برای جلوگیری از سردرگمی پای صندوق رای و تشتت آرا

لزوم بازنگری لیست اصولگریان دردور دوم انتخابات

الیاس نادران، 17 اسفند 90

17 اسفند 1390 ساعت 10:50


انتخابات دور اول مجلس نهم نیازمند بازبینی و آسیب شناسی اساسی است. بازبینی و بازخوانی این انتخابات به این دلیل اهمیت دارد که سازمان آرای این دوره، بیش از گذشته، متعلق به اجتماع گسترده از مردمی است که در برهه های حساس نظام حضور موثر در صحنه داشتند و طبیعی است که توجه به این سرمایه عظیم و باارزش اجتماعی و تلاش برای از بین بردن سوء تفاهم و سوء برداشت های سیاسی، مهمتر از راه یابی به سطوح قدرت است.

آنچه در دور اول انتخابات گذشت، حسب برخی تنگ نظری ها و وحدت شکنی ها و تکروی ها و اتهامات ناصواب و فضاسازی های غیراخلاقی، منجر به انتشار چند لیست مجزا و نهایتا تشتت آرا شد. اتفاق مهمتراین بود که اختلافات و سوء تفاهمات سیاسی در صدر هرم اصولگرائی نماند و مطابق پیش بینی ها و هشدار برخی دلسوزان تا بدنه و کف این هرم نیز منتقل شد و جوانان خوشدل و مومن و دلسوز را هم درگیر شایعات و اخبار غیرمعتبر و گمانه زنی های غیرواقعی کرد. علیرغم حضور میلیونی و تحسین برانگیز مردم، این تشتت و چند دستگی میان اصولگرایان چند اثر نامطلوب داشت که اگر در دور دوم انتخابات مورد توجه و اصلاح قرار نگیرد بی شک آثار جبران ناپذیری خواهد داشت.

اولین اثر، نهادی کردن بسیاری از سوء ظن ها و سوء برداشت ها نادرست سیاسی است که به حتم در کوتاه مدت قابل اصلاح نخواهد بود. بسیاری از شنیده ها و اخبار غیرو