توکلی: وزارت خارجه درباره بازدید آمانو از پارچین وظیفه خود را خوب انجام نداد

2 مهر 1394 ساعت 12:44


نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه وزارت خارجه درباره بازدید آمانو از پارچین وظیفه خود را خوب انجام نداد، گفت: احترام مردم اقتضا می‌کند که با آنها صریح صحبت کنیم.

احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با فارس‌، با اشاره به تأکید دولت مبنی بر تشریفاتی بودن بازدید آمانو از پارچین اظهار داشت: به نظر من وزارت امور خارجه در این زمینه وظیفه خود را خوب انجام نمی‌دهد و دولت باید بسیار شفاف و روشن به مردم توضیح دهد که چه چیزی را پذیرفته و چه چیزی را انجام داده است.

توکلی با بیان اینکه آنچه ما پذیرفته‌ایم چیزی نبوده که آ‌مریکا می‌خواسته است تصریح کرد: آمریکا می‌خواست پایگاه‌های نظامی ما تحت نظارت آنها قرار بگیرد اما رهبر انقلاب دستور دادند که ما چنین اجازه‌ای نخواهیم داد و آنها نیز کوتاه آمدند و پذیرفتند به شیوه خاصی که امنیت ما را هدف قرار ندهد این کار انجام شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس ادامه داد: بنابراین متخصصان ایرانی کار را انجام می‌دهند و آنها فقط نظارت می‌کنند و این امتیازی بود که ما توانستیم از آنها بگیریم در حالیکه آنها می‌خواستند درهای پایگاه‌های نظامی به روی‌شان باز شود که اینگونه نشد بنابراین مخالفان اوباما آنچه که آمریکا توانسته در برجام بگنجاند را به سخره می‌گیرند.

توکلی با انتقاد از اینکه ما به مردم خود حرف نمی‌زنیم که موضوع چیست، تأکید کرد: همین سکوت باعث می‌شود که آنها با الفاظ تحقیرآمیز با ما حرف بزنند و دوستان ما هم سکوت می‌کنند؛ از این رو دو طرف سرمایه اجتماعی را کاهش می‌دهند و این مانند دو لبه یک قیچی است در حالیکه وزارت امور خارجه کشورمان موظف است کاملا صریح و روشن و شفاف به مردم بگوید که آنها چه می‌خواستند و ما توانستیم ایستادگی کنیم و به آنها ندهیم و آنچه که داده‌ایم چیست و در عمل چه اتفاقی می‌افتد.

نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: اگر وزارت خارجه این اقدام را انجام دهد سرمایه اجتماعی ما از بین نمی‌رود و چنانچه طرف مقابل نیز به این سرمایه اجتماعی حمله کنند، یک لبه قیچی چیزی را نمی‌برد اما وزارت خارجه ما به موقع و به مقدار صحیح حرف نمی‌زند و از این رو هر دو طرف مردم را بی‌اعتماد می‌کنند.

وی در خصوص تناقض تشریفاتی بودن نظارت آمانو از پارچین یا تحت نظارت بودن آن از سوی آژانس گفت: من درباره این موضع خاص اظهار نظر نمی‌کنم اما معتقدم این روش درست نیست و ما باید سرمایه اجتماعی خود را حفظ کنیم و احترام مردم اقتضا می‌کند که با آنها صریح صحبت کنیم و تعلل در اطلاع‌رسانی صحیح نباید باعث شود که حرف آنها جا بیفتد.


کد مطلب: 297261

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcepf8wzjh8owi.b9bj.html?297261

الف
  http://alef.ir