نظر منتشر شده
۱۹۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 192703
به بهانه روز عفاف و حجاب؛
سبک زندگی و تیپولوژی حجاب
مهدی یاراحمدی خراسانی، 21 تیر 92
تمام افعال ارادى انسان، تابع حسن و قبحى است كه تشخیص مى‏دهد. «حجاب و بى‏حجابى» نیز از این چارچوب برون نیست. عده‏اى حجاب را نیك مى‏دانند و بدان پایبندند و در مقابل، بى‏حجابى را زشت مى‏شمارند و از آن بیزارى مى‏جویند؛ چنان كه گروهى بى‏حجابى را پسندیده، به آن اهتمام مى‏ورزند و حجاب را عملى مرتجعانه و زشت دانسته و به آن علاقمند نیستند. بر این اساس اکنون که مقوله ی سبک زندگی در کشور بحث روز حوزه اجتماعی است پرداختن به موضوع هایی که نشان دهنده ی سبک زندگی و باورهای مردم است می تواند جذابیت بیشتری داشته باشد. از این رو در این مجال گزیده ای از "تیپولوژی حجاب" که بخشی از رفتار و باور مردم در عرصه ی اجتماعی است به صورت مختصر ارائه می گردد.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۲۵
تیپ اول:
بی حجابی که بی دینی نیست. دلت پاک باشد: دختر جوان که حسابی به مد روز راه می رود و به تعبیر امروزی ها شیک پوش و آرایش کرده در خیابان ها قدم می گذارد در طول مسیر که می آید بارها و بارها با افراد مختلفی مواجه می شود که برای او مزاحمت ایجاد می کنند:
• خانوم....شــماره بدم؟
• خانومی برسونمتون؟؟
• عزیزم چند لحظه وقتتو به من میدی؟
• و ...

اینها جملاتی بود که دخترک در طول مســیر خوابگاه تا دانشگاه می شنید!
هرچند بیچــاره اصـلاً اهل این حرفها نبود و این اتفاق به شدت آزارش می داد ولی حاضر به تغییر در ظاهر خود نیست. چون به شدت دوست دارد در جامعه آزادانه لباس بپوشد و حجاب داشته باشد و به این امر اعتقاد فراوانی دارد.
حال وقتی از این دخترجوان می پرسند چرا موهایت بیرون است؟ جواب می دهد به خودم مربوط است تو چه کار داری؟
برایش توضیح بیشتری که می دهند می گوید: حجاب که مهم نیست. خدا کند آدم دلش پاک باشد!

عده ای با بیان این جمله، بی حجابی را در جامعه توجیه می کنند. حال اگر به فرض، قبول کردیم بی حجابی بی دینی نیست، اما این تناقض چگونه حل می شود؛ حجاب طبق آیات و روایات صریح از ضرورت های بارز دین است. پس چگونه می شود که قلب پاک از اجرای حکم قطعی دین سرپیچی نماید؟ این قلب از چه چیز پاک است؟ از گناه یا از اطاعت؟! «نُؤْمِنُ بِبَعْضٍ وَ نَكْفُرُ بِبَعْض‏» تعبیر این گونه رفتارهاست.

حال سوال اینجاست؛ یعنی امکان ندارد دل و ظاهر با هم پاک باشند؟ امام علی(ع) فرمودند: ایمان به قلب و زبان و عمل است.

تیپ دوم:
حجاب سازمانی: دختر محجبه به کلاس زبان می رود. در جای خود که می نشیند همکلاسی اش که آن چنان حجاب مناسبی هم ندارد از او می پرسد:
چرا چادر سر می کنی؟ چرا اینقدر محجبه ای؟ در سازمان خاصی کار می کنی؟
پاسخ می دهد: نه مگر فقط کارمندان دولتی محجبه اند؟
گفت: آخر آنهایی که با جاهای خاص در ارتباطند این جوری حجاب کامل دارند. انگار هنوز قانع نشده بود پرسید: شهرستانی هستی؟ دختر چادری جواب داد نه. حتماً درنظرش دهاتی ها و شهرستانی ها باحجابند!!

بازهم دست بردار نبود. پرسید دانشجو هستی؟ پاسخ داد بله. پایان نامه دکتری می نویسم. گفت چه رشته ای؟ جواب داد: علوم قرآنی.
انگار رمز جدول را پیداکرده باشد گفت: آهااان!! دختر محجبه که انگار قبلاً تجربه چنین برخوردی را داشته است بلافاصله و با اعتماد به نفس فراوان جواب داد:

نمی‌دانی چه لذتی دارد وقتی سیاهی چادرم، دل مردهایی که چشمشان به دنبال خوش‌رنگ‌ترین زن‌هاست می‌زند.
نمی‌دانی چقدر احساس امینت می کنم وقتی در خیابان و دانشگاه و... راه می‌روم و صد قافله دل، همراه من نیست.
نمی‌دانی چقدر لذت‌بخش است وقتی وارد مغازه‌ای می‌شوم و می‌پرسم: آقا! این‌ها قیمتش چند است؟ فروشنده جوابم را نمی‌دهد؛ دوباره می‌پرسم: آقا! این‌ها چنداست؟ فروشنده که محو صورت بزک کرده و رنگ موهای زن دیگری است، من را اصلاً نمی‌بیند. و باز هم سوالم بی‌جواب می‌ماند و من، خوشحال، از مغازه بیرون می‌آیم.
و دختر جوان محجبه همین طور ادامه می دهد...

تیپ سوم:
اسلام، حجاب و نگاهي پیشرفته: حجاب یکی از احکام وجوبی اسلام است که بر اساس آن زن باید، هنگام معاشرت با مردان، بدن خود را بپوشاند و به جلوه‎گری و خودنمایی نپردازد. از منظر اسلام حجاب بانوان، داراي ابعاد سلبی و ايجابي است. بُعد سلبي آن، حرام بودن خودنمايي به نامحرم است؛ و بُعد ايجابي آن، وجوب پوشش بدن و اين دو بُعد بايد در کنار يکديگر باشد تا حجاب اسلامي تحقق یابد؛ اگر یکی باشد و دیگری نباشد در اين حالت حجاب اسلامي محقق نشده است.

هرچند ماهواره، اینترنت و وسایل ارتباط جمعی در عصر فناوری تلاش می کنند سبک زندگی و نوع پوشش و رفتار مردم در دهکده ی جهانی را تا حد زیادی مشابه هم سازند، اما هيچ کس بدون پذيرفتن هويت واقعي خود که تحت تأثير دين و رسوم کشورش مي باشد، نمي تواند به سبک صحيحي از زندگي دست یابد. بانوی ایرانی مسلمان هم برای نوع پوشش خود نمی تواند الگوی زنی را داشته باشد که هم دین، هم وطن و هم مسلک او نیست.

لذا برای ترویج حجاب باید الگوهای سبک زندگی اصلاح و حساسیت ها افزایش یابد. بعضی وقت ها به چیزی اعتقاد فکری داریم اما تبدیل به باور قلبی نشده است. باید نسبت به حجاب اقنای ذهنی و فکری صورت پذیرد، یعنی حساسیت‌ها به سمت حجاب بیشتر شود و مردم نسبت به آن التزام عملی پیدا کنند. مردم نسبت به مسأله حجاب و اقامه آن حساس شوند، چراکه برخی افراد به حجاب اعتقاد دارند، علاقه‌مند هم هستند و التزام عملی هم دارند، اما نسبت به گسترش آن در جامعه حساس نیستند.

احكام‌ اسلام‌ بر اساس‌ جلب‌ مصالح‌ و دفع‌مفاسد مبتنی‌ بر فطرت‌ پاك‌ انسان‌ و عدم‌ ضرر است‌. خالق‌ انسان‌ بهتر از هر نهاد یا منبعی‌ می‌داندكه‌ نیاز فطری‌ انسان‌ چیست‌. خداوند پارساترین‌ افراد را باكرامت‌ترین‌ می‌داند و حجاب‌ در تعریف‌ خالق ‌انسان‌ یكی‌ از نمادهای‌ پارسایی‌ است‌. زن‌ مسلمان‌واقعی‌، پارسا و با كرامت‌ است‌ وخداوند راضی‌نیست‌ زیبایی‌ و محاسن‌ چنین‌ زنی‌ در منظر و دید افراد فاسد قرار گیرد تا در بعضی‌ موارد مورد استمتاع‌ و شهوترانی‌ آنان‌ واقع‌ شود. حرمت‌ زن‌مسلمان‌ به‌ اعتبار اسلام‌ و پارسایی‌ اقتضا دارد كه برخلاف‌ زن‌ كافر، محاسن‌ و زیبایی های‌خود را از نامحرمان‌ بپوشاند و مجاز باشد تنها برای‌ محارم‌ تا حدودی‌ و برای‌ شوهرش‌ هیچ‌ گونه ‌حجابی‌ نداشته‌ باشد.
 
مهدی
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۱:۵۶:۴۴
اول از همه اینکه آیا حجاب برای مردان هم باید باشه؟ چه توجیهی وجود داره که فقط زنها باید خود را بپوشانند دوم اینکه آیا نمیشه کار فرهنگی کرد که مردان به زنان فقط نگاه جنسی نداشته باشند ؟ و البته اگه تقاضایی وجود نداشته باشه عرضه ای هم نیست پس بهتره تقاضا رو مدیریت بفرمایید (1504201) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۴:۵۰:۳۵
در بانک ... شعبه درياي نور که خود را متعلق و وابسته به جمعيت فرهنگي کشور مي داند بعضي از خانم هاي کارمند با پوشش بد کار مي کنند. انتظار مردم اين است که در مراکز متعلق به فرهنگيان براي حفظ ارزش ها بيشتر اهميت بدهند. (1504435) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۴:۵۶:۲۹
دربانک هواپیما هتل و.... اصلا حجاب دیگر معنا ندارد (1504441) (alef-10)
 
امیر
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۲۰:۱۷:۴۲
من واقعا نمیفهمم اصولا چرا باید مردان در مورد پوشش زنان اظهار نظر کنن و تصمیم بگیرن؟ جز تفکری که زنان رو ناقص العقل بدونه چه تفکر دیگه ای این بی منطقی رو میپذیره؟ زنان خودشون نمیتونن در مورد پوشش خودشون تصمیم بگیرن؟

چطور مجاز بودن چند همسری مردان که مورد اعتراض قاطبه زنان جامعه هست، مورد بازنگری قرار نمیگیره؟ اگه مردان میتونن برای زنان تصمیم بگیرن، پس چرا زنان نتونن در مورد مردان تصمیم بگیرن؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!! (1504884) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۰۸:۲۷:۳۹
خبر بازگشت بانوان تیم فوتسال کشور در حالی از سیما پخش شد که خانم‌ها بلوز و شلوار گرم‌کن به تن داشتند. ظاهر شدن خانم‌های ورزشکار با چنین لباسی در جلو دوربین آن هم در فرودگاه زیبنده نیست (1505310) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۰۸:۲۸:۱۵
از مسئولین امر انتظار می‌رود ابتدا با تولیدکنندگان لباسهای مستهجن که ترویج‌کننده بدحجابی و بی‌عفتی و مسبب فساد در جامعه اسلامی هستند و مدل منحط غربی را جایگزین مد اسلامی- ایرانی می‌کنند برخورد نمایند و بعد به سراغ استفاده‌کنندگان از این انواع مد و لباس بروند. (1505311) (alef-10)
 
حسین
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۰۹:۳۱:۱۵
در موافقت با نظر مهدی و مخالفت با بند اول همین مقاله تجربه شخصی خودم را بیان میکنم:

من تجربه زندگی در شهر تهران و یکی از شهرهای بزرگ شمالی را دارم

1 متاسفانه در شهر تهران صحنه های "زن آزاری" و "دختر آزاری" به وفور دیده می شود که خاص زنان غیر محجبه نیست، اتفاقا خودم به شخصه شاهد آزار و اذیت زنان محجبه هم بوده ام.

2 تجربه دیگر من 4 سال زندگی در یکی از شهرهای بزرگ شمالی است که اتفاقا اکثریت قریب به اتفاق زنان و دختران آن شهر حجاب مورد نظر نویسنده این مقاله را رعایت نمی کنند و اتفاقا در این شهر به ندرت شاهد صحنه های آزار و اذیت زنان در خیابان بوده ام.

نتیجه: من جامعه شناس و روان شناس نیستم ولی به عنوان یک شهروند معمولی متوجه شده ام که آزار و اذیت زنان و دختران در خیابان لزوما ارتباطی با نوع حجاب آنها ندارد، اگر کسی می تواند از جنبه علمی به سوال من پاسخ بدهد ممنون می شوم.

(االف گر به آزادی بیان اعتقاد داری انتشار بده) (1505354) (alef-6)
 
ali
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۲۰:۲۴:۲۶
اتفاقا حرف شما کاملا درست است.

در کشورهای پیشرفته و لیبرال ازار و اذیت های رایج در کشور ایران بسیار به ندرت اتفاق می افتد با اینکه حجاب بسیار کمتری از ایران دارند.

به عبارتی حفظ حجاب برای مصون ماندن از ازار و اذیت مصداق بارز پاک کردن صورت مسئله که همان ایجاد امنیت (فرهنگ سازی )هست می باشد.
جالب اینکه دلیل وضع ناجور امروز هم طبق معمول به نفوذ همین فرهنگ لیبرال نسبت میدهند!

