استقبال از انصراف قالیباف به نفع جبهه انقلاب؛

تصمیم قالیباف بسیار شجاعانه بود/ بدلیل تضاد شدید تمام آرای وی به سمت رئیسی خواهد رفت/ ترجیح مصالح کشور بر منافع شخصی بود

بخش سیاسی الف، 25 اردیبهشت 96

25 ارديبهشت 1396 ساعت 18:12


به گزارش الف؛ محمدباقر قالیباف در بیانیه‌ای از رقابت‌های دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری به‌نفع رئیسی کناره‌گیری کرد که این اقدام با واکنش‌های متعدد مواجه شد.

رئیسی: اقدام قالیباف انقلابی بود
حجت‌الاسلام رئیسی از کناره‌گیری قالیباف به نفع وی تشکر کرد و گفت که اقدام قالیباف انقلابی بود.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در جمع مردم شیراز در واکنش به شعارهای تشکر از قالیباف، گفت: من از ایشان تشکر می‌کنم، کارشان انقلابی  بود؛ وضعیت کشور را من و آقای قالیباف می‌بینیم، رکود در این کشور رکورد زده است.
 
توکلی: اقدام قالیباف نشانه عقلانیت و در خور تجلیل است
نماینده سابق مردم تهران در مجلس گفت: این اقدام آقای قالیباف نشانه عقلانیت و هدف‌گرایی بوده و در خور تجلیل است. احمد توکلی نماینده سابق مردم تهران در مجلس، درباره مورد کناره‌گیری قالیباف به نفع رئیسی، اظهار داشت: این اقدام آقای قالیباف نشانه عقلانیت و هدف‌گرایی است و در خور تجلیل است، امید است دولت جدیدی با انگیزه‌ها و رفتار متفاوت برای تغییر وضع موجود و به اراده مردم سر کار بیاید.
 
باهنر: تصمیم «قالیباف» با خلوص نیت بود
محمدرضا باهنر دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری نیز، اظهار داشت: آقای قالیباف علی رغم اینکه موقعیت خوبی هم در کشور داشتند و حرف‌های جدی زدند اما به نفع نیروهای انقلاب و آقای رئیسی از دور انتخابات کنار رفتند تا تراکم رای نیروهای انقلابی و اصولگرایان پیرامون آقای رئیسی جمع شود.

وی با اشاره به تصمیم فداکارانه قالیباف در کنار رفتن به نفع حجت الاسلام رئیسی، افزود: آقای قالیباف خیلی زحمت کشیدند و طرفداران انبوهی را دور خودشان جمع کرده و هزینه‌های معنوی و مادی پرداختند؛ سر این گردنه‌ها است که خلوص نیت بر ملا و به نمایش گذاشته می‌شود.

باهنر با بیان اینکه آقای قالیباف اکنون احساس کردند که باید برای انسجام نیروهای انقلاب کنار بروند و تصمیم ایشان بسیار شجاعانه و مدبرانه‌ای بود، گفت: من هم به ایشان تبریک می‌گویم و امید دارم هم ایشان و هم ستاد‌هایشان به صورت منسجم، جدی و قوی از آقای رئیسی حمایت و کار را تمام کنند.

رئیس دفتر آیت‌الله مصباح یزدی: کناره‌گیری قالیباف اقدامی ارزشمند در تقویت جریان انقلابی است
رئیس دفتر آیت‌الله مصباح یزدی گفت: قالیباف با کناره‌گیری از انتخابات ایثارگری کرد و به تقویت جریان انقلاب پرداخت و توانست جریان انقلاب را تقویت کند که پیروزی بزرگی برای جریان انقلابی است.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین حسین جلالی امروز اظهار کرد: قالیباف ایثارگری کرد و عقلانیت به خرج داد و توانست جریان انقلاب را با این انصراف تقویت کند. وی خاطرنشان کرد:‌ قالیباف به دلیل حضور چشمگیری که در مناظره داشت توانست نظر بخشی از جامعه را به خود جلب کند.

رئیس دفتر آیت‌الله مصباح یزدی با بیان اینکه رویارویی قالیباف با جریان دولت سبب شد آرای زیادی کسب کند گفت: تقابل وی با روحانی و جهانگیری طوری آنها را رو در روی کامل قرار داد که انصراف قالیباف سبب می‌شود تقریبا تمام آرای قالیباف به سمت حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی سوق داده شود. وی ادامه داد: این آرا به طرف روحانی نمی‌رود زیرا تقابل به اندازه‌ای شدید بود که به تضاد تبدیل شده بود بنابراین دیگر این طور نیست که کسی بگوید قالیباف رفت برخی از رأی‌ها به سمت روحانی می‌رود.

