توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 467807
جهانگیری؛ هشتگ داغ فضای مجازی شد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۶
روزنامه وقایع اتفاقیه نوشت:

اسحاق جهانگيري، نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري، اگرچه با نيت حمايت از عملکرد دولت و به‌عنوان پشتيبان حسن روحاني در انتخابات ثبت‌نام کرده، اما او يک چهره اصلاح‌طلب است و آن‌طورکه در اولين مناظره مستقيم 6 نامزد رياست‌جمهوري، خطاب به قاليباف که از نامزدي‌اش انتقاد کرده بود، هدف غايي‌اش را اعلام کرد؛ او آمده تا جريان ريشه‌داري را که به قولی چه‌بسا به‌ناحق از عرصه سياسي کشور کنار گذاشته شده است، نمايندگي کند. 

اسحاق جهانگيري اما چهره درخشان و ستاره بلامنازع اولين مناظره تلويزيوني انتخابات رياست‌جمهوري دوازدهم بود. او با صراحت لهجه و صداقت مثال‌زدني و با حافظه و حاضرجوابي ويژه خود، توانست توجه بسياري از مردم را به خود معطوف کند. جهانگيري که در دولت سيد‌محمد خاتمي، دو دوره وزير بود، در دولت حسن روحاني، عهده‌دار پست معاون‌اولي شد و آن‌طور‌که در معرفي خودش و در واکنش به محمد‌باقر قاليباف گفت؛ تمام پست‌هاي مديريتي خود را از بخشداري تا معاون‌‌اولي به‌ترتيب تجربه کرده است و قصد دارد خود را در عرصه رياست‌جمهوري نيز آزمايش کند. او در روزي که تمامي نظرسنجي‌ها، جهانگيري را به‌خاطر اظهاراتش برنده مناظره عنوان کردند، پس از مناظره به خبرنگاران گفت که توقع بالاتري از مناظره داشت و بايد با قوت بيشتري دنبال مي‌شد. بعد از این اقبال عمومی به جهانگیری حالا شایعات پیرامون او بیشتر شده است. 

آنطور که حسین مرعشی به ایرنا گفته یک صفحه توئيتر جعلی برای داغ‌تر کردن اخبار پیرامون جهانگیری با نام و عکس وی نوشت: «در مناظره دوم و سوم جدي‌تر حاضر مي‌شوم.» وي در توئيت ديگري نوشت: «البته تلاش دارم هيچ‌وقت از محدوده اخلاق خارج نشوم، به شخصيت افراد به‌هيچ‌وجه تعرض نکنم و تلاش مي‌کنم به کار‌ها و برنامه‌ها بپردازم.» جهانگيري که در طی مناظره‌ها و حتي پيش از آن از وضعيت اقتصادي کشور انتقاد کرده بود، حالا دارد در مقام يک کانديدا نسبت به بهبود کشور و آنچه بر سر اقتصاد کشور آمده است، اظهارنظر مي‌کند و این اتفاق به نظر می‌رسد مورد توجه افکار عمومی واقع شده‌است. دومين مناظره نامزدهاي رياست‌جمهوري، روز جمعه هفته جاري با محوريت موضوعات سياسي و فرهنگي و سومين مناظره نيز 22 ارديبهشت با محوريت اقتصادي برگزار مي‌شود. اظهارات اسحاق جهانگيري در مناظره اول البته از يک طرف مورد اقبال گروه‌هاي سياسي و مردم حامي دولت و جريان اصلاحات قرار گرفت اما از طرف ديگر اظهارت تند و انتقادات محمد‌باقر قاليباف عليه دولت و واکنش‌هاي جهانگيري و تا حدودي روحاني مورد انتقاد تعدادي از کانديداها بود که فضاي مناظره را تند و واکنشي کرده است. بااين‌حال، روز گذشته رسانه‌ها به نقل از صفحه‌ای جعلی نوشته‌اند که جهانگیری در صفحه شخصي خود در توئيتر براي حضور در دو مناظره آتي ميان کانديداهاي دوازدهمين دور انتخابات رياست‌جمهوري، وعده حضور جدي‌تري را داده است.

چند روز بعد از فروکش‌ کردن تب مناظره که تلاشي براي به هيجان‌آوردن مردم براي مشارکت بيشتر در انتخابات رياست‌جمهوري و شوراهاي شهر و روستا در سراسر کشور است، وجود احمدي‌نژاديسم در کنش‌هاي تبليغي محمدباقر قاليباف از يک سو و حمايت و پشتيباني اصلاح‌طلبان از حسن روحاني با استناد به مناظره جنجالي اسحاق جهانگيري از‌سوي‌ديگر، هنوز در کانون توجه رسانه‌ها و نقل محافل شبکه‌هاي اجتماعي است. محمد‌علي ابطحي، مشاور دولت اصلاحات که يکي از کاربران فعال در فضاي مجازي است، بعد از اتفاقات مناظره در توئيتي نوشت «کاغذ را که آقاي قاليباف بالا برد، ياد احمدي‌نژاد افتادم. فکر کردم مثل او عکس همسر روحاني را مي‌خواهد نشان دهد.» او البته در توئيتي ديگر نوشت: «پديده اين دوره جهانگيري است؛ چه خوب که کانديدا شد.» اظهارنظري که البته به خوبي اهداف شوراي‌عالي سياست‌گذاري اصلاحات را در جلسات پيشا‌ثبت‌نام انتخاباتي با حسن روحاني را نشان مي‌دهد. جلساتي که درنهايت به استراتژي اصلاح‌طلبان براي حضور يک چهره اصلاح‌طلب براي حضور در صحنه انتخابات و در‌نهايت پشتيباني از دولت حسن روحاني و پيش‌بيني وضعيت سياسي کشور در آينده منجر شده است.
 
کلمات کلیدی : جهانگیری+ثبت نام+انتخابات96+کاندیدای پوششی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.