نظر منتشر شده
۵۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 275602
پاسخ به افاضات سفیر سعودی: حد شما "روی میز گذاشتن گزینه" نیست
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۶
نگرانی عربستان از توافق احتمالی ایران و غرب، البته کاملاً قابل درک است. سعودی ها - و بسیاری دیگر - در آب گل آلوده روابط تیره ایران و غرب تا توانسته اند ماهی گرفته اند و اکنون که می بینند این بزم تا چندی دیگر، پایان می یابد، در صدد تخریب روند مذاکرات ایران و ۱+۵ هستند. آنها کاسبان منطقه ای تحریم اند و مردم ایران که با کاسبان داخلی تحریم هم مواجه اند، این رفتارها به خوبی را می شناسند.

به گزارش عصر ایران،  سفیر عربستان سعودی در انگلیس در سخنانی که قطعاً از حد و اندازه اش بیرون بود، گفته است که در صورتی که ۱+۵ نتواند در برابر برنامه هسته ای ایران ایجاد بازدارندگی کند، "همه گزینه های عربستان از جمله تلاش برای ایجاد توازن با ایران از طریق توسعه برنامه هسته ای نظامی ، روی میز خواهد بود. "

وی همچنین افزوده است: "برنامه هسته ای ایران برای تمامی منطقه یک تهدید جدی است و منبع و انگیزه ای برای اشاعه برنامه هسته ای در تمامی منطقه از جمله اسراییل می شود."


درباره سخنان وی ، نکاتی چند قابل ذکر است:

۱ - "روی میز بودن همه گزینه ها" ، عبارتی است ویژه قدرت های بزرگ، چرا که آنها واقعاً گزینه های متعددی دارند که می توانند به تناسب حال و موقعیت، گزینه ها را روی میز بگذارند یا از آن بردارند.

عربستان سعودی، اساساً در حدی نیست که بتواند گزینه های متعددی داشته باشد تا همه یا برخی شان را روی میز بگذارد.
به نظر می رسد آقای سفیر که در انگلستان به سر می برد، تعبیر "گزینه های روی میز" را از سیاستمداران محل اقامتش تقلید و تکرار کرده است بی آن که بداندخلق را تقلیدشان بر باد داد.

یک انسان عاقل، همیشه در حد و اندازه خودش سخن می گوید.

۲ - عربستان سعودی، در ماه های اخیر به یمن حمله کرده است. یمن فقیر ترین کشور عربی دنیاست که نه ارتش توانمندی برای حمله دارد، نه پدافند محکمی برای دفاع و نه حتی اقتصادی برای اداره مطلوب خود.

احتمالاً سعودی ها هم یادشان رفته که بمباران مردم بی دفاع و فقیر یمن از آسمان و شلیک توپ از راه دور به مناطق مسکونی و کشتار روزانه زنان و کودکان، نه تنها پیروزی نظامی نیست که جنایت جنگی و موضوعی شرم آور است.

نکته جالب این که عربستان برای حمله به یمن بی دفاع، از ۹ کشور عربی و آفریقایی دیگر هم کمک گرفته است و با این همه، به اهدافش هم نرسیده است.

با این اوصاف، احتمال دیگر درباره منشأ "همه گزینه ها" که آقای سفیر گفته است، این است که سعودی ها جو گیر این حمله شده و گمان برده اند که در حال خلق افتخاری تاریخی و حماسی برای خودشان هستند و الان به حدی بزرگ شده اند که می توانند گزینه روی میز بگذارند! در حالی که یادشان رفته است که قاتلان، مجرمانی بیش نیستند و صلاحیت گزینه گذاشتن روی میز را ندارند.

۳ - اگر سعودی ها توانسته اند با کشتار مردم واقعاً بی دفاع و فقیر یمن، قدرتمند شوند، به ایشان یادآوری می کنیم که دو جزیره استراتژیک آنها به نام های "تیران" و "صنافیر" در دریای سرخ، که در جریان جنگ اعراب و اسرائیل توسط ارتش صهونیستی اشغال شد، همچنان از تصرف عربستان خارج است.
بنابراین، می توانند برای آزادسازی این بخش اشغالی از سرزمین شان، از آن گزینه های ادعایی روی میز بگذارند تا بلکه این ننگ تاریخی را بزدایند.

ارتش عربستان که نباید همه اش زنان و کودکان بی پناه را بکشد، گاهی هم لازم است برود و خاک کشورش را آزاد کند.

