الشرق الاوسط: بمب خبری در ترکیه/ رایزنی‌ها در ایران در حال انجام است

24 تير 1395 ساعت 9:43


«به نظر می رسد که ترکیه درصدد است که شعار بن‌علی ییلدریم در زمان روی کار آمدن مبنی بر اینکه ترکیه باید به دوستان خود بیفزاید و از تعداد دشمنانش بکاهد را اجرایی کند.»

به گزارش جام نیـوز، ترکیه طی دوره ای سیاست به صفر رساندن تنش با همسایگانش را طراحی می کرد ولی یکباره با همه آنها درگیر شد. این تنش و درگیری با همسایگان و برخی کشورهای منطقه به خصوص بعد از تحولات کشورهای عربی و همچنین سوریه به اوج خود رسید.

در این ارتباط روزنامه "الشرق الاوسط" گزارش داد: نخست وزیر ترکیه در راستای تغییر در سیاست خارجی آنکارا و کاهش تنش افزایی ها گفت کشورش قصد دارد روابط خوبی با سوریه و عراق ایجاد کند.

«بن‌علی ایلدریم» گفت: ما دایره دوستی هایمان را گسترش خواهیم داد. ما این کار را شروع کرده ایم. ما رابطه با روسیه و اسرائیل را عادی کردیم، حالا مطمئن هستم که روابط با سوریه را هم عادی سازی خواهیم کرد. ما نیاز به عادی سازی روابط با سوریه داریم.

وی در ادامه گفت: برای موفقیت تلاش ها برای مقابله با تروریسم، سوریه و عراق نیازمند ثبات هستند.

الشرق الاوسط ادامه داد: این سخنان ایلدیریم درباره عادی سازی روابط با "بشار اسد" بمب خبری بزرگی است که در رسانه های ترکیه ای منفجر شد. وی گفته که از دیگر قدرت های منطقه خواست تا رقابت را کنار بگذارند.

این روزنامه افزود: در حال حاضر چهره های سیاسی با نفوذ ترکیه و سوریه در ایران در حال رایزنی هستند.

درخواست ترکیه برای عادی سازی روابط با سوریه بدون شک به عنوان چرخشی در سیاست خارجی ترکیه محسوب می گردد. چراکه کشوری که پس از آغاز بحران در سوریه به حمایت جدی از مخالفان بشار اسد، پرداخت و حتی رئیس‌جمهور این کشور بارها خواهان کناره‌گیری او از قدرت شده بود، این تنش در مقاطعی به حدی بالا رفت که بیم بروز جنگ میان دو کشور می‌رفت.

به نظر می رسد که ترکیه درصدد است که شعار بن‌علی ییلدریم در زمان روی کار آمدن مبنی بر اینکه ترکیه باید به دوستان خود بیفزاید و از تعداد دشمنانش بکاهد را اجرایی کند.


کد مطلب: 372176

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcd5x0s9yt05f6.2a2y.html?372176

الف
  http://alef.ir