نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 430500
6 میلیارد دلار گاز درصنعت نفت می‌سوزد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۵
حجم گازسوزی در صنعت نفت به سالانه ۱۲ تا ۱۷ میلیارد مترمکعب رسیده که ارزش این حجم گاز سوخته شده حدود ۴ تا ۶ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

به گزارش مهر، ایران پس از آنکه با حدود ۳۴ تریلیون مترمکعب با پیشی گرفتن از روسیه بزرگترین دارنده ذخایر گاز جهان شد، حالا با ثبت یک رکورد جدید با پیشی گرفتن از روسها به بزرگترین اتلاف کننده گاز در مشعل تاسیسات صنعت نفت هم تبدیل شده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی حجم گازسوزی در مشعل تاسیسات صنعت نفت، گاز و پتروشیمی کشور را حدود ۱۷ میلیارد مترمکعب در سال اعلام کرد و یادآور شد: ارزش گازهای سوزانده شده در مشعل تاسیسات نفت و گاز کشور حدود ۴ تا ۶ میلیارد دلار در سال برآورد می‌شود.

علاوه بر این با این حجم اتلاف گاز ایران به بزرگترین سوزاننده گاز همراه نفت در جهان تبدیل شده است، با این وجود بانک جهانی هفته گذشته با انتشار گزارشی بار دیگر از روسیه به عنوان بزرگترین اتلاف کننده گاز جهان نام برده است.

بر اساس گزارش بانک جهانی تا پایان سال ۲۰۱۵ میلادی حجم اتلاف و گازسوزی روسیه حدود ۲۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب در روز بوده که در مقایسه با سال ۲۰۱۴ میلادی حجم اتلاف گاز این کشور حدود ۵۰۰ میلیون مترمکعب در سال افزایش یافته است.

در رده بندی جدید بانک جهانی پس از روسیه، عراق با سوزاندن حدود ۱۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب دومین سوزاننده گاز جهان بوده که حجم اتلاف گاز در این کشور همسایه در سال ۲۰۱۵ در مقایسه با سال ۲۰۱۴ میلادی حدود ۲.۲ میلیارد مترمکعب افزایش یافته است.

در شرایط فعلی ایران در رتبه سومین سوزاننده گاز جهان قرار گرفته و تا پایان سال ۲۰۱۵ میلادی به طور متوسط سالانه ۱۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب گاز بدون استفاده در ایران صرفا سوخته و آلاینده‌های آن وارد محیط زیست شده است.

نکته قابل توجه درباره اتلاف گاز در صنعت نفت کشور آن است که معادل سوخت و خوراک کل صنایع پتروشیمی صرفا گاز در مشعل تاسیسات صنعت نفت به ویژه فازهای پارس جنوبی، میادین نفتی خلیج فارس و ... گاز دود می‌کنیم.

حجم گازسوزی‌های ایران سال ۲۰۱۵ در مقایسه با سال ۲۰۱۴ میلادی حدود ۱۰۰ میلیون مترمکعب کاهش یافته اما در مقایسه با سال ۲۰۱۳ حدود یک میلیارد مترمکعب افزایش یافته است.

پس از ایران به ترتیب آمریکا با سوزاندن ۱۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون مترمکعب و ونزوئلا با سوزاندن ۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب به ترتیب چهارمین و پنجمن اتلاف کننده بزرگ گاز جهان تا پایان سال ۲۰۱۵ میلادی هستند.

علاوه بر این کشورهایی همچون الجزایر، نیجریه، مکزیک، آنگولا، مالزی و برخی از کشورهای عربی منطقه خاورمیانه هم در این رتبه بندی جای گرفته اند.

در مجموع سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۱۴۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب گاز در جهان سوخته شده که این میران اتلاف گاز معادل تولید گاز نروژه به عنوان بزرگترین تولیدکننده گاز اروپا است.
 
کلمات کلیدی : گاز + صنعت نفت
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۲۲:۵۱:۵۴
برای حداقل رساندن گاز سوزی چه باید کرد؟؟؟؟؟ (4096000) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.