۴ - آقای سفیر از توازن نظامی با ایران سخن گفته و تهدید کرده است که کشورش برای ایجاد این توازن، حتی از حرکت به سمت توسعه برنامه هسته ای نظامی ابایی نخواهد داشت.

اولاً، برنامه هسته ای ایران نظامی نیست. ثانیاً اگر عرضه توازن نظامی دارند، بکوشند با اسرائیل که تنها کشوری است که بخشی از خاکشان را در اشغال دارد، ایجاد توازن کنند. ثالثاً اگر سعودی ها آنقدر عرضه و توانمندی دارند که برنامه هسته ای داشته باشند، حتماً این کار را بکنند.

۵ - آقای سفیر گفته است: "برنامه هسته ای ایران برای تمامی منطقه یک تهدید جدی است و منبع و انگیزه ای برای اشاعه برنامه هسته ای در تمامی منطقه از جمله اسراییل می شود."

ای کاش یکی در عربستان یا همان انگلیس پیدا شود و به آقای سفیر بگوید که این اسرائیل بود که قبل از ایران و حتی قبل از پاکستان، برنامه هسته ای اش را آغاز کرد، توسعه داد و به بمب اتم هم رسید. آقای سفیر توالی رویدادها را برعکس متوجه شده است و احتمالاً کتاب های تاریخی انگلیسی را همانند رسم الخط عربی از راست به چپ خوانده است!

۶ - تلاش برای تخریب مذاکرات ایران و ۱+۵ ، از سوی سعودی ها، چیزی نیست که بر کسی پوشده باشد ولو آن که دورنمای منطقه را در چارچوب رقابت هسته ای-نظامی ترسیم کنند و حال آن که همه می دانند کشورهای وابسته به غرب منطقه، کوچک ترین حرکتی را بدون اجازه آمریکا انجام نمی دهند چه رسد به این که به دنبال تولید بمب اتم هم بروند! بنابراین، این خط و نشان کشیدن ها، فقط به درد خودشان می خورد.

نگرانی عربستان از توافق احتمالی ایران و غرب، البته کاملاً قابل درک است. سعودی ها - و بسیاری دیگر - در آب گل آلوده روابط تیره ایران و غرب تا توانسته اند ماهی گرفته اند و اکنون که می بینند این بزم تا چندی دیگر، پایان می یابد، در صدد تخریب روند مذاکرات ایران و ۱+۵ هستند. آنها کاسبان منطقه ای تحریم اند و مردم ایران که با کاسبان داخلی تحریم هم مواجه اند، این رفتارها به خوبی را می شناسند و در پرونده شان ثبت می کنند. قطعاً رفتارهای امروز، در تعاملات آینده که شرایط بسیار متفاوت خواهد بود، اثرگذار خواهد بود.

امید که با بهبود روابط ایران و غرب در چارچوب توافقی عزتمندانه و برد-برد ، کاسبان منطقه ای تحریم به جایگاه واقعی خود بازگردند.
 
کلمات کلیدی : سفیر عربستان+لندن+گزینه روی میز
 
قاسم
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۲:۵۴:۳۸
سعودی ها در این حد هستن که ما قرص برنج براشون بزاریم رو میز (2953488) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۵:۳۲:۵۶
حساب شيعيان سعودي رو از وهابيت جداكنيد (2953921) (alef-13)
 
حامد
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۶:۱۲:۲۴
اگه روداری کنن انصارالله میفرستیم قورت شون بده (2954047) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۶:۵۴:۰۴
این حرف شما درست نیست.
قرص برنج توسط هیچ فرد فهمیده ای به مهمان داده نمی شود. (2954213) (alef-13)
 
گنجی
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۷:۰۵:۱۴
فعلا که دولت روحانی از ملاحظه کدخدا حتی یک توی کوچیک هم به عربستان

نگفت

دو هفته هی گفتند کشتی نجات و یمن و غیره آخرش با اخم عربستان سرشان ر

انداختند پایین و رفتند جیبوتی و عزت پاسپورت ایرانی را هم آنجا به نمایش

گذاشتند

فکر کنم تنها کاری که ما می توانیم در مقابل عربستان بکنیم رو به کشورشان

سه بار بگوییم بد بد بد

البته همراه با سخنگوی دولت تدبیرهای امید (2954246) (alef-13)
 
