تشکیک در پایدار بودن رشد اقتصادی/ رئیس‌جمهور به کدام عدد می‌بالد؟

23 ارديبهشت 1396 ساعت 10:52


یک کارشناس ارشد اقتصادی، با بیان اینکه بخش قابل توجهی از رشد اقتصادی بالای ۸ درصد، مربوط به فروش نفت است، گفت: این رشد پایدار نیست.

سیدمهدی حسینی در گفتگو با مهر در واکنش به اظهارات روز گذشته رئیس جمهور در مناظره تلویزیونی، گفت: واقعیت این است که مناظرات با این ساختار، چندان ظرفیت مباحث کارشناسی را ندارد، بلکه صحبت‌های ارایه شده از سوی کاندیداها، بیشتر جنبه شعار داشت تا اینکه برنامه ای مطرح شود؛ تنها رئیس جمهور آن هم به صورت محدود برنامه ارایه داد؛ درحالیکه انتظار می رفت که کاندیداها برنامه عملیاتی ارایه دهند؛ اما حتی معاون اول هم برنامه ای اشاره نکرد.  

کارشناس ارشد مسائل اقتصادی همچنین درباره این سخن حسن روحانی که در دولت یازدهم برای اولین بار، کشور به رشد بالای ۸ درصد رسیده است، با تاکید بر این اینکه این رشد اقتصادی، پایدار نخواهد بود، گفت: آمار رشد بارها اعلام شده است؛ ضمن اینکه بخش قابل توجهی از آن، مربوط به فروش نفت بوده و بنابراین نمی توان امیدوار بود که از استحکام و ماندگاری لازم برخوردار باشد.  

وی تصریح کرد: برای رشد اقتصادی، باید زمینه ها در همه بخش ها فراهم باشد و کشور هم با رکود دست و پنجه نرم نکند، در غیر این صورت با گذر زمان، رشد اقتصادی که حاصل از نفت باشد، کاهش می یابد و نمی توان به آن امیدوار بود.  

روز گذشته، حسن روحانی، نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در مناظره سوم نامزدها عنوان کرد: در این دولت(دولت یازدهم) برای اولین بار به رشد بالای ۸ درصد رسیدیم در حالی که در ۱۲ سال گذشته چنین رشدی را تجربه نکرده بودیم. در دولت آینده می توانیم این رشد را با روند کاهش تورم ادامه دهیم.


کد مطلب: 471500

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdce7z8e7jh8fni.b9bj.html?471500

الف
  http://alef.ir