(این دلیل یاداور قضاوت های بعضی افراد در دهه 50 در مورد افزایش طلاق است .
پس از فرهنگ سازی سیستم پهلوی در زمینه امور زنان بسیاری از زنان که زیر بار ظلم شوهران بودند و بعضا زنانی که خواهان مدرن شدن و تغییر بودند به طلاق که ان موقع راحت تر شده بود روی اوردند که امار طلاق بالا رفت و عده ای اکنون دلیل افزایش طلاق را در ازاد شدن راه ان بیان می کنند در صورتی که اصل مسئله نحوه ازدواج ان موقع و شناخت زوج ها از هم بود.
حال اینکه ایا لزوما یک جامعه خوشبخت جامعه ایست که امار طلاق پایین داشته باشد؟؟؟ که اگر این بود جامعه افغانیان بایست خوشبخت ترین جوامع باشد!!)

البته دلیل اصلی دیگرشان برای وضع موجود اینست که ایرانیان بی جنبه اند . یا ایرانیان بی فرهنگند و ...
بر فرض که حال روز فرهنگ امروزمان اینطور باشد .ایا همین سیاست های غلط فرهنگی در طول زمان باعث ان نبودست؟؟
یا شاید ذات ایرانیان بی فرهنگ است !!!!که همه می دانیم این چنین نیست.

بنده امید وارم منتقدین مطلق نظام غرب سفری به یکی از کشور های بلاد کفر داشته تا امنیت و ارامش زنان و مردان در حین بی حجابی و روابط انسانی انها را هم ببینند!

البته این به معنای تطهیر نظام های غربی نیست .بلکه ما با بسیاری از سیاست های داخلی انها موافقیم در صورتی که سیاست های خارجی اکثر این کشور ها بسیار وحشیانه و غیر انسانیست و اول از همه با ارزش های لیبرال تضاد دارد.
در ضمن عده ای مکتب لیبرال را برگرفته از مکتب اسلام می دانند.نظر شما چیست؟؟؟


الف جان هم عقیده نیودن شما با نظر من دلیل منطقی برای منتشر نکردن ان نیست! (1507345) (alef-9)
 
مسعود
۱۳۹۲-۰۴-۲۳ ۰۱:۳۸:۵۶
آفرین
سن ازدواج کدام شهر پایینتره؟ (1507778) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۱۴:۰۱:۰۸
اگه قدرت رقابت دارن نیازی به حذف اونا نیست، اگه ندارن مردم از زیر سنگ هم شده مد اون ور آبی گیر میارن! (1506234) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۰۸:۲۸:۵۸
کم توجهی به وضعیت نابسامان اخلاقی در جامعه روزافزون شده و در کنار آن گستاخی کسانی که روز به روز فساد را در جامعه علنی کرده به آنجا رسیده که با نگاهی بغض‌آلود در پاسخ به نهی از منکر مردم به توهین و درگیری می‌افزایند. به راستی در شأن جامعه اسلامی که مردم پایبند به اخلاق اسلامی دینی هستند نباید مشتی نادان و در برخی موارد مغرض چنین کنند. انتظار اقدام مناسب برای هدایت نسل جوان را داریم. (1505312) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۰۷:۰۵
ریشه همه ناهنجاری‌ها و کجروی‌های اجتماعی در بدحجابی است. (1504468) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۱۰:۵۱:۲۷
و البته در نگاه های پر هوس مردان به زنان!! (1505535) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۱۷:۰۱
حجاب یک شرط لازم نه کافی برای داشتن جامعه ای سالم است
حجاب جامعه یک پتانسیل انسانیت است اگر فردی در جامعه عریان زندگی کند متوجه چیزی نخواهد شد مگر اینکه بخواهد به مراتب بالاتر انسانیت برسد (1504494) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۱۸:۰۹
آیا معنای پوشش، نبودن من در جامعه نیست؟ پس چگونه باید برای جامعه مفید باشم؟چرا ما زنان باید تاوان دل‌های مریض بعضی مردان را بدهیم؟ آیا بهتر نیست حجاب در کشور اختیاری باشد؟ (1504495) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۰۰:۰۱:۰۹
یک پزشک خانم چادری هستم که هیچ وقت حجابم مانع فعالیتم نشده. نمیدونم چرا بعضیها حجاب رو مانع فعالیت و پیشرفت میدونند (1505055) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۱۲:۰۹:۰۹
معنای پوشش بودن شما در جامعه است ! اگر قرار بود کلا نباشید و در بین محارمتان باشید چه لزومی داشت پوشش تعریف شود (1505805) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۲۳:۱۰
"زماني مصاحبه گري از معلم صداقت و صميميت دکتر علي شريعتي پرسيد :
به نظر شما چه لباسي را به زن امروز بپوشانيم ؟
دکتر علي شريعتي در جواب گفتند : نميخواهد لباسي بدوزيد و بر تن زن امروز نمائيد .
فکر زن را اصلاح کنيد او خود تصميم ميگيرد که چه لباسي برازنده اوست (1504505) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۲۰:۳۲:۳۰
عزیز من مشکل همینجاست! تفکر امثال مرحوم شریعتی این بود که باید فکر رو کنترل کرد! این هم تا مدتی اثر دارد! دهه 60 وضع حجاب خیلی خوب بود! الان چی؟ الان دیگه نه میشه فکر رو کنترل کرد نه پوشش رو! مردم آزاد هستند! ما یک جامعه تحصیلکرده هستیم! تو جامعه تحصیلکرده دیگه پوشش مشخص و واحد معنی نداره! مردم اختیار دارن! (1504899) (alef-9)
 
سروش
۱۳۹۲-۰۴-۲۳ ۱۶:۱۶:۲۶
نابغه!منظور مرحوم شریعتی از اصلاح فکر زن،تبلیغه نه تحمیل (1509134) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۲۰:۳۵:۳۵
دوستان ارزشی که فقط حرف خودشون رو میزنند! کاری هم به دنیا ندارند! ولی دوست عزیز به شما توصیه میکنم از تاریخ عبرت بگیرید! پیروزی با اختیار انسان است! هیچ حرف و روشی که تحمیلی باشه دووم نداره! حتی فکری هم که تحمیلی باشه دوام نداره! یک نگاه به دور و برتون بندازن! مردم روز به روز دارن از تفکرات شما و دوستای تندروترتون فاصله میگیرن! این همه تبلیغ میکنین! قانون وضع میکنین! همه و همه چه فایده واستون داشته؟ (1504901) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۲۴:۰۷
تقريباً همه، بر اين نكته تأكيد دارند كه حيا و عفت قدر و قيمت زن را بالا مي برد. تمام مردان اعم از خواستگار، شوهر، محارم و نامحرمان، به زن با حيا، احترام قائلند و زن بي حيا و بي آزرم را حقير مي شمارند. (1504507) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۰۱:۴۹:۵۶
دقیقا بحث سر همین قیمته داداش! عالی گفتی! خدا خیرت بده! کار مارو راحت کردی! آقا بحث ماهم همینه! زن آدمه! میز و صندلی نیست که روکشش عوض شه قیمتش تغییر کنه! دمت گرم! بعضی حرف های شما از صد هزار کتاب و مقاله واسه اثبات حقانیت ماها بهتره! (1505178) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۰۵:۱۹:۵۷
طبق گفته شما این تمام مردان،خواستگار و شوهر و محارم و نامحرمان توی جامعه و خیابان چکارهایی انجام میدهند در مقابله با یک خانم به اصطلاح بد حجاب؟ (1505253) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۲۸:۲۰
من مي‌گويم چادر، هم بهترين نوع حجاب است و هم يک نشانه ملي ماست که هيچ منافاتي با هيچ نوع تحرکي از زن ندارد. اگر واقعا کار اجتماعي وکار سياسي و کار فکري به معناي تحرک باشد، لباس رسمي زن مي‌تواند چادر باشد که بهترين نوع حجاب است. البته مي‌توان محجبه بود ولي چادر نداشت منتها همين‌جا هم بايد آن مرز را پيدا کرد.
عده‌اي از چادر فرار مي‌کنند به خاطر اينکه هجوم تبليغاتي غرب دامن گيرشان نشود. اما از چادر فرار مي‌کنند به آن حجاب واقعي بدون چادر هم رو نمي‌آ‌ورندچون آن را هم غرب مورد تهاجم قرار مي‌دهد.
تصور نکنيد اگر مافرضاً چادر را کنار گذاشتيم آن مقنعه کذايي را.. درست کرديم دست از سر ما بر مي‌دارند، آنها به اين چيزهاي قانع نيستند بلکه مي‌خواهند همان فرهنگ منحوس خودشان را در اينجا مثل زمان شاه که زن اصلاً حجاب و پوشش نداشت عمل شود. (1504515) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۰۰:۰۸:۱۷
مشکل اصلی تبلیغ حجاب در ایران اسلامی، عقیده کسانی مثل شماست که به جای ترویج حجاب کامل شرعی، سعی می کنند چادر مشکی راتبلیغ کنند و ملاک محجبه بودن قرار دهند. یعنی چه این عبارت سخیف "مقنعه کذایی....."؟! (1505065) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۰۰:۲۰:۴۸
هیچ منتفاتی با تحرک زن نداره؟
شما تا حالا تو گرما چادر پوشیدی؟تو رفت و آمد های زیاد؟با یه بچه تو بغلت؟ (1505078) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۰۱:۵۱:۲۸
من موندم نشانه ی ملی ما چرا تو عربستان و مصر و امارات و لیبی اینقدر پرطرفدار تر از ایرانه؟ نشانه ی ملی مون و دزدین نامردا حالا دارن استفاده میکنن! والا به خدا! (1505179) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۳۲:۲۵
افراد با حجاب معمولا افرادي با اعتماد به نفس بالا همراه با آرامش دروني و عزت نفس هستند اما سوال اين است که وقتي حجاب اين قدر داراي ارزش هاي خوب و متعالي است، پس چرا بعضي ها آن رو ناديده ميگيرند؟ (1504526) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۱۴:۱۳:۱۷
این تز دکترای شما بوده؟! چطوری به این نتیجه رسیدی؟ (1506274) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۷:۴۱:۵۸
از زبان مردم چیزی نگویید.لطفا!
ما معتقدیم افراد در انتخاب پوشش باید آزاد باشند (1504697) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۰۹:۵۳:۰۳
بهتر است كه در بانك كارهاي بانكي خود را انجام دهيد و اندكي چشم تان را درويش كنيد (1505377) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۴:۵۸:۲۲
بي عفتي و بدحجابي در جامعه اسلامي به منزله رويش علف هاي هرزي است که مانعي براي شکوفايي و بالندگي اهداف و ارزشهاي متعالي انساني و اسلامي مي باشد. (1504444) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۴:۵۹:۰۲
شهيد سعيد زقاقي:

مادرم، زماني که خبر شهادتم را شنيدي گريه نکن، زمان تشييع و تدفين هم گريه نکن فقط زماني گريه کن که مردان ما غيرت را فراموش کنند و زنان ما عفت را. وقتي جامعه ما را بي غيرتي و بي حجابي فرا گرفت گريه کن که اسلام در خطر است. (1504445) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۰۲:۰۳
امیرالمومنین علیه السلام در وصیت خود به امام حسن مجتبی علیه السلام فرمود:

با پوشش و حجابی که برای همسرانت قرار می‌دهی، چشم آنان را از هوس و حرام بازمی‌داری، چرا که حجاب برای آنها ثبات بیشتری به ارمغان می آورد. از خروج بی‌حساب و بی‌رویه زنان جلوگیری کن، زیرا مفاسدی دارد؛ و اگر می‌توانی، کاری کن که همسرانت غیر از تو را نشناسند و با مردان رفت و آمد نداشته باشند. (1504455) (alef-10)
 
ملیحه
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۰۰:۵۲:۳۱
انگار که در مورد انسان صحبت نمیشه. یعنی چی که اینقدر براشون تعیین تکلیف بشه؟ مگه ما خانما زیر دست شماییم که این حرفا رو می زنید. ما هم نیم دیگه این اجتماعیم. (1505122) (alef-6)
 
امیر
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۰۴:۲۰
ای زنان جامعه، حجاب بر تن کنید زیرا مسئولیت کنترل هواهای نفسانی ما مردان با شماست نه با خودمان!!!!!! (1504459) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۰۶:۰۴
دکتر حسن روحانی:
به نظرم، عفیف بودن چیزی فراتر از حجاب داشتن است. به نظر من اگر زنی یا مردی حجاب رسمی مد نظر ما را رعایت نکند، عفیف بودنش زیر سؤال نمی‌رود. قبل از انقلاب زنان زیادی در جامعه ما حجاب نداشتند، ولی آیا انسان‌های عفیفی نبودند؟ من هشدار می‌دهم که حجاب را عین عفاف ندانیم. به نظر من زنان زیادی از جامعه ما حجاب مطلوب قانون را ندارند، ولی عفیف هستند. عفت شاخص‌های زیادی دارد. کما این‌که می‌توان کسانی را هم یافت که ظاهر مطابق قانون دارند و حجاب دارند (چه مرد و چه زن) ولی اصول عفت را رعایت نمی‌کنند. بنابراین تاکید ما باید بر عفت باشد. باید ببینیم عفت را چه چیزی تهدید می‌کند. به نظر من عفت مردم ما را فقر اقتصادی و ناتوانی در ازدواج، بیشتر تهدید می‌کند تا رعایت حجاب مطابق استانداردهایی که عده‌ای دوست دارند و تعریف کرده‌اند. (1504465) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۱۱:۵۲
نگرش به زندگی، نگرش به نظام سیاسی، نگرش به لباس و نگرش به استفاده از رسانه های گروهی خارجی در تعیین نوع و الگوی پوشش زنان و دختران نقش بسزایی ایفا می کند.
مجموع زنان و دختران بدحجاب در مقایسه با زنان و دختران با پوشش مناسب از نگرش های لذت طلبانه تر برخوردارند و عاقبت گرایی و رابطه با محرم و نامحرم در این گروه از زنان آسان تر از زنان باحجاب است.
زنان و دختران بدحجاب موافق با پوشش اسلامی نیستند و همواره از رسانه های خارجی، اینترنت و شبکه های ماهواره ای استفاده می کنند. (1504485) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۱۶:۳۱
بعض افراد بی‌اطلاع، نگاه ظاهری به غرب و اروپا و آمریکا می‌کنند، و یک زن را می‌بینند که مثلاً وزیر یا وکیل شده است امّا هزاران زن را که در نهایت محرومیت‌های اقتصادی گوناگون هستند نمی‌بینند.
امروز در غرب، کار فساد بی‌حجابی و اختلاط زن و مرد به جایی رسیده است که از جلوگیری مفاسد آن عاجز شده و به مفاسد بسیار مخرب آن تن در داده‌اند. (1504492) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۲۴:۵۸
حجب و حيا براي دختران همچون وسيله دفاعي است كه به او اجازه مي دهد تا از ميان خواستگاران خود، شايسته ترين آنان را برگزيند يا خواستگارش را ناچار سازد كه پيش از دست يافتن بروي، به تهذيب خود بپردازد.

