکه سیاست های تاثیر گذار احمدی نژاد شرو نشده بود حدود 500 هزار شغل ایجاد شده باشه (1531495) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۲:۲۶:۲۷
جابجایی و تغییر شغل درون شاغلین بوده! (1531545) (alef-6)
 
رضا
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۳:۰۷:۱۰
با سلام
عزیزم شما معتقدید تمام کسانیکه در مسکن مهر کار می کنند تا قبل از این پروژه حتی یکساعت در هفته هم کار نمی کردند؟! خودتون می دانید که چنین نیست. آیا معتقدید این کارخانجات سیمان و کاشی و ... قبل از پروژه مسکن مهر تعطیل بوده اند؟! خودتون می دانید که چنین نیست. آیا فکر می کنید در مقابل افرادی که فرضاً به این طریق شاغل شده اند هیچ کسی در کارخانجات نساجی یا قطعه سازی و ... بیکار نشده اند؟! آیا ما فکر می کنید دولت حق دارد آمار کسانی که بازنشست شده اند و بناچار افرادی جای آنها را پر کرده اند با پررویی بعنوان آمار "تولید شغل" ذکر کند؟! خودتون می دانید که چنین نیست.
یا علی (1531590) (alef-10)
 
بیگی
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۳:۲۶:۲۴
سازندگان مسکن مهر که از صفر شروع نکرده اند بلکه اکثرا از از این ساختمان به ساختمان دیگر جا به جا میشوند.البته ایجاد اشتغال کرده ولی همه اش شغل جدید نیست. (1531623) (alef-6)
 
شهروند
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۳:۳۴:۲۲
جناب اقای باسواد،
دقت کنید که علاوه بر ایجاد برخی از اشتغال ها در این چند سال، کارگران برخی از کارخانه ها به علت ورشکستگی و تعدیل نیرو بیکار شده اند
بنابراین یک میانگین گیری است این آمار
اشتغال جدید منهای بیکار شده ها

حالا شما اگر فقط بخش مثبت ان را میبینید خوشبحالتان...
فقط فراموش نکنید که یک روز هم بخش منفی این آمار سراغ شما یا اطرافیانتان را که خودتون رو بخواب زدین خواهد گرفت (1531636) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۳:۵۰:۵۰
عزیزم شغلهای از دست رفته هم حساب کنی بهتره!!!!!شرکت ها و کارخانه ها تعطیل شده یا با 20% ظرفیت تولید دارن .صنایع ورشکسته مثل قطعه سازی و . . . .کارگاه های بخش خصوصی(نجار ،آهنگر،تراشکار)اکثرا به خاطر وضع بد بازار و خریدو فروش کم دارن با بدبختی روزگار میگذرونن (1531648) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۵:۱۷:۰۷
متاسفانه دوست عزیز یا شما بی سواد هستید یا خود رو به خواب زده اید !!!

در عوض این مشاغل هزار تا کارخونه و مرکز تولیدی دیگر نابود شده اند اونوقت میگید اشتغال زایی شده ؟؟؟

یاد بگیر تا از چیزی مطلع نیستی دیگرانو به بیسوادی یا خواب زدگی متهم نکن ی!!! (1531733) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۵:۲۱:۲۸
دوست من جمع جبري ملاك است. اگر ايده شما ده شغل بوجود اورد و هشت شغل را از بين ببرد انگاه ايده شما دو شغل بوجود اورده است نه ده شغل (1531739) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۶:۱۸:۲۸
جناب آقای باسواد شما که باسوادی حتما تفاوت اشتغال خالص و غیر خالص رو هم میدونی
اینجا بحث اشتغال خالصه
یعنی ممکنه دولت کلی هزینه کرده باشه و مثلا 4 میلیون شغل ایجاد کرده باشه اما از اون طرف 4 میلیون شغل رو هم از دست داده
یعنی اگه فقط شغل های موجود رو حفظ میکرد هم وضعموت تقریبا همیت بود
اینقدر هم هزینه نشده بود (1531811) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۶:۳۳:۲۰
جناب اهدی کسایی که در مسکن مهر کار میکنند که از زیر بوته در نیومدند!!!
همه کارگرها و مهندسایی بودند که در شهر ها کار میکردند
یه مثال برای شما بزنم که فقط بعد از افتتاح سد گتوند و کارون 3 تقریبا 50 هزار نفر بیکار شدند
تازه تمامی مهندسهای مسکن مهر (چه ناظر و چه پیمانکار) باید سابقه کار چندساله داشته باشند که یعنی باید قبلا سر کار بوده باشند (1531842) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۰۱:۰۵:۱۷
مرکز امار هم مرکز مستقلی نیست وتحت بلیط دولت فعالیت میکند . (1531207) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۰۱:۴۸:۲۸
بعدا مشخص میشه دولت محترم چقدر لاف زده
یادم سه سال پیش در هفته دولت سخنگوی محترم دولت ایراد دولت را در عدم اصلاع رسانی کارهای انجام شده می دانست و می گفت ما هنوز نگفته ایم که چه کارهایی کرده ایم (1531244) (alef-13)
 
صادق
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۰۲:۰۳:۲۴
لطفا به تعریف شاغل بودن (یک ساعت کار در هفته!!!) و تاثیر آن بر آمار هم توجه بشه (1531258) (alef-10)
 
حسین
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۰۲:۲۵:۰۸
بر اساس همین آمار، اشتغال در سال 90 کمتر از اشتغال در سال 85 می باشد. (رجوع کنید به صفحه 98 همین گزارش) یعنی متوسط اشتغال زایی در این دوره منفی بوده است! بنابراین آماری که دکتر نیلی چند ماه پیش بدون در دست داشتن این گزارش ارایه کردند، خیلی هم خوش بینانه بوده است. با این حساب تیتری که برای این خبر به کار برده اید خیلی مناسب نیست.

علاوه بر این، کمی اعداد و ارقام به نظر عجیب می رسد. خالص افزایش اشتغال در سال های 85 تا 90 به شرح زیر بوده است:

222 هزار،
251 هزار،
منفی 592 هزار،
500 هزار،
منفی 344 هزار،
منفی 146 هزار،

و به ناگاه در سال 91 یعنی با وجود تمام تحریم ها و مشکلات اقتصادی، 651 هزار کار ایجاد شده است تا خالص اشتغالزایی در این 8 سال به 542 هزار برسد. (1531270) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۰۲:۳۶:۱۷
آمار مرکز آمار بدون هیچ تردیدی با واقعیت وفق نمیکند چون مبنای محاسبات آنان

اطلاعات و دیتا های رسمی است که دولتی بوده و اکثریت بزرگی از آنها به نفع
دولت ارائه شده.

لذا بطود قطع و یقین رقم اصلی اشتغال سالیانه حتی از 14000 هم کمتر است!!!!!.

