نظر منتشر شده
۴۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 473937
واکنش‌ها به نتایح اولیه انتخابات ریاست جمهوری؛
از تبریک میرسلیم و زاکانی به روحانی و تا واکنش بورس، بازار ارزو سکه به نتایج انتخابات
بخش خبری الف؛ 30 اردیبهشت96
برگزاری انتخابات 29 اردیبهشت و حماسه به یاد ماندی مردم ایران، که برنده اصلی این انتخابات خود مردم هستند، حسن روحانی را به عنوان منتخب خود برگزیدند و این انتخاب با واکنش‌هایی روبرو شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۰
به گزارش الف؛ مردم ایران دیروز همانند گذشته دوباره حماسه‌ای ساختند و نشان دادند به نظام خود وفا دارند. براساس آمار اولیه وزارت کشور آقای روحانی تاکنون از حدود 40میلیون رای ماخوذه حدود 23 میلیون رای را کسب کرده است؛ البته بعد از اعلام نتایج نهایی انتخابات پرشور دیروز، شورای نگهبان باید این انتخابات را تایید کند.

نتایج اولیه نشان می دهد آقای روحانی سکاندار دوازدهمین دولت خواهد بود، اما این انتخاب، بازتاب‌هایی داشت که در ادامه با آن اشاره می‌کنیم.

زاکانی به روحانی تبریک گفت
علیرضا زاکانی عضو جبهه مردمی نیروهای انقلاب  در کانال تلگرامی خود ضمن تبریک به روحانی نوشت: نتیجه آراء هر چه باشد باید به این حماسه بالید و به رهبری معظم انقلاب اسلامی و مردم عزیز ایران اسلامی بویژه همه شرکت کنندگان در انتخابات  تبریک و شاد باش گفت و از خداوند بزرگ عظمت و شوکت این ملت افتخار آفرین را خواستار شد.

وی افزود: علی رغم همه بداخلاقی و خلاف گویی های ایشان و همفکرانش در ایام تبلیغات و تخلفات صورت گرفته توسط مسئولین دولتی قبل و در حین برگزاری انتخابات - تا جایی که شائبه مهندسی آراء را در ذهن ها متبادر می ساخت و اعتراضات را برمی انگیخت -  با پایان انتخابات و سیر قانونی آن،  باید به جناب آقای روحانی تبریک گفت و اعلام نمود که رقابت انتخاباتی پایان یافته و فصل کار و تلاش برای ساختن ایران اسلامی آغاز شده است.


تبریک جهانگیری به ملت ایران
اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور و کاندیدای ریاست جمهور که به نفع آقای روحانی کنار رفت، نیز در یادداشت توئیتری نوشت:  پیروزی بزرگ ملت ایران در خلق حماسه‌ای سترگ و بیادماندنی برای تداوم راه تدبیروامید را به آحادهموطنان عزیز صمیمانه تبریک میگویم.میرسلیم: رئیس جمهور منتخب بامحرومیت وفساد مقابله کند
سیدمصطفی میرسلیم نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری با صدور پیامی و با تبریک به منتخب ملت گفت: رئیس جمهور منتخب با جبران فرصتهای سوخته با محرومیت و فساد مقابله کند.

وی بیان کرده است:امیدوارم او بتواند، به فضل خدا در چهار سال آینده با عملکردی حق گرایانه و استفاده از همکاران پاکدست و اتخاذ مدیریت درست، موجب افزایش اعتماد مردم به نظام مقدس جمهوری اسلامی و یکپارچگی ملی و جبران فرصتهای سوخته گذشته و اعتلای شأن ایرانیان و پیشرفت میهن اسلامیمان و مقابله با محرومیت و فساد و ظلم و استکبار شود.