موانعي كه حجب و عفت زنان، در برابر شهوت مردان ايجاد كرده، خود عاملي است كه عاطفه و عشق شاعرانه را پديد آورده و ارزش زن را در چشم مرد بالا برده است (1504508) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۳۱:۳۷
حجاب یکی از نمودهای رواج عفاف و حیا است که باید از سوی زن ومرد در جامعه رعایت شود. در جوامع امروزی به دلیل مصرف‌گرایی شتاب‌زا، زن به عنوان کالایی برای جلب فروش و افزایش سود سرمایه‌داران تلقی شد. از سوی دیگر مردان بدون در نظر گرفتن هر گونه عفت پوششی و کلامی، خود را مبرا از رعایت عفت و حجاب می‌دانند؛ چیزی که امروز نیز با آن مواجهیم. محدودیت پوششی بیشتر به زنان و با نوعی اجبار همراه شده است که خود به ایجاد پیامدهای منفی راجع به حجاب در سال‌های اخیر منجر شده است. (1504523) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۳۳:۰۲
چادر يكي از گونه‌هاي پوشش خاص شيعيان ايراني است و بي‌ترديد از اجزاء فرهنگي برجسته زندگي مردم اين سرزمين محسوب مي‌شود. در عين اين كه از منظر نشانه شناختي كامل‌ترين دال مادي به معناي عفاف و حيا در فرهنگ شيعي ماست. از رويكرد كاركردگرايانه نيز وسيله‌اي كارآمد در برآوردن نيازهاي مصونيت طلب و باورهاي عفيفانه به شمار مي‌آيد (1504527) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۴۹:۱۱
فکر کنم مشکلو پیدا کردم :

---------" نمی‌دانی چه لذتی دارد وقتی سیاهی چادرم، دل مردهایی که چشمشان به دنبال خوش‌رنگ‌ترین زن‌هاست می‌زند.
نمی‌دانی چقدر احساس امینت می کنم وقتی در خیابان و دانشگاه و... راه می‌روم و صد قافله دل، همراه من نیست. " ----------------

مشکل از مردان ماست

باید مردها را تربیت ( آدم ) کنیم (1504551) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۶:۱۲:۳۰
ولی خودمونیم هیچ موجود زنده ای تو دنیا پیدا نمی شه که جنس مذکر و مونث از همدیگه جدا شده باشند به غیر از ایرانی ها که از کودکی مدارس ورزشگاهها کتابخانه ها تالارها هتل ها و حتی رشته های دانشگاهی و کلاسهای دانشگاه و..رو از هم جدا کردند.از طرفی همه جای دنیا پاب و بار و نایت کلوپ و کلوپهای مخصوص جوانان هست تا جوانانی که امکان ازدواج ندارند به این مکانها میروند و خلاصه هیچ جای دنیا خبری از چشم چرانی و مزاحمت برای نوامیس مردم در خیابانها و...نیست و تازه خدایی خیلی هم اخلاق گرا تر و با حیا تر هستند و مردم سرزنده و بانشاط هستند حتی اونهایی که وضع مالی خوبی ندارند.ولی شما خوب بلایی سر این جوونهای بدبخت آوردید.نه خوشم اومد.یک سری افسرده و مریض کردید.دهه های دیگه عمق فاجعه و بحرانهای اجتماعی و فرهنگی مشخص خواهد شد. (1504584) (alef-9)
 
دلقک
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۶:۵۵:۰۳
اولا که خیر حجابی برای مردان در قرآن ذکر نشده. ثانیا هم که طبعا باید نگاه مردان جامعه را هم اصلاح کرد ولی با ذات بشر چه می کنید؟ ثالثا هم که قطعا بی حجاب و بد حجاب به آیات قرآن کفر می ورزد و این حرف بی اساسی هست که دم از عرضه و تقاضا بزنیم. خود خداوند هم به عرضه ی مد نظر شما اشاره داشتند و هم تقاضا جناب دانشمند! (1504631) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۸:۱۶:۵۴
اولا بحث عرضه و تقاضا به این صورت در مساله جنسی یک مغالطه است چون هردو جنس تقاضا دارند و اینطور نیست که یک جنس متقاضی باشد و جنس دیگر عرضه کننده. پس نمی توان با ایدۀ مدیریت تقاضا مساله را حل کرد.
همچنین اگر منظور شما مدیریت تقاضا در هر دو جنس است، وجود تقاضا در هر دو جنس عین حق و حقیقت است و اگر غیر از این باشد باید متعجب بود! مشکل هم اینجا نیست که مردان به زنان «فقط» نگاه جنسی دارند بلکه میل جنسی یک میل غریزی است که باید وجود داشته باشد و اگر در هر دو جنس، عرضۀ نابجا وجود داشته باشد زمینه را برای بروز تقاضاهای نابجا ایجاد می کند. هم مردان و هم زنان باید از عرضۀ نابجای خود بپرهیزند و در این میان نقش زنان بسیار پررنگتر است و این به علت جایگاه متفاوت مرد و زن در مناسبات انسانی است. (1504724) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۸:۳۰:۰۶
حجاب برای مردها هم هست.ولی مسلما درپورد زنها مهمتر وجدی تر است (1504746) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۲۰:۰۹:۱۴
همه ی این فساد ها ومسائل زیر سر این حجاب اجباریه فقط (1504872) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۲۳:۲۸:۵۸
حجاب برای زن مسلمان واجب است ولی اجباری نیست. (1505023) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۰۸:۵۲:۲۵
کدام آیه قرا ن حجاب را برای همه اجباری کرده است لطفا به قرآن دروغ نبندید یکی از دلایل مشکلات جامعه در مورد پوشش دادن رنگ سیاسی به آن است اگر واقعا به پوشش زن اعتقاد دارید و اعتقاد دارید که برتر است امتیاز است امتیاز را که به زور نباید داد برای بدست آوردن امتیاز باید تلاش کرد. (1505323) (alef-6)
 
جوادی
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۰۹:۰۷:۱۲
آقا مهدی عزیز متاسفانه هیچ راهکار فرهنگی برای اینکه جماعت مردان به بانوان محترمه نگاه جنسی نداشته باشند وجود ندارد تازه شما اگر 99 درصد را هم درست باز یک درصد هستند که به قول فران مریضند (فیطمع الذی فی قلبه مرض)
بنابراین حجاب زنها و البته مردان (در پوشش ، رفتار و گفتار) تنها راهی است که می تواند باعث شود درجامعه به جای نگاه جنسیتی به سایر افراد نگاه انسانی حاکم شود (1505333) (alef-6)
 
زهرا
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۲۳:۲۹:۵۶
حجاب برای مرد هم هست قل للمومنین و المومنات یغضوا ابصارهم و یحفظوا فروجهم ذلک ازکی لکم
اما شکل حجاب فرق دارد انکس که به خدا اعتماد کرد و ناتوانی خود را باور کرد در برابر دستورات قطعی خدا تسلیم است و آنکه اعتماد نکرد هزار بهانه میتراشد اتفاقا آنها که میگویند دل باید پاک باشد درست میگویند تا تعریفمان از دل پاک چه باشد؟ دل پاک یعنب دلی که از غیر خدا خالی است و دلی که از غیر خدا خالی باشد مقابل احکام خدا چون و چرا نمیکند اتفاقا همه ما چه بی حجابها چه بی انصافها چه گران فروش ها و .و... همه مشکل از دلمان است که ناپاک است جانم (1507583) (alef-9)
 
مرسی
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۲:۰۰:۰۶
یک: من که در حیرتم چطور می شه توی اروپا با باتوم بعضی زنها زنها رو می زنن تا 1 سانت روسریشون رو عقب بکشن، و اونها در عوض حتی حاضرن از همه چیز محروم بشن و حتی کشته بشن! اما توی ایران بعضی زنها رو باتوم هم بزنن، مایلن یک سانت یک سانت روسریشون عقب تر بره!

دو: به یکی از مدیران رسانه ملی می گفتم: حاحی بیخود توجیه نکن! 34 ساله توی این تلویزیون حتی یک بار یک سریال یا دست کم یک تله فیلم نداشتیم به دغدغه های یک دختر محجبه بعضا توی خانواده خودش و عموما توی شهر بپردازه

سه: به نظر می رسه باید یه برنامه جدی بریزیم از این به بعد بچه هامونو "مثل یه اروپایی" مسلمون کنیم. کاملا تحقیقی و علمی. و نه شناسنامه ای.
شاید به قول استاد فاطمی نیا باید از تربیت عوامانه کودکانمون دست برداریم. باید قبل از "وظیفه" و حروم" و حلال، "محبت خدا" رو به بچه ها یاد بدیم. باید کار رو از ریشه درست انجام بدیم.

چهار: سهم رسانه از این تربیت، تره خرد کردن و پرداختن جدی-برای اولین بار- توی متن سریالهاست و سهم دولت، قطعا در وهله اول: "حذف ربا" از سیستم اقتصادی کشور چه دولتی و چه خصوصی هست!

مرسی! (1504206) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۰۸:۰۰
واقعا «مرگ بر بی حجاب»؟ راستی راستی به مرگ آنکه بی حجاب است، به صرف بی حجابی اش راضی هستی؟ از کجای دین ما در می آید که بی حجاب، مستحق مرگ است؟‌ با این شعار و رفتارهای شبیه آن، فکر می کنی آنکه داری آرزوی مرگش را می کنی، با حجاب خواهد شد؟ شعار مرگ بر بی حجاب، هُل می دهد یا دستگیری می کند؟ (1504472) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۱۸:۴۲
چادر ها هر چند به مدل های مختلف و طرح های گوناگون ساخته شده اند، اما تمامی آنها بر یک اصل واحد تاکید دارند و آن پوشیدگی به همراه زیبایی و آراستگی بانوان ایرانیست (1504498) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۲۷:۲۴
شهيد عبدالله محمودى:
خواهرم: محجوب باش و باتقوا، که شماييد که دشمن را با چادرسياهتان و تقوايتان مىکشيد. حجاب تو سنگر تو است، تو از داخل حجاب دشمن را مى بينى و دشمن تو را نمى بیند. (1504513) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۳۶:۲۷
من اصلا این چادر ملی‌ها را نمی‌پسندم و به نظرم زشت است. همان مدل چادر معمولی‌ها قشنگتر است. چادر ملی‌ها زن را مثل شبح می‌کند! نه غربی است و نه ایرانی. در واقع پوشش اصیل زن ایرانی مسخ شده با این چادرهای مختلف. (1504533) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۲۲:۵۴:۳۱
شما اگه آقایی حق نداری در مورد لباس خانوما نظر بدی مگر اینکه هر مدل چادر رو یه چند روز پوشیده باشی. اگه خانومی بی رو در بایستی برات متاسفم . متاسفانه مدل چادر ایرانی به اندازه حداقل چهار و نیم پارچه رو مصرف می کنه ولی پوشش کامل نداره و آدم باید دائم مواظب باشه کنار نره ولی چادرای جدید استفاده بهینه از همون چهار یا پنج متر پارچه رو می کنه و آدم باهاش واقعا راحته (1504983) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۶:۵۷:۵۳
وقتی تو این مملکت همه چیز را با دین توجیح کردند دلزدگی از دین ایجاد شده. اون دختر تو اروپا با خواست خودش تحقیق کرده و دین را پذیرفته اما اینجا حتی سرکوب شده تا بپذیره! (1504635) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۸:۱۹:۰۵
متلک گفتن یک نا هنجاری فرهنگی‌ است و ربطی‌ به چادر ندارد ، کسی‌ که بی‌ فرهنگ باشد به هر کس چه چادری و چه بد حجاب متلک میگوید ، بنده که در هند هستم ندیدم کسی‌ به یک خانم متلک بگوید چه آنکه آن فرد حجاب داشته باشد یا بی‌ حجاب باشد (1504730) (alef-9)
 