مگر میشود 2 سال رشد اقتصادی منفی شده و به گفته اکثریت قاطع اقتصاد دانان

تمام سیاست های اقتصادی دولت در این 8 ساله غلط (حتی ندرتا تصمیمات

درست بااقدام غلط) باشد ولی اشتغالی ایجاد شده باشد؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!! (1531278) (alef-10)
 
رضا
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۰۲:۵۵:۵۰
مطمئن باشید اخرش به همون چهارده هزار تای روحانی میرسه.
وقتی از میلیون میرسه به هفتاد و هشت هزار به چهارده هزار هم میرسه (1531288) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۰۳:۵۸:۴۲
چه 78 هزار چه 14 هزار هر دو نزدیک صفرخ عملا و تفاوتی نمیکنه
مثلا وقتی دارید در مقیاس 1 متر صحبت میکنی 10 میلیمتر و 70 میلیمتر با هم فرق زیادی ندارن چون در حد صفرن هر دو (1531306) (alef-10)
 
00000
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۰۴:۲۶:۵۱
بابا فرض کنیم این 8سال رئیس جمهور نداشتیم بیاین از صفر شروع کنیم ول کنید امار و مسائل قبل رو (1531311) (alef-10)
 
منفییییییییییی
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۱:۱۹:۳۴
متاسفانه صفر نیست...
منفی بزرگی است و مشکل بهانه ای برای کم کاری و بی برنامه گی های دولت های بعدی (1531473) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۳:۱۱:۳۷
پس پاسخگویی چه می‌شود؟ باید درس شود که همگان از این به بعد بدانند که باید مسئول باشند نه سخنگو! (1531597) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۴:۴۹:۵۴
به فرض رییس جمهور نداشتیم ولی منابع پولی که داشتیم . احمدی نژاد هم منابع پولی را از بین برد و هم منابع انسانی که الان سن انها با 8 سال پیش یکی است که شما چنین حرفی می زنید ؟!! چه کسی می تواند 8 سال قبل این فرد را برگرداند؟!!!تازه همانطور که همه می دانیم ادرات دولتی برای استخدام شرایط سنی دارندو اگر بخش خصوصی باشد نیاز به حداقل تجربه 2 یا 3 ساله هست. ایا با گذشت 8 سال به فرض نداشتن رییس جمهور ایا این ادرات و شرکت های خصوصی تجدید نظری در شرایط خواهند داشت؟!!! دولتی که بیشترین منابع پولی وارزی را داشت وهمه را صرف واردات کرد ایا ان منابع باز خواهد گشت؟!! (1531703) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۰۴:۵۷:۲۶
این هم نتیجه امار مایوس منتشر نکردن است واسه اینکه ابروریزی برای دولتی که گفته ما می توانیم و الان می گوید ما توانستیم نباشد . تازه این به غیر از کارگران و افرادی است که بنگاه هایشان بعد از هدفمندی یارانه ها ورشکسته و یا تعطیل شده اند است که اگر انها را هم اضافه کنیم وضعیت افتضاح تر می شود (1531321) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۰۵:۴۲:۱۷
الف لطفا در نظر بگیر که دولت در ۸ سال گذشته کاری کرده که عملا همه شاغلها بیکار محسوب میشوند.بیش از ۵۰ درصد نیروی کار ایران کمتر یا مساوی حداقل حقوق وزارت کار را میگیرند.یعنی تقریبا کمتر از ۱۵۰ دلار در ماه آن هم برای کار تمام وقت که حتی مخارج یک نفر را هم در شهرهای بزرگ جواب نمیدهد.حتما میدانید که ارزش دلار در ۱۰ سال گذشته سقوط کرده و مثلا ۲۰۰ دلار ۱۰ سال پیش دو برابر الان ارزش داشت.در واقع همه ملت مستضعف شدند. این چه کار کردنی است که حقوق ۲ روز یک کارگر پول ۱ کیلو گوشت میشود.واقعا مردم توان تهیه مایحتاج اولیه زندگی خودشان را ندارند. (1531338) (alef-10)
 
ایرانی
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۰۶:۱۸:۲۴
سلام
واقعا سطخ سواد شما همینه؟حداقل بین تیتر خبر و جدول آمار همخوانی ایجاد میکردید.
فکر میکنید تمامی مشاغل مثل ادارات دولتی مادام العمر وجود دارند و فقط باید شغل حدید ایجاد کرد؟خیر.اشتغالزایی با تفاضل آمار شاغلین متفاوت است یعنی اگر شما در نظر بگیرید فقط 5 درصد کل مشاغل دارای عمر 4 سال باشند جایگزینی شغل از بین رفته در 8 سال نیاز به ایجاد حداقل 4 میلیون شغل جدید داره.
آقایان مغرض توبه کنید مرگ منتظر توبه شما نمی ایستد.
اگر خداوند در قرآن به قلم قسم میخورد پس منتظر انتقام از بدقلمان باشید. (1531354) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۰۷:۲۶:۲۲
البته در این میان نکته ای که مغفول می ماند این است که اگر این آمار درست باشد، درصد نرخ بیکاری نیز بایستی به شدت افزایش یابد چون معلوم نیست که افرادی که در ظرف این هفت سال از نظر سنی به حد ورود به بازار کار رسیده اند در کجای این آمار جای می گیرند. آیا خودشان تصمیم گرفته اند وارد بازار کار نشوند یا اینکه در این آمار جائی برای آنها وجود ندارد. چون گویا سالانه نزدیک به یک میلیون وارد بازار کار شده اند. نکته دوم اینکه این آمار هم بر اساس کار یک ساعته در هفته به معنی مشتغل بودن است تهیه شده است یا از روش دیگری استفاده شده است . نکته سوم اینکه آیا افرادی که خدمت سربازی را می گذرانند نیز جزو افراد دارای اشتغال هستند یا نه. نکته چهارم اینکه با جه درآمد رویائی و نجومی این دولت این دستاورد چشمگیر 78 هزار شغل جدید در سال را داشته است. نکته پنجم اینکه ممکن است گفته شود که این خالص کار است به این معنی که تعداد بیشتری اشتغال ایجاد شده است ولی در همان زمان تعدادی بیکار شده اند و این خالص اشتغال است ، که در این رابطه بایستی اشاره نمود که در همه دنیا پایداری اشتغال یکی از مبانی اصلی اشتغال و بیکاری است و نمی توان آن را از آمار اشتغال جدا نمود.
حقیقتآ من نگران شده ام که اگر آمار دقیق و منطقی گرفته شود همین 14 هزار شغل جدید سالانه هم ایجاد نشده باشد.
این آمار تبعات دیگری نیز دارد و اینکه دولتی که ادعا می کند که به اندازه دولتهای بعد از مشروطه تا الان کار عمرانی کرده است، آمار موجود نشان می دهد که یکی از کم کارترین دولتها در این حوزه ها نیز بوده است چون اگر کار عمرانی به این حد می شد بایستی در آمارهای اشتغال یک تکان جدی ایجاد می نمود. (1531362) (alef-10)
 
