واکنش‌ها به نتایح اولیه انتخابات ریاست جمهوری؛

از تبریک میرسلیم و زاکانی به روحانی و تا واکنش بورس، بازار ارزو سکه به نتایج انتخابات

بخش خبری الف؛ 30 اردیبهشت96

30 ارديبهشت 1396 ساعت 12:50

برگزاری انتخابات 29 اردیبهشت و حماسه به یاد ماندی مردم ایران، که برنده اصلی این انتخابات خود مردم هستند، حسن روحانی را به عنوان منتخب خود برگزیدند و این انتخاب با واکنش‌هایی روبرو شد.


به گزارش الف؛ مردم ایران دیروز همانند گذشته دوباره حماسه‌ای ساختند و نشان دادند به نظام خود وفا دارند. براساس آمار اولیه وزارت کشور آقای روحانی تاکنون از حدود 40میلیون رای ماخوذه حدود 23 میلیون رای را کسب کرده است؛ البته بعد از اعلام نتایج نهایی انتخابات پرشور دیروز، شورای نگهبان باید این انتخابات را تایید کند.

نتایج اولیه نشان می دهد آقای روحانی سکاندار دوازدهمین دولت خواهد بود، اما این انتخاب، بازتاب‌هایی داشت که در ادامه با آن اشاره می‌کنیم.

زاکانی به روحانی تبریک گفت
علیرضا زاکانی عضو جبهه مردمی نیروهای انقلاب  در کانال تلگرامی خود ضمن تبریک به روحانی نوشت: نتیجه آراء هر چه باشد باید به این حماسه بالید و به رهبری معظم انقلاب اسلامی و مردم عزیز ایران اسلامی بویژه همه شرکت کنندگان در انتخابات  تبریک و شاد باش گفت و از خداوند بزرگ عظمت و شوکت این ملت افتخار آفرین را خواستار شد.

وی افزود: علی رغم همه بداخلاقی و خلاف گویی های ایشان و همفکرانش در ایام تبلیغات و تخلفات صورت گرفته توسط مسئولین دولتی قبل و در حین برگزاری انتخابات - تا جایی که شائبه مهندسی آراء را در ذهن ها متبادر می ساخت و اعتراضات را برمی انگیخت -  با پایان انتخابات و سیر قانونی آن،  باید به جناب آقای روحانی تبریک گفت و اعلام نمود که رقابت انتخاباتی پایان یافته و فصل کار و تلاش برای ساختن ایران اسلامی آغاز شده است.


تبریک جهانگیری به ملت ایران
اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور و کاندیدای ریاست جمهور که به نفع آقای روحانی کنار رفت، نیز در یادداشت توئیتری نوشت:  پیروزی بزرگ ملت ایران در خلق حماسه‌ای سترگ و بیادماندنی برای تداوم راه تدبیروامید را به آحادهموطنان عزیز صمیمانه تبریک میگویم.میرسلیم: رئیس جمهور منتخب بامحرومیت وفساد مقابله کند
سیدمصطفی میرسلیم نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری با صدور پیامی و با تبریک به منتخب ملت گفت: رئیس جمهور منتخب با جبران فرصتهای سوخته با محرومیت و فساد مقابله کند.

وی بیان کرده است:امیدوارم او بتواند، به فضل خدا در چهار سال آینده با عملکردی حق گرایانه و استفاده از همکاران پاکدست و اتخاذ مدیریت درست، موجب افزایش اعتماد مردم به نظام مقدس جمهوری اسلامی و یکپارچگی ملی و جبران فرصتهای سوخته گذشته و اعتلای شأن ایرانیان و پیشرفت میهن اسلامیمان و مقابله با محرومیت و فساد و ظلم و استکبار شود.

هاشمي‌طبا: روحاني تلاش هرچه بيشتر خود را براي ارجمندي ايران به كار خواهد بست
مصطفی هاشمی‌طبا دیگر کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با تبریک به ملت ايران در پیامی عنوان کرد: به این شرح است: یک بار دیگر ملت رشید ایران با انتخاب جناب آقای دکتر حسن روحانی به ریاست جمهوری بلوغ و تشخیص مصالح خویش را نشان دادند.

جای خالی آقای هاشمی احساس می‌شود
سید حسن خمینی در پیام تبریکی نوشت:پس از حماسه 29 اردیبهشت، جای خالی آقای هاشمی احساس می‌شود.

در پیام یادگار امام راحل آمده است: حضور حماسی و افتخار آفرین مردم ،از انتخابات دیروز یک نقطه درخشان در تاریخ ایران ساخت. "دیروزِ شما" ،فردای همه ایرانیان را رقم خواهد زد.

