نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 175613
احتمال تعليق مذاكرات هسته ای از سوي ايران
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۹:۲۴
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: با توجه به نوع عملكرد آژانس انرژي اتمي و غرب در خصوص مذاكره با ايران، احتمال دارد که اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گزینه تعلیق مذاکرات از سوی ایران را مورد بررسی قرار دهند و به عنوان یک گزینه از سوی ایران بر روی میز مذاکره قرار دهیم.

منصور حقیقت‌پور در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با اشاره به اظهار‌نظر ديپلمات‌هاي غربي در مورد "‌مذاکرات هسته‌ای ایران" گفت: آمریکا و غرب بهانه‌ای برای بازی کردن با جمهوری اسلامی ایران در مورد فعالیت‌های هسته‌ای در دستور کار خود دارند؛ تا به حال هم در مذاکرات اراده‌ای برای حل مسئله هسته‌ای از طرف مقابل ندیده‌ایم بلکه با این مسئله به عنوان یک بهانه برخورد می‌کنند.

وی افزود: دیپلمات‌های غربی صلاحیتی برای اظهار‌نظر در مورد گرایشات، تمایلات و فعالیت‌های ایران در مورد مسائل هسته‌ای ندارند؛‌ اگر سازمان‌های بین‌المللی در مورد مسائل هسته‌ای ایران مسئول هستند، پس دیپلمات‌ها چه می‌گویند، اگر دیپلمات‌ها مسئولند پس نهادهای بین‌المللی چه می‌گویند.

‌حقیقت‌پور تصریح‌ کرد: احساس ما این است که طرف مقابل ایران در مذاکرات هسته‌ای به دنبال طولانی کردن این موضوع بوده و نمی‌خواهند که اين مذاكرات به نتیجه برسند؛ همانطور که همیشه عنوان کرده‌ایم ما آماده مذاکره هستیم اما طرف مقابل با این رویکرد نشان می‌دهد که تمایلی به این کار ندارد.

‌نایب رئیس‌ کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: با توجه به این روند، احتمال دارد که اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم گزینه تعلیق مذاکرات را مورد بررسی و به عنوان یک گزینه از سوی ایران بر روی میز مذاکره قرار گيرد.

وی اظهار داشت: اگر تشخیص این باشد که نمایندگان آژانس یا اربابان‌شان در حال وقت‌کشی هستند و یا در آستانه "انتخابات ریاست جمهوری" بخواهند از این مسئله به عنوان یک حربه استفاده کنند ما هم به این مسئله فکر می‌کنیم که در روند مذاکرات تعلیق دو یا سه ساله‌ای صورت دهیم كه اگر این امر صورت گیرد در این مدت می‌توانیم از نظر فناوری هسته‌ای خود را به جایگاهی که مدنظرمان است مطابق با قوانین و معاهده‌های بین‌المللی برسیم، در این صورت غربي‌ها مجبورند با ایران پیشرفته‌تر مذاکره کنند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: اگر چند سال قبل با ایران مذاکره می‌کردند، توانمندی ما در غنی‌سازی با خلوص ۳.۵ و ۵ درصد بود؛ در حال حاضر توانمندی غنی‌سازی با خلوص ۲۰ درصد را دارا هستیم و ۲ سال دیگر معلوم نیست ایران به چه رتبه‌ای در فعالیت‌های هسته‌ای برسد.

وی افزود:‌ قطعا توسعه، پیشرفت و اکتشاف علمی در زمینه‌های هسته‌ای را خواهیم داشت حتی شاید بخواهیم تولید سوخت برای کشنده‌های ایران در اقیانوس‌ها را در دستور کار قرار ‌دهیم، در آن صورت باید با ایران در آن جایگاه مذاکره کنند.

‌حقیقت پور‌ در پایان خاطرنشان کرد: آمریکا و غرب شاید کشورهای بزرگی باشند ولی بزرگی خاک‌شان دلیل‌ بر بزرگی عقل‌شان نیست آنها با پیکری بزرگ از عقل کوچکی برخوردارند که این مسئله حاکی از عدم اداره جهان توسط آنها است و قطعا قدرت‌های دیگری در جهان باید دنیا را به سمت چند جانبه‌گرایی مدیریت کنند.
کلمات کلیدی : تعلیق مذاکرات هسته ای
 
جاوید
Libyan Arab Jamahiriya
۱۳۹۱-۱۰-۲۱ ۲۳:۰۶:۴۹
یعنی چی؟؟؟؟
بابا باور کنید من ایرانی دیگه خسته شدم از این بازی. تمومش کنید بره!!! (1082428) (alef-7)
 
۱۳۹۱-۱۰-۲۱ ۲۳:۰۷:۰۲
واقعن متاسفم (1082429) (alef-7)