مهدی
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۱:۱۹:۵۵
متوسط نرخ بیکاری در دولت 8ساله احمدی نژاد : 11.66
متوسط نرخ بیکاری در دولت 8 ساله خاتمی : 12.75

جهت مقایسه درآمد دولتها رجوع کنید به :
http://www.rajanews.com/detail.asp?id=161930 (1531475) (alef-6)
 
زهرخند
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۸:۰۸:۱۳
چه باحال! فکر می کنی چه کسانی میان تو الف مطالب رو می خونند؟ توی اون جدولی که لینکش رو دادید همه «درآمدها» بر حسب قیمت طلا محاسبه شده. حالا زحمت بکشید «هزینه» های جاری دولت و حقوق کارمندان رو هم بر حسب قیمت طلا محاسبه کنید! می بینید که هزینه های جاری دولت احمدی نژاد به شدت کاهش داشته. پس درآمدش به قول شما ثابت مونده، هزینه هاش کم شده. (1532000) (alef-10)
 
مهدی
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۱۱:۴۸:۱۸
اگر حوصله دارید حساب کنید !قطعا نتیجه به نفع احمدی نژاد است . بحث بر سر این نیست که درآمد خالص دولت افزایش نداشته ... فکر می کنم همه دولتها به مرور درآمدشان افزایش داشته اما بحث بر سر این است که این افزایش ها "نجومی" نیست. اتفاقا مخارج در این دولت بسیار زیاد شده . بنزین وارداتی گران شد و بعد تحریم و ... . ضمنا این دولت مطالبات بسیاری که از دولتهای قبل باقی مانده بود پرداخت کرد . (1533012) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۲۰:۱۶:۲۱
جالبه من این مطلب رجانیوز را خواندم این هم از عجایب هست که همه جا را ول کرده و طلا را که افزایش غیر معقول داشته پیدا کرده و نتیجه گرفته که درآمد دو دولت یکی بوده دوست عزیز در تمام دنیا میان تورم دلار را حساب میکنند و درآمد را بر حسب آن حساب می کنند که تا سال 90 با احتساب تورم دلار درآمد دولت مهرورز 3 برابر دولت خاتمی بوده و این فقط صادرات نفت بوده و میعانات گازی و پتروشیمی که به غلط صادرات غیر نفتی در آمارها میاد هنوز در این درامد حساب نشده. (1532177) (alef-13)
 
مراد
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۰۲:۵۵:۰۷
سوال، مگه وقتی میخاستن واسه آبادی شما پل بسازن هزینه رو به دلار محاسبه میکردن یا به طلا پول پیمانکار رو دادن؟ اگه اینجوریه میشه حقوق یه کارگر رو به طلا تبدیل کنید ببینید از سال 60 تا حالا نسبت حقوق یک کارگر به درآمد دولتها چقدر بوده؟ میشه لطف کنن قدرت خرید مایحتاج یک کارگر رو از سال 60 تا حالا با طلا محاسبه کنن؟ (1532560) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۱:۳۶:۲۷
"درآمد رویایی و نجومی این دولت "!!!

مقایسه افزایش درآمد دولتها براساس طلا :(منبع : خبرآنلاین)

درآمد نفتی هاشمی : 9740 تن طلا
درآمد نفتی خاتمی : 19652 تن طلا
درآمد نقتی احمدی نژآد : 19996 تن طلا

افزایش درآمد خاتمی نسبت به قبلی (هاشمی) : 101.7 درصد
افزایش درآمد احمدی نژآد نسبت به قبلی (خاتمی) : 1.7 درصد

چه کسی باید پاسخگوی افزایش نجومی درآمدش باشد ؟!!!

-----------------------------------------------------
نرخ بیکاری را یک بار دیگر مرور کنیم :
متوسط هشت ساله احمدی نژاد : 11.66 درصد
متوسط 8 ساله خاتمی : 12.75 درصد

نرخ تورم و نقدینگی را مرور کنیم :
متوسط رشد نقدینگی سالانه در دولت خاتمی : 27.1 درصد
متوسط رشد نقدینگی سالانه در دولت احمدی: 26.24 درصد

متوسط نرخ سالانه احمدی نژاد : 17.7 درصد
قبلی ها : 20.5 درصد

در کارهای عمرانی و آبادانی که اصلا قابل مقایسه نیست ... (1531487) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۰۴:۵۸:۲۶
چرا با طلا مقایسه کردی؟ مگه طلا نسبت به هزینه های جاری زندگی قیمت ثابتی داره؟ شما میری جنس میخری سکه طلا میدی؟ (1532606) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۱۰:۴۵:۳۶
آقا مهدی خدا وکیلی بگو چقدر وقت ویذلری جواب این همه کامنت رو میدی! (1532840) (alef-13)
 
jaky
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۰۷:۴۹:۳۱
باعرض سلام و خسته نباشید.
متاسفانه نگاه شما به آمار کمی با مشکل روبروست.
ببینید در جداول انتهایی شما انتقال یک میلیون نفر نیروی کار از بخش کشاورزی به بخش صنعت و خدمات را مشاهده میکنید. این به معنای تولید شغل است. چرا که از اراضی کشور برای کشاورزی کاسته نشده. یعنی کار کشاورزی با نیروی کمتر حالا ممکن است مکانیزه تر با قدرت قبل درحال انجام است و بدلیل ایجاد فرصت شغلی بهتر نیاز بسیاری از کشاورزان (که معمولا با گروه فرزندان کار را دنبال میکردند) با جمعیت کمتری بر روی اراضی کار میکردند و بقیه افراد با تغییر شغل به بخش صنعت یا خدملت اضافه شدند و این یعنی افزایش درآمد.
کمی با آمار بیشتر و تخصصی تر برخورد کنید. (1531363) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۲:۰۹:۴۱
با سلام
شما از این که این یک میلیون نفر مطمئن هستید آیا میدانید که زمانی این یک میلیون نفر از بخش کشاورزی رفتند تولیدات ما چقدر کاهش پیدا کرد من خودم یک فعال بخش کشاورزی هستم خوب است که یک سری فقط به بخش دام زده شود تا ببینیم که دامداران ما با چند درصد ظرفیت در حال کار کردن هستند یا حداقل یک آماری از بانک بگیرید که جند درصد وامهای بخش کشاورزی تصویه شده است (1531525) (alef-6)
 