زاکانی: حرکت بسیار زیبا و دقیق قالیباف حکایت از یک خودگذشتگی داشت
نماینده سابق مجلس درباره کناره گیری قالیباف گفت: حرکت بسیار زیبا و دقیق آقای دکتر قالیباف حکایت از یک خودگذشتگی داشت که ماحصل آن در یک بصیرت و دقت و تیزبینی استوار بود.

علیرضا زاکانی خاطرنشان کرد: ما امیدواریم که ان‌شاءالله در پرتو این حرکت بسیار زیبایی که صورت گرفت، شاهد این باشیم که آنچه امروز زیبنده ایران اسلامی و آنچه امروز در قِبَل مردم عزیزمان در رنج و عذاب هستند اینها از این کشور رخت ببندند و ما شاهد این باشیم که این تغییر بزرگ در انتخابات و این توجه و پیگیری برای تقویت آقای رئیسی به سرانجام برسد و ان‌شاءالله پیروز باشیم تا بتوانیم خدمت و شایستگی را جایگزین قدرت‌طلبی برخی از آقایان کنیم.

پژمانفر: اقدام قالیباف نشان داد اصولگرایی شعار نیست
نصرالله پژمان‌فر رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس هم، درباره این باره، گفت: رفتاری که امروز برادر عزیزمان آقای قالیباف انجام داد نشان داد که اصولگرایی شعار نیست بلکه اصولگرایی یک مرام است و امروز دیگر باید تمامی نیروهای مومن و انقلابی در جهت یک انتخابات پرشور و با آرا بالا به نفع آقای رئیسی تلاش کنند.
 
وی افزود: در فضایی که نیروهای اصولگرا، متدین و انقلابی از اینکه کشور را  به جریانی بسپرند که کشور را به مشکلات عدیده روبرو کرده‌است، احساس خطر کردند، وقوع این اتفاق در جهت خواست ملت برای عبور از دولت روحانی بسیار مفید است. خواسته مهم مردم این بود که این دولت بی کفایت است و در 29 اردیبهشت مردم پایان این دولت بی کفایت را رقم خواهند زد.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: البته مطمئنا طرف مقابل با توجه به اینکه مدتی است بی تقوایی را سرلوحه کار خود کرده، ممکن است دست به رفتارهای غیرعقلانی  بزنند. انتظار ما از مردم و مسئولان این است که در مقابل این رفتارهای غیر منطقی همه را به قانونمداری دعوت کنند.

نقوی‌حسینی: قالیباف مصالح کشور را به منافع خودش ترجیح داد
سیدحسین نقوی‌حسینی نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی نیز در خصوص انصراف محمدباقر قالیباف به‌نفع رئیسی، گفت: آقای قالیباف از ابتدا گفته بود که منافع ملی کشور برایش مهم است که همه دیدیم همین‌طور هم شد.

وی قالیباف را مدیری توانمند، شایسته و در شأن و تراز ریاست‌جمهوری دانست و افزود: آقای قالیباف با اقدامی که در کناره‌گیری از رقابت‌های انتخاباتی انجام داد، منافع ملی و آینده کشور و ملت را به مسائل شخصی و فردی‌اش ترجیح داد.

نماینده مردم ورامین در مجلس کناره‌گیری قالیباف از رقابت‌‌های انتخاباتی را وحدت یک‌پارچه‌ بین تمامی نیروهای انقلابی کشور ارزیابی و تصریح کرد: قطعاً این وحدت، زمینه‌ساز موفقیت نیروهای اصولگرا در رقابت 29 اردیبهشت خواهد بود و پیوند نیروهای اصولگرا برای اولین بار، بالاخره این نوید پیروزی بزرگ را خواهد داد.

نقوی‌حسینی خاطرنشان کرد: وحدت اصولگرایان کلید اصلی پیروزی است و فکر می‌کنم که بخش عمده‌ای از آراء به‌سوی نیروهای انقلابی سرازیر خواهد شد.

آیت‌الله رجبی: اقدام قالیباف موجب وحدت بیشتر جبهه انقلاب است
همچنین آیت‌الله محمود رجبی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، درباره کناره‌گیری  قالیباف به نفع رئیسی، اظهار کرد: هر چه نامزدهای جبهه انقلاب به سمت وحدت پیش بروند مفید است و انشاءالله با توجه به اقبالی که در سطح کشور به رئیسی است و احتمال رای‌آوری وی بیش از دیگران است، این حرکت قالیباف هم موجب می‌شود که آقای رئیسی به فضل الهی منتخب مردم شوند.