حقیقت
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۰۱:۱۲:۲۷
به نظرم هر سه تا کامنت بالایی برا یه نفره!دوست عزیز مهم نیست شما چی دوس داری مهم اینه که مردم چی دوس دارن!!باید سعی کنیم دیوار شهوت بین زنان و مردان ریخته بشه؛نگاه جنسیتی باید از بین بره (1505143) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۲:۰۰:۴۱
نگاه چهارم حجاب اجباری :
دخترک محجب و پوشیده از خانه خارج می شود و تا سر کوچه همانطور می رود سر کوچه که رسید چادرش را در آورده و در کیف می گذاد و کیف آرایش را باز می کند همانطور که راه می رود آرایش هم می کند تا به مدرسه یا ... برسد دوباره چادر بر سر می کند و در راه بر گشت هم همینطور است دوستش ازش می پرسه چرا در جواب می گوید دوست دارم جوری زندگی کنم که دلم می خواد نه هی به زور و اجبار و ترس از پدر و مادر و گشت ارشاد و ... خودمو بپوشونم . آخه بی چاره اونقدر از همه طرف تحت فشاره و نصیحت میشه دیگه فرصتی برای فکر کردن و عاقلانه اندیشیدن نداره و به همین سادگی ما ها با نادانی های خودمون از یه جوان پاک و معصوم یه هنجار شکن می سازیم و بعدش هم به جای سرزنش خودمون اونا رو سرزنش می کنیم که نمی فهمند غافل از این که خودمون .... (1504208) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۲۲:۰۱
"حجاب گوهر زن است" این جمله ای است که برای امروز و دیروز نیست.از قرن ها پیش حتی قبل از اسلام، حجاب و عفاف در فرهنگ ایرانی حضور پررنگ داشته است و نجابت و پوشیدگی زنان ایرانی زبانزد همگان بوده است (1504502) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۴۵:۴۱
نگاه پنجم
دخترک سنش به بیست و دو سه سال رسیده است. تو خیابون که دارد راه می رود می بیند دخترکانی بی حجاب و با آرایش دست در دست پسرانی خوش و خرم راه می روند. به خودش میگه یکی دوست پسری دوست دختری دو تا اینجوری همش که نمیتونه باشه. بعدش زیر چشمی دختر جلویی رو می پاد. همسنش است. دختر جلویی حجاب آنچنانی ندارد و با آرایش کاملا جلوه گری میکند. مردها و پسرا نگاش میکنن. ذهنش متوجه خواهرش میشه که دو سه سالی از خودش بزرگتر است و تا حالا فقط یه خواستگار براش اومده. به خودش میگه خدایا یعنی من این جوری خواستگاری هم خواهم داشت؟؟ (1504546) (alef-9)
 
رحیمی
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۵۲:۴۲
منظور شما اینه که یک نفر بدون رعایت شئونات اخلاقی در جامعه ظاهر شود و هیچ کسی هم حرفی نزند تا خدای ناکرده معصومیت(!!) یک جوانی که اهل مراعات مراتب عصمت نیست ( تناقض را داشتید؟!) خدشه دار نشود؟ پس یعنی اگر ایشان به حال خود رها شوند، هم بزودی محبه خواهند شد و هم آسیبی به جامعه نخواهند رساند؟! ... و اگر قرار نیست که چنین شود لطفا بفرمائید که آن جوانی که اهل حجاب و عفاف نیست چطور معصوم و عدم هنجار شکن و پاک است؟ (1504555) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۳ ۱۴:۱۷:۴۶
نخیر عزیز هیچ کس در جامعه نباید ول و ولنگار رها شود بلکه باید به دور از فشار و اجبار و با تفکر و میل و رغبت و دلایل منطقی و عقل پسند و با بر نامه ریزی صحیح و به دور از نصیحت رو در رو و مستقیم و با رفتارمان یعنی همان شیوه ی هدایت عملی پیامبران و امامان که متاسفانه توسط افرادی نظیر شما به فراموشی سپرده شده است به راه راست هدایت شوند . من نه با افراط موافقم و نه با تفریط . در ضمن همه ی آن هایی که به نظر شما اهل مراعات مراتب عصمت نیستند به اندازه ی آدم هایی که افکار پوسیده دارند و پویایی اسلامی را درک نمی کنند خطر ناک نیستند و در ضمن من و شما هم نمی توانیم در خصوص رفتار و گناه دیگران تصمیم بگیریم چرا که این کار مختص خداوند است .لطفا حد خود را هم بشناسید (1508745) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۷:۲۲:۴۳
چه عجب یک داستان یکم واقعی هم شنیدیم! بابا این مقاله مثل پیام های بازرگانی رسانه ملی بود! خیلی جالبه که فقط موافقین حجاب اجباری حق حرف زدن دارن! البته چون بی معرفت نیستن به جای طرفداران آزادی هم خودشون حرف میزنن! دلایل ما رو هم میگن! البته اون دلایلی که خودشون فکر میکنن! بابا الف جان خسته نباشید! (1504670) (alef-9)
 
سید داریوش گلدن
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۱۲:۴۵:۲۴
اون دختری که بخواهد اینجوری خانواده خودشو دور بزنه مطمءن باش یروزی از پسرای اطرافش بد دور میخوره خیلی بد بد بد
ببم جان (1505944) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۲:۰۰:۴۴
نویسنده دقت داشته باشد که با حجابی هم دین دار نیست (1504209) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۳۷:۱۷
چگونگى حضور زن در برابر نامحرم قانونى خاص ندارد و آن چه امروز به صورت دستورى شرعى در آمده، مستندى شرعى ندارد (1504537) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۶:۱۱:۱۷
اما لازمه دینداری هست! (1504580) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۲۱:۲۷:۲۹
نه خیر اقا.اون عفته! در ضمن صد تا چیز دیگه هم هست. اگه ادمها همه رو رعایت می کردن که دیگه همه معصوم بودن/ مشکل قضیه ی حجاب اینه که خیلی عیان هست همی می بین بهش گیر می دن . در حالی که ادما 100 تا گناه زشت تو خفا انجام میدن هیشکیهم کاری بهشون نداره. (1504934) (alef-9)
 
آرمان
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۰۱:۲۱:۲۴
مساله اینه که تنها لوازم و ظواهر دینداریه که داره مورد تاکید قرار میگیره. اصل و جوهره دینداری که اخلاق هستش به دست فراموشی که سپرده شده هیچ، اون چیزی هم که از اخلاق باقی مونده داره روز به روز با ندانم کاری و افراط گری تیشه به ریشه اش زده میشه! (1505154) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۲:۱۳:۵۷
وقتی اسلام و حجاب فقط از دید مردان بیان میشه و فقط خواسته ها و نیازهای مردان رو برطرف میکنه همین میشه که میبینیم. خانم ها دچار بحران و نهایتا هنجارشکن میشن. (1504225) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۲۲:۲۰
غرب و صهیونیسم حجاب را که در فرهنگ اصیل ایرانی – اسلامی اهمیت ویژه دارد هدف آماج حملاتخود قرار دادند و با انواع و اقسام شیوه های ضد فرهنگی سعی در رواج بی حجابی بخصوص در نسل جوان کشور دارند (1504503) (alef-10)
 
پیمان
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۲:۲۲:۴۷
مشک این هست که ما فقط یک مدل ارائه می‌کنیم و آن هم چادر است.

آیا شما به رستورانی می‌روی که فقط یک نوع غذا سرو کند؟ (1504239) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۱۶:۴۰
بله به رستورانی که بدونیم کیفیت همین یک نوع غذایی که ارائه می کنه بی نظیره وتوی رستوران های دیگه این اندازه از کیفیت پیدا نمیشه (1504493) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۹:۳۸:۴۱
خوب حالا فرض کن هر روز باید همان رستوران بروی!!! (1504823) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۲:۲۵:۱۴
اولا خيلي چيزها ضرورت دين است كدامش در جامعه ما اجرا شده توسط همين با حجابها همش كه با اگر و اما نمي شود زندگي كرد ٥-٦ ايه در مورد حجاب است كه كلي همتفسير در مورد انها و به بهانه ان پا روي دهها ايات ديگر مي گذاريد (1504244) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۵۵:۴۵
حالا شما این را گفتید که چه چیز را اثبات کرده باشید؟ عدم لزوم پرداختن به مساله حجاب؟ عدم نیاز به امر به معروف و نهی از منکر؟ غلط بودن تفسیر مفسرین از آیات حجاب؟ کم بودن تعداد آیات مربوط به حجاب؟ لزوم بیشتر بودن آیات مربوط به حجاب برای رعایت حجاب؟! ..... (1504560) (alef-6)
 
همشیره
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۲:۳۷:۰۱
دقیقا منظور شما اززن کافر چیست؟ (1504253) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۲:۳۷:۲۵
این حجاب سازمانی که گفتید توهینی بود به خیلی ها
عزیزانی رو میشناسم که چادر و همان حجاب سازمانی از نظر الف را از سر شعورشون تشخیص داده ان و عضو هیچ سازمانی نیستند.
فکر می کنم شما برای رضای مخاطبان خاصتان به این حجاب حمله کردید
یه چیزی از مفاهیم دستت اومده الف جان ولی بین حق و باطل گیر کردی به بهانه اعتدال (1504254) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۴:۵۵:۰۷
شما بهدقت نخوندی وگرنه متوجه خواهی شد که نویسنده همان نظر شماروگفته.ومیگویدچادر صرفاحجاب سازمانی نیست (1504439) (alef-10)
 
یلدا.گوهریان
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۰۶:۳۹
شخص من که یک دخترچادری هستم که حجاب را با اختیار انتخاب کردم هیچ توهینی در این متن ندیدم.به اعتقاد من خیلی خوب از حجاب دفاع شده است (1504467) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۶:۰۶:۳۶
عزیز! همسر من در یک سازمان دولتی کار می کنه و ما توی خونه های سازمانی زندگی می کنیم . از 29 شهریور 91 پوشیدن چادر برای همه ی ساکنین اجباری شده و حتی میهمان بدون چادر را به مجتمع راه نمیدن . این یعنی حجاب اجباری سازمانی به دستور وزیر دفاع. (1504571) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۱۶:۴۱:۰۷
اين ديگه كمال سعادتمنديه شماو مهمانهايتان ميباشد همگي باهم به بهشت ميرويد (1506744) (alef-9)
 
علی
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۲:۴۳:۳۰
مطلب جالبی بود.مقوله ای بسیار مهم از احکام شرع مقدس.البته اینکه یک موضوع و یک حکم الهی به اعتقاد و باور قلبی تبدیل شود،بسیار مهم است و فرد را از عدول از آن باور حفظ می کند.لیکن همه افراد چنین نیستند و و جامعه اسلامی و بویژه دستگاههای محترم متولی حجاب وظیفه دارند که با این موضوع با برنامه ریزی و به شکل مناسب برخورد نمایند تا این مشکل به یک معضل تبدیل نشود.اگر چه راهکارهای انتظامی نیز در مواردی و برای برخورد با برخی گروههای سازمان دهی شده بی بند و باری لازم است ولی در بسیاری از موارد برخی از مشکلات اجتماعی و بویژه تقویت فرهنگ حجاب را می توان با ارائه الگوهای مناسب و متنوع مرتفع نمود و یا لااقل کاهش داد.در مورد مقوله حجاب عرض می کنم که حقیر در کشور لبنان زندگی می کنم.کشوری که دارای جمعیتی با ترکیب مسیحی،شیعه،اهل سنت ،علویون،دروزها می باشد.به علت استفاده ار تنوع رنگ و تنوع پوشش در بین مسلمانان و بویژه شیعیان و اهل سنت،محیط این کشور واقعاً برای یک انسان متشرع آزاردهنده نیست.تنوع رنگ در پوشش زنان سبب شده که افراد مختلف در سنین مختلف به مقوله حجاب علاقه مند باشند.دختران خردسال و جوان با پوشش های شاد ولی کامل در محیط اجتماع حاضر هستند.اینجا چیزی به نام حجاب نصف و نیمه وجود ندارد.پیشنهاد می کنم یکی از دستگاههای متولی امور فرهنگی مثلا کمیسیون فرهنگی مجلس روی حجاب در کشورهای اسلامی یا کشورهایی که دارای ترکیب جمعیتی بین مسلمانان و غیر مسلمانان است مانند لبنان،مالزی و...مطالعه و تحقیق نمایند تا علت گرایش ه حجاب در این کشورها و گرایش به بدحجابی در کشور ما مشخص گردد.به نظر حقیر تنوع رنگ و تنوع پوشش به شیوه ای که مخالف شرع نباشد یکی از مهم ترین عامل ها جهت گرایش به حجاب است.مضافا سبک و راحت بودن پوشش.بطور مثال مقنعه های زنان لبنان در حالی که وزن بسیار اندکی دارد و در رنگ بندی های بسیار متنوعی هم یافت می شود،ولی بسیار پوشیده و زیباست.اگر استفاده از تنوع رنگ را از مدارس شروع کنیم و جامعه با حجم گسترده ای از دختران محجبۀ با رنگ های متنوع و شاد مواجه شود،قطعا دد بهبود وضعیت حجاب موثر خواهد بود.جالب است در اینجا به جهت پذیرفتن مقولۀ حجاب ،زنان زیادی نیز یافت می شود که با چادرهای مشکی و آراسته در سطح جامعه به کار و اشتغال و فعالیت مشغول هستند.با سپاس فراوان و به امید اصلاح رویکردها به موضوع حجاب و توسعه فرهنگ عفت و پوشش در جامعه. (1504270) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۹:۰۲:۵۳
با سلام
منم تو تهران زندگی میکنم.
پیشنهاد میکنم یکبار تظاهرات بحرینی ها و حجاب بانوان اونجا رو هم ببینید. اسلام فقط تو لبنان نیست. (1504783) (alef-6)
 
