نظر منتشر شده
۲۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 433408
عراقچی مطرح کرد:
تمدید ایسا نقض برجام است/ تحمل نخواهیم کرد کشوری به بهانه های مختلف تعهدات خود را زیرپا بگذارد
بخش سیاست خارجی الف، ۲۰ دی ۹۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۴
سید عباس عراقچی رییس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: تحمل نخواهیم کرد کشوری به بهانه های مختلف تعهدات خود را درخصوص برجام زیر پا بگذارد. جمهوری اسلامی ایران واکنش متناسب را به چنین رفتارهایی نشان می دهد.

سید عباس عراقچی روز دوشنبه در حاشیه مراسم سالگرد مرحوم کورش باقی از خبرنگاران در گفت و گو با ایرنا، مصوبه هیات نظارت بر اجرای برجام و دستور رییس جمهوری را در همین راستا ارزیابی کرد.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه گفت: بر اساس تصمیمات هیئت نظارت و دستور رییس جمهوری سازو کار سیاسی پیش بینی شده در برجام را فعال کردیم و نشست کمیسیون مشترک برجام در این راستا برگزار می شود.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام اظهار داشت: نشست کمیسیون مشترک به درخواست جمهور اسلامی ایران و در پی نامه ای که دکتر ظریف به خانم موگرینی نوشتند جهت بررسی شکایت ایران نسبت به تمدید قانون ایسا توسط کنگره آمریکا که از دید ما نقض برجام به حساب می آید، تشکیل می شود.

وی افزود: درسازوکارهای داخل برجام اگر کشوری نسبت به نقض برجام شکایت داشته باشد اول باید مشورت های دوجانبه صورت بگیرد که این مشورت ها امروز در سطح کارشناسی بین کارشناسان ما و تیم آمریکایی انجام خواهد شد.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام ادامه داد: پس از آن کمیته کاری مربوط به رفع تحریم ها باید در سطح کارشناسی جلسه بگذارد که بعد از مذاکرات کارشناسی با آمریکا این کار انجام خواهد شد و نتیجه بررسی های کارشناسان فردا به جلسه کمیسیون مشترک ارائه می شود.
عراقچی تاکید کرد: تصمیم گرفتیم سازو کار پیش بینی شده در برجام را فعال کنیم از دید ما تمدید ایسا نقض برجام است و باید پیام روشن جمهوری اسلامی ایران به اعضای کمیسیون مشترک و بقیه اعضای 1+5منتقل شود.

وی تصریح کرد: ما به هیچ وجه تحمل نخواهیم کرد که کشوری به بهانه های مختلف بخواهد تعهدات خود را درخصوص برجام زیر پا بگذارد. جمهوری اسلامی ایران واکنش متناسب را نشان می دهد کما اینکه نسبت به تمدید ایسا بنا به تصویب هیئت نظارت و دستور رییس جمهور واکنش متناسب در صحنه عمل نشان داده شد.

معاون وزیر امور خارجه گفت: در این خصوص سازمان انرژی اتمی مامور انجام اقدامات و طراحی پیشران ها شد که از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و به وزارت امور خارجه هم دستور داده شد سازو کار سیاسی داخل برجام را فعال کند و پیام محکم جمهوری اسلامی ایران را منتقل کند که این کار فردا صورت خواهد گرفت.

** نشست دو جانبه ایران و آمریکا
عراقچی در خصوص برگزاری نشست دوجانبه با آمریکایی ها اظهارداشت: طبق برجام اول باید نشست دوجانبه انجام شود و کشوری که مدعی است برجام نقض شده با کشوری که برجام را نقض کرده گفت و گوی دوجانبه داشته باشند. اگر موضوع حل نشد به کمیته کاری می روند و اگر موضوع در کمیته کاری هم حل نشد، به کمیسیون مشترک مراجعه می کنند.

نشست کمیسیون مشترک برجام بین نمایندگان ایران و گروه 1+5، فردا سه‌شنبه در هتل «پاله کوبورگ» در وین، پایتخت اتریش برگزار خواهد شد.

این نشست در سطح معاونان خواهد بود و سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه از ایران و هلگا اشمید به نمایندگی از فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا ریاست این نشست را برعهده دارند.

