نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 318000
مایکل مور به ترامپ: ما همه مسلمانیم
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۲۱
مستندساز معروف آمریکایی در نامه‌ای خطاب به نامزد انتخابات ریاست جمهوری این کشور، از اظهارات توهین‌آمیز وی به شدت انتقاد کرد و خواستار کناره‌گیری‌اش شد.

مایکل مور، مستندساز معروف امریکایی در نامه‌ای خطاب به دونالد ترامپ از دیدگاه وی دربارۀ مسلمانان انتقاد کرده و او را یک «سفیدپوست عصبانی» نامیده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه خبری شبکه پرس تی وی، در پی اظهارات جنجالی دونالد ترامپ، نامزد مقدماتی حزب جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری امریکا علیه مسلمانان، مور نامه‌‍‌ای خطاب به وی در شبکۀ اجتماعی فیس‌بوک منتشر کرده است.

این فعال سیاسی در نامه‌ای که خطاب به ترامپ نوشت، در ابتدا به برنامه‌ای تلویزیونی اشاره کرد که در سال ۱۹۹۸ با حضور وی و ترامپ ضبط شده بود.

به گفتۀ مور، ترامپ در اولین برخورد با این مستند ساز، از او ترسیده بود، مور خطاب به ترامپ نوشت: «...درست پیش از ورود به برنامه، یک تهیه‌کننده مرا به کناری کشید و گفت که تو نسبت به حضور در کنار من، "مضطرب" هستی. او گفت تو نمی‌خواهی "نابود شوی" و می‌خواهی اطمینان داشته باشی که من تو را به "چالش" نمی‌‎کشم.»

مور در ادامۀ نامه در مورد وقایع پس از برنامۀ تلویزیونی نوشت: «به نظر می‌رسید آرامش یافتی، بعد تکیه دادی و به من گفتی: "نمی‌خواستم دچار مشکل شوم، فقط می‌خواستم مطمئن شوم که با هم کنار خواهیم آمد. (مطمئن شوم) که تو به خاطر مسائل مسخره به من گیر نمی‌دهی." به تو گیر بدهم؟ با خودم فکر کردم مگر ما بچه دبستانی هستیم؟»

وی سپس از ضعف شخصیتی ترامپ و ترس او انتقاد کرد و نوشت به نظر می‌رسد ترامپ بدون هیچ دلیلی از مسلمانان می‌ترسد.

مور نوشت: «... اکنون در سال ۲۰۱۵ هستیم، تو مانند بسیاری از سفیدپوستان عصبانی، از لولویی می‌ترسی که قرار است تو را بدزدد، آن لولو، در ذهن تو، تمام مسلمانان هستند. نه فقط آن‌هایی که آدم کشته‌اند، بلکه همۀ مسلمانان.»

مور همچنین از پیشنهاد اخیر ترامپ مبنی بر منع ورود مسلمانان به امریکا انتقاد کرد و گفت، همۀ امریکایی‌ها چنین نظری ندارند.

این فعال سیاسی نوشت: «دونالد، خوشبختانه تو و حامیانت دیگر شبیه حقیقت آمروز امریکا نیستید.»

وی افزود: «ما یک کشور از افراد سفیدپوست عصبانی نیستیم... هشتاد و یک درصد از رای‌دهندگانی که سال آینده رئیس جمهور را تعیین خواهند کرد یا زن، یا رنگین پوست و یا جوانان بین سنین ۱۸ تا ۳۵ هستند، نه تو و نه افرادی که می‌خواهند تو این کشور را اداره کنی، بنابراین در اوج ناامیدی و جنون تو خواستار منع ورود مسلمانان به این کشور شدی.»

این مستند ساز نوشت: «من با این اعتقاد بزرگ شدم که بدون در نظر گرفتن نژاد، عقیده و رنگ، ما همه برادر و خواهر یکدیگر هستیم. این بدان معناست که اگر تو می‌خواهی مسلمانان را (از ورود به امریکا) منع کنی، باید اول مرا منع کنی. و همه افراد دیگر را منع کنی.»

مور سپس آن‌ چیزی را نوشت که در پلاکارد خود نوشته بود: «ما همه مسلمان هستیم.»

وی افزود: «همان‌طور که ما همه مکزیکی، کاتولیک، یهودی، سفید و سیاه و هر طیفی میان آن‌ها (این دو رنگ) هستیم. ما همه مخلوق خداوند (یا طبیعت و یا هر چیزی که بدان اعتقاد دارید) هستیم، بخشی از خانوادۀ انسان، و هرچه که شما بگویید نمی‌تواند ذره‌ای این حقیقت را تغییر دهد.»

مور در انتهای نامۀ خود از ترامپ خواسته است عرصۀ انتخابات ریاست جمهوری را ترک کند.

این مستندساز پیش از انتشار این نامه، در اقدامی اعتراضی به مقابل برج مرتفع ترامپِ میلیاردر در شهر نیویورک رفت و پلاکاردی در دست گرفت که روی آن نوشته بود: «ما همه مسلمان هستیم».

در نهایت با پلیس تماس گرفته شد و نیروهای پلیس مور را وادار کردند که این محل را ترک کند.
 
کلمات کلیدی : ترامپ+مایکل مور
 
محمد
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۰۰:۴۲:۰۶
آفرین به این شعور (3396356) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.