توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 495339
یادداشت/ خبرنگاری حرفه‌ای را از نیویورک تایمز بیاموزید
مستندسازی دقیق از دروغ‌های آقای ترامپ!
علیرضا بازارگان؛ 3 مردادماه 1396
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۸
عزیزانی که نوشته‌های بنده را دنبال می کنند می‌دانند که بارها و بارها به تفاوت‌های فاحش صنعت خبرنگاری در غرب و ایران اشاره کرده‌ام. منظور از صنعت خبرنگاری، همان فن و تکنیک در ارائه‌ی زیبای اخبار و اطلاعات است؛ از اینفوگرافیک‌ها گرفته تا مقالات واکنش‌گرا که ما در آن فرسنگ‌ها عقب هستیم.

یکی از نمونه‌های اخیر تفاوت در مخابره‌ی نتایج انتخابات در کشورهای فرانسه و بریتانیا بود که در غرب با زیبایی هر چه تمام‌تر نتایجش به صورت لحظه به لحظه بر روی نقشه و سایت‌های تعاملی (با جزئیات و دقت بسیار بالا) به روز می‌گشت؛ که با عملکرد سیستم خبری کشور ما اصلا قابل مقایسه نیست.

در این نوشتار نیز می‌خواهم یک نمونه‌ی فوق العاده از نیویورک تایمز در فن خبرنگاری را با شما به اشتراک بگذارم؛ و آن عبارت است از مستندسازی بسیار دقیق از تمامی دروغ‌های آقای ترامپ! شما نگاه کنید چه زیبا روز به روز حرف‌های ترامپ را رصد کرده اند و هر جا با حقیقت در تضاد بوده یا با صحبت‌های قبلی خودِ او در تناقض بوده، با ارائه دقیق سند آن دروغ را مشخص کرده اند. به عنوان مثال، در چهل روز اولیه ریاست جمهوری‌اش، ترامپ در تمامی روزها حداقل یک دروغ علنی گفته است!

آیا واقعا روزی می‌رسد که صنعت خبرنگاری ما آن قدر قوی باشد که بتوانیم چنین مقاله‌هایی از آن توقع داشته باشیم؟ شاید بگویید بارها اشتباهات رئیس جمهورهای ما در سایت‌ها انعکاس پیدا کرده است پس با نیویورک تایمز چه فرقی می‌کند؟ دقت بفرمایید که اینجا بحثِ من فقط بر روی محتوا نیست (که آن هم جای بحث دارد که چقدر مقاله نیویورک تامیز دقیق‌تر و مستدل‌تر از مقالات ماست!) بلکه اینجا نکته‌ی من بر روی تکنیک ارائه‌ی اخبار است.

شما به مقاله‌ی نیویورک تایمز که نگاه می‌کنید از نظر بصری چقدر گیراست. همه‌ی اطلاعات روشن است. فونت‌ها درست انتخاب شده‌اند. رنگ‌ها درست انتخاب شده‌اند. لینک‌ها درست انتخاب شده‌اند. سایت درست طراحی شده است و از همه جایش تبلیغ آویزان نکرده‌اند. جداول و آمار به زیبایی به تصویر کشیده شده‌اند. آمار به صورتی به تصویر کشیده شده است که با شما حرف می‌زند و ... یعنی به صورت تخصصی هم بر روی محتوا و هم بر روی گیرایی و جذابیت بصری مطلب کار شده است.

پ.ن.1: چند نمونه از فن خبرنگاری فوق‌العاده غربی‌ها در ارائه‌ی نتایج انتخابات‌شان:
https://t.me/drbazargan/428
https://t.me/drbazargan/524

پ.ن.2: پیوست: طراحی‌ها و اشکال گرافیکیِ جذاب و گویای نیویورک تایمز برای نشان دادن دروغ‌های ترامپ


 
کلمات کلیدی : خبرنگاری حرفه‌ای
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
مستندسازی دقیق از دروغ‌های آقای ترامپ!