توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 498902
سنای آمریکا دست از سر ترامپ بر نمی‌دارد
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۳
سنای آمریکا به منظور جلوگیری از انتصابات جدید دونالد ترامپ در طول تعطیلات تابستانی تصمیم گرفت تا جلسات نمادینی تشکیل دهد و نگذارد تا رئیس‌جمهوری آمریکا در این مدت افرادی را برای سمت‌های عالی انتخاب کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری بی‌بی‌سی، تعطیلات تابستانی کنگره آمریکا آغاز شده اما سنای این کشور تصمیم گرفته است به منظور جلوگیری از انتصابات جدید توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، به انعقاد جلسات "پرو-فرما" در طول تابستان ادامه دهد و به این ترتیب، مانع از آن شود که او در طول تعطیلات، مقاماتی را منصوب کند که انتصاب آنها مستلزم کسب موافقت سناست.

جلسات پرو-فرما یا "شکلی" نشست‌هایی بدون دستور کار یا برنامه مشخص است که ممکن است هر کدام بیش از چند دقیقه به طول نینجامد اما تشکیل آنها به معنی ادامه کار مجلس است. هر یک از دو مجلس کنگره آمریکا می‌تواند با رای همه اعضا به تشکیل اینگونه جلسات در زمان تعطیلات معمول بپردازد.

با تصویب پیشنهاد برگزاری نشست‌های شکلی در سنا، انتظار می‌رود این مجلس هر سه روز یکبار رسما اعلام تشکیل جلسه کند. مجالس کنگره آمریکا می‌توانند از اختیارات خود برای تشکیل جلسات شکلی برای مقاصد مختلف استفاده کنند و جلوگیری از انتصاب مقامات توسط رئیس جمهوری یکی از آنهاست.

این نخستین بار نیست که سنای آمریکا به این منظور تصمیم به تشکیل جلسه شکلی گرفته است. سال گذشته در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما نیز سناتورها به همین نحو عمل کردند تا مانع از آن شوند که اوباما بدون مراجعه و تصویب سنا، یکی از قضات دیوان عالی را منصوب کند.

در حال حاضر، دونالد ترامپ در صدد انتصاب مقام خاصی نیست اما به گفته ناظران، حملات لفظی او به جف سشنز، وزیر دادگستری آمریکا (دادستان کل آمریکا) باعث گمانه‌زنی در این مورد شده بود که ممکن است رئیس‌جمهوری آمریکا در طول تعطیلات در صدد برکناری و منصوب کردن جانشینی برای سشنز برآید.

دونالد ترامپ از نحوه برخورد سشنز با تحقیقات قضایی درباره ارتباط ستاد انتخاباتی خود با روسیه ناخرسند است. همچنین با انتصاب جان کلی به ریاست ستاد کاخ سفید، رئیس جمهوری آمریکا باید فردی را به سمت وزیر امنیت داخلی منصوب کند که این انتصاب نیز مستلزم تایید سناست.

ماه پیش، سناتور چارلز شومر، رهبر اقلیت دموکرات در سنا هشدار داد که این حزب "ابزاری" در اختیار دارد و آنها را برای ممانعت از انتصابات دولتی در طول تعطیلات به کار خواهد گرفت. سناتور میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه هم گفته بود که "اگر سنا تعطیل نشود، نشست شکلی هر سه روز یک بار برگزار خواهد شد." سنای آمریکا در طول یک هفته تعطیلات جشن سالگرد استقلال در ماه گذشته میلادی هم تصمیم گرفت به تشکیل جلسات شکلی اقدام کند.
 
کلمات کلیدی : سنا، آمریکا، ترامپ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.