فاطمه
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۲۲:۲۶:۵۷
سلام وتشکر از مطلب شما
بنظر بنده هم فقط قضیه رنگ ولعاب دادن به حجاب نیست.تا اعتقادات محکم پشت این مسئله نباشه پذیزش حجاب سخته.درضمن بنا به نوع کارم در سفری که به لبنان داشتم وبا اساتید مذهبی ودست اندر کاران مسائل حجاب جوانان مسلمان لبنان صحبت میکردیم،انها هم از مشکلات زیادی که در پذیرش حجاب توسط جوانانشان داشتند وانرا ناشی از تهاجم به حجاب از سوی غرب میدانستند،شاکی بودندونیاز مبرم به مشورت با کارشناسان ایرانی داشتند هرچند از وضع ایران نیز رضایت نداشتند. (1507488) (alef-9)
 
رحیمی
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۲:۴۷:۲۶
سلام
یکی از مسائلی که امروز با ساده انگاری مواجه شده است مساله حضور خانم ها در عرصه های بین المللی ورزش است. نوع حضور ایشان به گونه ایست که در بهترین شرایط فقط یک پوششی از لباس بر تن دارند اما فرهنگی که بتوان از آن به عنوان حجاب یاد کرد در لوای آن، حضور چندانی ندارد. با این حال شاهدیم که بسیاری از مردم این حضور را حضوری محجبانه میبینند و بدون لحاظ اینکه فرهنگ حجاب فقط پوشیده بودن سطح بدن نیست ( آن هم به این صورت امروزی) این حرکت را تبلیغ حجاب میدانند. متاسفانه پوشش بدون عفاف یک فرهنگ ضد حجاب را تبلیغ می کند اما اقتضائات عصرر تجدد نمی گذارد که ما به لوازم دین خود آنطور که باید بیاندیشیم. (1504279) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۲:۵۷:۱۷
به کسانی که به خاطر ترس تمسخر و همراهی با جو جامعه بدحجابن ولی میدونن کارشون غلطه توصیه میکنم نماز بخونن بالاخره یه روزی از اینکه جلو خدا یه شکلن و جلوی دیگران یه شکل دیگه از این نفاق دلزده میشن و انشالله خدا رو انتخاب خواهند کرد من خودم همین راهو رفتم و با اطمینان میگم هیچ دلیل منطقی برای بدحجابی وجود نداره (1504295) (alef-13)
 
هادی ایرانی
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۳:۰۱:۰۶
به نظر من حجاب در اسلام اختیاری است و اجباری نیست. زیرا در قرآن خداوند به پیامبر فرمود: به زنان مومن بگو ...
اولا خدا گفته "بگو" بگو یعنی توصیه کن، پیشنهاد کن. چرا خدا نگفته بر زنان واجب است
دوما خدا گفته به زنان مومن، همان طور که می دانیم مومن کسی است که می خواهد در دین داری در مقام بالایی باشد. چرا خدا در قران نگفت به زنان مسلمان بگو
آیا قبول دارید که قرآن کاملا بر اساس حساب و دقیق است؟
لطفا الف جان منتشر کن تا کسانی که با نظر من مخالف اند پاسخ دهند. شاید من فهمیدم که اشتباه می کنم (1504300) (alef-13)
 
کاوه
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۰۰:۲۲
در اسلام حجاب واجب دانسته شده اما نکته اینجاست که برای نداشتن آن مجازات و تنبیهی در نظر گرفته نشده. با مثالی منظور خود را روشن تر می کنم: در اسلام نماز واجب است اما کسی را برای نخواندن آن شلاق نمی زنند و مجازات نمی کنند. نتیجه آنکه برخی قوانین بیش از آنکه اسلامی باشند ریشه در حفظ نظم و استیلا و انقیاد قدرت حاکم دارند. به نظر می رسد چاره ای جز نفی حجاب اجباری و اختیاری دانستن حجاب نیست (1504452) (alef-9)
 
کاوه
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۱۰:۵۴
در ضمن اگر بخواهیم مرّ شریعت را در مورد حجاب پیاده کنیم نمی توان زنان روستایی، عشایر، غیر مسلمانان، توریست های خارجی و ... را مجبور به داشتن حجاب نمود و یا حتا بالاتر از آن این افراد (غیر مسلمانان) حق آن را ندارند که حجاب داشته و خود را شبیه زنان مسلمان نمایند.
در خاتمه با توجه به تجارب صد سال اخیر (بی حجابی اجباری زنان در دوره پهلوی اول و حجاب اجباری زنان در دوره جمهوری اسلامی) به نظر می رسد افراط و تفریط راه به جایی نمی برد و چاره کار حجاب اختیار است (1504481) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۵۳:۳۲
نظرت درست است برادر. اجبار حجاب یک عمل غیر شرعی است. متاسفانه قانون هست و اون علمایی هم که می دونن این کارها خلاف دین هست سکوت کردن و خوب مسئولیت دارن اگر دغدغه دین داشته باشن (1504556) (alef-9)
 
دلقک
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۷:۰۷:۵۴
هر امری که خداوند در قرآن می آورند واجب است و هر نهی ای حرام. مثلا در آیه ی 12 سوره ی مبارکه ی آل عمران آمده: به كسانى كه كفر ورزيدند بگو به زودى مغلوب خواهيد شد و در دوزخ محشور مى‏شويد و چه بد بسترى است . خب این بگو یعنی ممکن است مغلوب نشوند؟ نزدیک به 353 بار اینگونه خداوند خطاب بکار می برد چرا که خود پیامبر را شامل نمی شود. پس هر امری که شامل خود پیامبر شود را خود خداوند مستقیما بکار می برد و هر چه نباشد از پیامبر می خواهد ایشان بیان کنند.
اما در مورد مساله ی دوم که فرمودید ایمان و اسلام. 263 بار خداوند مومنین را مورد خطاب قرار می دهد و تقریبا هیچ جا مسلمانان مخاطب نیستند. با این حساب هیچ مساله ای در قرآن را نباید مسلمانان پیروی کنند چون مومن نیستند؟ حرمت شراب و فحشا و ... برای مومنین است؟ (1504650) (alef-9)
 
سحر
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۹:۲۳:۲۰
چادر حجاب برتر است !شرایط دارد,احتمال میدم که الف حجاب و پوشش رو یکی گرفته!
اما بهرحال بنده مانتویی بودم و حافظ شرایط محرم و نامحرم! اما با مطالعه چادر را انتخاب کردم به عنوان "پوشش". دقت کنید که حجاب داشتن فقط محصور در چادر نیست, و یک فرد مانتویی نیز میتواند با حجاب باشد! (1504804) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۲۲:۲۰:۱۸
با اينكه سايت الف نظرات من را منتشر نميكنه ولي در راستاي تكميل صحبتهاي دوستمون بايد كلمه فروج كه در اين آيه از سوره نور را هم بررسي كنيم وقتي خداوند به رسول گرامي مي گويد برو بگو زنان فروجشان را حفظ كنند بايد ديد فروج يعني چي؟ آيا اينجا منظور اين بود كه كلا بدن را بپوشانند يا قسمت هاي خاص را ؟ (1504961) (alef-9)
 
خادم الزهرا
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۱۲:۲۷:۰۲
1.اینکه خدا فرموده :" به زنان مومن بگو " نوعی احترام است همه مسلمانان دوست دارند مومن باشند . در واقع اگر ما بدانیم فردی خدا و پیامبر را قبول دارد باید او را مومن بدانیم .اصلا اگر آنچیزی که شما میگویی درست باشد مرز ایمان و اسلام چیزیست که توسط خود شخص و اطرافیانش قابل تشخیص باشد؟ مثلا فردی بگوید من تا الان مسلمان بودم پس حجاب نداشتم از امروز فکر میکنم مومن شدم پس محجبه شدم ؟؟؟
2. قرآن در خیلی از دستورات دیگر هم اشاره به مومنین دارد پس آنها هم فقط برای عده ای خاص لازم الاجراست؟
3. ما همواره و در همه چیز به دنبال بهترینها هستیم گیریم حرف شما درست باشد چرا نباید در مساله دینمان مسلمان بودن را انتخاب کنیم نه مومن بودن را ؟ (1505866) (alef-6)
 
هادی ایرانی
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۳:۰۴:۰۶
البته فراموش کردم که بگم که به نظر من حجاب اجباری مخالفت صریح با اسلام است. در اسلام حجاب برای این توصیه شده تا زنان مومن( که می خواهند در دین داری در مرتبه بالاتری باشند) از سایر زنان شناخته شوند. اما آیا حجاب اجباری مانع این دستور اسلام نمی شود؟ (1504304) (alef-13)
 
دلی خون
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۳:۱۵:۲۷
چه بسیارند چادری هایی که جلوه گری انان از هزار مانتویی بدتر است وچه بسیارند مانتو پوشهایی که متانت از سراپا وجودشان میبارد پس باید دانست که نجابت ذاتی است و نوع پوشش در حد متعادل ان کفایت می کند. (1504317) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۵۹:۲۴
بحث اینجا بر سرچادر و مانتو نیست بلکه بر سر حجاب است. زن چادری که جلوه گر باشد بی حجاب است و زن مانتویی که نجیب باشد حجاب مقبول اسلامی را دارد. (1504563) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۰۱:۱۸:۱۲
بله تعادل. چیزی که ما ایرانیها همیشه از آن بی بهره بوده ایم!!! (1505148) (alef-6)
 
کامران
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۳:۲۳:۱۴
امروز حجاب در میان جوانان ما محلی از اعراب ندارد. کارهای فرهنگی و سلبی هم در این مزینه جواب نداده است. من خانواده ای را می شناسم که سادات هستند و پدر خانواده که امروز به رحمت الهی رفته روحانی بود. دختران این خانواده قبلا چادری و بسیار مذهبی بودند. اما امروزه با این که همگی ازدواج کرده اند عکس های بدون حجابشان را با افتخار در فیسبوک نمایش می دهند. حجاب برای دخترکان ایرانی فقط یک پوشش اجباری تلقی می شود. (1504330) (alef-13)
 
farzad
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۳:۲۶:۱۶
باشه اصلا حجاب عالیه! نمیشه زوری نباشه؟ (1504334) (alef-13)
 
ارسطو
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۴۹:۱۱
آقا فرزاد شما که مردی! شما چرا زورت گرفته؟ (1504550) (alef-10)
 
farzad
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۰۸:۴۱:۵۰
اتفاقا اجر دفاع از مظلوم وقتی بیشتره که خودت منفعتی نداشته باشی (1505319) (alef-6)
 
معصومه
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۳:۴۰:۴۳
بسیارعالی.واقعا لذت بردم.خدابه شما اجربدهد (1504354) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۳:۴۱:۴۰
دیگردرکشور چیزی بنام حجاب دیده نمیشود.شاید این متنها هرچند اندک ولی موثر بیفتد (1504357) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۳:۴۱:۴۴
افرادی که میانه خوبی با حجاب اسلامی ندارند در تشخیص میزان و محدودۀ حجاب تابع نظر شخصی و عرف خانوداگی و ... هستند، و نه تابع اوامر خداوند و معیارهایی که دین جامع الهی عنوان کرده است. به همین دلیل است که وقتی پای دفاع منطقی از عقاید وسط باشد قادر به اثبات نظر خود نیستند اما در جامعۀ امروز اصلاً قرار نیست که عقلانیت و منطق تعیین کنندۀ سبک زندگی و به قول شما تیپولوژی حجاب باشد بلکه این نفسانیات هستند که فراتر از هر منطقی بر ذهن و قلب ساده انگاران حکمرانی می کنند و این «باورها» هستند که احاطۀ بی چون و چرای خویش را بر معیار آنچه دیگران درست دانسته اند(!) تحمیل می کنند. اینطور است که میبینید پاک بودن دل با آلوده بودن ظاهر از دید برخی منافاتی ندارد و ایکاش میشد که باورمندان این عقیده کمی هم در میزان عقلانی بودن آن تفکر کنند. (1504358) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۵۹:۵۳
شما که اهل منطقید یک جای قرآن رو بیاوریدن که توش حجاب رو اجبار دونسته باشه. اصلا اجبار که هیچ یک واجب دینی در حد شرایع مثل نماز و روزه و ...
مشکل جدید تیپ شما اینه که در همون بی اطلاعی و بی منطقی قدیمتون هستید ولی به تازگی ادعای منطق هم دارید! (1504564) (alef-6)
 
م.ک
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۳:۴۲:۴۹
من خودم نزدیک بودبخاطرحجاب نامناسب آسیب ببینم.که خدارحم کرد.ازته دل الان توبه کردم.چون به چشم خودم دیدم (1504359) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۳:۴۹:۲۰
اقای یاراحمدی از نگاه زیبای شما به بحث حجاب به سهم خودم تشکر میکنم.متاسفانه امروزدختران محجبه درمحیط های اجتماعی بسیارآزرده می شوند.انگار نه انگار اینجا یک کشور اسلامی است.بهر حال خیلی عالی گفتید (1504366) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۳:۴۹:۴۳
متن اثرگذاری بود. (1504367) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۳:۵۱:۰۴
من خودم به حجاب اعتقادندارم.ولی نویسنده محترم اقای یاراحمدی به حجاب دیگران هم کاری ندارم.هرکس خودش می داند با اعتقاداتش چگونه رفتار کند (1504371) (alef-13)
 
مهدی جان بیا
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۳۰:۰۷
باید به این نکته توجه کرد که حجاب بیشتر جنبه اجتماعی داره،اجتماع مثل یه کشتی اگه کشتی را سوراخ کنی ... (1504517) (alef-10)
 
