آرام ترين و ناآرام ترين کشورهای دنیا

1 مرداد 1394 ساعت 13:55


براساس تازه ترین تحقیقات درباره سطح بین المللی صلح و آشوب، سوریه خطرناکترین کشور جهان لقب گرفت.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، روزنامه انگلیسی ایندیپندنت نوشت: طبق آمار جدید از سطوح بین المللی صلح و تنش ، سوریه خطرناک ترین کشور دنیا محسوب می شود.در سال ۲۰۰۸، سوریه هشتاد و هشتمین کشور آرام و صلح آمیز دنیا بود(در میان صد و شصت و دو کشور).اما در سالهای اخیر و با بروز جنگ ویرانگر داخلی و گسترش سریع گروه داعش در سوریه ،‌این کشور از وسط فهرست به انتهای آن رفته است.

آمار و ارقام بر اساس بیست و سه فاکتور مختلف از جمله سطح جنایت ها ، تروریسم و هزینه نظامی به شکل گیری یک شاخص در صلح جهانی در تحقیقات موسسه اقتصاد و صلح منجر شده است.

آرام ترین کشورهای دنیا که نمره شاخص آنها پایین تر است ، از این قرارند:ایسلند ، دانمارک ، اتریش، نیوزیلند، فنلاند ، سوئیس ، کانادا ، ژاپن ، استرالیا و جمهوری چک.

ایسلند با نمره یک و صد و چهل و هشت هزارم (شاخص صلح جهانی) به علت سطح پایین نظامی گری ، تنش های داخلی و بین المللی و سطح بالای امنیت و ثبات اجتماعی آرام ترین و صلح آمیز ترین کشور دنیا به حساب می آید(نمره شاخص هرچقدر کمتر باشد ، کشور آرامتر محسوب می شود). این کشور یکی از معدود کشورهای دنیاست که ارتش آماده ندارد و فقط نیروهای گارد ساحلی و شماری کشتی و هواپیما برای محافظت از سواحل و حریم هوایی خود دارد.این کشور فقط سیزده صدم درصد تولید ناخالص داخلی اش را صرف امور نظامی می کند.این در حالی است که کشورهایی همچون انگلیس و آمریکا به ترتیب دو و چهل و نه صدم و چهار و سی و پنج صدم درصد در این راه خرج می کنند.

انگلیس در این فرست در جایگاه سی و نهم قرار دارد. میزان جرم و جنایت و تهدید تروریسم در این کشور بیشتراست.همچنین انگلیس دارای سلاح هسته ای است که یکی از فاکتورهای مخل صلح محسوب می شود.

ناآرام ترین کشورهای فهرست از این قرارند: سوریه ، عراق ، افغانستان ، سودان جنوبی ، جمهوری آفریقای مرکزی ، سومالی ، سودانا ، کنگو ، پاکستان و کره شمالی.


کد مطلب: 284616

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdceze8wpjh8vpi.b9bj.html?284616

الف
  http://alef.ir