بیژنگ
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۹:۴۱:۴۴
البته چیزهای دیگه هم مجازند بگذارند روی میز. بی ادبیه نمیگم چی! (2954724) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۲۰:۱۰:۴۹
شما به این واقعه شرم آور علیه برادران شیعی زوار امام هشتم افتخار میکنید ؟ شرمتان باد (2954784) (alef-13)
 
کاکا
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۲۳:۰۳:۳۸
پس چرا دولتی ها جوابشون رو نمی دن ؟؟؟؟؟؟؟؟ (2955153) (alef-13)
 
قدرت
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۳:۲۶:۵۶
عربستان با پشت گرمی اسراییل وامریکا بچگانه کستاخی می کند ونمی داند که به طرف چاهی که واسش کندند پیش میره
بدبختا از بس به فکر خوردن و شهوترانین متوجه مسائل سیاسی نیستند . (2953548) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۲۱:۵۲:۰۲
اقا چرا همه را متهم به شهوترانی می کنید ؟ منظور من دفاع از این اعراب نیست ولی این شکلی حرف زدن هم فکر نکنم درست باشه . (2954960) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۳:۴۴:۵۳
اصل قضیه همین بخش:

"""سعودی ها - و بسیاری دیگر - در آب گل آلوده روابط تیره ایران و غرب تا توانسته اند ماهی گرفته اند و اکنون که می بینند این بزم تا چندی دیگر، پایان می یابد، در صدد تخریب روند مذاکرات ایران و ۱+۵ هستند. آنها کاسبان منطقه ای تحریم اند و مردم ایران که با کاسبان داخلی تحریم هم مواجه اند، این رفتارها به خوبی را می شناسند و در پرونده شان ثبت می کنند.""" (2953593) (alef-13)
 
سید
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۶:۲۵:۵۸
احسنت (2954093) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۳:۴۸:۱۵
بالاخره نوکر باید ادای اربابشو در بیار دیگه! (2953603) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۳:۵۳:۵۰
عقل سیاسی و اصول اداره کشور را حاکمان فعلی سعودی کنار گذاشته اند لذا باعث آزار و اذیت و کشتارمردم منطقه شده اند ولی خودشان هم سعادتمند نخواهند شد بلکه بدبختی گریبان گیرشان خواهد شد ولی ایران چون با ملت های منطقه است اعتبارش بیشتر می شود. (2953624) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۳:۵۹:۱۷
قدرت نمایی ذلیلانه و خود بزرگ بینی در سایه حمایت امریکا چیزی به اعتبار سعودیها اضافه نمیکنه . (2953633) (alef-13)
 
دکتر یاری
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۴:۱۹:۱۰
متن بسیار زیبایی بود. با نویسنده محترم کاملا موافقم. (2953693) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۴:۲۹:۰۸
بسیار عالی بود
ولی خودتو ناراحت نکن
ویز ویز پشه نمیتونه ادمو موجی کنه نهایتش یه ضربه دست پشه رو نابود میکنه (2953724) (alef-13)
 
مسعود
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۵:۳۹:۳۹
کاش زود این اتفاق میفتاد. (2953931) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۴:۴۹:۰۹
گزینه روی میز یک اصطلاح انگلیسی زبانهاست و به این عربها ربطی نداره (2953771) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۴:۵۳:۴۳
مسولان وزارت خارجه هم جواب دندانشکنی به این سعودی ها بزدل در حال سقوط بدهند (2953784) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۴:۵۷:۰۷
دیپلماسی خنده همینه دیگه.هر پاپتی از راه میرسه تهدید میکنه (2953792) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۵:۱۰:۲۵
همانطور که پیداست این طوطی دست آموز در خانه ارباب کلماتی آموخته که نه معنی آن را می فهمد و نه حد و اندازه خود را . هر چه که اربان خانه بلغور می کنند صرفا شنیده و آموخته است در حالیکه نمی داند ارباب اگر کلماتی بکار می برد از آن چند منظور دارد که شاید بر یکی از آنها اثر داشته باشد . اما این حیوان که عقل و قدرت تجزیه و تحلیل کلمات را ندارد و نمی داند که آن کلمه ای که آموخته ممکن است روزی با استفاده بی جا سرش را به باد دهد . این کلمات مصداق ضرب المثل زبان سرخ سر سبز را می دهد بر باد است . (2953843) (alef-13)
 
Saeid
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۵:۳۶:۴۶
یه مشت احمق بر عربستان حکومت می راند که گول تمجیدهای ملکه انگلستان را خورده اند.
اینگونه مسلمان را ذلیل می کنند!