وی با اشاره به اینکه هر کسی که با نیت خیرخواهی و با نیت خدمت به اسلام حرکتی را شروع کند، ارزشمند است، گفت: اقدام امروز قالیباف موجب وحدت بیشتر جبهه انقلاب می‌شود و قابل تقدیر است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه مردم در طول 4 سال مشکلات اقتصادی را لمس کردند و به‌ خوبی با آن دست و پنجه نرم کردند، گفت: مفاسد اقتصادی، حقوق‌هانی نجومی و قاچاق کالا چیزی نیست که کسی منکر باشد و دولت‌مردان هم هیچ پاسخی در طول 4 سال نداشتند. روی گردانی علما از رئیس‌جمهور موجب شد کاندیدای دیگری معرفی کنند و احساس کردند در سایه برنامه‌های نادرست دولت کشور به قهقهرا می‌رود.
 
رنجبرزاده: نیروهای انقلاب روز شنبه جشن پیروزی را برگزار می‌کنند
عضو هیأت رئیسه مجلس با بیان اینکه حمایت آقای قالیباف به از آقای «رئیسی» اقدامی شجاعانه، توأم با بصیرت و همراه با ایثار و فداکاری بود، گفت: نیروهای جبهه انقلاب قطعاً روز شنبه جشن پیروزی برای خدمت به مردم را برگزار خواهند کرد.

اکبر رنجبرزاده نماینده مردم اسدآباد اظهار داشت: حمایت آقای قالیباف به از آقای رئیسی اقدامی شجاعانه، توأم با بصیرت و همراه با ایثار و فداکاری بود. وی افزود: همه اقدامات، عملکردها و جهت‌گیری‌های آقای قالیباف در کارنامه کاری‌شان از گذشته تا به امروز نشان‌دهنده از خودگذشتگی و فداکاری ایشان بوده است.

کوشکی: کار قالیباف فداکاری بزرگی است
کارشناس مسائل سیاسی گفت: قطعا کاری که قالیباف انجام داد فداکاری بسیار بزرگی به حساب می‌آید و در روزهای آینده موجب دستپاچگی و اضطراب جریان دولت خواهد شد که در نتیجه آن تبلیغات آنها از منطق خارج شده و احساسی‌تر می‌شود.

صادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی اظهار داشت: قالیباف به دلیل ارزش‌های اعتقادی خود برای دفاع از جریان انقلابی کنار رفت و این به معنای این است که برای فرزندان انقلابی، قدرت طلبی هدف نیست و حاضر هستند برای نظام، انقلاب و مردم از بهترین موقعیت‌های خود بگذرند.

حجت الاسلام رهبر: اقدام قالیباف برای کناره‌گیری در اوج اقتدار، مورد تحسین همه مردم است
امام جمعه موقت اصفهان گفت: تصمیم آقای قالیباف در اوج اقتدار و جهت ایجاد اتحاد به نفع مردم با هدف نجات اقتصاد کشور صورت گرفته و این اقدامی تحسین‌برانگیز و انقلابی است.

حجت‌الاسلام محمدتقی رهبر امروز اظهار کرد: اتحاد و همدلی همواره راهگشای مسائل مختلف بوده و خواهد بود. امام جمعه موقت اصفهان گفت: با کناره‌گیری آقای قالیباف سبد رأی این نامزد انتخاباتی و آرای نیروهای انقلابی کشور به سبد رأس حجت‌الاسلام رئیسی منتقل خواهد شد و این نتیجه‌ای خواهد شد که برای عده زیادی غیرقابل پیش‌بینی است.
 
 اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان از قالیباف تقدیر کرد
اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با صدور پیامی از عملکرد محمدباقر قالیباف در عرصه انتخابات تقدیر کرد. در بخشی از این پیام آمده است: همگان مستحضرند که تغییر به‌نفع مردم تنها چیزی است که مطالبه خادمین ملت شریف ایران است و حرکت در این راستا می‌تواند سعادت را رقم بزند. لذا بر خود وظیفه دانستیم تا از حرکت جناب‌عالی در راستای ائتلاف برای ایران و تشکیل دولت مردمی کار و کرامت تقدیر و تشکر نماییم.


کد مطلب: 472283

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdjx0osyt05x6.2a2y.html?472283

الف
  http://alef.ir