jaky
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۰۱:۱۶:۱۵
با عرض سلام دوباره.
بحث تولید در اینجا مد نظر نبوده است. بحث اشتغال زایی بوده. ببینید وقتی اراضی زیر کشت ثابت باشد ولی نیروی کار کم شده باشد و در جای دیگر اضافه شود میشود تولید کار توسط دولت. ما بحثی راجع به بهبود نکردیم. اما در عین حال شمات اگر به روستاهای برنج کار مازندران نگاه کنید چنانچه من گاهی نیم نگاهی دارم. تولید برنج هرگز کم نشده. اتفاقا با مکانیزاسیون و ... افزایش هم بوده درحالی که اغلب فرزندان بزرگ خانواده ها در شرکت ها خصوصی تولیدی مشغول به کار شده اند.
در مورد دامداری کاملا با بحث رکود موافق هستم. دلایل بسیاری داشته. علوفه گران شده و ... ولی بحث من انتقال از کشاورزی بصورت مثبت به صنعت بود که اگر آماری که اعلام شده را مشاهده کنید کاملا گویاست
با تشکر (1532499) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۰۸:۴۵:۵۲
من نمیدانم ایشان با چه جراتی آمار واهی ایجاد میلیونها شغل در سال و رشد بالای اقتصادی و نرخ پایین تورم را در حضور مقام معظم رهبری ارائه می دهد؟ آیا امکان دارد که مقام رهبری از چنین موضوع های مهمی مطلع نباشند؟ نرخ تورم و نرخ بیکاری و رشد اقتصادی از مهمترین شاخص های اقتصادی هستند و جالب است که آمارهایی غیرواقعی ایشان مطرح کردند و هیچکس به ایشان حتی تذکری هم نداد. (1531373) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۰۸:۵۷:۲۵
این آمار غلط است (1531374) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۲:۱۲:۳۶
این امار صحیح است و بسیار هم خوشبینانه است. (1531530) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۰۹:۲۹:۴۳
آن چیزی که خود می بینیم و لمس می کنیم اینه که در روره احمدی نژاد شغلی وجود نداشته و اگر هم بوده به افراد خاص و سهمیه ها اختصاص پیدا کرده و بعدالت شغلی وجود نداشته است (1531384) (alef-10)
 
Hamed
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۰۹:۵۲:۲۷
البته رئیس مرکز آمار ایران کارمند است و عیالوار و حقوق خود را از آقای احمدی نژاد دریافت میکند . (1531398) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۰:۰۷:۰۱
عادل اذر حالاکه می بینه احمدی داره می ره تازه داره امارای واقعی رو می گه امان ازحب ریاست (1531403) (alef-6)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۰:۱۰:۴۱
تازه با این روند که خودرو سازهای بزرگ کشور که در آستانه ورشکستگی هستند خیل عظیم بیکاریهای آنها در دولت بعد چه میشوداگه اونا رو هم اضافه کنن .....وای 12 مرداد زودتر بیا زودتر بیا..... (1531405) (alef-6)
 
رضا
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۰:۱۰:۴۵
از خوندن صفحه مربوط به" تعاریف و مفاهیم" و تعریفی که جهت افراد شاغل نوشته شده کاملا صحت صحبت های رئیس جمهور منتخب که اظهار داشتند سالانه به طور متوسط صرفا حدود ۱۴ هزار نفر شغل ایجاد شده است تایید و کذب بودن اظهارات مسئولین دولتی مشخص می شود:
تعریف فرد شاغل از نظر مرکز امار:
شاغل: تمام افراد 10 ساله و بیش تر که در طول هفته ي مرجع، طبق تعریف کار، حداقل یک ساعت کار کرده و یا بنا به دلایلی به طور موقت کار را ترك کرده باشند، شاغل محسوب می شوند.
خوب مشخصه که کار هفتهای 1 ساعت به هیچ وجه نمی تواند نشانگر شاغل بودن 1 نفر باشدو کسی با 1 ساعت کار در هفته حتی نمی تواند خرج نصف روز خود را هم در بیاورد (مگر اینکه دزدی کند و از نظر مرکز آمار این هم اشتغال به حساب بیاید!!)
حال با این حساب که مرکز امار هم زیرمجموعه دولت و معاونت برنامه ریزي و نظارت راهبردي ریاست جمهوري می باشد و با این تعاریف!! از اشتغال به عدد میانگین سالانه حدود ۷۸ هزار نفر رسیده است کاملا مشخص است که در صورتیکه تعریف صحیحی از اشتغال بر مبنای تعاریف قابل قبول جهانی صورت پذیرد حتما به همان عدد 14 هزار دکتر روحانی خواهیم رسید (1531406) (alef-13)
 
مسعود
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۰:۳۶:۵۴
آقاي توكلي. آقاي مطهري. جناب نادران و ديگر نمايندگان مجلس.
آخرين اميد بخشي از مردم كه در انتخابات اخير جلوه كرد كه از سياستهاي غلط . غيركارشناسي و لجوجانه 8 ساله اخير به تنگ آمده اند همين دولت آقاي روحاني است. تو را به خدا و معصومين ع قسم . با اين دولت همكاري كنيد و اين آخرين اميد بخش بزرگي از مردم را قطع نكنيد. اين بخش از مردم باز هم به روش مسالمت آميز و دموكراتيك و از راه صندوق راي خواهان تغيير وضع موجود شدند و البته بخشي هم به پاي صندوق نيامدند و قهر كردند و اميدي به تغيير وضع موجود حتي با دكتر روحاني ندارند كه بماند دلايلش چيست..
تو را به خدا آقايان از سياست بازيها و رقابتهاي ناسالم سياسي دست بردارند و احيانا آقايان محترم عضو جبهه پايداري لجاجت نكنند و سنگ اندازي و كارشكني نكنند تا مردم بتوانند بعد از سالها . تا حدي از زير بار مشكلات سنگيني كه طي سالهاي اخير ايجاد شده و انباشته و تلنبار شده خارج شوند. (1531423) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۰:۳۸:۳۹
چرا با توجه به آمار مختلفی که عزیزان در زمینه های اقتصادی و عملکردها ارائه می کنند همه چیز عالی است ولی ما در زندگی روزمره و معیشت خود عکس آن را احساس می کنیم ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (1531425) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۱:۰۳:۴۹
"البته باید توجه کرد که رقم هفتاد هزار شغل سالانه نیز برای دولتی که مدعی ایجاد صدها هزار تا میلیونی شغل در سال شده بود و نیز در مقایسه با عملکرد قبل از آن پایین است."

عزیز من همین مرکز آمار داره میگه سالانه چندصدهزار شغل ایجاد شده ! میزان افراد شاغل شاخص مناسبی برای اشتغال نیست چرا که تغییرات ترکیب جمعیتی (مثلا پیر شدن که جمعیت غیرفعال را افزایش می دهد) را در نظر نمی گیرد !

