طیب‌نیا از موفقیت‌های دولت یازدهم گفت!

۶۰۰هزار میلیارد تومان بدهی، میراث احمدی نژاد برای روحانی

بخش اقتصادی الف، 06 دی95

6 دی 1395 ساعت 17:51

وزیر اقتصاد گفت: دولت قبل با وجود درآمد نفتی ۸۰۰میلیارد دلاری و فروش بنگاههای دولتی به مبلغ ۱۵۰هزار میلیارد تومان چیزی برای دولت یازدهم در صندوق ذخیره باقی نگذاشت و ۶۰۰هزار میلیارد تومان برای دولت جدید بدهی بوجود آورد.


به گزارش تسنیم، علی طیب نیا که در جمع مدیران بانک قرض الحسنه مهر ایران سخن می گفت، افزود: دولت قبل با وجود درآمد نفتی 800 میلیارد دلاری و فروش بنگاه های دولتی به مبلغ 150 هزار میلیارد تومان چیزی برای دولت یازدهم در صندوق ذخیره باقی نگذاشت و بیش از 600 هزار میلیارد تومان برای دولت جدید بدهی بوجود آورد.

وی گفت: با این وجود توانستیم رشد اقتصادی منفی 6،8 درصدی را به رشد مثبت 7،4 درصدی تبدیل کنیم.

طیب نیا افزود: البته مرکز آمار رشد اقتصادی 6 ماهه امسال را 6،4 درصد بیان کرد و این تفاوت به خاطر تفاوت سال پایه گزارش بانک مرکزی از مرکز آمار است.

وی گفت: در همه زمینه ها رشد اقتصادی مثبت بوده و تنها در بخش مسکن شاهد رشد اقتصادی منفی هستیم و یکی از اولویت های دولت پرداختن به این بخش است.

وزیر اقتصاد افزود: ما برای امسال رشد اقتصادی 5 درصدی را هدف گذاری کرده بودیم که به نظر می رسد این هدف کاملا عملیاتی خواهد شد و حتی بالاتر می رود.

طیب نیا با اشاره به تشکیک آمار رشد اقتصادی امسال از سوی برخی افراد گفت: می گویند چرا به رغم افزایش رشد اقتصادی نرخ بیکاری افزایش یافته است؟

وی با بیان اینکه همیشه بین تولید و اشتغال همسویی وجود دارد، افزود: درحالیکه از سال 84 تا 92 هر سال فقط 14 هزار اشتغال در کشور بوجود می آمد ما موفق شدیم در بهار امسال نسبت به بهار سال 94 هفتصد و 45 هزار اشتغال در کشور ایجاد کنیم.

طیب نیا با طرح این سوال که چرا بیکاری افزایش یافته است، گفت: دلیل اصلی آن این است که ضریب مشارکت افراد جویای کار افزایش یافته است.

وی افزود: براساس مفاهیم بین المللی کسی که کار نمی کند و در جستجوی کار نیست بیکار محسوب نمی شود بلکه کسی که بیکار است و در جستجوی کار است بیکار محسوب می شود.

وزیر اقتصاد گفت: وقتی در کشور امید به یافتن کار وجود داشته باشد طبیعتا جستجو برای کار افزایش می یابد و به همین دلیل به خاطر روند رو به رشد تولید در کشور ضریب افرادی که در جستجوی کار هستند در سالهای اخیر افزایش یافته است.

طیب نیا افزود: بنابراین باوجود افزایش 745 هزار نفری به شاغلان کشور شاهد افزایش 500 هزار نفری بیکاران در جستجوی کار نیز هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه ملت و دولت ایران توانست یک جنگ تمام عیار اقتصادی را با موفقیت به اتمام برساند، گفت: دشمنان تمام ظرفیت خود را در یک جنگ اقتصادی تمام عیار به کار گرفته اند اما ملت ما موفق شد بر آنها توفیق حاصل کند.

طیب نیا افزود: بانک قرض الحسنه مهر ایران توانست با تسهیلات ارزان قیمت بدون سود و صرفا با کارمزد 4 درصدی سودآور باشد که این یک گام رو به جلو است و می تواند الگویی برای دیگر بانکها باشد.


کد مطلب: 428444

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdoj0ooyt0xo6.2a2y.html?428444

الف
  http://alef.ir