هاشمي‌طبا: روحاني تلاش هرچه بيشتر خود را براي ارجمندي ايران به كار خواهد بست
مصطفی هاشمی‌طبا دیگر کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با تبریک به ملت ايران در پیامی عنوان کرد: به این شرح است: یک بار دیگر ملت رشید ایران با انتخاب جناب آقای دکتر حسن روحانی به ریاست جمهوری بلوغ و تشخیص مصالح خویش را نشان دادند.

جای خالی آقای هاشمی احساس می‌شود
سید حسن خمینی در پیام تبریکی نوشت:پس از حماسه 29 اردیبهشت، جای خالی آقای هاشمی احساس می‌شود.

در پیام یادگار امام راحل آمده است: حضور حماسی و افتخار آفرین مردم ،از انتخابات دیروز یک نقطه درخشان در تاریخ ایران ساخت. "دیروزِ شما" ،فردای همه ایرانیان را رقم خواهد زد.

تشکر «ظریف» از حضور باشکوه ایرانیان/ثبات خود را از مردم خود می گیریم
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز صبح امروز در صفحه اینستاگرام خود از حضور باشکوه مردم در انتخابات ریاست جمهوری تقدیر کرد و نوشت: «وامدار همه مردم ایرانیم که با حضور باشکوه و هوشمندانه خود در انتخابات در داخل و خارج از کشور یکبار دیگر اقتدار، امنیت و سربلندی ایران و ایرانی را تضمین کردند.»

ظریف همچنین در صفحه توییتر خود نوشت: ما ثبات خود را نه از "ائتلاف ها" بلکه از مردم خود می گیریم که - بر خلاف برخی - رأی می‌دهند. باید با ایرانیان که آماده تعاملند با احترام رفتار کرد.

روزی که ملت پیروز شد
سیدرضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - در ادامه یادداشت خود در روزنامه «ایران» نوشت: خیزش عظیم مردم آگاه کشورمان در انتخابات دیروز، حماسه‌ای بی‌نظیر را رقم زد. این بار مردم تصمیم گرفته بودند تا مسیر 4 سال آینده و ورود به قرن جدید شمسی را با رأی آگاهانه خود تعیین کنند و به زمامداران بگویند که کدام راه و گفتمان را پسندیده‌اند.

وی افزود: رئیس‌جمهور منتخب نیز رئیس‌جمهور همه ملت است و به دغدغه‌های همه مردم توجه دارد و بی‌تردید با این پشتوانه قابل اتکا، می‌توان امیدوار بود که مسیر توسعه و تعالی کشور را با سرعت و شتاب بیشتری طی‌کنیم.

کشورهای منطقه در محاسبه روابط خود با ایران بازنگری می‌کنند
علاء‌الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امینت ملی وسیاست خارجی مجلس که در شبکه خبر صحبت می‌کرد، گفت: پس از این انتخابات قطعا کشورهای منطقه در محاسبه روابط خود با ایران بازنگری‌های اساسی انجام خواهد داد و ما باید با استفاده از دیپلماسی به بهترین شکل از این فرصت ایجاد شده استفاده کنیم.

وی ادامه داد: ملت در این انتخابات سنگ تمام گذاشتند و پس از 38 سال از انقلاب علیرغم همه کاستی هایی که وجود دارد همچنان نظام را از خود می‌دانند و پای صندوق‌های رای حضور یافتند.

