نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 297261
توکلی: وزارت خارجه درباره بازدید آمانو از پارچین وظیفه خود را خوب انجام نداد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۴
نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه وزارت خارجه درباره بازدید آمانو از پارچین وظیفه خود را خوب انجام نداد، گفت: احترام مردم اقتضا می‌کند که با آنها صریح صحبت کنیم.

احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با فارس‌، با اشاره به تأکید دولت مبنی بر تشریفاتی بودن بازدید آمانو از پارچین اظهار داشت: به نظر من وزارت امور خارجه در این زمینه وظیفه خود را خوب انجام نمی‌دهد و دولت باید بسیار شفاف و روشن به مردم توضیح دهد که چه چیزی را پذیرفته و چه چیزی را انجام داده است.

توکلی با بیان اینکه آنچه ما پذیرفته‌ایم چیزی نبوده که آ‌مریکا می‌خواسته است تصریح کرد: آمریکا می‌خواست پایگاه‌های نظامی ما تحت نظارت آنها قرار بگیرد اما رهبر انقلاب دستور دادند که ما چنین اجازه‌ای نخواهیم داد و آنها نیز کوتاه آمدند و پذیرفتند به شیوه خاصی که امنیت ما را هدف قرار ندهد این کار انجام شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس ادامه داد: بنابراین متخصصان ایرانی کار را انجام می‌دهند و آنها فقط نظارت می‌کنند و این امتیازی بود که ما توانستیم از آنها بگیریم در حالیکه آنها می‌خواستند درهای پایگاه‌های نظامی به روی‌شان باز شود که اینگونه نشد بنابراین مخالفان اوباما آنچه که آمریکا توانسته در برجام بگنجاند را به سخره می‌گیرند.

توکلی با انتقاد از اینکه ما به مردم خود حرف نمی‌زنیم که موضوع چیست، تأکید کرد: همین سکوت باعث می‌شود که آنها با الفاظ تحقیرآمیز با ما حرف بزنند و دوستان ما هم سکوت می‌کنند؛ از این رو دو طرف سرمایه اجتماعی را کاهش می‌دهند و این مانند دو لبه یک قیچی است در حالیکه وزارت امور خارجه کشورمان موظف است کاملا صریح و روشن و شفاف به مردم بگوید که آنها چه می‌خواستند و ما توانستیم ایستادگی کنیم و به آنها ندهیم و آنچه که داده‌ایم چیست و در عمل چه اتفاقی می‌افتد.

نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: اگر وزارت خارجه این اقدام را انجام دهد سرمایه اجتماعی ما از بین نمی‌رود و چنانچه طرف مقابل نیز به این سرمایه اجتماعی حمله کنند، یک لبه قیچی چیزی را نمی‌برد اما وزارت خارجه ما به موقع و به مقدار صحیح حرف نمی‌زند و از این رو هر دو طرف مردم را بی‌اعتماد می‌کنند.

وی در خصوص تناقض تشریفاتی بودن نظارت آمانو از پارچین یا تحت نظارت بودن آن از سوی آژانس گفت: من درباره این موضع خاص اظهار نظر نمی‌کنم اما معتقدم این روش درست نیست و ما باید سرمایه اجتماعی خود را حفظ کنیم و احترام مردم اقتضا می‌کند که با آنها صریح صحبت کنیم و تعلل در اطلاع‌رسانی صحیح نباید باعث شود که حرف آنها جا بیفتد.
 
