ترامپ و سیاست‌هایش، محل شکاف در اتحادیه اروپا

16 بهمن 1395 ساعت 10:34


سران اتحادیه اروپا می‌گویند توافق کرده‌اند که در ارتباط با دونالد ترامپ متحد بمانند اما اولین نشست آنها از زمان روی کارآمدن این رئیس‌جمهور آمریکایی محل اختلافات درباره چگونگی مقابله یا مشارکت با این میلیاردر نیویورکی بود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، ترامپ و سیاست‌هایش از زیر سوال بردن ارزش ناتو و تجارت آزاد تا ممنوعیت ورود پناهجویان مسلمان مکررا در مذاکرات سران اروپایی در مالتا درباره چالش‌های پیشروی اتحادیه این کشورها مطرح شد.

ترزا می، نخست وزیر انگلیس در این نشست درباره چگونگی خروج کشورش از اتحادیه اروپا و دیدار اخیرش با ترامپ در واشنگتن به دوستان خود گزارشی کوتاه ارائه داد و به آنها اطمینان داد ترامپ به همکاری در امور دفاعی اتحادیه اروپا متعهد است همانطور که بریتانیا بعد از خروج از اتحادیه اروپا همین مسیر را در پیش خواهد گرفت.

در مقابل اما فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور سوسیالیست فرانسه رهبری انتقادات علیه ترامپ را در دست گرفت و استقبال از بریگزیت و پیش بینی فروپاشی اتحادیه اروپا را "غیرقابل قبول" توصیف کرد.

اولاند در واکنشی نسبتا تند در قبال اظهارات می و برخی کشورهای شرق اروپا نسبت به قطع توافق ترنس آتلانتیک از سوی آنها هشدار داد.

وی در این باره گفت: بسیاری از کشورها باید پیش از آنکه روابط دوجانبه خود با آمریکا را پیش بینی کنند آینده خود و تمامی اتحادیه اروپا را مورد مداقه قرار دهند.

در ادامه این