ويكي ليكس:

چك 16هزار پوندی برای علي مهاجرانی

بخش خبری الف، 30 خرداد 94

30 خرداد 1394 ساعت 10:09


بنابراسناد خارج شده از سيستم الكترونيكي سفارتخانه هاي عربستان سعودي، اين كشور هزينه تحصيل برخي از وابستگان مقامات سياسي سابق ايران را تامين مي كند.

به گزارش "الف" به نقل از ويكي ليكس (لينك)، در سندي كه روز گذشته به همراه حدود ۶۰ هزار سند ديگر از مجموع نيم ميليون سند خارج شده از سيستم الكترونيكي وزارت خارجه سعودي، منتشر شده است، آقاي عطاء الله مهاجراني وزير اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامي در نامه اي به سفارت سعودي در لندن درخواست كرده كه اين كشور هزينه تحصيل فرزند وي در مقطع دكتري را متقبل شود و اين كشور نيز با اين درخواست موافقت كرده است.

بنابراين سند، فرزند آقاي مهاجراني قصد داشته در دانشگاه وارويك در شهر كاونتري تحصيل كند.

هزينه تحصيل ۴ ساله (۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵) در مقطع دكتري براي نامبرده، حدود ۶۵ هزار پوند بوده كه براي يك سال حدود ۱۶ هزار پوند (۱۲۱۱۵ پوند هزينه تحصيل به اضافه ۴۲۵۶ پوند هزينه زندگي) است.

در سند مذكور اشاره شده كه بنابر موافقت با اين امر، "چك اول" به مبلغ ۱۶ هزار پوند با شماره ٣٠٥١١٢ وتاريخ ٢٠١٢/١/٢٣ كشيده شده و ضميمه سند شده است. در سند مورد اشاره مشخص نشده كه در قبال چه كاري سعودي قرار بوده اين هزينه را تامين كند.

جستجو در سايت دانشگاه وارويك نشان مي دهد كه فردي با نام علي مهاجراني (لينك) در مقطع دكتري در سال هاي اخير در گروه مديريت و سيستم هاي اطلاعاتي اين دانشگاه ثبت نام كرده و تحصيل مي كند.


ترجمه سند ديپلماتيك مذكور به شرح زير است:

دولت عربستان سعودی
وزارت امور مالی ریاض
موضوع: صدور چک مرتبه اول، برای بورسیه تحصیلی پسر وزیر سابق فرهنگ ایران
حضرت والا وزیر خارجه پادشاهی
سلام علیکم و رحمت الله و برکاته
با توجه به دستور حضرتعالی به شماره ۵۳۶۸۴ و تاریخ ۱۳/۱۱/۱۴۳۲ هجری، مبنی بر موافقت با درخواست دکتر عطا مهاجرانی (وزیر فرهنگ سابق ایران) به ارائه بورسی تحصیلی برای پسرش (علی) جهت ادامه تحصیل در مرحله دکترا در بریطانیا از طریق هدیه مالی توسط سفارت مملکت سعودی در لندن برای پرداخت هزینه‌های تحصیل ایشان؛

و با توجه به تلگرام جناب آقای نماینده وزرات خارجه در امور اقتصادی و فرهنگی به شماره ۱۱/۲/۲۱/۳۱۹۵۲ و تاریخ ۲۶/۱/۱۱۴۳۳ هجری و همراه با نامه‌های ارائه شده توسط نامبرده که از دانشگاهی که او (شخص بورس شده) در آن تحصیل خواهد کرد، متضمن بر اینکه دانشگاه محل تحصیل دانشگاه ارویک (WARWICK) در شهر كاونتري بریتانیا و اینکه مبلغ هزینه‌های تحصیل وی ۱۲۱۱۵ پوند برای یک سال تحصیلی که چهار سال تحصیلی ادامه خواهد داشت (از سال ۲۰۱۱-۲۰۱۵) به علاوه مبلغ ۴۲۵۶ پوند برای پوشش هزینه‌های اسکان برای یک سال تحصیلی که در مجموع (برای هر چهار سال) ۶۵۴۸۴ پوند می‌شود (شامل هزینه تحصیل و هزینه اسکان برای چهار سال)، که از این بخش هزینه سال اول تحصیل پرداخت می‌شود.

به ضمیمه چک به شماره ۳۰۵۱۱۲ و تاریخ ۲۳/۱/۲۰۱۲ میلادی به رقم ۱۶۳۷۱پوند معادل شانزده هزار و سیصد و هفتاد و یک پوند، که طبق دستور سفارت دولت عربستان در لندن صادر شده و شامل مبلغ دفعه اول پرداخت به نامبرده (شخص بورس شده) است تقدیم می‌شود. این چک در وجه سفارت صادر شده که با ارائه گواهی‌های پرداخت و هزینه‌کرد، قابل کارسازی خواهد بود.

* با توجه به کامنت های منتشر شده در زیر مطلب که برخی بینندگان محترم در صحت و سقم ادعای ویکی لیکس تشکیک وارد کرده اند، الف اعلام می کند، آمادگی انتشار هر گونه پاسخ و یا مطلب متقنی که در رد این خبر باشد(از سوی خود آقای مهاجرانی و یا افراد دیگر) را دارد.


کد مطلب: 277353

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcenf8wxjh8fxi.b9bj.html?277353

الف
  http://alef.ir