نرخ تورم دقیقا برای جلوگیری از همین اشتباهات محاسبه می شود و در مقایسه با گذشته بهتر شده است :
متوسط نرخ بیکاری 8سال خاتمی : 12.75
متوسط نرخ بیکاری 8سال احمدی نژاد : 11.66 (1531455) (alef-10)
 
اقتصاد دان انحرافی
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۱:۲۵:۱۴
اگرهر کسی که در ماه 455000 ریال در آمد داشته باشد را شاغل حساب کنیم به نظر شما مشکل حل نمی شود ؟ با قانون فعلی هم مطابق است زیرا هفته ای 1 ساعت در ماه 4 ساعت برابر با یارانه یکماه . پس نتیجه اینکه همه شاغلند و سرکارند...... (1531478) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۱:۳۹:۲۷
این واحد های زود بازده و طرح خود اشتغالی چقدر در اشتغال موثر بوده در حالی که میلیاردها تومان هزینه صرف این طرح ها شده (1531491) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۱:۴۳:۰۰
به نظرم در این هشت سال امار 78000بیکار در سال منطقی ترین امار میباشد .چون ما هر که را دور وبر خود میبینیم بیگار است (1531497) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۲:۰۵:۰۸
پيش فرضهاي محاسبات آماري نيز مهم است آيا افرادي كه يارانه ميگيرند يعني حقوق بگير هستند هم بعنوان امار شاغلين ارائه شده است يا خير! (1531522) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۲:۲۳:۳۳
با سلام
وضعیت بسیار بدتر از این امار است دلیل بنده هم این است که حضرات تعریف بیکاری را عوض کردند و طبق این تعریف کسی که چند ساعت در ماه کار کنه بیکار نیست
ضمنا باید سازمان و نهادی مستقل در کشور بوجود اید که ریاست جمهوری را به دقت زیر نظر بگیرد و واقعیتهای را به مردم بگوید و ماهانه گزارش کند
دیدیم که مجلس اصولگرا با دولت تعامل کرد و مجلس به نظر من نتوانست وظیفه نظارتی خودش را اعمال کند بنابراین باید یک نهاد دیگری بوجود اید تازه یه 50 تا کارمند هم مشغول میشوند و امار اشتغال کشور به 70 هزار و 50 نفر خواهد رسید. (1531541) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۲:۳۸:۰۱
کارشناس اقتصادی نیستم ولی به نظرم باید در تعریف اشتغال تجدید نظر کنیم. یک ساعت کار در هفته که نباید اشتغال محسوب شود.با این حساب کودکان و نوجوانانی که سر چهارراه ها اسفند دود می کنند هم شاغلند. سربازی که عملا سربار است چطور شاغل به حساب می آید؟ کاش حداقل برنامه ریزی برای سربازی به گونه ای بود که طی دوره خدمت علم رزم را به درستی می آموختند (1531557) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۲:۵۴:۴۰
سلام اگر شغلی ایجادنشده باشد، علاوه بر بیکاریهای قبلی به انداره رشد جمعیتی باید بیکار داشته باشیم یعنی حدود یک سوم جامعه. بهتر در پشت کلمات قشنگ، بی انصافی نداشته باشیم. (1531575) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۳:۰۴:۴۶
پس این آمارهای میلیونی مرکز چاخان چی بود تواین سالها ؟

حیدری (1531586) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۱۱:۱۳:۱۰
برای این بود که حس بیکاری بهتون دست نده امیدوار باشید
بد کرده رئیس جمهور خواسته امیدوارتون کنه؟ارقام رو فقط 30 برابر افزایش داده مشکلی نیست دشواری نداریم (1532906) (alef-13)
 
1201
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۴:۳۲:۳۹
فعلا تا ده سال هم اشتغال ایجاد نشه جا داریم به اسپانیا برسیم!! (1531688) (alef-6)
 
تحلیل های نادرست با آمارهای درست
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۵:۰۶:۳۲
این بخشی از مطلبی است که رسانه های دولتی بعد از استناد مخالفین به آمار تعداد شاغلین برای زیرسوال بردن آمار اشتغال دولت ، آن را منتشر کردند . متن کامل آن را می توانید در این لینک بخوانید :
http://inn.ir/NSite/FullStory/News/?Serv=0&Id=160467&Rate=0

... این در حالی است که باید توجه داشت رقم مذکور تعداد افراد شاغل است نه تعداد شغل ایجاد شده ! و نمی توان از این محاسبه به میزان شغل ایجاد شده در سالهای اخیر دست یافت. اما هدف از چنین محاسبه ای چیست؟ طراحان این روش در واقع تلاش می کنند با ارائه این نحوه محاسبه بگویند در این سالها شغلی ایجاد نشده پس آمار ارائه شده از طرف دولت مبنی بر ایجاد 5 میلیون فرصت شغلی کذب است و در نتیجه تعداد بیکاران بیش از 5 یا 6 میلیون نفر است. این همان نتیجه تحلیلی است که با آن اصل آمار ارائه شده از طرف مرکز آمار زیر سوال می رود. چرا که مرکز آمار در گزارش خود جمعیت بیکاران کشور را در سال 90 برابر با 2 میلیون و 876 هزار و 678 نفر اعلام کرده است.
اگر آقایان به دنبال تعداد بیکاران هستند که خوب از همان ابتدا به آمار بیکاران ارائه شده از طرف مرکز آمار استناد کنند. اگر آمار بیکاری ارائه شده از طرف مرکز آمار را قبول ندارند پس چگونه است که این افراد آمار این مرکز را در زمینه جمعیت شاغل قبول دارند و بر مبنای آن تحلیل ارائه می کنند اما آمار همین مرکز را در زمینه بیکاری قبول ندارند؟ همانطور که ذکر شد هدف اصلی تخریب آمار است و اینکه بخشی یا قسمتی از آمار نیز از طرف این افراد پذیرفته می شود صرفا برای زیر سوال بردن آمار ارائه شده است.
البته شاخصهای اشتغال و بیکاری برای بررسی روند این پدیده ها نه تنها در کشور ما بلکه در سایر نقاط جهان نیز مشخص است. در همه جای دنیا برای بررسی بیکاری در یک کشور از نرخ بیکاری استفاده می شود. نرخ بیکاری عبارت است از نسبت جمعیت بیکار به جمعیت فعال (مجموع جمعیت شاغل و بیکار). این نسبت نیز در گزارشهای مرکز آمار همواره محاسبه و به افکار عمومی ارائه شده است. البته چون عملکرد دولت های نهم و دهم بر مبنای این شاخص به مراتب بهتر از عملکرد دولتهای قبل است، مخالفان و منتقدان دولت ترجیح نمی دهند که تحلیل های خود را بر مبنای این آمار ارائه کنند.
.....
....
عملکرد دولتها در زمینه اشتغال و بیکاری
-----------------------------------
هرچند که نرخ بیکاری گویاترین شاخص در زمینه عملکرد دولتها در زیمنه اشتغال است اما به دلیلی اینکه مخالفان دولت اینروزها تلاش می کنند با استفاده از جمعیت شاغل اهداف خود را محقق کنند، ما نیز از این منظر به بررسی عملکرد دولتها می پردازیم. طبق آمارهای مرکز آمار ایران از سال 75 تا 85 بیش از 14 میلیون نفر به جمعیت بالای 10 سال کشور اضافه شده که تقریبا 7 میلیون نفر آن به جمعیت فعال و 7 میلیون نفر نیز به جمعیت غیر فعال در پایان سال تبدیل شده اند. از 7 میلیون جمعیت فعال اضافه شده در این 10 سال بیش از 1.5 میلیون نفر موفق به پیدا کردن شغل نشده اند و به این ترتیب تعداد بیکاران از 1 میلیون و 455 هزار و 651 نفر در سال 75 به 2 میلیون و 992 هزار و 298 نفر رسیده است که بیش از 100 درصد افزایش را نشان می دهد. اما از سال 85 تا 90 علیرغم افزایش 4 میلیون نفری جمعیت بالای 10 سال در کشور تعداد بیکاران نه تنها افزایش نیافته است بلکه با 115 هزار نفر کاهش به 2 میلیون و 876 هزار و 678 نفر رسیده است.
در واقع باید گفت در دولت اصلاحات تعداد بیکاران تقریبا دو برابر شد اما در دولت احمدی نژاد تا پایان سال 90 تعداد بیکاران نه تنها افزایش نیافت بلکه با کاهش اندکی نیز مواجه شده است. بدین ترتیب ملاحظه می شود که برای گریز از عملکرد نامطلوب دولت اصلاحات در زمینه اشتغال و همچنین زیر سوال بردن خدمات دولت احمدی نژاد شاخص جمعیت شاغل به غلط به جای تعداد شغل ایجاد شده جا زده می شود و شاخص کلیدی میزان بیکاری که رایج ترین شاخص ارزیابی سیاستهای اشتغال در جهان است با همین هدف به کنار گذاشته می شود تا تحلیلی نادرست از آمارهای درست به افکار عمومی ارائه شود. (1531720) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۵:۰۷:۴۶
در دولت اصلاحات سالانه 700 هزار شغل ایجاد شد .ان هم با قیمت نفت انموقع.اونوقت آقای احمدی نژاد که در همه موارد دولت خود را برتر از دولتهای قبلی میدانستند 78 هزار تا، که در حد صفر است و فرق چندانی با 14 هزار شغل ندارد. (1531723) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۲۳:۴۷:۱۰
چرا دروغ می گویید ؟! 78 هزار میزان افزایش سالانه شاغلین است نه تعداد شغل ! چطور برای دولت خاتمی تعداد شغل را می گویید و برای احمدی نژآد تعداد شاغلین ...
همه اینها خودشان را در نرخ بیکاری نشان می دهند که در دولت احمدی نژاد متوسط هشت ساله حدود 11.66 درصد و در دولت خاتمی 12.75 درصد است. (1532399) (alef-10)
 