تشکر «ظریف» از حضور باشکوه ایرانیان/ثبات خود را از مردم خود می گیریم
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز صبح امروز در صفحه اینستاگرام خود از حضور باشکوه مردم در انتخابات ریاست جمهوری تقدیر کرد و نوشت: «وامدار همه مردم ایرانیم که با حضور باشکوه و هوشمندانه خود در انتخابات در داخل و خارج از کشور یکبار دیگر اقتدار، امنیت و سربلندی ایران و ایرانی را تضمین کردند.»

ظریف همچنین در صفحه توییتر خود نوشت: ما ثبات خود را نه از "ائتلاف ها" بلکه از مردم خود می گیریم که - بر خلاف برخی - رأی می‌دهند. باید با ایرانیان که آماده تعاملند با احترام رفتار کرد.

روزی که ملت پیروز شد
سیدرضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - در ادامه یادداشت خود در روزنامه «ایران» نوشت: خیزش عظیم مردم آگاه کشورمان در انتخابات دیروز، حماسه‌ای بی‌نظیر را رقم زد. این بار مردم تصمیم گرفته بودند تا مسیر 4 سال آینده و ورود به قرن جدید شمسی را با رأی آگاهانه خود تعیین کنند و به زمامداران بگویند که کدام راه و گفتمان را پسندیده‌اند.

وی افزود: رئیس‌جمهور منتخب نیز رئیس‌جمهور همه ملت است و به دغدغه‌های همه مردم توجه دارد و بی‌تردید با این پشتوانه قابل اتکا، می‌توان امیدوار بود که مسیر توسعه و تعالی کشور را با سرعت و شتاب بیشتری طی‌کنیم.

کشورهای منطقه در محاسبه روابط خود با ایران بازنگری می‌کنند
علاء‌الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امینت ملی وسیاست خارجی مجلس که در شبکه خبر صحبت می‌کرد، گفت: پس از این انتخابات قطعا کشورهای منطقه در محاسبه روابط خود با ایران بازنگری‌های اساسی انجام خواهد داد و ما باید با استفاده از دیپلماسی به بهترین شکل از این فرصت ایجاد شده استفاده کنیم.

وی ادامه داد: ملت در این انتخابات سنگ تمام گذاشتند و پس از 38 سال از انقلاب علیرغم همه کاستی هایی که وجود دارد همچنان نظام را از خود می‌دانند و پای صندوق‌های رای حضور یافتند.

واکنش مثبت بورس به نتایج انتخابات
شاخص بورس و اوراق بهادار تهران در دقایق اولیه معاملات امروز 30 اردیبهشت ماه، 657 واحد رشد و از کانال 81 هزار واحدی عبور کرد و در نیم ساعت نخست معاملات امروز تعداد 380 هزار و 185 سهم به ارزش 617 میلیون و 438 هزار ریال در بیش از 16 هزار نوبت معاملاتی دادوستد شد.
در پایان معاملات امروز بورس اوراق بهادار تهران، شاخص کل با 733 واحد رشد در ارتفاع 81 هزار و 77 واحد ایستاد و سبز پوش شد؛ البته اینکه دولت دوازدهم چه سیاستی را در پیش بگیرد و آیا راه دولت یازدهم را ادامه خواهد داد یا نه می تواند تاثیر گذار باشد و رشد امروز که شامل همه شاخص های بازار سرمایه شد، به نظر می رسد هیجانی باشد و در چند روز آینده این هیجان فروکش کند.
قیمت سکه و دلار کاهش یافت
البته امروز بازار سکه و ارز نیز به انتخاب آقای روحانی واکنش نشان داد، هر چند این واکنش ها، هیجانی است، اما در در جریان معاملات امروز بازار آزاد تهران، سکه طرح جدید با ۳۳۰۰ تومان کاهش به یک میلیون و ۲۱۷ هزار و ۷۰۰ تومان رسید، ضمن اینکه دلار هم شش تومان ارزان شد.

امروز و یک روز پس از برگزاری انتخابات 29 اردیبهشت، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با ۳۳۰۰ تومان کاهش به یک میلیون و ۲۱۷ هزار و ۷۵۰ تومان رسید؛ همچنین قیمت سکه طرح قدیم یک میلیون و ۱۹۱ هزار تومان، نیم سکه ۶۶۱ هزار تومان، ربع سکه ۳۷۴ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲۵۸ هزار تومان است.

البته هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۲۵۶ دلار و ۶۰ سنت و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۱۴ هزار و ۹۴۸ تومان است. هر دلار آمریکا ۳۷۶۱ تومان، یورو ۴۲۸۱ تومان، پوند ۴۹۲۴، درهم امارات ۱۰۴۳ تومان و لیر ترکیه ۱۰۹۲ تومان است.
 


کد مطلب: 473937

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcaeeny049n0o1.k5k4.html?473937

الف
  http://alef.ir