توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 507505
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: نگاه مراجع به کابینه دولت بسیار امیدوارانه است
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۴۱
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه نگاه مراجع بزرگوار نسبت به دولت و کابینه همراه با امیدواری فراوان است، گفت: در نشست های خدمت مراجع و علما و موسسات دینی پیش زمینه هایی برای تعامل فعال به بحث و گفتگو گذاشته شد و بنا شد به شکل برنامه تنظیم شده پیگیری شود.

به گزارش ایسنا، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه جمعه در نشست خبری با موضوع گزارش سفر ۳ روزه به قم، با بیان اینکه یکی از شاخص های استان قم حوزه رسانه آن است، عنوان کرد: یکی از کانون های رسانه ای کشور در ۱۰۰ سال اخیر قم بوده است و امروز بخشی از هویت قم رسانه ها و نشریات آن هستند.

وی در ادامه به بخش های مختلف سفر سه روزه در قم اشاره داشت و گفت: بخش اول سفر، دیدار با مراجع و علما و روحانیت بود که مشرف به دیدار ۶ تن از مراجع عظام آیت الله وحید خراسانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، سبحانی، نوری همدانی و علوی گرگانی شدم که در این دیدارها اهم موضوعات مطرح شده شامل ابلاغ پیام رئیس جمهور خدمت مراجع عالیقدر در ابتدای استقرار کابینه دوازدهم و اشاره به اینکه دولت بتواند قدم های ناتمام دوره قبل را ادامه و مسیری رو به پیشرفت در فضای توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را میسر کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: مراجع و علما نیز نسبت به رئیس جمهور ابراز لطف داشتند و نگاهشان نسبت به دولت و کابینه همراه با امیدواری فراوان بود.

وی از دیگر دیدارها در این سفر سه روزه را دیدار با آیات عظام استادی، اعرافی، سعیدی، بوشهری و خاتمی و همچنین دو جلسه با هیات امناء دفتر تبلیغات حوزه علمیه و جلسه هم اندیشی با بیش از ۲۰ نفر از علما و فضلای حوزه علمیه قم در مرکز خدمات حوزه را عنوان کرد.

صالحی به ارائه گزارشی از وضعیت و برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محضر علما اشاره داشت و گفت: گستره فعالیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بسیار وسیع است و این وزارت در ۸ حوزه با نهادها و موسسات داخلی و پیرامونی فعالیت می کند؛ حوزه های دین، فرهنگ، هنر، رسانه و فضای مجازی، آموزش فرهنگی، پژوهش فرهنگی، فعالیت فرهنگی خارج از کشور و حمایت های فرهنگی و هنری و رسانه ای؛ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با چنین تنوع مضمونی فعالیت می کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: رهنمودهای مراجع بزرگوار را در این حوزه ها دریافت کردیم که دیدگاه های مورد استفاده بودند و حتما مورد توجه قرار خواهند گرفت.

وی بخش دیگر این سفر را پیگیری فرصت های تعامل وزارت با حوزه علمیه قم عنوان و آن را مهمترین اتفاق سفر سه روز دانست و اضافه کرد: سه عنصر هویت ایرانی؛ دینداری، معرفت اهل بیت(ع) و فرهنگ و هنر ایرانی می باشد و نهاد حوزه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می توانند به تناسب این سه عنصر تعامل فعالی بایکدیگر داشته باشد.

صالحی افزود: در نشست های خدمت مراجع و علما و موسسات دینی پیش زمینه هایی برای این تعامل به بحث و گفتگو گذاشته شد و بنا شد به شکل برنامه تنظیم شده پیگیری شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد در ادامه با بیان اینکه قم باید شهر تراز انقلاب اسلامی باشد، اظهار داشت: پس از ۴ دهه از پیروزی انقلاب اسلامی نگاه به قم است و اگر حوزه های فرهنگی و اجتماعی و ... از تراز انقلاب فاصله داشته باشند نه تنها برای قم که برای انقلاب و نظام اسلامی شایسته نیست لذا تلاش هایی در مسیر کم کردن این فاصله ها در حال انجام است که با همت مضاعف به نتیجه خواهد رسید.

وی در ادامه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص ابراز نگرانی وزیر از مسئله عامیانه شدن دین، گفت: اینکه نهاد دیرپا و کهن و تخصصی دین تبدیل به نهادی عامیانه شود، خطری جدی برای حوزه دین است؛ نهاد دین کمتر از نهاد علم نیست پس همانطور که حساسیت به بها ندادن به شبه علم و ضد علم وجود دارد در دین هم باید این باشد.

صالحی افزود: اینکه با فهم های سطحی به معرفی دین پرداخته شود کمکی به دین نمی کند و صدمه هم خواهد زد لذا حوزه علمیه باید با حساسیت بیشتر توجه به این موضوع داشته باشد.

وی تصریح کرد: بنا نیست وزارت خانه های نظام مفاهیم، ارزش ها و هنجارهای دینی را از موج هایی بگیرند که در عمق نهاد دین ریشه ندارند ما تلاش خواهیم کرد به آبشخورهای سالم متصل شویم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوالی در خصوص نگرانی مراجع از وضعیت فضای مجازی گفت: دولت فضای مجازی را فرصت می بیند، هم فرصت اشتغال و تولید و هم فرصت فرهنگی؛ اما به این معنا نیست که آسیب ها را نادیده بگیریم لذا در دولت سه موضوع هویت یابی در فضای مجازی، هویت سازی برای شبکه های پرمخاطب و شبکه ملی اطلاعات با جدیت پیگیری می شود.
۱۳۹۶/۰۶/۰۹ ۲۱:۱۵
 
۱۳۹۶/۰۵/۳۰ ۱۶:۰۸
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۸ ۱۲:۲۳
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۸ ۰۷:۰۰
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۷ ۲۰:۴۶
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۶ ۱۷:۳۳
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۵ ۱۱:۲۴
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۳ ۰۸:۵۰
 
۱۳۹۵/۱۰/۲۹ ۱۵:۴۴
 
۱۳۹۴/۰۹/۰۹ ۱۲:۳۴
 
 
کلمات کلیدی : جامعه، دین، عباس صالحی، مراجع، کابینه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.