mansour
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۵:۱۷:۲۹
به خدا دست از این آمار و ارقام بازی بردارین به داد مردم برسید (1531735) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۵:۳۹:۲۸
كشوري كه سالي يك و نيم ميليون افزايش جمعيت دارد يعني سالي دو ميليون راد ولد دارد بايد حداقل سالي يك ونيم ميليون ايجاد شغل داشته باشد (1531750) (alef-6)
 
مهدي
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۵:۴۸:۵۰
با سلام
در اينكه آمار با واقعيت در تضاد است هيچ شكي نيست ولي بايد به عوامل بدست امده آمار نيز توجه كنيم.
دولت محترم با توجه به نگاه خاصي كه به همه مسايل دارد بيشتر بر ميزان هزينه كرد براي شغل دقت مي كند ولي اصلا در دادن آمار دقت كافي نمي كند. مثلا بر اساس واقعيت براي ايجاد يك شغل ثابت و پايدار تا سال قبل از 10ميليون تا 50 ميليون تومان پول احتياج بود،با توجه به اينكه رياست محترم جمهور با اعتماد بفس كامل از ايجاد حداقل 2 ميليون شغل در سال خبر مي دهند آيا به انتهاي مطلب كه مستقيما با درك و فهم ايرانيان مرتبط مي باشد دقت نظر دارند چرا كه اگر آمار ايشان واقعي باشد بايد حداقل 000/000/1 ميليون شغل توسط دولت ايجاد شده باشد با اين حساب اگر بصورت ميانگين هزينه ايجاد هر شغل پايدار را 000/000/20 تومان محاسبه نماييم براي ايجاد اين تعداد،حداقل به سرمايه000/000/000/000/20تومان سرمايه تزريقي مستقيم احتياج است كه اگر دولت اين مبلغ را مستقيما به جامعه كار تزريق نموده بودند يقينا بازار كار و توليد با كمبود نقدينگي مواجه نميشد ولي الان چيزي كه من و بسياري از همكاران شاهد آن ميباشيم چيزي غير از اين مي باشد.
كاهش ايشان در انتهاي كارشان حداقل با نگفتن اين مطالب درد دل مردم را بيشتر نمي كردند. (1531771) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۱۹:۱۶:۳۷
اعتراض وانتقاد وتشکیک در خصوص آمار رسمی نهادهای قانونی که برای بهبود واصلاخ وضع موجود باشد مناسب است ولی اگر برای تخریب وانتقام ویا آب در آسیاب دشمن ریختن باشد مردم ما به خوبی از این طریق خودی را از غیر خود ی تشخیص می دهند
یک امر مسلم است فرمول وروش استخراج از دادها می تواند نتایج مختلفی داشته باشد ولی باید این اصل را پذیرفت که تنها مرجع ارائه آمار همین است که قانون مشخص کرده واین آمار در صورتی که در تصمیم سازی موثر باشد وظیفه سنگین تری بر دوش مسئولین بر نظارت بر صحت وسقم آمار ارائه شده را متوجه آنان می کند (1532118) (alef-13)
 
سيد علي
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۲۰:۴۵:۳۱
اي بابا ادم مگه با امارها نون ميخوره ان چيز كه عيان است چه حاجت به بيان است اين همه دزدي و زورگيري و قتل و تجاوز و طلاق و هزار تا چيز ديگر از بيكاري است (1532198) (alef-10)
 
مجید
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۲۰:۵۸:۲۵
با این وضعیت آقایون می خواستن دنیا رو هم مدیریت کنن. (1532202) (alef-10)
 
مراد
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۲۱:۱۷:۵۶
بنظر من بهتر بود رییس جمهور منتتخب اول چند سال کار میکرد بعد اینطور مسائل را مطرح می فرمودند انشائ... آینده ای داریم و ببینیم (1532212) (alef-10)
 