کلمات کلیدی : احمد توکلی، آمانو، پارچین، هسته ای، وزارت خارجه
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۳:۰۵:۰۰
یک سوال ایا واقعا لازم است تمام تعاملات سیاسی وامنیتی و نظامی و اقتصادی و فرهنگی و .... دولت جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورها و نهادهای بین المللی و .... با جزئیات در اختیار عموم قرار گیرد. فکر نمی کنم که هیچ کشوری چنین کاری نماید. آیا اساسا این موضوع به مصلحت است. چنان این موضوعات را به کوچه و خیابان کشانده ایم که هر فرد مرتبط یا غیر مرتبطی انتظار دارد که همه جزئیات پرونده هسته ای را در اختیار داشته باشد.
نه آن تفریط که به هیچکس پاسخگو نبودند و معلوم نبود در این مملکت در مورد این پرونده به این اهمیت چه می گذرد و نه این افراط که هرچه دارید و هر اقدامی که می کنید و هر ترتیباتی که در نظر دارید و در حال اجراست با جزئیات در اختیار عموم قرار بدهید تا هر کسی نظری بدهد و سلیقه ای به خرج دهد و انتقادی بکند و تعریف و تمجید نماید و ...
نمی دانم کی کارهایمان به سامان و عاقلانه می شود. باید با مردم شفاف بود و مردم محرم هستند و .... اما اراده باطل از این حرف حق هرگز به مصلحت مردم نیست. (3209490) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۳:۱۵:۴۲
جناب توکلی عزیز اگر احترام مردم برای شما مهم بود خیلی کارهای دیگر را باید انجام میدادید ! (3209517) (alef-13)
 
ع ایرانی
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۶:۵۹:۵۹
جناب اقاب توکلی
اینگونه سخن گفتن برازنده شخصی که وظیفه خطیرنمایندگی ملت را بر عهده دارد نیست .
حضرتعالی از یک طرف عنوان میکنید انچه امریکایی ها میخواسته اند را ما به انها نداده ایم و از طرف دیگر دستگاه دیپلماسی کشور را زیر سوال میبرید و انها را متهم به بی صداقتی میکنید
شما چگونه راجب موضوعی که خود را مجاز به قضاوت در مورد ان نمیدانید اینچنین بی مهابا با بازی با الفاظ شبحه افکنی کرده و سایه شک تردید میکارید .
لبه های قیچی که شما از ان یاد میکنید در حال حاظر یک طرفش را مخالفان توافق در دست دارند و یا لا اقل مدام انرا تیز میکنند و با طرح مباحثی بی مورد انهم بدون پذیرش مسیولیت ماجرای مورد انتقاد نیروی کافی جهت برنده ماندن قیچی موردنظر را تامین میکنند
اگر شما واقف به اقدامات مخرب اعتماد مردم از طرف دستگاه سیاست خارجی میباشید چرا انرا بر حسب وظیفه با شفافیت عنوان نمیکنید تا مردم محرم فرض شوند وخودرا مسلط بر جریانات کشور بدانند بخصوص دراین مورد خاص که سالها با روح و روانشان بازی کرده .
جناب توکلی این بی اعتمادی زمانی بوجود امد که عده ای همین تحریم ها را در ملا عام به سخره گرفتند و با اقدامات سخیف خود در ناچیز دانستن تاثیرات مخرب تحریم ها مقاومت و نجابت ملت را بی منت کردند .
اعتماد مردم زمانی زیر تیغ قرار گرفت که نه نمایندگانشان و نه دولتمردان کشور قدر استقامت و پایداری انان را نداسته و ارزشی برای مشارکت مردانه مردم ذر این جنگ نابرابر قایل نشدند .بویژه زمانی که بدون در نظر گرفتن رای و نظر مردم افرادی ملت را سفارش به تحمل یک وعده قوت غذا میکردند.
اقای توکلی برادر مسلمان مگر روزی که شخص شخیص رییس دولت در مقابل دیدگان مردم شعار هایی خالی از شعور میداد و وعده معرفی دختر بچه های مسلط یه علوم هسته ای در اشپزخانه ها را میداد شما ازبی اعتمادی مردم در مقابل این توهین اشکار به شعور شان سخنی بر زبان اورده اید .
چگونه توقع دارید امروز از ان اعتبار و اعتماد چبزی باقی مانده باشد که شما خود را نگران نبودنش بدانید.
وقتی در مقابل اطاله بی نتیجه پرونده هسته ای سکوت کردید تا عده ای چنان کلاهی از نمد بیت المال بافتند که تا سالیان سال جای خالی وصله پینه ها ی ان یر رخسار بی رنگ صنعت و اقتصاد کشور باقی خواهد ماند .
اقای توکلی عزیز صادقانه از خود بپرسیم محصول اعتماد مردم به شما نمایندگان چه بوده ؟ایا جز این بوده که وقتی فریاد براورده بودند شهر در امن و امان است بخوابید که ما دولت مردان احمدی نژآدی بیداریم نامردانی از جنس بابک زنجانی از دیوار غفلت شما نمایندگان بالا رفتند و میوه نامشروع اختلاس ها را از نخل بیت المال چیدند ؟ ایا نتیجه نجابت و تحمل مردم نشد گم شدن دکل های نفتی ؟ ایا صدای افتادن تشت دزدی از بام جریان های کاسب تحریم خواب را بر همه حرام نکرد ؟ایا خبر پیدا شدن تریلی های پر شده از دلار و طلا در گمرکات ترکیه یا روسیه چون سیلی بر بیخ گوش ملت نخوابید ؟ایا در مدت زمانی کمتر از یک ماه دارایی های ملت به ریال در مقابل دلار تقسیم به سه و چهار نشد ؟
برادر عزیز انروزها که هر پرسشی ازطرف مردم بابت نتیجه دعوای هسته ای پاسخش شده بود لبخندهای تمسخر امیز احمدی نژاد چرا نگران بی اعتمادی مورد نظر نبودید .؟
ایا این مردم همان مردمی نیستند که اعتمادشان به شما نمایندگان در پیگیری تخلفات عده ای هوچی بیسواد بی ریشه که پرونده هسته ای شده بود دکان و دکه کسب و کارشان نتیجه اش نشد محاکمه چند حرف الفبا که گاه گاهی از طرف مقامات قضایی به ملت معرفی می شد .
برادرم وقتی شما نمایندگان سکوت اختیار کرده بودید تا احتمالا اعتماد مردم خدشه دار نشود عده ای "بردند "خوردند" رفتند " عده ای در دولت نا شایست بی کفایت بودند برخی از شما در خواب عزیز دل .
مردم اعتماد کردند" شما کوتاه امدید "خاوری فرار کرد " بقایی و رحیمی و مرتضوی محاکمه شدند "بابک زنجانی زندانی شد" امیر منصور اریا اعدام .....وسر انجام انمرد رفت تا برای مدیریت جهان دکترین جدیدی بنویسد .