هرچقدر با این جماعت از صلح و برادری حرف می زنی کمتر تواضع در آن سو می بینی
من نویسنده همان مقاله ای هستم که میگفت اجازه ندهیم عربستان خودش را آتش بزند!
امیدوار بودیم عاقلان قوم در آن سوی حرف ما را بشنوند! (2953925) (alef-13)
 
mansoor
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۵:۳۷:۱۴
شیطونه میگه برو کعبه و نفت ازش بگیر بجاش دوتا بز بذار بیا تا گزینه یادش بیاد (2953926) (alef-13)
 
املی
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۵:۴۴:۲۶
بابا این سفیر مشرب خورد مست کرده مثل پادشاهش یک غلطی کرده است حرف این اعراب خوش گذرون وبی لیاقتان را جدی نگیرید اینها یزدیدیان این زمانند و از طایفه معاویه باید انها را کشت وخون انها هم مباح در مباح (2953949) (alef-13)
 
سعيد
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۶:۱۲:۵۷
يكي نيست به اين آل سعود بگه:
بزنيد كنار بزاريد باد بياد (2954049) (alef-13)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۶:۲۳:۵۲
اگر شما مرد بودین احترام مهمان خدا رو رعایت میکردی.به تسلیحات و حمایت اسراییل نناز.ما غیرت ایرانی داریم جواب ما به شما دو جملست تا اخرین نفس.تا اخرین قطره خون (2954084) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۶:۲۸:۴۱
یک جمله فوق العاده تو متن بود:
خلق را تقلیدشان بر باد داد. (2954102) (alef-13)
 
فرهاد
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۶:۳۱:۳۲
این بدبختااصلاسوادسیاسی ندارن انگار فقط بلدن شهوترانی کنن (2954114) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۶:۴۶:۳۷
شاید این آقای سفیر پسر همان دختر شاهزاده عربستانی است که توسط یک سفیر انگلیسی بچه دار شد ودر نهایت پناهندگی انگلیس گرفت ودر آنجا مقیم شد . (2954185) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۷:۰۱:۴۵
نگاهها در سیاست از کشوری به کشور دیگر یا از کشورهایی به یک کشور از نظر سیاسی کاملا با قدرت وامنیت وثبات ان کشور در ارتباط است ،نگاه کشورها به ایران از مذاکره وتوافق ودشمنی و تهدید تا سبقت گرفتن برای برقراری روابط است ولی نگاه همه کشورها به عربستان ویارانش نگاهی توام با نقشه راه است نقشه تغییری اساسی که سالهاست باج میدهند که این راه را عوض کنند ولی جاضر به هر راه پستی هستند اگر جریان برجهای دوقلوافشا شود ابرویی برای شاهزادگان عرب نمیماند یکی از نامزدان حزب جمهوری به دنبال افشای انست (2954234) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۷:۳۷:۰۵
توهم!!!!!!!! (2954343) (alef-13)
 
سید سلمان
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۸:۳۹:۱۶
با تشکر از نگارنده این متن بنده بعنوان یک ایرانی اصیل ترک از این متن به وجد امده و به یاری خدا پوز همه جنایتکاران و دشمنان و خیانتکاران داخلی و خارجی را به خاک می مالیم الهم عجل لولیک الفرج (2954543) (alef-13)
 
محمد از ورزقان
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۸:۴۱:۵۴
کلاغ می خواست راه رفتن کبک را بیاموزد راه رفتن خودش را هم گم کرد . (2954555) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۸:۴۲:۱۰
خیلی.............خورده این سفیر (2954556) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۹:۱۸:۴۸
منظورشان از روي ميز بودن همه گزينه ها انواع مختلف خاكي است كه بعدا" بايد نوع ومقدارش را براي ريختن تو سرشون انتخاب كنند. (2954661) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۲۰:۲۲:۰۲
روحانی مچکریم!!!! (2954809) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۲۰:۳۵:۴۷
اول سعودی های مرتد گزینه راتعریف کنند بعد غلط زیادی کنند بخداوندی خدایی که حریم کعبه ورسولش وبانوی دوعالم وچهار ایمه دراین کشور است چنانچه عربده کشی های مستانه آل سعود بی غیرت ادامه یابد غیورمردان ایران اسلامی غیر از مکه ومدینه هیچ نقطه ای از خاک این کشور درامان نخواهد بود.حال بانوکری غربی ها وغارت ثروت مردم عربستان هی سلاح بخرند چون خیلی ......... (2954827) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۲۰:۵۹:۲۳
احیانا سوسمار هم جزء گزینه های روی میزتان هست؟!
هههخخخخ (2954865) (alef-13)
 