محمود
۱۳۹۲-۰۵-۰۴ ۲۲:۵۹:۳۶
موضوع فقط به ایجاد اشتغال خلاصه نمی‌شود. ما در ایجاد اشتغال، مطابق سند «اشتغال شایسته» یا «دیسنت‌ ورک» است (http://kargarnews.ir/fa/pages/?cid=2166). ایجاد شغلهای کاذب در تعرف کار شایسته اشتغال محسوب نمیشود و در تعریف جهانی آن نمیتواند در آمارهای رسمی ذکر شود. با توجه به سند ملی فوق که تهیه و رعایت آن از طرف سازمان بین‌ المللی کار برای تمام کشورهای عضو الزامی است، آمارهای اینچنینی میباید مجدداً بازبینی و بر اساس معیارهای سند ملی کار شایسته مورد ارزیابی قرار گیرد. (1532308) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۰۴:۰۱:۳۸
از دولت محترم بخاطر ایجاد اشتغال برای خودم تشکر می کنم
رئیس اداره کار شهرستان تازه تاسیس... (1532581) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۰۴:۰۵:۲۳
وقتی که دائم امریکا و غرب را نشان میدهند که دچار مشکل هستند بعد در جامعه خو دمان تورم نقطه به نقطه خرداد به 45 رسیده و بیکاری بیداد می کند ادم می ماند چه بگوید خیلی تاسف اوره همه خبرهای تلویزیون حاکی از بیکاری و بدبختی غربه
من توصیه می کنم با یک هواپیما این دولت کنونی را به امریکا صادر کنیم تا فقر و بدبختی اونجا رو در بر بگیرد و امریکا نابود شود. (1532582) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۰۴:۴۰:۲۲
سلام
ببخشید یا شما خیلی عقل کل هستید و یا سواد ریاضی بنده مشکل داره !!
اولا ایجا نگفته چقدر سرکار رفتن
بعد یک راه ساده برای اینکه بعضی ها متوجه بشن :)
شما 100نفر مشغول به کار در سال 84 داری و از این تعداد 40نفر بازنشته میشن تا سال 91 و (که در این صورت آمار باید 60نفر باشه )در پایان 91 باز امار که میگیرن اشتغال میشه 110تفر !! با این وضع که شما حساب میکنید باید آمار فقط 10نفر سرکار رفتن !!! یا 50 نفر :)
چون 40 نفر کم شده ولی باز نه تنها 40 نفر از اون 100نفر کم شده بله 10 نفر اضافه شده و با یک حساب ساده میشه گفت 50 نفر رفتن سرکار :)
حالا بماند که مثلا چند نفر اصلا فوت کردن و مردن چون اگر 40 نفر بازنشته بشن و 15نفر بمیرن باز آمار اشتغال میره بالاتر چون بجایی اونها هم آدم گذاشتن سرکار و اشتغال ایجاد شده و... ( که با این وضع 65 نفر )
باز بماند اینکه حتی مردن بازشتگان هم باید حساب بشه
چون اگر 100 نفر باز نشته داشته باشیم و 30نفر بمیرن باید آمار 70 نفر بازنشته ها باشه ولی مثلا بشه 110 نفر بناید گفت که 10 نفر اضافه شده بلکه 40نفر اضافه شده و با این اوضاع بشتر سرکار رفتن
وباز بماند آمار مهاجرت به کشورهای خارجی که بازنشته و که غیر بازنشته و..................
و فقط یک نکته شما چرا یک طرف آمار رو قبول داری طرف دیگه رو قبول نداری؟!
قضیه قران شده که منافقین و کفار یک طرف قران که به سودشون بود رو فرمیداشتن یا همون قضیه که قران اومده که نماز به پا ندارید و.................:)
ببخشید شا نگاه کنید در سال 84 چند نفر جوان بیکار 15-29 سال داشتیم و در سال 91
در سال 84=1926896
در سال 91=١٩٧٣٨١٧
بعضی رسانه ها و شماها باید گفت اگر آمار رو قبول دارید همه رو قبول داشته باشد فقط 47هزار نفر به بیکاران اضافه شدن که خیلی خوب هم هست :)
ممنون میشم از الف این نظر ما رو پخش کنه بدون سانسور
با تشکر از همه دوستان که خوندن :) (1532596) (alef-13)
 
عباس هش
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۰۷:۴۹:۲۰
آقای دکتر عادل آذر ، با سلام
شما را به شرافت معلمی قسم میدهم که راست بگوئید. شما از معدود نمایندگان راستگوی مجلس بودید.
عباس هشی (1532650) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۰۸:۱۱:۲۷
آمار روحانی هم میگه اونم حالا بماند راست و دروغش میگفت 3میلیون بیکار بعد از سال 60-68 که بیشتر افرادی هستن که درس تمام خدمت کردن و کار میخوان که حدودا 13-12 میلیون نفر هستن که با این وضع که شما میگید 1میلیون شغل ایجاد نشد پس 12-13 میلیون بیکار درایم !!!
وقتی آمار رسمی کشور رو قبول نکنیم همین میشه جناب روحانی آمار کشور میگه فقط 260هزار نفر به تعداد بیکاران افزایش پیدا کرد طبق همین سند و یک خط بالاتر توی همون جدول که شما به دروغ میگید 1میلیون شغل هم ایجاد نشد چون رشد شاغل با ایجاد شغل فرق داره اگر کمی ریاضی بلد باشید خوبه چون تعدا زیاد شدن بازنشتگان و مرگ و میر رو حساب نکردین عاقل خودش میدونه منظورم من چیه :) (1532657) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۰۸:۴۲:۵۷
این آمار شامل کسانی هم می شود که به امید دریافت وام (حداکثر 5میلیون تومان) در سامانه مشاغل خانگی ثبت نام کردند و برای آنها مجوز "فعالیت کسب و کار و مشاغل خانگی" صادر گردید که البته تشخیص اینکه آنها از قبل شاغل بوده اند یا بیکار سخت می باشد و اکثر بیکارانی هم که وام دریافت نمودند اصلا نتوانستند کسب و کاری ایجاد نمایند . در سال 1391 تسهیلاتی از سوی بانکها به متقاضیان تسهیلات مشاغل خانگی پرداخت نشد و فقط ثبت نام آنها در سامانه و صدور مجوز فعالیت باعث شد آنها در گروه شاغلین قرار گیرند. (1532676) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۰۹:۳۸:۱۲
این کامنت های مغرضانه که نشان دهنده فرهنگ حاکم بر مردم مازندران است باعث عقب نگه داشته شدن همه شهرهای مازندران و بابل عزیز شده و عدم همدلی نشان دهنده این است باید مازندران همه شهرهایش یا یک استان و یا فرمانداری کل باشند و بودجه خودشان را از تهران دریافت کنند و البته بعضی از مردمان کو چک شهرهای کوچک نون خودشون را در اخیلاف بین دو شهر بزرگ بابل و ساری می بینند (1532731) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۱۰:۰۱:۲۷
چقدر این چند روز سخت می گذره؟ (1532774) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۱۰:۲۶:۴۴
به نظرم اگر سرشماری سال های 75 و 80 را هم مقایسه کنند آمار اشتغال همین مقدار در میاید چون سرشماری ملاک درستی برای اشتغال نیست. این توهین به ملت ایران است که سالی فقط 70 هزار شغل ایجاد کند و عرضه ایجاد کار نداشته باشند در حالی که غالب جوانهای دور و بر من به کاری مشغولند و ننشسته اند (1532799) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۱۱:۳۰:۰۱
مرکز آمار ما ملت رو که 8 سال با وعده و عید دروغی سرکار گذاشتن از امار انداخته. (1532950) (alef-13)
 
