بررسی گزارش برجام در گفتگوی الف با احدیان؛

گزارش وزارت امورخارجه باید حاوی دغدغه‌ و نگرانی باشد/ چه پاسخی به تحریم‌های آمریکا داده شده است؟

بخش خارجی الف، 31 فررودین 95

31 فروردين 1395 ساعت 13:10

مدیر مسئول روزنامه خراسان گزارش وزارت خارجه را گزارشی دارای نقاط ضعف و قوت دانست که نیاز به بررسی دارد.


محمدسعید احدیان مدیر مسئول روزنامه خراسان در گفتگو با خبرنگار الف، در مورد متن گزارش وزارت خارجه به مجلس درباره برجام اظهار داشت: گزارش وزارت امورخارجه در مورد برجام به مجلس گزارشی است که هم دارای نقاط قوت و هم دارای نقاط ضعف است. برآیند کلی از این گزارش برآیندی قابل دفاع است که هم نقاط قوت، میزان تعهدات ما و تعهدات طرف مقابل را تا حدودی بررسی کرده است.

وی به قسمت موانع و مشکلات مطرح شده در این گزارش اشاره کرد و گفت: در گزارش برجام وزارت امورخارجه به مجلس، موانع و مشکلاتی به صراحت بیان می‌شود که این موانع و مشکلات هم دارای نقاط قوت و هم دارای نقاط ضعف است که در تقسیم بندی اجرای برجام و بندهای آن تا حدودی تصویر خوبی ارائه میکند.

احدیان به بندهای موانع و مشکلات این گزارش اشاره کرد و افزود: در بخش موانع و مشکلات این گزارش، بندهای نقاط قوتی نیز وجود دارد به طور مثال به صورت تدریجی به موضوعات و حوزه های غیر سیاسی پرداخته و حتی مشکلات بانکی و اقتصاد مقاومتی را نقاط ضعف سیستم داخلی و دولت را مد نظر قرار داده است که دولت نتوانسته در یک نظام بانکی درست و در حوزه اقتصاد مقاومتی زمینه کار برای پژوهش سرمایه گذاری را فراهم کند.

وی همچنین در مورد بند۴ گزارش برجام وزارت خارجه به مجلس تصریح کرد: در بند مشکلات و موانع بند۴ مربوط به نظام بانکی به عدم مدیریت اشاره کرده که نتوانسته شرایط را برای سرمایه گذاری فراهم کند. در این بخش در اصل به اقتصاد مقاومتی که رهبری تعیین کرده است اشاره میکند و میگوید ما باید فضای کار و سرمایه گذاری را با توجه به اقتصاد مقاومتی فراهم کنیم، در اینجا یعنی خود دولت را مدنظر قرار داده است.

احدیان همچنین در گفتگو با الف به نقاط ضعف این قسمت اشاره کرد و ادامه داد: در واقع در این قسمت برخی از نگرانی‌ها مطرح نشده است. وضعیت همکاری با پروژه آب سنگین اراک، طبق تعهدات برجام صورت نگرفته و نگرانی هایی در این خصوص وجود دارد که در این گزارش در مورد این اقدامات سکوت شده است، در واقع گزارش وزارت خارجه باید حاوی دغدغه‌ها و نگرانی‌ها باشد که در حال حاضر این طور نیست.

مدیرمسئول روزنامه خراسان تاکید کرد: در مورد وضعیت تحقیقات و پیشرفته توسعه در این گزارش سکوت شده و باید گفته شود که ما بالاخره پیشرفت‌هایی در این زمینه داشته ایم یا خیر، که به نظر من این موضوع نگران کننده ای است.

وی به تحریم‌های آمریکا علیه ایران اشاره کرد و گفت: پاسخ مقامات کشورمان به تحریم‌هایی که علیه ما انجام دادند در گزارش وزارت خارجه نیز ذکر نشده است، ما چگونه باید پاسخ به این تحریم ها بدهیم و چه اقداماتی در مقابل غربی‌ها تاکنون صورت گرفته است و چرا در مقابل تحریم‌های آمریکا کاملا سکوت شده است.

احدیان تاکید کرد: در نحوه گزارش باید به شروط تعیین شده مقام معظم رهبری و مصوبه مجلس توجه می‌شد و این شروط باید یه صورت کامل ارئه شود، شاید اتفاق به قریب این نظر را داشته باشند که این موارد رعایت شده اما باید توصیه رهبر معظم انقلاب درمورد آیین‌نامه ها و قطعنامه ها رعایت می‌شد، چراکه در این گزارش این شروط بیان نشده است.

این کارشناس هسته ای به برنامه بلند مدت هسته‌ای اشاره کرد و گفت: یکی از دغدغه های برجام، بحث برنامه بلند مدت هسته‌ای است که در مورد آن هیچ بحثی نشده و کاملا سکوت شده است که این از نقاط بسیار ضعف این گزارش است و آخرین موضوع در مورد هیات نظارت برجام است که بازهم بحثی در این خصوص به مجلس ارائه نشده است، ممکن است مسئولان وزارت‌خارجه بگویند که ما مسئولیت گزارش‌های هیات را نداریم اما باید گزارش‌هایی که وزارت خارجه به آن ارجاع داده است، گزارش دهی شود.

احدیان خاطرنشان تاکید کرد: گزارش برجام وزارت امورخارجه به مجلس، دارای نقاط ضعف و مثبتی است که باید نقاط ضعف آن بررسی شود.


کد مطلب: 346680

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcevp8x7jh8epi.b9bj.html?346680

الف
  http://alef.ir