توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 493638
کاسه‌ساز با «اخراجی‌ها» در سینما تابوشکن شد/ سینما برایش تریبون بود نه تجارت!
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۱
تورج اصلانی گفت: ساخت فیلم سینمایی «اخراجی‌ها» یکی از حرکت‌های خوبی بود که در سینمای ایران به همت حبیب‌الله کاسه‌ساز به نتیجه رسید. او در عرصه ساخت فیلم‌های دفاع مقدسی یکی از تابوهای این فضا را شکست.

تورج اصلانی فیلمبردار شناخته شده سینمای ایران در گفت‌وگو با فارس، که پیش از این در عرصه سینما دو همکاری با مرحوم حبیب‌الله کاسه‌ساز داشت، در ارتباط با تجربه‌ای که با او داشته است،‌ اظهار داشت: در دو فیلم سینمایی «او» به کارگردانی رهبر قنبری و فیلم سینمایی «کنار رودخانه»‌ به کارگردانی علیرضا امینی با حبیب‌الله کاسه‌ساز در مقام تهیه‌کننده همکاری داشتم. از این تجربه نزدیک به 16 سال می‌گذرد بعد از آن همکاری رفتارهای مرحوم کاسه‌ساز باعث شد تا در هر محفلی از او به نیکی یاد کنم. 

اصلانی در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به نوع نگاه کاسه‌ساز در ساخت آثار سینمایی و همچنین اهالی سینما،‌ گفت: نکته‌ای که از من رفتار او در چنین سال‌ها متوجه شدم این است که کاسه‌ساز به هنرمندان سینما بدون هیچ مرزبندی نگاه می‌کرد و این نکته یکی از شاخصه‌های بارزش بود، برعکس بسیاری که امروز هم خودشان و هم فضای سینما را به سمت خودی و غیرخودی برده‌اند.

وی ادامه داد: مرحوم کاسه‌ساز زمانی هم که در اداره نظارت اجرایی هم مسئولیت داشتند بدون مرزبندی بر آثار به سینماگران نگاه می‌کردند و امیدوارم که روحشان شاد و در آرامش باشد و این ضایعه را به سینمای ایران و خانواده زنده‌یاد کاسه‌ساز تسلیت می‌گویم و امیدوارم فرزندانش با همان منش پدر راهش را در سینما و مسیر فرهنگ ادامه دهند.

فیلمبردار فیلم سینمایی «مالیخولیا» در ادامه صحبت‌هایش در واکنش به درگذشت تهیه‌کننده فیلم سینمای «اخراجی‌ها» که به دلیل ساخت این فیلم هجمه‌هایی به وی شد، گفت: ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که حبیب‌الله کاسه‌ساز سینما را یک تریبون می‌دانست و در ساخت فیلم‌های سینمایی بیش از هر چیز پیام فیلم‌ها برایشان مهم بود و دقت داشتند که چه مفهومی را از این طریق می‌توانند به مخاطب انتقال کنند و به این موارد بیشتر دقت می‌کردند تا اینکه چقدر پول به دست می‌آورند. او به سینما فراتر از بیزینس اقتصادی نگاه می‌کرد و واقعاً سینما برایش مسئله بود. 

او همچنین گفت: به نظر من ساخت فیلم سینمایی «اخراجی‌ها» یکی از حرکت‌های خوبی بود که در سینمای ایران به همت حبیب‌الله کاسه‌ساز به نتیجه رسید و شکل گرفت. او در عرصه ساخت فیلم‌های دفاع مقدسی یکی از تابوهای این فضا را شکست و این اتفاق به همت این تهیه‌کننده رخ داد و اتفاقا به نظر بنده فکر می‌کنم در زمینه ساخت فیلم سینمایی «اخراجی‌ها» حبیب‌الله کاسه‌ساز بسیار هم خوب عمل کرد و به هیچ عنوان نظر مخالفی ندارم و نداشتم. ما از نوع فیلم‌های اخراجی‌ها در سینمایمان کم داریم و باید بیش از این‌ها ساخته شود اما توسط همه افراد در سینما نه به همت یک فرد یا طیف ویژه‌ای از فیلمسازان. نگاه‌هایی از این جایشان در مجموعه سینمای ایران خالی است. 

وی در پایان خاطرنشان کرد: مرگ یک امر طبیعی است و نکته بدی در دنیا وجود ندارد. این ما هستیم که باید پذیرشمان برای رخدادهایی از جانب طبیعت بالا باشد. اما حبیب‌الله کاسه‌ساز این اواخر بسیار اذیت شد و روزهای سختی را به دلیل بیماری‌اش سپری کرد. که برای او آمرزش طلب می‌کنم، روحش شاد.
 
کلمات کلیدی : حبیب‌الله کاسه‌ساز + سینمای ایران + حوزه هنری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.