اهورا
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۱۲:۰۵:۱۰
خیلی جالبه قریب به یقین کارهایی از قبیل پیک موتوری،راننده آژانس و پارکبانها نیز در داخل این آمار گنجانده شده است (1533059) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۱۲:۴۲:۳۲
از سال 91 تا حالا فقط یک میلیون و دویست هزار کارگر در بخش عمران بیکار شده اند . این آمار رسمی است . بنابراین آمار اشتغال منفی است . (1533157) (alef-13)
 
منصف
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۱۳:۰۱:۴۹
تو رو خدا دست بردارید از این کارها فقط تعداد معلمان قرآن که سال گذشته استخدام شدند 5000 نفر بودند تو این سالها میدونی چند تا از دوستهای من رفتن سر کار دولتی. اینقدر شانتاژ خبری نکنین من نمیگم آمارهای دولت همه صحیحه اما آمارهای شما هم درست نیست.دست بردارین از این کارها (1533209) (alef-13)
 
خوش انصاف
۱۳۹۲-۰۵-۰۸ ۰۱:۳۶:۱۳
اولا معلمانی که شما میگویید اکثر انها در آموزش وپرورش شاغل بوده وفقط تغیر وضعیت پیدا کردهاند از قراردادی به پیمانی اند کل استخدام های آموزش وپرورش در این چند سال با فشار مجلس وتصویب استخدام معلمان حق التدریسی 40 هزار نفر بوده که قبلا هم در آموزش وپرورش شاغل بوده اند فقط تفییر وضعیت پیدا کرده اند ومیدانی دراین چند سال چقدر معلم بازنشسته ویا پیش از موعد با طرحی که در سال 89 و90 امد باز نشسته شده اند یعنی معلم کم هم شده است وباز هم آمار اشتغال منفی میشود (1538921) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۱۳:۱۲:۵۸
کسیکه با آسمان و ریسمان کردن همیشه سعی داشت عملکرد خود را توجیه کند و با دروغهای شاخدار و آمارهای سراسر کذب مردم را فریب داد آیا جایی برای تشکر و قدردانی ار وی می ماند اینها جواب خدا را در روز قیامت چه خواهند داد (1533242) (alef-13)
 
ه
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۱۸:۵۷:۲۸
من یک خواهش از مرکز آمار، دکتر نیلی، سایت الف و رئیس جمهور محترم دارم، لطف کنند درصد شاغلین (یا بیکاران) را در این سالها مقایسه نمایند. به نظرم این درصد مهم تر باشد.
به عبارت دیگر اگر جمعیت متقاضی بازار کار در این سالها ثابت مانده باشد درصد بیکاری کاهش می یابد که بسیار مهم تر از 14 یا 78 هزار شغل در سال است.
نکته دیگر اینکه من از این آمار متوجه شدم متوسط سالانه 78 (یا 14) هزار نفر به شاغلین افزوده شده است. که به معنای آمار ایجاد اشتغال نیست. به عنوان مثال اگر من یک بنگاه ایجاد کنم با 100 نفر شاغل، 100 شغل ایجاد کرده ام و اگر همزمان در جای دیگری 100 کارگر اخراج شوند به معنای این است که به آمار شاغلین اضافه نمی شود در حالیکه واقعا 100 شغل ایجاد شده است.
ایجاد اشتغال و حفظ فرصت های شغلی دو مقوله متفاوت هستند. به عنوان نمونه با توجه به شرایط بد اقتصادی در چند سال اخیر (که بخشی مربوط به دولت و بخشی به شرایط بیرونی می باشد) میزان قابل توجهی فرصاپت شغلی از دست رفته است. ولی با این وجود آمار شاغلیپن کاهش نیافته است که به معنای تولید شغل بیش از این رقم می باشد. که این خود توفیقی برای دولت می باشد) زیرا بسیاری از کشورهای اروپایی دچار بحران همین کار را هم نتوانستند انجام دهند. البته اینکه این توفیق چقدر مهم است جای بحث دارد.
یعنی دولت می تواند در سال یک میلیون و 14 هزار شغل ایجاد نماید درحالیکه سالانه یک میلیون فرصت شغلی از دست رفته است.
بنابراین به نظر من این آمارها با معانی متفاوت برای اهداف تبلیغاتی بیان می شوند.
یک روز آقای احمدی نژاد می اید کار 27 سال قبل از دولت خود را کوچک و کار دولت خود را در مقابل آنها بزرگ جلوه می دهد با استفاده از همین آمارها، روز دیگر رئیس جمهور منتخب می آید و با همین آمار دست آوردهای دولت آقای احمدی نژاد را زیر سووال می برد! به نظرم بازهم در میان آمار به دنبال تراشیدن دست آورد هستند.
حتما سال دیگر آقای روحانی می آید می گوید ما 100 هزار شغل ایجاد کردیم که بیش از 7 برابر متوسط دولت آقای احمدی نژاد بوده است! ما هم هورا احسنت می گوییم!
در آخر به نظر من بیان اینگونه آمارها ایجاد یک بستر آسان برای (1534040) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۸ ۱۲:۵۰:۳۰
اشتعال نسبت به افزايش جمعيت (كه حتما همه جوان هستند وجوياي كار )_بازنشيته واز كار افتاده بايد باشديعني در مقطع كنوني حدودا يك ميليون در هر سال (1539160) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۲۳:۵۹:۴۶
احمدی نژاد به مردم دروغ گفت و مردم را نادان فرض کرد این بزرگترین گناه اوست (1534605) (alef-13)
 
محمدعلی
۱۳۹۲-۰۵-۰۷ ۱۰:۳۵:۴۴
آمار اصلی و درست در آینده کاملا مشخص می شود آمار های نوشته شده را چه کسی مینویسد آیا واقعا کارشناس است؟ شاید منظور از این آمارتحقیقات یک کارشناس از دید خودش و در مورد خودش است و شاید از جائی دیگر گرفته و با عوض کردن نامها و پست ها خواسته رفع تکلیف کند و جوری خود را بشناساند! چشمها را باید شست جور دیگر باید دید 489/خ م (1537385) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۰۷ ۱۴:۴۱:۰۸
یک حساب سر انگشتی میگه 8 سال ضربدر دو ملیون میشه شانزده میلیون شغل ایجاد شده برای کشوری که 17 میلیون خانوار داره!!!!!
یعنی قبلا فقط یک میلیون نفر شاغل بودند؟ و باقی ملت بیکار تشریف داشتند؟
بابا خیییییییییلیییییییییییییی عددش بزرگه!! (1537924) (alef-13)
 
سعید
۱۳۹۲-۰۵-۰۸ ۱۰:۲۷:۲۶
سلام دوستان گزارش اصلی مرکز آمار را من نمیتونم باز کنم کسی دسترسی داره؟ (1539047) (alef-13)
 
جعفر
۱۳۹۴-۱۰-۲۸ ۱۱:۲۸:۰۹
ان بحث هارو بیخیال بشید احمدی تژاد و غیره ،حالا کار درست میشه یا باکلاس بگم اشتغالزایی میشه یانه ،همین اش و همین کاسه (3476703) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.