مرتضی
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۲۰:۴۷:۱۷
به نظرم کسانی که زور میگویند دارند این کشتی رو سوراخ می کنند. زور نگو خوب. خوبه به خودت زور بگن؟ بگن حق نداری لباس بپوشی؟ (1504910) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۶:۰۸:۳۳
شما در مورد مقررات راهنمایی و رانندگی هم همینطور فکر میکنید؟! در مورد قانین حقوقی چه؟! هر کسی خودش میداند چطور رفتار کند؟ (1504577) (alef-10)
 
پیروز
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۹:۴۲:۲۰
دوست من. مقررات راهنمایی و حقوقی چه ربطی به حجاب دارد؟ مثال حجاب شبیه کیف و لباس و ماشین و غذاست که هر کس در عین حاضر بودن در اجتماع می تواند به سلیقه خود و در حد اعتدال انتخاب و رفتار کند. آیا شما می توانی به فردی بگویی چرا فلان ماشین را سوار می شوی یا رنگ ماشینت چرا قرمز است و سفید نیست؟ (1504830) (alef-9)
 
فرهاد
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۲۰:۲۶:۳۸
حجاب اجباری چون ریشه دینی ندارد (منظور اجبار آن است) اگر امری اجتماعی تلقی شود باید تایید اکثریت جامعه را داشته باشد مثل همه قوانین اجتماعی دیگر. نماز حکمی بالاتر از حجاب در دین دارد ولی آیا گشت انتظامی نماز داریم؟؟ (1504894) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۳:۵۲:۱۴
الف جان کافیست پروفایل های فیس بوک ایرانیها راببینید میفهمید چند درصد مردم الان حجاب دارند.اوضاع خیلی فرق کرده وواقعا جای تاسف است (1504374) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۳:۵۵:۲۰
خیلی عالی بود اقای دکتر.فقط بدونید حجاب تنها ظاهر است باطن هم مهم است (1504379) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۴:۰۰:۱۶
سوال :
چرا افراد ایرانی که دینی غیر از اسلام دارند باید حجاب را رعایت کنند ؟
اگر مسئله مربوط به احترام است , که اقلیت هم دارای حقوق به حقی هستند که باید به آن احترام گذاشته شود . (1504386) (alef-13)
 
جی اچ
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۲۶:۱۱
این به دلیل قانونی است که در قوانین کشور وضع شده
مثل قوانینی که در بعضی کشور های اروپایی باحجابی رو منع کردن (ومحدودیتها اجتماعی شامل چنین افرادی میشود) (1504510) (alef-10)
 
سعید
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۲۲:۴۶:۳۵
پس شما هم حق ندارید به فرانسه و سایر کشورها گیر بدهید.
تازه اونها فقط حجاب رو در مدارس دولتی منع کردند.فقط هم برای مسلمانان نبوده اگر مسلمانان مدرسه خودشون رو داشته باشند آزاد هستند هرطوری که خواستند برن.
در خیابان فقط نقاب ممنوع شده که اولا ًاز اسلام نیست و اسلام نگفته نقاب و روبنده بذارید و ثانیاً باعث مشکلات امنیتی و تشخیص هویت افراد میشه که گروههای تروریستی مرد هم از این داستان سوء استفاده کردند (1504978) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۶:۴۶:۰۳
اولاً بحث حجاب یک بحث دینی است و در تمام ادیان و تاریخ گذشته متداول بوده و آنچه بی حجابی را رایج کرده، دین مسیحیت و یهودیت و ... نیست بلکه مدرنیسم است. به همین لحاظ بحث حجاب خود احترام به افرادی است که مرید دین هستند.

در ثانی، حجاب داشتن، کجایش بی احترامی به اقلیت است؟ اگر هم کسی به حجاب اعتقاد نداشته باشد، باز هم لزوم رعایت حجاب، بی احترامی نیست بلکه مراعات بیشتر است. اما اجبار بی حجابی نوعی بی احترامی است چون پوشیدگی بر برهنگی ارجحیت عقلی و فطری دارد و نمیتوان به حکم عقل، کسی را مجبور کرد که بدتر را نسبت به بهتر برگزیند.

سوم اینکه، وقتی قرار است بنا بر حجاب یا عدم حجاب در ایران باشد، منطقا و عقلاً رعایت احترام اکثریت بر اقلیت لازم تر است تا بالعکس. چون نمیشود همزمان هر دو را منتفع کرد و در یک زمان هم الزام رعایت حجاب در اجتماع داشت و هم نداشت تا بدین صورت احترام همه رعایت شده باشد! باید یکی را انتخاب کرد و در اینجا حالت بهتر رعایت احترام اکثریت است. (1504624) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۷:۱۱:۵۵
به هر عقیده ای نباید احترام گذاشت. پیامبر هم بت های کعبه را شکستند بدون احترام به عقاید نادرست مشرکین (1504656) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۴:۰۲:۰۷
وقتی دخترها واقعا باور میکنند که نگاه به حجاب ناشی از یک یک نگاه سنتی و مردسالارانه نیست و فقط یک نگاه کاملا از روی دینمداری است که این محدودیتها در قبال مردهای جامعه هم اعمال بشود. مثلا توی صدا و سیما اگر تصاویر نیمه برهنه مردها پخش بشود و خانمی اعتراض بکند می گویند چشمت را ببند ولی اگر خدای نکرده یک وجب از مثلا دست یک خانم دیده شود همه اعتراض می کنند که حجاب و عفاف از دست رفت. من که خودم اینها را می نویسم چادر سر می کنم ولی حس می کنم نگاه به حجاب خیلی سطحی و محدود است. اگر نگاه درست بشود و دخترها حس کنند که اگر کسی از آنها می خواهد محدودتر وارد جامعه شودن همین را از پسرها هم می خواهند و در واقع این تشویق به حجاب فقط یک نوع زورگویی نیست و نیتی واقعا پاک پشتش هست اونوقت اوضاع خیلی بهتر میشه . آقایون هم که خیلی در مورد حجاب حرف می زنن وقتی دو بار ببینن در مورد اونها هم محدودیت اعمال شده خانومها رو بهتر درک می کنن. لحن کلامشون در مورد حجاب ایشالا عوض میشه. (1504387) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۶:۳۰:۵۱
خواستی سرش خوب کنی زدی چشمشم کور کردی دستت درد نکنه کلا مشکلات حل شد از این به بعد مردها هم چادر سر کنند (1504602) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۴:۰۲:۱۸
ازالف بایدتشکرکنم که به این موضوع مهم پرداخته.ولی اقای دکترتوکلی بدانید دختران این مرز وبوم که اهل حیا وحجاب باشند خیلی اذیت میشوند.شمارابخدافکری برای انها بکنیم (1504388) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۴:۰۳:۰۶
جامعه ایران از نظر فرهنکی و رعایت حقوق شهروندی (چه از طرف شهروندان دیگر و چه از طرف دولت و حکومت) دارای نقصان شدید است. من در فنلاند زندگی میکنم، هرچند اکثرا به آن معنای ما مذهب ندارد، ولی فوق العاده با فرهنگ هستند و حقوق شهروندی را رعایت میکنند. اینحا خانم ها (و آقایان) تقریبا در فصل تابستان آزاد لباس می پوشند. ولی انصافا کسی به کسی نه نگاه میکند و نه متلک میندازد. اگر هم نگاهشان به هم بیفتد یک لبخند کوتاه و مودبانه و تمام. حتی به خانم من که حجاب کامل دارد نگاه بد و غیر متعارف (نسبت به فرهنگ خودشان) نمی کنند. (1504389) (alef-13)
 
جی اچ
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۹:۳۲:۲۶
تا حدودی با حرفت موافقم
اما باید اماری که از تجاوز و فرزندان غیر مشروعی که در همین کشور ها بوجود میاد رو هم در نظر بگیریم (که براشون عادیه )

من کاری به خوبی وبدی فرهنگ اونا یا خودمون ندارم
اینو میخوام بگم هر اتفاقی وهر عملی تاثیرات مثبت ویا منفی خودشو میزاره

اگه ما این نوع پوششو بخوایم باید تحمل عواقب اون رو هم داشته باشیم وعادی شدن خیلی چیزای دیگه

ایا این تحمل با چنین فرهنگی وجود داره !!!!!
بعدشم وجود چنین فرهنگی در فنلاندو نمیشه فقط نشات گرفته از نوع پوششون دونست .
چیزایی دیگه هم هست که متاسفانه الف سانسور میکنه وگرنه میگفتم . (1504816) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۴ ۱۳:۵۷:۰۲
من منظورم دفاع از نوع پوشش در فنلاند نبود یا نفی رعایت شئونات ملی و مذهبی در ایران نبود. من منظورم این بود که در ایران باید کمی یاد بگیریم که در زندگی دیگران و در افکار آنها خیلی وارد نشویم و دخالت نکنیم. خیلی راجع به بقیه قضاوت نکنیم (که فلانی بد است، فلانی خوب است)، به خصوص اینکه این قضاوت بر اساس ظاهر آن شخض باشه. افراد دیگر رو با فرهنگ و مذهب خودمون نسنجیم. و خیلی مسائل اخلاقی دیگه، به خصوص غیبت. انصافا اینجا اگه کسی خودش حضور نداشته باشه در موردش حرف نمیزنند. حالا تو این رو مقایسه کن با رفتار مردم ما، با رفتار بزرگان مملکت، رفتار صدا و سیما به خصوص در این چند سال اخیر. (1511507) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۴:۰۵:۴۹
ماپسراچقدر بدبختیم که این شکل های رنگ و به رنگ رو باید تحمل کنیم (1504391) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۰۶:۳۰
شما پسر ها چقدر بدبختید اگر نتونید یه کم جلوی هوای نفستونو بگیرید.چه فرقی بین انسان و حیوان هست وقتی ادم نتونه حتی کمی جلوی غریزه ش رو بگیره . (1504466) (alef-10)
 
جی اچ
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۹:۵۵:۲۵
این مسئله غریزیه اگه این غریزه نبود الان نسل بشر ازبین رفته بود
از شانس بد ما اینو گذاشتن توی ما .

ازوان ورم غریزه ای رو گذاشتن توی زن ها که جلوه گری کنن (البته برای شوهرشون نه برای مردای غریبه ) ویا غریزه ای که زن مادرانه بچشو بزرگ کنه
حالا توی همه این حالتها ادم باید خودشو کنترل کنه وعاقلانه رفتار کنه

نه اینکه یکی شورشو در بیاره بعد از طرف مقابل انتظار کنترل داشته باشه (1504848) (alef-9)
 
فرهاد
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۲۹:۰۶
شما باید درونت را تقویت کنی برادر. آیا اگر از جلو رستورانها با شکم گرسنه رد شدی و پول نداشتی باید بگی رستورانها بسته شن؟ یا این مجوزی ست برای دزدی یا تجاوز به آنها؟ یا دستور بیاد همه ببندند؟ یا اینکه قناعت می کنی و رد میشی؟ (1504516) (alef-10)
 
بی تا
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۰۱:۳۹:۱۳
حالم بهم می خوره وقتی شما مردان برای ما زنان تعیین تکلیف می کنید و بدتر اینکه زنان رو به غذا تشبیه می کنید، بهتره که بدونید شما مردها مالک زنها نیستید (1505173) (alef-6)
 
اول انسان!بعد زن...
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۰۲:۱۲:۲۴
یعنی ما چقدر... هستیم که داریم با رستوران مقایسه میشیم!!
لطفا این نگاه مسخره و مردانه رو بردارید, نه زنان غذای شما هستند ونه شما مصرف کننده آنها! که حالا دارید به تنوعش فکرمیکنید!!! (1505191) (alef-6)
 
فرهاد
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۱۶:۵۵:۵۶
با عرض پوزش منظور کنترل غرایز بود (1506783) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۶:۰۹:۴۶
نه بابا این دخترا چقدر بی چاره ان که باید یه روزی به ما جواب پس بدن! (1504579) (alef-10)
 
فاطمه سادات.ن
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۴:۰۶:۳۱
فوق العاده ه ه ه ه بود (1504392) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۴:۰۹:۳۳
حضرت عليعلیه السلام در نهج البلاغه حكمت 123 مي فرمايد:

