توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 304104
مشاور ارشد بلر: اسد محبوبیت زیادی در سوریه دارد
تاریخ انتشار : جمعه ۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۴۸
مشاور ارشد تونی بلر نخست وزیر اسبق انگلیس اذعان کرد : اسد محبوبیت زیادی در سوریه دارد.

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از شبکه تلویزیونی راشاتودی ؛ اد حسین در گفتگوی اختصاصی با این شبکه درباره بحران سوریه گفت : طرفهای زیادی هستند که از هرج و مرج و ناآرامی در منطقه خاورمیانه سود می برند. فقط دولت اسد و برخی از متحدان انگلیس در خلیج (فارس) و دولت بغداد نیستند که از این وضع سود می برند بلکه کشورها و گروههای دیگر هم هستند که از این وضع سود می برند. البته در این میان بیشتر از همه سلفی ها و اسلامگرایان سنی افراطی سود برده اند زیرا زمینه رشد و شکوفایی آنها فراهم شده است. دهه ها بود که آنها چیزی فراتر از لفاظی و اقدامات خودسرانه نبودند اما اکنون شاهدیم سرزمینی بزرگتر از انگلیس در کنترل آنهاست. بسیاری نمی دانستند قرار است چنین اتفاقاتی بیفتد. بسیاری در ابتدا فکر می کردند رژیم اسد در عرض شش ماه سقوط می کند. بسیاری از تحلیلگران آمریکایی می گفتند رژیم اسد حداکثر یک سال دوام می آورد. من بارها به سوریه سفر کرده ام و سوریه را از نزدیک می شناسم. من به خوبی می دانستم با وجود اینکه ما از اسد خوشمان نمی آید، او در سوریه از محبوبیت زیادی برخوردار است و این یک واقعیت است.

مجری گفت : بسیاری معتقدند کشورهای عرب خلیج (فارس) از جمله کویت ، قطر و عربستان سعودی ، داعش را به عنوان جنبشی ضد شیعه در منطقه علم کردند. آیا به نظر شما آیا این کشورها بیشتر از آنکه ضد تروریسم باشند، ضد شیعه هستند؟
اد حسن گفت :کشورهایی که از آنها نام بردید، سالهاست که با دولت ایران مشکل دارند، در واقع آنها با جمهوری اسلامی که از هزار و نهصد و هفتاد و نه در ایران روی کار آمد ، مشکل دارند. رقابت میان شیعه و سنی در منطقه دست کم یک هزاره است که وجود دارد اما هرگز به این شکلی که ما امروز شاهدیم ظاهر نشده بود زیرا هم اکنون سیاست خارجی برخی از کشورهای منطقه به کل ضد ایرانی است که ما اغلب به عنوان ضد شیعه تفسیر می کنیم. البته بسیاری از کشورهایی که از آنها نام بردید جمعیت قابل توجه شیعه نیز دارند. هم اکنون مناقشات در منطقه و جنگ داخلی در برخی از کشورهای منطقه به جنگی فرقه ای تبدیل شده است.
 
کلمات کلیدی : سوریه+بشار اسد
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.