واکنش مثبت بورس به نتایج انتخابات
شاخص بورس و اوراق بهادار تهران در دقایق اولیه معاملات امروز 30 اردیبهشت ماه، 657 واحد رشد و از کانال 81 هزار واحدی عبور کرد و در نیم ساعت نخست معاملات امروز تعداد 380 هزار و 185 سهم به ارزش 617 میلیون و 438 هزار ریال در بیش از 16 هزار نوبت معاملاتی دادوستد شد.
در پایان معاملات امروز بورس اوراق بهادار تهران، شاخص کل با 733 واحد رشد در ارتفاع 81 هزار و 77 واحد ایستاد و سبز پوش شد؛ البته اینکه دولت دوازدهم چه سیاستی را در پیش بگیرد و آیا راه دولت یازدهم را ادامه خواهد داد یا نه می تواند تاثیر گذار باشد و رشد امروز که شامل همه شاخص های بازار سرمایه شد، به نظر می رسد هیجانی باشد و در چند روز آینده این هیجان فروکش کند.
قیمت سکه و دلار کاهش یافت
البته امروز بازار سکه و ارز نیز به انتخاب آقای روحانی واکنش نشان داد، هر چند این واکنش ها، هیجانی است، اما در در جریان معاملات امروز بازار آزاد تهران، سکه طرح جدید با ۳۳۰۰ تومان کاهش به یک میلیون و ۲۱۷ هزار و ۷۰۰ تومان رسید، ضمن اینکه دلار هم شش تومان ارزان شد.

امروز و یک روز پس از برگزاری انتخابات 29 اردیبهشت، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با ۳۳۰۰ تومان کاهش به یک میلیون و ۲۱۷ هزار و ۷۵۰ تومان رسید؛ همچنین قیمت سکه طرح قدیم یک میلیون و ۱۹۱ هزار تومان، نیم سکه ۶۶۱ هزار تومان، ربع سکه ۳۷۴ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲۵۸ هزار تومان است.

البته هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۲۵۶ دلار و ۶۰ سنت و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۱۴ هزار و ۹۴۸ تومان است. هر دلار آمریکا ۳۷۶۱ تومان، یورو ۴۲۸۱ تومان، پوند ۴۹۲۴، درهم امارات ۱۰۴۳ تومان و لیر ترکیه ۱۰۹۲ تومان است.
 
 
کلمات کلیدی : انتخابات96+انتخابات ریاست جمهوری+نتایج انتخابات96
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۵۱:۳۹
زنده باد آزادی (4375182) (alef-13)
 
علی عادل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۵۱:۵۰
زنده باد روحانی ، زنده باد مردم ایران ، زنده باد اعتدال و آشتی با دنیا (4375186) (alef-13)
 
abbas
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۳:۰۵:۱۰
آقای روحانی
از شما می خواهم که استانداران کشور را غیر استانی و فرمانداران را غیر بومی کنید. ما نمی دانیم شکایت پیش چه کسی ببریم تماما آشنا و فامیل از آب در می آیند.
سابقا نیز اینطور بود امیدوارم به روال قبل برگردد. (4375288) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۳:۰۵:۱۳
به طرفدار های روحانی تبریک می گم نوش جونشون
فقط خواهشا این 4 سال دیگه رو گردن دولت احمد نزاد نندازید
و فساد فقر رو گردن نظام نندازید (4375291) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۳:۰۶:۲۸
1- سایت الف در زمان انتخابات موضع غیر مردمی در پیش گرفته بود. امیدواریم دوباره جایگاه مردمی خود را احیا کند. مردم به سایت خبری خوبی چون الف احتیاج دارند.

2- آقای میر سلیم در انتقاد از دولت تمام قواعد منطقی و علمی را زیر پا گذاشت و نتیجه اش را در آرای ضعیف خود دید. از ایشان که روزی وزیر هاشمی بوده اند چنین رفتاری دور از انتظار بود. امیدواریم که جبران کنند.

3- آقای قالیباف مرزهای ادب و اخلاق را زیر پا گذاشت. بعد هم با پیوستن به آقای رئیسی روغن سوخته و ریخته را نذر امام زاده کرد. متاسفانه با این کار باعث ریزش آرای آقای رئیسی شد. منتظریم که خودشان در روزهای باقیمانده بریز و بپاش ها و باند بازی های شهرداری را سر و سامان دهد.