وزیر امور خارجه کشورمان طی نامه ای به فدریکا موگرینی در 16 دسامبر 2016 با اشاره به تکرار بدعهدی و اهمال آمریکا در اجرای تعهدات خود، از مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی که مسئولیت هماهنگی کمیسیون مشترک را بر عهده دارد، درخواست کرد ضمن اطلاع رسانی لازم به کلیه طرف‌های برجام، تمهیدات لازم برای برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام و نیز کارگروه تحریم‌های کمیسیون مشترک جهت رسیدگی به اقدام اخیر آمریکا را اتخاذ کند.
 
کلمات کلیدی : عراقچی+برجام
 
سعید راد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۰ ۱۷:۱۱:۰۲
نه آقا، کار از این کارها گذشته، وقت نوشتن برجام آقای روحانی که حقوقدان است، می بایست، برجام را با دقت می خواند، و تمام راه های سوء استفاده دشمن را می بست، ولی این کار را نکرد، الآن هرچه دلشان بخواهد تحریم می کنند و ما راهی جز شکایت بردن به خود آنها کاری از دستمان برنمی آید ، به تعهداتمان عمل کنیم تحریم می کنند عمل هم نکنیم تحریم می کنند، به نظر میرسد راه کار ما فقط اقتصاد مقاومتی است، البته راه کاری دیگری هم وجود دارد، و آن برجام موشکی است، تعجب نکنید!!!!! البته نه به سبک آقای روحانی!!!! ما می توانیم در مورد تولیدات موشکی با امریکا مذاکره ای را آغاز کنیم که شرط آغاز مذاکره برداشتن فوری و یک جای همه تحریم ها باشد اعم از تحریم کنگره و دولت امریکا و تحریم های ایالتی و امریکا رسما و عملا ۶ ماه قبل از شروع مذاکره تمام تحریم ها را برای همیشه ملغی و بدون بازگشت اعلام کند ، سپس در قدم اول مذاکرات ما تولید فقط یک نوع موشک را برای ۵ سال متوقف کنیم، اگر امریکا به تعهداتش پایبند بود ، در ۵ سال دوم تولید نوع دومی از موشک را برای ۵ سال دیگر متوقف کنیم به شرط خروج امریکا از منطفه خلیج فارس، و عدم بازگشت مجدد. و اگر امریکا به تعهدش عمل کرد، در مورد نوع سومی از تولید موشک مذاکره کنیم به شرط آنکه امریکا و اروپا تمام ضد انقلاب و منافقین و سلطنت ها و اموالشان را به ایران تحویل دهد، و تمام برنامه های تبلیغاتی ماهواره ای و رسانه را علیه ایران تعطیل کند، این مذاکره باید توسط تیمی هوشمند و مقتدر صورت بگیرد ، تیمی، متشکل از امثال سردار سلیمانی، سردار سلامی و سردار حاجی زاده، و محل مذاکرات هم به طور ثابت فقط تهران باشد، و توافق باید چنان هوشمندانه تدوین شود که ما بتوانیم قوی تر از این سه نوع موشک را با نام ها و مشخصات دیگر تولید کنیم، آیا چنین مذاکراتی امکان پذیر هست؟؟ پاسخ این است که آری، اتفاقا در برجام هسته ای امریکایی ها ، به خاطر بی دقتی ها و ضعف ها و عدم هوشمندی و آینده نگری ما ، قراردادی به مراتب سودجویانه تر از این به نفع خود با امضای ما به تصویب رساندند، چرا ما نتوانیم این وضعیت را معکوس کنیم؟؟!!!!!!!! (4108721) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۰ ۱۵:۵۰:۰۶
خوب شد گفتی ! (4108597) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۰ ۱۶:۳۵:۲۶
چه ملت ناشکر و قدر ناشناسی هستیم!
دم آقای دکتر عراقچی عزیز و آقای دکتر ظریف عزیز ، و همه کسانی که تلاش نمودند گرم . برای همه آنها آرزوی سلامتی و بهروزی دارم.
دوستان عزیز چند روز قبل ماموریت کاری بودم در یکی از شهرهای مهم ایران ، و متاسفانه وضعیت کارگاه ها و کارخانه ها همگی بیکار و در حال تعطیلی، وضعیت بانکها همه در حالت نیمه ورشکسته و غیره.... لذا مطمئن باشید اگر برجام رخ نمی داد چه فاجعه ای رخ میداد و حالا تازه داره کم کم اوضاع خوب میشه و وضعیتمانه اینه..... (4108680) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۰ ۱۸:۱۹:۵۱
دیدید کری در آخرین روز مسئولیتش چه گفت؟! او بعدی‌ها را هم به فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی تشویق کرد. (4108786) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۱۳:۲۶:۵۶
چی فکر کردین؟

عراقچی حریف وندی شرمن حرفه ای تمام عیار بشه؟

اون موقع که هسته ای رو نداده بودن و در موضع قدرت بودن شاید!

