توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 464432
مدیرعامل شرکت ملی نفت خبر داد: آماده‌سازی اسناد برای توسعه میدان گازی فرزاد B
تاریخ انتشار : جمعه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۲
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از آماده سازی اسناد برای توسعه میدان گازی فرزاد B به صورت EPCF خبر داد.

علی کاردر در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد برنامه وزارت نفت برای توسعه میدان گازی فرزاد B توضیح داد: برای توسعه این میدان پکیج‌های مستقلی به صورت EPCF  (مهندسی، تامین کالا و ساخت، اجرا و تامین مالی) در بازار عرضه می‌شود. برای این اقدام  با یک مشاور وارد مذاکر شده‌ایم و این مشاور در حال آماده‌سازی اسناد مربوطه  است.

وی درمورد حضور هندی‌ها برای توسعه میدان گازی فرزاد  Bاظهار کرد: اگر هندی ها باز هم اظهار علاقه کنند و بتوانند مشکلات خود را در زمینه مالی برطرف کنند، مذاکره با آن‌ها را متوقف نمی‌کنیم.

بر اساس این گزارش، ایران و هند برای توسعه میدان گازی فرزاد B وارد مذاکره شدند، اما این مذاکره بعد از گذشت سال‌ها به دلیل مسائل مالی به نتیجه نرسیدند. در نهایت وزیر نفت کشورمان در اوایل اسفند سال گذشته صراحتا اعلام کرد پیشنهاد هند مورد بحث قرار می‌گیرد. اما با آن‌ها به توافق نرسیدیم و بعید است به این سادگی به توافق برسیم. زیرا فاصله پیشنهاد ما و هندی‌ها از نظر قیمت خرید گاز زیاد است. بنابراین ممکن است توسعه این میدان به شرکت دیگری داده شود.

خبری که به مذاق هندی ها خوش نیامد و رسانه‌های هندی اخیرا به نقل از یک منبع آگاه هندی اعلام کردند با توجه به رد اعطای امتیاز توسعه میدان گازی «فرزاد ب» ایران به شرکت های هندی، پالایشگاه های دولتی هند قصد دارند میزان خرید نفت خود از ایران را در سال ۱۸-۲۰۱۷ یک پنجم کاهش دهند و اگر در تصمیم تهران تغییری حاصل نشود، میزان کاهش خرید را بیشتر خواهند کرد .بر این اساس قرار است خرید روزانه نفت هند از ایران از ۲۴۰ هزار بشکه به ۱۹۰ هزار بشکه کاهش یابد.

بر اساس این گزارش، حجم گاز درجای میدان گازی فرزاد B ، بیش از ۲۱ تریلیون فوت‌ مکعب برآورد شده که ۱۲.۵ تریلیون آن قابل استحصال است و طبق برنامه قرار است با توسعه میدان در فاز نخست از این میدان روزانه ۱.۱ میلیارد فوت مکعب گاز تولید شود.
 
 
کلمات کلیدی : ظرکت ملی نفت+میدان نفتی فرزاد
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.