توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 474809
اینستا مخرب‌ترین اثر را روی سلامت روانی جوانان دارد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۳۲
به گفته محققان انگلیسی، اینستاگرام بدترین تاثیر را بر سلامت روانی جوانان دارد.

به گزارش تسنیم، یافته‌های یک نظرسنجی در انگلیس نشان می‌دهد که اینستاگرام در مقایسه با دیگر شبکه‌های اجتماعی بدترین تاثیر را بر سلامت روانی جوانان دارد.

بر اساس گزارش BBC، در نظرسنجی که انجمن سلطنتی بهداشت عمومی انگلیس انجام داد، 1479 کاربر شبکه‌های اجتماعی 14 تا 24 ساله شرکت داشتند. نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که اینستاگرام بدترین تاثیر را بر سلامت روانی جوانان داشته است.

از کابران جوان خواسته شده بود بگویند شبکه‌های اجتماعی چه تاثیری بر اضطراب، افسردگی، تنهایی، آزار، تمسخر و تصور آنها از بدن خود دارد.

طبق این گزارش، این شبکه اجتماعی  به این دلیل که امکان اشتراک عکس و ویدیو را می‌دهد روی تصویری که کاربران از بدن خود دارند، تاثیر منفی می‌گذارد. 90 درصد از شرکت‌کنندگان زن در این نظرسنجی گفته‌اند که از بدن خود راضی نیستند.

اینستاگرام اثر مخربی بر خواب کاربران جوان نیز دارد؛  علاوه بر این کاربران اینستاگرام، همواره ترس دارند از اتفاقات بی‌خبر بمانند، باید مدام در تماس باشند تا مبادا اتفاقی بدون حضور و آگاهی آنها رخ  دهد. حدود 90 در صد جوانان از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و در مقابل آن آسیب پذیر هستند.

اینستاگرام می‌گوید که حفظ این شبکه اجتماعی به عنوان مکانی امن و حامی جوانان از اولویت‌هایش است. در عین حال سازمان‌های خیریه سلامت روان از اینستاگرام خواسته‌اند تا ایمنی کاربران خود را افزایش دهد.

به گفته انجمن سلطنتی بهداشت عمومی انگلیس" شبکه‌های اجتماعی باید به کاربرانی که از این شبکه‌ها زیاد استفاده می‌کنند، هشدار بدهد و کسانی را که دچار مشکلات روانی هستند، شناسایی کند."

در گزارش انجمن سلطنتی بهداشت عمومی آمده که شبکه‌‎های اجتماعی ممکن است به "بحران سلامت روان در میان کاربران جوان دامن بزند".

در این گزارش آمده که شکبه‌های اجتماعی می‌توانند تاثیر مثبت هم داشته باشند.

بطور مثال اینستاگرام می‌تواند در مواردی مانند بیان احساسات فردی و شناخت فرد از خود نقش مثبت داشته باشد.

طراحان و مدیریت اینستاگرام مدعی هستند که ابزارها و اصلاحات را برای نحوه مقابله با زورگویی فراهم کرده و به کاربرانش پیش از نمایش محتوای خاص هشدار می‌دهد.
 
کلمات کلیدی : اینستاگرام ،جوانان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.