نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 360409
نشست بی‌نتیجه وزرای دارایی اروپا با مقامات آمریکا برای رفع تحریم بانکی ایران
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۸
 تلاش های روسای اتحادیه اروپا برای حفاظت از بانک ها و شرکت هایی که با ایران معامله می کنند در برابر تهدید تحریم های مالی در گفتگو با مسئولان آمریکایی با شکست روبرو شده است.

به گزارش انتخاب، بلومبرگ نوشت: وزرای دارایی اتحادیه اروپا در گفتگوها در بروکسل در اواخر می از مسئولان آمریکایی خواستند راهنمایی شفاف تری درباره رژیم تحریم های دولت خود بدهند، که به گفته دو فرد نزدیک به این گفتگوها با موفقیت همراه نبود. سخنگوی خزانه داری آمریکا و همچنین اتحادیه اروپا از اظهارنظر درباره گفتگوها خودبلومبرگ نوشت:داری کردند.

پس از برداشته شدن تحریم های اقتصادی مرتبط با برنامه هسته ای ایران در ژانویه حالا حدود ۲۴ میلیارد دلار تجارت بیشتر اتحادیه اروپا با ایران در طول دوسال آینده همچنان با خطر مواجه است. محدودیت های معاملات بر پایه دلار از جمله تحریم هایی بود که باقی مانده، و گسترش معاملات اتحادیه اروپا با ایران را محدود کرده است.

آرنولد والراف، رئیس دفتر دولت آلمان در امور اقتصادی و کنترل صادرات، در مصاحبه ای گفت: « روشن است که بانک ها خطر نقض تحریم های آمریکا را خیلی بالا می بینند. اقدامات بیشتر برای محدود کردن این خطرات می تواند مفید باشد. سیاستمداران باید در این باره اقدام کنند».

در حالیکه اکثر معاملات نفت و هوانوردی به دلار و با شرکت بانک هایی انجام می شود که در مخاطرات معامله شریک هستند، تحریم معاملات بر پایه دلار مانع مهمی برای توافق هایی همچون خرید ۱۱۸ هواپیمای ایرباس به ارزش ۲۷ میلیون دلار از ایران شده است که در زمان کوتاهی پس از برداشته شدن تحریم ها در ژانویه اعلام شد.

به گفته افرادی که خواستند به دلیل خصوصی بودن این گفتگوها نامی از آن ها برده نشود، وزرای دارایی و مسئولان اتحادیه اروپا با اصرار از آمریکا می خواستند به بانک ها درباره استفاده و کاربرد تحریم های باقی مانده و شامل نشدن در آن اطمینان دهند. به گفته این افراد آمریکا از اعلام موضعی فراتر از آنچه به طور عمومی اعلام شد خودداری کرد.

فشار وزرای اروپایی نشان دهنده فشار از سوی بانک ها است که با انجام توافق هسته ای نسبت به بازگشت ایران به نظام مالی جهانی خوش بین بودند. به گزارش شرکت حقوقی بین المللی کلاید و شرکا، بیش از نیمی از شرکت های بین المللی علاقه مند به معامله با ایران از ترس نقض تحریم های دیگر علیه ایران همچنان عقب نشسته اند.

بنا به گفته وزارت امورخارجه انگلیس، پیش بینی می شود تجارت ایران و اتحادیه اروپا در دوسال آینده از میزان ۸ میلیارد دلار به چهار برابر افزایش پیدا کند. با این حال سیاست ها در آمریکا می تواند فرصت تجارت بیشتر با ایران را محدود کند، چنان که نامزد جمهوری خواهان برای ریاست جمهوری گفته توافق ایران را که برای آمریکا "شرمساری" آورده را پاره می کند.

با برداشته شدن تحریم ها در ماه ژانویه تحریم های هسته ای از جمله منع استفاده از سوئیفت برای معاملات مالی بین المللی از ایران برداشته شد. تحریم های دیگر مرتبط با تروریسم و توسعه موشک های بالستیک و همچنین منع معامله دلار آمریکا با ایران همچنان به قوت خود باقی است.

تحریم های گذشته، از جمله جریمه ۹ میلیارد دلاری بانک پاریباس در سال ۲۰۱۴ که بخشی از آن به دلیل معامله با ایران بود همچنان باعث نگرانی بانک های اروپایی است.

دولت فرانسه که نگران از دست رفتن فرصت صادرات برای شرکت هایش است گفتگوهای بسیاری با مسئولان خزانه داری آمریکا داشته. وزیر خارجه آمریکا جان کری در ملاقات بانکداران اروپایی گفت، معاملات قانونی که بر اساس شرح معامله روشن است، برای همه بانک ها آزاد است.

این بانکداران اروپایی را راضی نمی کند. بسیاری از آن ها از اتحادیه اروپا خواسته اند موارد آن ها را برای خزانه داری ارسال کند تا مطمئن شوند قبل از معامله با ایران اجازه آن را دارند.

فرانک پروست، یکی از اعضای فرانسوی پارلمان اروپایی در یکی از جلسات آن در ماه می گفت: « نبود شفافیت از سوی آمریکا باعث نبود اطمینان در شرکت هایی همچون ایرباس شده. در حال حاضر هیچ بانکی حاضر به حمایت از سرمایه گذاری نیست».
 
کلمات کلیدی : اجرای برجام+برجام+لغو تحریم ها
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۹ ۱۶:۳۹:۰۹
آمریکا چه نیتی برای اروپا دارد؟؟؟!!!
---
آمریکا قصد دارد اقتصاد خود را روی آوار اقتصاد رو به افول اروپا باز شکوفا کند.
اگر اروپا نتواند کاسه ی اقتصاد رو به افول خود را از قانون ستیزهای آمریکای زور گوی بی منطق جدا کند باید فاتحه ی این اقتصاد را بخواند زیرا جهان برای ادامه ی تعامل اقتصادی سالم با اروپا بسیار انتظار نخواهد کشید ؛ و این همان هدفی است که سران آمریکا در نهان و آشکار با هدف ساخت مجدد و باز شکوفا کردن اقتصاد خود روی آوارهای اقتصاد اروپا سخت پیگیر آنند. (3747827) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.