4- آقای رئیسی فردی قابل احترام بود و متاسفانه با طناب عده ای با کارنامه منفی وارد این چاله شد. من کماکان برای اتیشان احترام قائل هستم و امیدوارم که به عنوان یک قاضی عادل خودشان تمام اتهاماتی که به دولت روحانی وارد کردند را بررسی کنند و در جاهایی که به علت اطلاعات غلط و جعلی دور و بری ها به اتهام زنی پرداختند را شناسایی و از دولت عذرخواهی کنند. اتهام زنی به دلیل از هر کس دیگر قابل توجیه بود جز از آقای رئیسی. ایشان فردی با متانت بودند و خوب است که متوجه هر اشکال در اظهارات قبلی خود شدند آن را اعلام کنند تا درس اخلاقی برای دیگران باشد. و ای کاش به برخی که کارنامه پر از اشکال داشتند اعتماد نمی کردند.

5- روحانی باز هم محبوب ملت ایران شد. خدا قوت. ایشان هم بازنگری در ضعف های کابینه اول خود داشته باشند.

6- آقای هاشمی طبا برنده هستندو ایشان بارها تاکید کردند که طرفدارانشان به دکتر روحانی رای بدهند. مردم با رای خود از هاشمی طبا قدردانی کردند.

7- جهانگیری. فرد ممتاز کابینه دکتر روحانی. فرد ممتاز تمام کابینه ها. فرد متواضع و سالم و با صداقت. فرد اشداء علی الکفار رحما بینهم. فرد وطن پرست. باعث افتخار. (4375295) (alef-13)
 
سیدصادق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۳:۰۶:۳۴
ماشاالله این آقای زاکانی عجب رویی دارد؟ دایما"برعلیه دولت و آقای روحانی جوسازی کرد و حالا دم از بداخلاقی دولت می زند؟ دست پیش گرفته که پس نیافتد؟ (4375298) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۳:۰۶:۴۰
دو اشتباه بزرگ اصولگرایان! اول کنار رفتن دکتر قالیباف به نفع رئیسی که باید برعکس میشد! دوم اتکا و متوصل شدن به یه یک ناخواننده معلوم الحال زیر زمینی برای کسب رای بیشتر که تیشه به ریشه اصولگرایی زد! واقعا جای تاسف دارد (4375300) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۳:۰۹:۴۹
نه جناب ظریف! اتفاقا اون ائتلاف مردمی بود.. اگه قصد فریب نداشته باشی حتما میدونی مردم اونایی هستن که بهشون تعرفه نرسید یا اصلا داخل حوزه انتخابیه راهشون ندادن! (4375322) (alef-13)
 
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۳:۰۹:۵۴
بالاخره زمستان رفت و رو سیاهی به ذغال ماند . زنده باد آزادی و ملت ایران (4375325) (alef-13)
 
ابراهیم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۳:۱۰:۰۸
آب زنید راه را هین که نگار می رسد (4375327) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۳:۱۴:۵۸
شما به اون حرفهای زاکانی میگین تبریک؟؟ اینکه همش توهین و تهمت و افترا بود (4375352) (alef-13)
 
سرو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۳:۱۵:۲۶
اقای جهانگیری گل کاشتی .زنده باشی. (4375355) (alef-13)
 
فرزاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۳:۲۱:۵۷
از پیغام جناب رییسی خبری نشد
هنوز ایشان قبول نکردند که دوم شدند ؟؟؟ (4375387) (alef-13)
 
مشهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۳:۲۴:۱۹
باآرزوی اعتلای ایران عزیز...مردم آزاده ایران انتخاب روحانی مبارکتان باد. (4375397) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۳:۲۸:۴۵
نیازی به توضیح آقای زاکانی نیست مردم عقل وفهم دارندخیلی راحت تشخیص می دن که بداخلاق و دروغگو کیست و با اخلاق و راستگو کیست. (4375432) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۳:۲۹:۲۰
نامه زاکانی بیشتر شبیه تهدید بود تا پیام تبریک و این نشان میدهد بعضیها انگار قرار نیست هیچگاه درس عبرت بگیرند. (4375438) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۳:۲۹:۴۹
تتلو و حسن كردميهن الان چه حالى دارن (4375441) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۳:۳۱:۴۷
بد نیست بعضی از اقایون یک معذت خواهی هم بکنن. مخصوصا شما اقای ذاکانی (4375450) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۳:۳۲:۲۱
تبریییییییییییییییییییییییییییییییییییییییک به اعتدالیون
تبریییییییییییییییییییییییییییییییییییییییک به روحانی (4375454) (alef-13)
 