اين دنيا بازار خريد و فروش است. انسان وقتي در اين بازار مي آيد يكي خودش را مي فروشد و مي رود و يكي خودش را مي خرد و آزاد مي كند. (1504395) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۴:۱۶:۰۵
لا اکراه فی الدین - وقتی اصل دین اجباری نیست پس چگونه حجاب که جزء فروع دین است باید اجباری باشد. مسلمان واقعی و معتقد با دیدن یک خانم دینش شل نمی شود و اگر می شود سستی در اعتقاد دارد که مقصر دین آموزانند، نه خانمی که بر اساس فطرتش و یا آموزه های خانوادگی یا اجتماعی نوع لباسش را بر می گزیند. (1504404) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۶:۰۶:۴۵
آقا جز فروع دین هم نیست! عرف خانوادگی فرهنگی یک اقلیتی تو جامعه است (1504572) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۷:۱۵:۵۶
چطور آقایان را بر مبنای اسلام می سنجید و خانم ها را بر مبنای آموزه های خانوادگی؟ بله در دین اجباری نیست ولی حد برای زناکاری آمده که ممکن است مسلمان هم نباشد. جایی در قرآن هم صحبتی از شل شدن اعتقادات مردها نیامده برای حجاب، فطرت بشر هم بد حجابی است و ما نمی دانستیم؟ در قرآن آمده که فطرتش الهی است که. بد حجابی هم فطرت است؟ خانمی که بر خلاف کلام خداوند به قرآن و خدا دهن کجی می کند چطور؟ (1504659) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۱۳:۱۳:۲۲
دقیقا با شما موافقم، من نمیدونم این چه طور تربیت اسلامیه که مردای ما با دیدن دو تا تار مو یا لباس یه کم تنگ تحریک میشن؟ و دین و جامعه و کلا همه چیز به خطر میافته؟
من هم به حجاب اجباری اعتقادی ندارم، یه روزی بود که همسرم تماس گرفت تا یک کار اداری رو هرچه زودتر براش انجام بدم زمستون بود یه شلوار مشکی یه پالتوی مشکی با یه روسری مشکی پوشیدم و اونقدر عجله داشتم که حتی ذره ای آرایش نداشتم. باورتون نمیشه که تا سر خیابون که رفتم تو مدت 5 دقیقه چند بار حرف شنیدم واقعا کلافه شدم وقتی رسیدم خونه به خودم لعنت فرستادم که چرا پیاده رفتم و کاش با ماشینم میرفتم. قبول کنید که مردای ما مریضن (اکثرشون)
چند سال قبل مسافرت خارج از کشور رفته بودم به همراه خواهرم توی یه پاساژ با بلوز و دامن و البته بدون حجاب با یه آرایش مختصر بودیم اول یه کم نگران بودم که نکنه کسی اذیت کنه یا حرفی بشنویم، ولی حتی کوچکترین حرف یا پچ پچی وقتی از کنار مردم رد میشدیم نمی شنیدیم، بعد از چند دقیقه با احساس امنیت کامل قدم میزدیم. شما مقایسه کن با این جا که با اون پوشش من برای 5 دقیقه که تو خیابون احساس امنیت نمیکنم. به خدا اینا هیچ ربطی به حجاب اجباری نداره، مردای ما حریص شدن و به خودشون حق میدن به همه یه حرفی بزنن واقعا جامعه مسخره و نا امنی شده. (1506065) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۴:۲۰:۳۱
بنده این رو میدونم که حجاب یک مسئله فرهنگی اجتماعی میباشد و با تکنیک های فرهنگی اجتماعی بسط و گسترش و تعمیق میابد.
هرگز هرگز و باز هم هرگز با گشت ارشاد و ابزارهای مشابه نمیتوان از حجاب دفاع کرد. این دقیقا بد دفاع کردنه که در مقوله فرهنگ نتایجی همانند خوب حمله کردن داره (1504406) (alef-13)
 
جی اچ
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۴:۴۴:۲۳
متن بسیار زیبایی بود

اما تا زمانی که ما فقط از دین بعضی محدودیت ها وفشار ها را بیان کنیم وضع همین طور باقی خواهد ماند

اگر قران را هم باز کنیم در کنار وعده های بسیار شیرینی که به بنده خود داده وعده های عذاب وسخت راهم داده است
اما جامعه فعلی به یه جوان چقد طعم شیرینی ها حلالی که اسلام برای یک جوان به ارمقان اورده است را توانسته محقق کند

در کدام کشور ودر کجای اسلام فقط وفقط یه جوان باید در سن 30 سالگی به نیاز روحی وجسمی برسد
در کدام کشور وکجای اسلام برای رسید به این نیاز ها باید چنین خرجها وهزینه هایی بشود

مطمئن باشید اگر اکثر جوانها ازدواج کنن بسیاری از مشکلات به خودی خود حل خواهد شد (البته نه با شرایط وفرهنگ موجود)
چون یکی از تاثیرات ازدواج که من در دوستان متاهل خودم دیدم تنفر بیشتری بود که نسبت به افراد بی حجاب داشتند و حساسیت بیشتری که نسبت به پوشش خانم خودشان داشتند . (1504428) (alef-13)
 
فرهاد
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۴:۴۵:۴۶
اجبار در موارد فوق در تاریخ اسلام سابقه ای ندارد حتی در زمان خلافت علی (ع) و پیامبر (ص). اجبار در معروف حق ثواب آن را میگیرد و ظلمی است بر فردی که از او اختیار سلب شده است . فرد باید خود در اختیار کامل چه دین چه احکام دین را بپذیرد و عامل به معروف شود. (1504431) (alef-13)
 
رسول فیاض
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۴:۵۹:۰۹
بنده به عنوان فردی که بیست سال است درحوزه تربیتی کار میکند دست وقلم نوسنده عزیز اقای یاراحمدی خراسانی را بوسه میزنم.اجرکم عندالله (1504448) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۰۲:۲۶
درود وسلام بر چنین نویسندگان متعهد و زیبا نویسی که درافشانی میکنند.آقای دکتر مهدی یاراحمدی دست مریزاد (1504456) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۰۴:۰۴
خانمهای محجبه مدیون همین به اصطلاح بدحجابها و بیحجابها هستند.اگه اونها و مدل سبک خواستهای زتدگیشون نبود الان دایره حجاب و فعالیت برای محجبه هاهم بسیار تنگتر بود.به نوعی اجازه حضور در اجتماع و کارو فعالیت براشون محدود به همون روبنده و بچه داری صرف بود نه کار و تحصیل و ارائه پایان نامه دکترا و مشاغل مدیریتی و اقتصادی! (1504458) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۰۴:۳۸
همواره از نگاه متفاوت و زیبایی که الف به مسایل دارد لذت میبرم.دست دکترتوکلی درد نکند.نمانده باصلابت ما در مجلس. (1504460) (alef-10)
 
یک پدر...
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۰۷:۵۲
اجبار تو هر کاری زدگی و تاثیر عکس میاره چه برسه به مقوله ی مهمی مثل حجاب!
خواهشآ تجدید نظر فرمایید
خواهشآ هیچ کاری بر کسی زور نکنید!!! بگزارید خود جوانان به این مهم پی ببرند.
من به عنوان یک پدر هیچ گاه هیچ عقیده ای را بر فرزند خودم تحمیل نمیکنم
جوانان ما عزیزان ما فهیم اند... با این اعمال که همیشه هم نتیجه عکس داده استقلال فکری فرزاندان این خاک پاک را نگیریم
خداوند قلوب همه را روشن و مملو از عطوفت و مهربانی کند انشا الله (1504470) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۱۰:۳۰
الف با این متن حسابی به دختر چادری ها حال دادی (1504478) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۱۱:۰۹
بعضی از تولید کننده های لباس مروج بی حجابی اند (1504482) (alef-10)
 
مقداد
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۲۰:۲۳
رسول خدا(ص) فرمود: «بهترين زنان شما، زني است که براي شوهرش آرايش و خودنمايي کند، اما خود را از نامحرمان بپوشاند». (1504501) (alef-10)
 
مقداد
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۳۱:۳۹
لا اکراه در مورد پذیرفتن دین است اما وقتی دین رو پذیرفتی باید رعایت بکنی ... وگرنه این همه حدیث و آیه در مورد عذاب عدم رعایت واجبات و یا انجام محرمات نبود ... حدیث معراج رو خوندید که در مورد عذاب زنان بدحجابه ؟؟؟
حتما بخونید ...

پیامبر اکرم (ص) در شب معراج عذاب این زنها رو دیدند و فرمودند :

زني به خاطر نشان دادن موهايش به نامحرم ، به موهايش آويزان بود و مغز سرش ميجوشيد !

زني به جهت آرايش خود براي نا محرمان ، گوشت بدن خود را ميخورد و آتش از بدن او شعله ميكشيد !


پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:


زنی که خود را برای غیر شوهرش زینت و آرایش نماید،خداوند او را به آتش جهنم می سوزاند.

و نیز فرموده اند:

زنی که خود را زینت و خوشبو نماید و از خانه اش خارج شود و شوهرش به این کار راضی باشد، هر قدمی که این زن برمی دارد، برای شوهرش در جهنم خانه ای بنا می شود. (1504524) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۰۱:۲۳:۲۶
الان خیلی ها، مسلمان زاده هستند اما همچین علاقه ای به دین ندارند. دین موروثی که ملاک نیست پس لذا همچنان لااکراه فی الدین صادق هست (1505156) (alef-6)
 
فرشاد
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۳۴:۳۲
1-ربط دادن زنان چادری به حجاب سازمانی توهین صریح به امثال زن بنده بود که توی این گرمای طاقت فرسا حتی برای خرید هم میخواهد از خانه خارج شود هم باید ترکش های سوزان گرما را تحمل کند(با اینکه چادر مشکی هست و رنگ تیره بیشتر گرما را جذب میکند) هم با اینکه ماه رمضون هست ولی بعضی از پسرها و مردان به رفتار زشت تیکه پرانی به زنان ادامه می دهند ولی اگر کسی به ناموس خودشان نگاهی چپ کند به غیرتشان برمی خورد .پس چنین مردانی اگر ادعای آزادی پوشش داشته باشند فقط تا جایی قبول می کنند که منافع خودشون به خطر نیافتد.
2-من قبل از اینکه ازدواج کنم و 26سال داشتم و با صحنه هایی که هر روز توی خیابون میدیدم هر روز احتیاجم به ازدواج که سنت پیامبر است بیشتر میشد و نیازی به مکان امنی برای فرار از این هجوم شیطانی و دور شدن از گناه می دیدم ولی با اینکه شراط نامساعد اقتصادی و گرونی و اجاره های سرسام آور اجاره نشینی وجود داشت ولی با یاری خدا ازدواج کردم و خداروشکر الان بعد از یک سال ونیم هم آسایش و آرامش بیشتری دارم هم دغدغه فکری و جنسی برطرف شده هم دیگر با دیدن صحنه های خیابانی تحریک نمی شوم هم یکی مثل خودم رو که در طوفان نگاههای شیطانی گرفتار شده بود به ساحل آرامش برسانم.
خداوند برای هر نیاز انسان پاسخی قرار داده.حالا اینکه بیشتر مردم بد حجابند دلیل نمیشه همه بد باشند.تعدادی به دلیل گرانی و مشکل اقتصادی و نبود خواستگار هست که نمی توانند نیازهای جنسی خود رو در شرایط سالم برطرف کنند (باور کنید همین افراد اگر کمی شرایط تشکیل خانواده دادن راحت شود جزو اولین نفراتی هستند که به سنت زیبای ازدواج روی می آورند )ولی وقتی این شرایط فراهم نشود و از طرفی هر روز با نگاه های معنادار اطرافیان مدعی مدرنیستم خود مواجه می شوند برخلاف میل باطنی به پوشش نامناسب روی می آورند.
3-طبق آماری که خود آمریکایی ها اعلام کرده اند 56درصد زنان بعد از ازدواجشان به روابط نامروع جنسی با مرد غریبه می پردازند و از آن طرف آمار بالای تجاوزات و توهین و شکنجه زنان در خانه های زیبا و مدرن غربی نشان دهنده این است پشت ظاهر زندگی زیبا و مدرن غربی یک زندگی خفت باری نهفته هست که هر روز به اثرات شومش مثل تولد نوزادان حرام زاده که معلوم نیست از کدام پدر هستند و مشکلات روانی جوانانشان بدلیل ارتباط نامشروعشان و پایین آمدن سن بلوغ و احتیاج بیشتر جوانانشان به مصرف مشروبات الکلی و میزان بالای جرایمی مثل قتل و تیراندازی هایی که هر روز اخبارش از آمریکا به گوش میرسد.
ولی انصافا اوضاع مرد و زن ایرانی با اون سابقه فرهنگی 7000ساله اینقدر بد شده که نهایت زندگی و خوشبختی رو این زندگی نکبت بار غربی تصور کنه؟!
بخدا مردم ما بهترین مردم دنیا هستند ولی این مسئولین اگه کمی این شرایط اشتغال و مشکلات اقتصادی و ازدواج رو برای جوانان فراهم کنند می بینند همین پسر و دختری که هر روز توی خیابون می بینند چطور میل و اشتیاقشون رو به ازدواج نشون میدند.
این پسرها و دخترها همشون فرزندان همین آب و خاک اند. (1504528) (alef-9)
 
امیر
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۵:۳۶:۵۵
خوب بود
اتفاقاً در مورد اون تیپ اول، ناراحتی من اینه که خیلی از این خانم ها خودشون هم میدونن این تیپ و قیافه مناسب نیست اما تحت تاثیر تبلیغات نمیخوان عوض بشن.... شبکه های ماهواره ای هم که دارن تیشه به ریشه مملکت میزنن و صدا و سیما و هم که فقط داره پ.ل ما رو دور میریزه به جای ساخت برنامه های درست و حسابی.... آقای ضرغامی، از من و توی بهایی یاد بگیرید که به مولا به مراتب بهتر از شما داره پیغامشو به مخاطب میرسونه..... (1504535) (alef-10)
 
نوید
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۶:۰۸:۱۳
جواب شما را دکتر روحانی (رییس جمهور منتخب و مجتهد) داده اند:
"به نظرم، عفیف بودن چیزی فراتر از حجاب داشتن است. به نظر من اگر زنی یا مردی حجاب رسمی مد نظر ما را رعایت نکند، عفیف بودنش زیر سؤال نمی‌رود. قبل از انقلاب زنان زیادی در جامعه ما حجاب نداشتند، ولی آیا انسان‌های عفیفی نبودند؟ من هشدار می‌دهم که حجاب را عین عفاف ندانیم. به نظر من زنان زیادی از جامعه ما حجاب مطلوب قانون را ندارند، ولی عفیف هستند. عفت شاخص‌های زیادی دارد. کما این‌که می‌توان کسانی را هم یافت که ظاهر مطابق قانون دارند و حجاب دارند (چه مرد و چه زن) ولی اصول عفت را رعایت نمی‌کنند. بنابراین تاکید ما باید بر عفت باشد. باید ببینیم عفت را چه چیزی تهدید می‌کند. به نظر من عفت مردم ما را فقر اقتصادی و ناتوانی در ازدواج، بیشتر تهدید می‌کند تا رعایت حجاب مطابق استانداردهایی که عده‌ای دوست دارند و تعریف کرده‌اند.