و اما امروز مردم رای اعتمادشان را در یک همه پرسی از دیگرانی پس گرفته و به روحانی واگذار کردند "روحانی نیز فرمان دستگاه دیپلماسی را به ظریف سپرد تا پرونده هسته ای را از چاله در اورد .
پس شما نیز اعتماد مردم را ارج نهاده و نگرانی خود را متوجه جریان هایی کنید که بقای نام ونانشان با جمع شدن ماجرای هسته ای به خطر خواهد افتاد . مردم انتظار دارند نمایندگانشان بویژه شما جناب توکلی یار و یاور ظریف باشید و دست اورا بگیرید تا با توانی صد چندان در این جنگ اقتصادی پیروز شویم .
با ارزوی توفیق برای ایران و ایرانی (3210133) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۸:۲۳:۳۰
روزانه وزارت خارجه دیپلماتهایش صدها ملاقات انجام می دهند دهها سند امضا می شود. دهها یادداشت تفاهم مذاکره می شود و .... آیا واقعا باید هر روز بیاید برای همه اینها گزارش دقیق شرح ماوقع بدهد. اداره آب و فاضلاب هم اینطور گزارش به مردم نمی دهد چه برسد به وزارت خارجه یا شورایعالی امنیت ملی یا وزارت دفاع در مورد موضوع به این مهمی. ضمن اینکه در بازدید از جایی مانند پارچین وزارت خارجه کمترین نقش را دارد. نه در دادن مجوز نه در فرایند اجرا و نه ... حتی بعید است که از وزارت خارجه کسی را در این فرایند راه داده باشند. ابن موضوعی کاملا فنی و امنیتی است و نهادهای مربوطه آن را انجام داده اند. (3210362) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۴:۱۵:۵۷
آقای توکلی من شماراآدم شریفی میدانم ولی اقتضای شرافت این است که همیشه بامردم صریح وشفاف باشیم البته درچهارچوب مسائل امنیت ملی.چرادردولت قبل که اجازه اظهارنظرداده نمیشد وحرف زدن هزینه داشت حضرتعالی خواهان این صراحت وشفافیت نبودید؟البته این بدین معنی نیست که الان نباید شفافیت داشت.لطفا همیشه شفاف باشید. (3212020) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.