بنده خدا . اصل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۳:۳۳:۴۰
احتمالا آقای زاکانی مناظره دیگری را تماشا کرده اند.
شروع کننده بد اخلاقی ها از گروه خلق الساعه جمنا بود. (4375459) (alef-13)
 
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۳:۴۰:۵۷
الف!
يادته چقدر بداخلاقي كردي و بي انصافي و بي اخلاقي به خرج دادي؟ (4375502) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۳:۵۳:۱۸
[جناب آقای روحانی
ضمن عرض تبریک و آرزوی موفقیت برای جنابعالی و همکاران ، لازم است نکته ای را نیز به عرض برسانیم:

حدود 30 میلیون نفر( اعم از کسانی که رای ندادند و طرفداران رقبای شما) به شما رای نداده اند. به نظر می رسد توجه به این تعداد غیر قابل انکار نیز باید در راس توجهات قرار گیرد. (4375551) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۳:۵۴:۱۰
پیروزی ما شکست دیگران نیست . ( مهندس میرحسین موسوی )
ما همگی در کنار هم خواهیم بود چه اصوالگرا چه اصلاح طلب قدر آشتی و صلح را بیشتر بدانیم . (4375555) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۴:۰۳:۳۵
لطفاً پيام تبريك آقاي دكتر زاكاني را كامل چاپ كنيد و در ادامه از ايشان بخواهيد توضيح دهند كه اگر اين چيزي كه فرستاده اند تبريك است، پس توهين، افترا و تهديد به چي ميگن. (4375585) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۴:۰۶:۳۷
اطلاعيه آقاي زاکاني واقعا تبريک بود يا تهديد و ايجاد تفرقه؟! (4375603) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۴:۱۵:۲۵
کجا هستند اونهایی که می گفتند مردم تو فضایی مجازی با مردم کشور تفاوت رای دارند ؟؟؟ (4375677) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۴:۱۷:۰۳
دوستان ی سوال
چطوری %۵۷درصد %۴ میشند (4375697) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۴:۱۸:۱۸
پیروزیت مبارک
بزرگ مرد ایران (4375705) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۴:۲۴:۴۲
شعار افزایش یارانه ها شکست خورد ! (4375746) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۴:۳۸:۴۳
به به آقاي الف
تغيير يافتيد (4375820) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۴:۴۴:۱۹
برخلاف رویه معمول رقبای روحانی یعنی رئیسی و قالیباف تبریک نگفته اند. (4375855) (alef-13)
 
عدالت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۴:۴۶:۱۹
تبریک به سید اصلاحات آقای سید محمد خاتمی وٱیت ا... هاشمی رفسنجانی. برای شادی روحش سه صلوات بفرست. (4375868) (alef-13)
 
