توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 442082
ترامپ و سیاست‌هایش، محل شکاف در اتحادیه اروپا
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۴
سران اتحادیه اروپا می‌گویند توافق کرده‌اند که در ارتباط با دونالد ترامپ متحد بمانند اما اولین نشست آنها از زمان روی کارآمدن این رئیس‌جمهور آمریکایی محل اختلافات درباره چگونگی مقابله یا مشارکت با این میلیاردر نیویورکی بود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، ترامپ و سیاست‌هایش از زیر سوال بردن ارزش ناتو و تجارت آزاد تا ممنوعیت ورود پناهجویان مسلمان مکررا در مذاکرات سران اروپایی در مالتا درباره چالش‌های پیشروی اتحادیه این کشورها مطرح شد.

ترزا می، نخست وزیر انگلیس در این نشست درباره چگونگی خروج کشورش از اتحادیه اروپا و دیدار اخیرش با ترامپ در واشنگتن به دوستان خود گزارشی کوتاه ارائه داد و به آنها اطمینان داد ترامپ به همکاری در امور دفاعی اتحادیه اروپا متعهد است همانطور که بریتانیا بعد از خروج از اتحادیه اروپا همین مسیر را در پیش خواهد گرفت.

در مقابل اما فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور سوسیالیست فرانسه رهبری انتقادات علیه ترامپ را در دست گرفت و استقبال از بریگزیت و پیش بینی فروپاشی اتحادیه اروپا را "غیرقابل قبول" توصیف کرد.

اولاند در واکنشی نسبتا تند در قبال اظهارات می و برخی کشورهای شرق اروپا نسبت به قطع توافق ترنس آتلانتیک از سوی آنها هشدار داد.

وی در این باره گفت: بسیاری از کشورها باید پیش از آنکه روابط دوجانبه خود با آمریکا را پیش بینی کنند آینده خود و تمامی اتحادیه اروپا را مورد مداقه قرار دهند.

در ادامه این نشست رئیس‌جمهور لیتوانی که مانند بسیاری از کشورهای شرق اروپا نسبت به واکنش‌های مثبت دولت ترامپ به مسکو احساس نگرانی می‌کند، پیشنهاد می را مبنی بر اینکه لندن می‌تواند میان اتحادیه اروپا و واشنگتن پلی باشد، زیرسوال برد و عنوان کرد: اروپا نیازی به این پل ندارد چراکه خود می‌تواند از طریق توئیتر با ترامپ در ارتباط باشد.

اما همسایه لهستانی او به جای انتقاد از مقامات فعلی به سخنرانی علیه دونالد تاسک پرداخت که از ترامپ در کنار روسیه، چین و شبه‌نظامیان افراطی به عنوان تهدیدی علیه اتحادیه اروپا یاد کرده بود.

وی که دولتش مانند ترامپ علیه مهاجرت مسلمانان همواره انتقاداتی مطرح کردند، در این باره توضیح داد: سیاستمداران اروپایی که تلاش می‌کنند احساس ترس را در میان کشورها ایجاد کنند در اشتباه هستند. هیچ کس نمی‌تواند در ارتباط ما با آمریکا تقابل را انتخاب کنند.

در ادامه این نشست آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و یکی از مهمترین رهبران اروپا ضمن تاکید بر اهمیت وحدت میان کشورهای اروپایی خاطر نشان کرد: اروپا هنوز هم اشتراکاتی با آمریکا در حوزه‌های مختلفی دارد در حالی که با ترامپ درباره بدبینی نسبت به بسیاری از موسسات بین‌المللی موافق نیست.

مرکل ادامه داد: ما بار دیگر ارزش‌های مشترک و اعتقاد مشترکمان را به چند ملیت گرایی به صورت روشن بیان می‌کنیم.

به گفته وی اتحادیه اروپا در حالیکه ترامپ تلاش می‌کند از توافق‌های تجارت آزاد خارج شود در مسیر برعکس حرکت خواهد کرد و تلاش می‌کند با کشورهای بیشتری وارد چنین توافقی شود اما همکاری با آمریکا علیه تهدیدات نظامی ادامه خواهد داشت.

برخی از دیپلمات‌های اروپایی معتقدند: فرانسه به روشنی در تلاش است تا با استفاده از ریاست جمهوری ترامپ موجی در میان کشورهای اروپایی به راه بیندازد تا این کشورها فاصله بیشتری از واشنگتن گرفته و به جای گرایش بیشتر به ناتو بر اتحادیه اروپا تمرکز کنند.
 
کلمات کلیدی : آمریکا + اتحادیه اروپا + ترامپ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.