الان اصلا! (4111098) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۰ ۱۸:۲۱:۰۱
بر اساس وعده آقای رئیس‌جمهور برجام قرار بود به اقتصاد و اشتغالزایی کمک کند اما نه تنها موثر نبود بلکه به بیکاری سرعت بیشتری بخشید. حتی آمد‌و‌رفت شرکت‌های غربی هم نتوانست دستاوردی برای دولت داشته باشد! (4108789) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۱ ۱۰:۵۸:۱۹
چه عجب پیداش شد (4109544) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۰ ۱۵:۵۲:۳۰
ملت می دانند isa نقض برجامه، واکنش عملی شما چیست؟ این که بگویید تحمل نخواهیم کرد و...که شعاره . (4108599) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۱ ۱۰:۵۹:۰۹
قرار شده ایمیل اعتراضی هم بزنند. اون روزها خودش میگفت. (4109545) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۰ ۱۵:۵۶:۳۴
توره خدا این « تحمل نخواهیم کرد » رو عملی اش کن (4108634) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۰ ۱۵:۵۹:۰۲
عراقچی !
تا حالا کجا بودید ؟ (4108640) (alef-3)
 
جنیدی از قم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۰ ۱۶:۰۲:۴۰
نمیدونم چرا حس خوبی نسبت به آینده برجام ندارم
مخصوصا حالا که آیت الله هاشمی ، این استوانه سیاست هم دیگه در بین ما نیست .
احساس میکنم پشتمون خالی شده (4108650) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۰ ۱۶:۱۳:۱۶
معلومه که نقص برجامه مردم این را می دانند فقط شما نمی خواهید بدانیدویا می دانید وچون کار خراب شده بهتره که ندانید و نباشید حالا چرا؟ (4108619) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۰ ۱۷:۱۱:۳۱
والا این مسیر پیگیری که شما میگید... حالا حالا ها باید کاغذ بازی کرد.... (4108722) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۰ ۱۷:۵۲:۲۰
آنها عمل می کنند در تحریم کردن ما ولی امثال روحانی و عراقچی فقط حرف میزنن (4108763) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۰ ۱۹:۳۰:۰۴
به به آقا عراقچی مصاحبه فرمودین بلاخره (4108858) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۰ ۲۱:۵۵:۴۷
ا
اقای عراقچی
1- رفتن در فاز تودرتو و بی سرانجام اعتراض برپایه قوانین هرج و مرج در برجام ، در بهترین حالت مکانیزم ماشه و در بدترین حالت منفعل شدن ما و پذیرش شرایط موجود ، ادامه سکوت و قبول تحریم های بیشتر را بدنبال خواهد داشت. این یعنی تحقیر بیشتر ملی و مخاطرات امنیتی شدیدتر.

2- پیشران هسته ای انهم فقط برای کشتی و نه زیر دریایی (انطور که جایی خواندم) و با غنی سازی حدود 3.7 درصد هیچ چیز جدید و مهمی نیست و در چهارچوب برجام یکطرفه ! نیز هست. اینکار بسیار زمانبر هم بوده و بچه سر زا خواهد رفت . این مکانیزم تبلیغاتی که بنظر من صرفا مصرف داخلی دارد فقط با عث خرید زمان توسط غربی ها خواهد شد . لذا اگر به پیشران هم برسید ممکن است تا ان زمان ( احتمالا ده ساله ) از نه از تاک نشان مانده باشد و نه از تاک نشان .

لذا این ISA با این چیزها بارش برای ما بار نمی شود . بهترین پیشنهادی که برای دفع این " شر خود ایجاد کرده " خواندم ، پیشنهادات دکتر محمد جواد لاریجانی است شامل :