محمد رضا محزونی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۵:۰۷:۲۶
به نام خدا
نتایج آراء باعث مسرت و شادمانی هم میهنان عزیز است این پیروزی غرور افرین را به وکیل الرعا جناب اقای حسن روحانی تبریک عرض میکنم امیدوارم قبل از انکه رییس جمهور عزیزمان باشی ابتدا وکیل همه مردم ایران باشی تا حق مسلم تمام موکلین را از تمام دول متخاصم بستانی . تبریک وکیل عزیز (4375960) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۵:۲۳:۵۵
اقای توکلی تا دیر نشده تبریک بگو عزیزم اگرنه تعداد بازدیگنندگانت کم میشه عزیزم (4376033) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۲۲:۰۹:۴۱
اگر مروری روی تیترها و تحلیل های روزهای منتهی به انتخابات داشته باشید متوجه می شوید که سایت ایشان برای روحانی کم نگذاشتند. حالا لطفا کمی فرصت بدین تا از شوک خارج شوند چشم. (4377266) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۵:۳۲:۵۵
آرزوی سلامتی برای آقای توکلی. درود بر روحانی. (4376077) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۵:۵۳:۱۵
شما منتظر افزایش قیمت دلار و سکه باشید
خیلی دور نیست (4376217) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۷:۲۴:۰۲
دیدیدلایکهاوفضای جامعه منعکس کننده‌ی واقعیته؟گفتیم دلتونوبه این حرفاخوش نکنین.
گفتیم ایران مانندتهران پشت اعتدال واصلاحات است؟گفتیم خودتونوگول نزنین
دیدید؟ (4376617) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۹:۳۲:۲۷
متن نامه زاكاني بيشتر تهديد است تا تبريك (4376982) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۲۱:۳۲:۵۷
درود بر سید قلب ها ،حضرت آیت الله رئیسی ،مرد زهد و اخلاق. (4377179) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۲۲:۰۹:۳۵
آقاي رئيسي هم كه أصلا تبريك گفتن بلد نيستند. چه با اخلاق و با كلاس (4377265) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۳:۰۱:۱۴
واکنش ها مقطعی است. آنچه در میان مدت و بلند مدت اثرگذار است عملکرد است. (4379469) (alef-13)
 
سیدمصطفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۱ ۱۲:۵۸:۰۵
دولت باید بفوریت شروع به عمل به وعده‌های اقتصادی خود نماید

اولین وعده دولت بهبود معیشت عمومی مردم از طریق کنترل و کاهش سطح عمومی قیمت‌هاست.

برای اینکار باید ارزش پول ملی افزایش پیدا کند.

برای افزایش ارزش پول ملی باید قیمت انواع ارز بخصوص دلار کاهش یابد.

برای کاهش نرخ ارز بخصوص دلار، باید دو اقدام اساسی صورت گیرد.

1- نظام و سیستم بانک مرکزی می‌بایستی بفوریت و با قاطعیت تمام از مدیران و کارشناسان و کارکنان کارچاق‌کن صرافی‌ها و مافیای بزرگ تبادل ارز تصفیه گردد، حتی اگر لازم شد رئیس‌کل بانک مرکزی نیز باید کنار گذاشته شود، زیرا در سال 92 در زمانی که دولت آقای روحانی روی کار آمد و مافیای ارز بواسطه ترس از کاهش قیمت در حال تزریق ارز به بازار بود و همین موضوع نیز باعث کاهش تدریجی نرخ ارز شده بود، رئیس‌کل بانک مرکزی طی سخنانی مبنی بر اینکه کاهش نرخ ارز به زیان اقتصاد کشور است، عملاً جلوی کاهش نرخ ارز را گرفت و در همان زمان متهم به همدستی با مافیای بزرگ ارز گردید.

2- از آنجایی که کاهش یکباره نرخ ارز شوک اقتصادی خردکننده‌ای به بازار و بخصوص به تولیدکنندگان وارد می‌کند، دولت باید از هم‌اکنون کاهش تدریجی نرخ ارز را کاملاً عملیاتی نموده تا مافیای ارز بواسطه ترس از زیان، ارز به بازار تزریق و بدینوسیله دولت را در کاهش نرخ ارز ناخواسته یاری رساند.
کاهش تدریجی نرخ ارز باعث خواهد شد که کلیه بخش‌های اقتصادی کشور از جمله تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان کالا بتوانند با آهنگ کاهشی نرخ ارز خود را هماهنگ و بدون زیان خاصی به عملیات تولیدی و تجاری خود ادامه دهند.