آریا
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۲۱:۵۵:۰۹
حتما این عرب ازخود راضی قبل از این وراجیها مارمولک فاسد یا موش فاسد تناول نموده اند ودچار مسمومیت رایج در صحرا بیابان شده اندکه نتایج ان توهم وحرف مفت است. (2954969) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۲۲:۳۲:۳۰
کدو تنبل هم قاطی میوه ها شد (2955059) (alef-13)
 
پارسا
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۲۲:۳۹:۱۷
عربستان اصلا میزی نداره که بخواد گزینه ای هم روش باشه. (2955080) (alef-13)
 
علی محمدنصیری لرستانی
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۲۲:۴۶:۱۸
درود برشرف نویسنده این سطور،بقول تیمسار پوردستان 4تاترقه بندازیم توی ریاض،عربه که ازترس جونش خودشونو میدازن توی دریای سرخ والفرار،آقای سفیر شما مثل همون بزغاله میمونیدکه بالای دیوار به شیرفحش میداد،شیرهم گفت این ازجسارت وقدرت تونیست،ازجایگاهته که همیشه اونجا نیستی،ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست،آخه جوجه سعودی نمیدونم چی بگم که لایقت باشه،ای خدا یه روز این نفت تموم بشه،شمادرروابط بین الملل واندیشگده های غرب به آدمهای ولخرج وفاقدتفکروتحلیل معروفید،البته ناگفته نماندکه وزرای امورخارجه اتحادیه عرب یک به یک نمیتونن باکری یامسئول خارجه اتحادیه اروپا مذاکره کنن،ولی وزیر خارجه ایران باافتخار وصلابت واقتداربا6وزیرامورخارجه دنیا مذاکره می‌کنه (2955099) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۲۳:۰۰:۰۵
وقاحت اینا نتیجه عملکرد دولت مرداست (2955141) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۲۳:۰۹:۴۲
حلزون مگر جزء شاخدار ها شناخته شد (2955170) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۲۳:۲۰:۲۴
دوستان باید توجه داشته باشن توان هجومی عربستان از ما بالاتره درسته که ما توان موشکی داریم ولی این توان موشکی بیشتر دفاعی محسوب میشه تا آفندی نباید دست کم گرفتشون در حال حاظر زرادخانه های سلاحهای اعراب بسیار پیشرفته تره و از سلاحهای روز امریکاییه در صورتی که توان هوایی و دریایی ما بسیار ضعیفتره البته این به معنای دست پایین بودن ما توی جنگ احتمالی نیست تا زمانی که اسرار نظامی کشور فاش نشده باشه مثل یک سگ ولگرد از ما میترسن ازخود اسراییل گرفته تا این شیخک های بی خاصیت و سر سپرده ولی وقتی پاشون به سایتهای نظامی کشور باز بشه و مو رو از ماست بکشن که چی داریم چی نداریم به خدا قسم میخورم به ثانیه امونمون نمیدن لذا تیم مذاکره کننده و آقای ظریف نباید گول اینها رو بخورن (2955202) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۲۳:۲۱:۴۶
این یاروتازه ازمیکده بیرون اومده بوده وحالش سرجاش نبوده والا امشب اگرمستی ازسرشبپره صبح باید تشکش را بیاندازه روبه آفتاب.مردک نوکر ومزدورتوهم زده (2955205) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۲۳:۴۴:۳۵
گزینه روی میز را هر کشوری می تواند داشته باشد و نمی توان گفت در حد ان

هستی یا نیستی . این بستگی به نوع گزینه دارد . " تلاش برای توازن هسته ای

چیز سختی نیست که گفته شود نمی توانی در این حد باشی . وقتی پاکستان و

هند چیزی را بتوانند کشورهای دیگر هم می توانند . از پاکستان که بد بخت تر

نیستند . (2955250) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۱ ۰۰:۰۲:۱۴
آخ چقدر خوبه!
اعتباری که به ویزای ایرانی برگشته
فقط اینو نشنیده بویم که شنیدیم.
روحانی مچکریم (2955292) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۱ ۰۲:۱۵:۱۳
تمامی سوسمارها روی میز است... (2955456) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.