الف - به بیان اقای لاریجانی ایجاد خود تحریمی ( یعنی اقتصاد مقاومتی ) . یعنی از تحریمهایت هیچ هراسی نداریم . با امکانات موجود خود اشتغالی ایجاد کنیم .اگر درست اجرا کنید مردم متوجه خواهند شد و کمک می کنند . جوانان به سر کار خواهند رفت و مسئله برای مردم توجیه خواهد شد . نگویید پول و تکنولوژی نداریم . هردو را داریم . شما فکر کردید غربیه یکدفعه همه پول را شارژ می کند . اولا نمی کند . اینجا را بازار ناب فروش کالاهایشان می دانند . دوم ، اگرهم نقدینگی بیاورد می گوید مثلا صد میلیارد دلار اوردم و نهایتا می بینید که این صد میلیارد پول در گردش است و نه اصل پول که 20 درصد ان نیز نخواهد بود . همین پول سرگردان را با کنترل بانک ها و بازنگری بدهید مردم کارکنند .پول بر می گردد حتی با نرخی که در بانکهاست . در مورد استفاده از تکنولوژی جدید تر و قدیمی تر نیز باید نسبت هزینه به فایده را دید . از تکنولوژی قدیمتر برای جایی استفاده می کنید که حداقل در اختیارتان می ماند. اگر ایران از دست برود تکنولوژی جدید تر را برای کجا می خواهید استفاد ه کنید ؟از کدام مزیت رقابتی در قیمت تمام شده صحبت می کنید وقتی که شاهرگتان را نشانه رفته اند . نه انرا بشما می دهند و نه اینرا که خود می توانید ایجاد کنید بدست خواهید اورد . فرصت کسب این نیز از دست می رود .

ب - پیگیری نقض تعهدات یانکی ها بطور جدی پرحجم و با اعتماد بنفس کامل همراه با تبلیغات بایسته

ج - ایجاد مرکز به اصطلاح "های تک" تحقیقات هسته ای که در بسیاری از زمینه ها ی هسته ای بغیر از بمب سازی در تاسیساتی تحت پوشش پدافند غیر عامل و در مکان مطمعن انجام شوند. بحث مو ذیگری اینهاست . چرا هی می خواهید تنش زدایی یکطرفه کنید ؟ خلف وعده می کنند ؟ خوب از حقوق قانونی خود در NPT استفاده کنید . اعتراض می کنند ؟ خوب بکنند . بگویید ما که بمب سازی نمی کنیم . اگر میتوانید چیزی پیدا کنید بسم الله . عکس العمل نشان می دهند و برجام را بهم می زنند ؟ خوب بزنند . بنفع شما . انها بهم می زنند . این شتر گاوپلنگ موجود که همین حالا هم نقض شده است فقط بریش من و تو دارند می خندند که هیچ روزبروز جری تر خواهند ش . لااقل بهانه را از انها می گیرید.
من ایده اقای دکتر محمدجواد لاریجانی را در کلیات منطقی و عقلایی می بینم . برجام را ما متوقف نمی کنیم . بهانه لازم را پیدا میکنیم و کار خود را ادامه می دهیم . مطمعن باشید اگر موفق شود التماستان خواهند کرد که بیایید تحریم ها رابرداریم . البته تمامی این قضایا طبیعتا جزییات و تفاصیلی را دارد که بایستی به ان ورود کرد. (4109028) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۰ ۲۲:۳۹:۴۱
مثلا میخواید چی کار کنید؟ چه ظرفیتی در برجام برای نقض عهد آمریکا پیش بینی شده جز مراجعه به خود امریکا!!! مسخره نیست؟ اونوقت که با عجله و ذوق زدگی مفرط در پی تصویب آن بودید باید فکر این روزها رو هم میکردید که نکردید (4109108) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۰ ۲۳:۰۱:۴۴
اهلا و سهلا ستاره سهیل برادر عراقچی....میشه دقیقا بفرمائید چیکار میخواهید بکنید....به جز شعار تحمل نخواهیم کرد (4109134) (alef-13)
 
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۱ ۰۱:۳۴:۰۲
خب الحمدالله بعد از دو ماه چشممون به جمال آقای عراقچی روشن شد (4109277) (alef-3)
 
خیری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۱ ۱۸:۵۷:۳۸
شما تحمل نکنین اونا به تحملتون میارن (4110216) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۱ ۲۰:۰۷:۱۵
خدایا این ملت رو از ... نجات بده. (4110289) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۰۸:۳۴:۵۹
باید مدال قدردانی وشجاعت را به عنوان مردی که استعداد عجیبی در توجیه دارد به ایشان داد (4110668) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۰۹:۲۲:۴۶
فکر می‌کنم کمیسیون مشترک نگرانی‌های ایران را خیلی جدی گرفت!!! (4110718) (alef-3)
 
کاظم
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۱۹:۰۰:۰۵
اگر امریکا صد بار دیگه برجام ونقض کند ماهم صد بار میگوییم تحمل نخواهیم کرد.! (4111729) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۲۳:۱۶:۰۵
بقیه پیامها را بگرارید وگرنه پیش خدا مسئول هستید (4113803) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.