نتیجه این دو اقدام در کوتاه‌مدت نیز اثربخش بوده و موجب کاهش سطح عمومی قیمت‌ها خواهد شد و این امر موجب افزایش قدرت‌خرید مردم و در نتیجه رونق بیشتر تولید داخلی بواسطه مصرف کالای تولیدی توسط مردم خواهد بود.

در صورت توجه دولت‌مردان خصوصاً آقای روحانی به این موضوع، به دور از غوغاسالاری و جوسازی‌های مافیای ارز در پیکره دولت، اگر دولت ترتیبی اتخاذ کند که بطور متوسط روزانه فقط 20 ریال نرخ ارز کاهش پیدا کند، در پایان سال سوم دولت، نرخ ارز به زیر دوهزارتومان خواهد رسید و به همین ترتیب ارزش پول ملی کشور افزایش پیدا خواهد کرد و در نیمه‌دوم سال‌چهارم از عمر دولت‌دوازدهم، به راحتی و به سادگی می‌توان قانون به اصطلاح هدفمندی یارانه‌ها را لغو و مردم و اقتصاد کشور را از این سرطان بدخیم نجات داد و بخش عمده‌ای از کاهش درآمد دولت بواسطه کاهش نرخ ارز، از محل کاهش هزینه‌های دولت به دلیل کاهش نرخ ارز و بخشی نیز از محل حذف یارانه‌ها در سنوات بعد جبران خواهد شد و در هر صورت برای دستیابی به ثبات واقعی اقتصادی و رفع رکود و رشد تولید، این جراحی اقتصادی اجتناب‌ناپذیر است و صدالبته همگان بدانند که برای هیچکس بجز مردم و کشور منافع نخواهد داشت.

جالب است بدانید که ارزش پول ملی افغانستان در هفت‌سال گذشته نسبت به ریال ایران، نزدیک به 100 برابر افزایش پیدا کرده است و همین موضوع باعث گردیده که کارگران افغانی ایران را به مرور ترک کنند، زیرا مزد دریافتی در ایران در تبدیل به دلار و سپس تبدیل به افغانی، مبلغ ناچیزی می‌شود.

دولت‌مردان بدانید و بفهمید که دولت بنگاه اقتصادی نیست که در پایان سال صورتحساب سودوزیان با تراز مثبت داشته باشد.

دولت‌مردان بدانید که: دولت وظایف پدرانه نسبت به جامعه دارد که برای تحقق آنها باید بجا و بموقع و به مقداری کافی از منابع دراختیار هزینه یا سرمایه‌گذاری کند تا موجبات رفاه، امنیت و آسایش فیزیکی و روانی برای کلیه اقشار جامعه فراهم گردد.

دولت‌مردان بشنوید و عمل کنید، زیرا فقط در صورت تحقق خواسته‌های اقتصادی و فرهنگی مردم است که در سال 1400 با همین روند مردم آقای جهانگیری را انتخاب خواهند کرد.

امیدواریم (4383481) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۰:۰۰:۵۴
آقای زاکانی ،میرسلیم ،وهمه اصول گراهایی که بویژه در این انتخابات به شدت برای محرومان دل میسوزانید ودر هر جمع وهر بهانه ای این دلسوزی را تکرار وتکرار می کنید.انصافا ،بینی وبین الله بیائید وبه روحانی در جهت رفع مشکلات محرومین کمک کنید ونگذارید کسانی برای به شگست کشاندن دولت از اهرم هایی که دارند سنگ سر راه دولت بیاندازند.باور بفرمائید مردم بیشتر به شما نزدیک می شوند.امتحان کنید ببینید در دور بعد چقدر مردم بیشتر به شما نزدیک شده اند.اینکار هم خیر دنیا وهم خیر آخرت را درپی دارد.لازم هم نیست پرچم ونمایتان را یا گروه وحزبتان عوض کنید با همان پرچم اینکار را بکنید چون باید بین مردم شناخته شوید. خدا خیرتان بدهد (4387030) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.