توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 445702
کرکوک زنگ خطر را برای بغداد به صدا درآورد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۹
اغلب احزاب سیاسی در استان کرکوک از این مساله شکایت دارند که دولت بغداد توجه مطلوبی به مساله آزادسازی شهرستان الحویجه (۵۰ کیلومتری غرب کرکوک) علی رغم سیطره داعش بر آن از ۱۰ ژوئن ۲۰۱۴ نمی‌کند. تمامی احزاب در کرکوک به ویژه احزاب عرب خواهان این هستند که عملیات آزادسازی این شهرستان همزمان با آزادسازی غرب شهر موصل باشد تا از کشتار دسته جمعی داعش علیه ساکنان جلوگیری شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، "نجم الدین کریم"، استاندار کرکوک در اظهارات پیشین خود نسبت به "تاخیر در آزادسازی الحویجه" اظهار ناخرسندی کرده و این مساله را " با توجه به تهدیدی که برای کرکوک و استان‌های مجاور ایجاد می‌کند، اشتباهی بزرگ خوانده بود."

همچنین ریبوار طالبانی، معاون رئیس شورای استانداری کرکوک چندین بار از دولت فدرال خواسته تا "دلایل و توجیهات تاخیر در عملیات آزادسازی الحویجه را بیان کند."

برهان مزهر العاصی، رئیس فراکسیون عربی در شورای استانداری کرکوک نیز خطر ادامه کنترل داعش بر شهرستان الحویجه را بزرگ‌ خوانده و در مصاحبه با الشرق الاوسط گفت: عدم آزادسازی الحویجه خطری حتی علیه بغداد است.

وی گفت: مساحت الحویجه (در ۲۴۰ کیلومتری شمال بغداد) حدود ۵۸ درصد مساحت استان کرکوک را تشکیل می‌دهد که به بزرگ‌ترین جولانگاه داعش بعد از موصل در عراق تبدیل شده است و پناهگاهی امن برای داعشی‌هاست که بیشتر آنها از مناطق تحت کنترل خود در نینوا و صلاح الدین که حالا از دست داده‌اند، به کرکوک آمده‌اند. از آنجا که الحویجه به کوه‌های حمرین و استان دیالی نزدیک است بنابراین ورود اعضای داعش به بغداد کار چندان دشواری نیست.

العاصی تصریح کرد که الحویجه صرفا یک شهرستان با مجموع چند شهر از توابع استان کرکوک نیست، بلکه "منطقه‌ای است که از جایگاه استراتژیک ویژه‌ای برخوردار است و در الحویجه میلیون‌ها تن گندم و حبوبات تولید می‌شود و خطوط انتقال نفت از آنجا می‌گذرد.

وی تصریح کرد که داعش دو ماه پس از کنترل بر شهر در ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۴، حدود ۲۰۰۰ تن از ساکنان حویجه را به قتل رساند که بیشتر آنها از کارمندان و نیروهای دستگاه‌های امنیتی بودند. در کل حدود ۷۰۰۰ شهروند این شهرستان از سال ۲۰۱۴ تاکنون کشته‌ شده‌اند.

آنچه برای شهروندان و سیاستمداران کرکوک عجیب می‌نماید بی‌توجهی دولت فدرال به درخواست‌های آزادسازی الحویجه است آن هم با توجه به شرایط سختی که ساکنان دارند و از گرسنگی، کشتار و ارعاب داعش رنج می‌برند.

العاصی گفته است: بیش از ۱۰ ماه است که می‌خواهیم با مقامات دولت در بغداد درباره تشریح وضعیت ساکنان الحویجه مذاکره کنیم اما هنوز پاسخی دریافت نکرده‌ایم. شهرستان از یک سال پیش تحت محاصره نیروهای دولتی است در حالی که  ساکنان الحویجه در داخل نیز از سوی عناصر داعش تحت محاصره هستند.
 
کلمات کلیدی : عراق + کرکوک + داعش
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.