این را چرا گفتم؟ چون یک عده‌ای فکر می‌کنند اگر جوانان با هم کوه بروند، در یک مراسم شادی شرکت کنند، یا در خیابان با هم قدم بزنند، عفت جامعه خدشه‌دار می‌شود. اما واقعیت این است که عفت را چیزهای مهم‌تری تهدید می‌کند. برخی از برخوردها هم ناشی از نگاه پلیسی و امنیتی به جامعه است، نگاهی که همه چیز را سیاسی می‌بیند. در حالی که اجازه دادن به برگزاری برخی مراسم، شدت کنش و دیدگاه سیاسی را کاهش می‌دهد. در ضمن، مطمئن باشید که در ایده‌آل‌های جمهوری اسلامی، نفی شادی و نشاط نبود. در هیچ کدام از شعارهای ابتدای انقلاب شما شعار علیه شادی و شور جوانی پیدا نمی‌کنید."
منبع:http://www.absharnews.com/%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B5%D8%B1%DB%8C%D8%AD-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1-%D8%AD%D8%B3%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%AD%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%DB%8C%DA%A9-%D9%85%D8%B5%D8%A7%D8%AD/ (1504575) (alef-6)
 
بابک
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۶:۱۲:۱۳
از دولت اینده خواهشمندم در مورد عفاف و حجاب سختگیری نکنند و در ضمن با اجرای طرح خانه عفاف به جوانان کمک کنید.روحانی مچکریم (1504583) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۶:۱۴:۲۸
مارتین ایندیک محقق آمریکایی اسلام و آمریکا:
دیگر وقت آن نیست که دانشجویان را به خیابان ها بکشانیم ، بلکه
باید چادر را از سر زنان برداشت و از این طریق می توان نظام
اسلامی ایران را نابود کرد

یکی از مقامات بلند پایه آمریکایی :
هر زن چادری در کوی و برزن ایران ، به منزله پرچم جمهوری اسلامی
است . لذا ما برای براندازی این نظام باید این حجاب را سست کنیم .

میشل هوِیلیک نویسنده فرانسوی :
جنگ بر ضد اسلام با کشتن مسلمان ها فایده ای ندارد . فقط با فاسد
کردن آنها می توان به پیروزی دست یافت . پس باید به جای بمب بر
سر مسلمانان ، دامن کوتاه بریزیم .


مستر همفر جاسوس انگلیسی در کشورهای اسلامی :
زنان مسلمان دارای حجابی محکم هستند که نفوذ فساد در میان آنها
ممکن نیست ؛ بنابراین باید آنان را فریب داد و از زیر چادر بیرون
کشید .
پس از آن که زنان را از چادر بیرون آوردیم ، باید جوانان را تحریک کنیم
که دنبال آنها بیافتند تا در میان مسلمانان فساد رواج یابد ؛ و برای
پیشبرد این نقشه ، لازم است اول زنان غیر مسلمان را از حجاب
بیرون آوریم تا زنان مسلمان از آنان یاد بگیرند . (1504586) (alef-10)
 
علیرضا کریمی
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۶:۱۶:۰۱
متن جالبی بود از نوسنده خواهشمندم در مورد ازدواج موقت نیز مقاله ای بنویسید.ممنونم (1504588) (alef-6)
 
محمدرضا
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۶:۱۸:۲۶
این همه بی اخلاقی، ظلم و حق کشی در جامعه است کسی به آنها گیر نمی ده حالا دغدغه همه شده حجاب. تهمت، افترا، آبروریزی، تبعیض، حق کشی، تنگ کردن عرصة معیشت برای مردم، ریا، دروغ، فریب، نان به نرخ روز خوردن، تظاهر، دورنگی، آواره کردن مردم در ممالک دیگر، بی نظمی، تورم، گرانی، و همه و همه خاطر هیچ انسانی را در کشور آزار نمی دهد و هیچ روزی هم در تقویم برایشان مشخص نشده. اما حجاب شده لغلغه یک عده آدم، تا از قبل آن به نان و نوایی برسند و سیاست های منفعت طلبانه و جناحی خود را تحقق ببخشند.
الف خواهشاً این کامنت را سانسور نکنید. بذارید حقایق خود را بنمایند ولو تلخ باشد. (1504591) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۶:۲۹:۵۶
خدمت آقای یاراحمدی:

با عرض سلام. همانطور که مشاهده می فرمایید یکی از سوالاتی که برای بعضی به عنوان شبهه مطرح است و برخی دیگر نیز آن را بهانه ای برای تخطی از قانون حجاب میدانند، بحثی با عنوان حجاب اجباری است. به نظر می رسد که این مساله امروز نیاز به بحث و واکاوی بیشتر دارد و البته باید چیزی فراتر از ارجاع به نظر اشخاص باشد و بر اساس منطق و اصول دقیق معرفت اسلامی و قرآنی مورد بحث قرار گیرد ... باتشکر (1504600) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۶:۳۴:۵۴
نه به حجاب اجباری
آری به حجاب اختیاری
هر چیزی اجباری بوده توی تاریخ، نفرت ایجاد کرده.
همانطور که رضاشاه نتوانست حجاب رو به طور کامل حذف کنه و بی حجابی اجباری بیاره، نیروی انتظامی و دستگاه های دولتی هم نمی توانند حجاب اجباری تحمیل کنند.
باز هم خوبه به تجارب کشورهای اسلامی منطقه، از لبنان و سوریه وترکیه گرفته تا مصر و حتی اندونزی و ... نگاه کنیم که جمعیت محجبه بیشتر هستند. تمسخر حجاب هم وجود نداره. الان توی ایران چون عده ی زیادی، حجاب رو قبول ندارند، حجاب اجباری(پوشش اجباری) اونا از زنان بی حجاب غربی بدتر هست (1504611) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۷:۰۰:۲۳
مشکل اینه که این مسولین ما با ذهن ها بسته خودشون می خواهند همه مردم را مثل هم کنند. در صورتی که درک نمی کنند انسان آزاد آفریده شده. اگر از روز اول حجاب را اجباری نمی کردند الان تقدس حجاب بالا رفته . الان حجاب یک ریا در جامعه ما شده. یک زن می ره سر کار چادر می گزاره. تا از محل کار بیرون میاد چادر را بر می داره یک آخی راحت شدم هم میگه! به این میگن ترویج ریا در جامعه. (1504638) (alef-9)
 
سوال
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۷:۰۱:۵۸
یک سوال در ذهنم ایجاد شده . که از جمعیت چهان بگیم فوقش واقعا یک میلیارد مسلمان داشته باشیم! تازه اونم اسمی دارند. کمتر هست! تکلیف هفت میلیارد انسان دیگه که زنهای این جمعیت حجاب ندارند چیه. آیا فساد در کشور ما که حجاب داره بیشتره یا در اروپا. مشکل کجاست؟ (1504641) (alef-9)
 
سعيد
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۷:۳۳:۱۳
دوستمان كه اين مقاله را نوشته اند در جايي از اين مقاله گفته اند كه "ما آيات و روايات صريح در ضرورت حجاب داريم. " به روايات كه كار نداريم از ديد بنده روايات مانند قوطي عطاري مي مانند كه هرچيزي كه دوست داشته باشي در آن است و آنقدر روايات جعلي زياد است كه اگر وارد وادي روايات نشويم بهتر است.
اما قرآن شما فرموديد ايات صريح قرآن در ضرورت حجاب!! لطفا و خواهشا در مقاله اي ديگر اين آيات را بياوريد و بررسي كنيد . شايد آيه اي جديدا نازل شد وگرنه اين نوع ايه اي كه شما اشاره كرديد در قرآن ديده نمي شود .
واقعيت اينست كه اين نوع حجابي كه شما در فكر داريد مثل همان خانم دانشجوي دكتري علوم قرآني اساسا در قرآن وجود ندارد و قرآن به آن اشاره اي نكرده البته اين بدان معني نيست كه قرآن مخالف اين نوع حجاب است اما قرآن به اين شكل براي زن محدوديت ايجاد نكرده است. اگر من امروز به خواهرم ميگويم كه مثلا با چادر در اجتماع ظاهر شو اصلا به خاطر اسلام و احكام اسلامي نيست بلكه به خاطر فرهنگ امروز جامعه ماست كه افرادي كه چادري هستند حاشيه امنيت دارند و اگر مثلا مانوتويي باشي بايد پيه اين را به تنت به مالي كه متلك باران شوي.
ما بايد فرهنگ كشورمان و جامعه مان را عوض كنيم نه اين كه قانون نانوشته از قرآن بياريم و با زور اعتقادات بخواهيم چيزي را درست كنيم. (1504684) (alef-9)
 
رضا
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۸:۲۷:۳۶
می دونی..... همش به این بر می گرده که ما مردامون رو کم ظرفیت بار آوردیم. من به شما قول می دم اگه کلا زن رو هم از جامعه حذف کنید اون موقع باید دنبال این بیفتید که هر چیزی که توی جامعه شکل زن یا اعضای بدن زن هست رو جمع کنید. چون تحریک کننده است. چون ظرفیت جامعه رو آوردین پایین. الان من توی جامعه ای زندگی می کنم که 90% زناشون شلوارک می پوشن و نه کسی هم ازشون شماره می خواد نه کسی هم کاریشون داره. به خاطر اینکه ظرفیت مرداشون بالاست. حالا این ظرفیت رو تا کجا باید بالا برد، تا جایی که به آزادیهای فردی دو طرف لطمه نخوره و زن و مرد بتونن در کنار هم با تساوی زندگی کنن. (1504742) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۸:۳۱:۳۱
استاد یاراحمدی نگاه شمارا میپسندم.مثل همیشه دلنشین مینویسید
دانشجوی شما.م توانا (1504748) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۸:۴۹:۰۴
هر کسی که رئیس جمهور شد گفت من با دو تار مو مشکلی ندارم. نتیجه اش این شد. (1504764) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۹:۰۷:۵۰
متاسفانه ما اصل دین را ول کرده ایم و به فرع چسبیده ایم .
در کشور دروغ و دزدی و ادم کشی و تهمت و مواد مخدر و فحشا و خیلی کارهای غیر اخلاقی رواج داره که همه اینها اصل دینه .
میتوان به جرات سوگند یاد کرد فساد در حکومت اسلامی بیشتر از امریکا است اگر میخواهید بدانید از کسانیکه به ایران میایند بپرسید تا حقیقت روشن شود. (1504788) (alef-9)
 
حامی حجاب
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۱۹:۴۷:۵۹
حجاب یک ضرورت و واجب دینی است و باید رعایت شود. (1504839) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۰۱:۲۱:۱۲
البته برای کسی که بهش اعتقاد داره. و نه همه. (1505152) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۲۰:۱۴:۵۷
پوشش یک امر شخصیه به کسی مربوط نیست که من چه بپوشم (1504879) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۲۲:۲۲:۵۵
من دخترهای زیادی می شناسم که چادر با زور سر می کنند و از چادر نفرت دارند! (1504964) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۲۲:۵۸:۴۲
با سلام در کشور قانون وضع میشود و همه تابع آن باید باشند و اگر کسی از قانون تخطی کرد طبق همین قانون باید مجازات شود و اگر نه در جامعه هرج و مرج میشود . خداوند متعال هم برای ما انسانها قانون وضع نموده است و حد و حدود حجاب را برای مردان و زنان مشخص نموده است و برای تخطی از این قانون الهی , خداوند متعال مجازات تعیین نموده است و مجازات آنهم معلوم است . آتش جهنم و بس ... حالا هر کس دلش میخواهد به جهنم برود از قانون الهی سرپیچی نماید . انشاء ا... که همه مورد هدایت خداوند متعال قرار گیرند و به راه راست هدایت شوند . (1504989) (alef-9)
 
مژگان
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۲۳:۱۰:۱۹
شرم دارد که در این دوران بجای اینکه بفهمی کسی که کس دیگری را اذیت می کند باید محکوم به تنبیه شود نه کسی که آزار به او می رسد. برای اینکه جلوی یک مشت انسان نادان و بی ادب را بگیرند، نصف جمعیت یک کشور را مجبور به تحمیل سلیقه ای می کنند و با کمال پر رویی در مورد آن هم داستانها می نویسند. برای نمونه، کسانی که در استادیوم بی حرمتی می کنند آزاد می گردند و بجای اینکه به حل مسئله اذیت نیمی از جمعیت بیاندیشیم، آنها را محکوم به ممنوع الورود به داخل استادیوم می کنیم. چرا این نیروی بزرگ انسانی که برای حفظ سالم نگهداشتن جامعه از پول بیت المال هزینه می کند و گشت می زند را بدنبال آنانی که بانوان محترم از اذیت می کنند نمی فرستیم؟ و یا آن گروه بزرگ را در استادیومها برای حفظ ادب نادانان بکار نمی گیریم؟ چرا باید بی گناه را محدود کنیم تا گناهکار راحت بگردد؟ آیا شما حاضرید در زندان زندگی کنید تا مبادا زمانی کسی از شما دزدی نکند؟ این چه منطقی است​؟ من باید آزاد باشم و آنانی که بی حرمتی به من می کنند و مرا با چشم بد نگاه می کنند را با خرد کردن و کوچک کردنشان محکوم کنیم. مگر نه اینکه در زمان گذشته زنان آزادانه پوشاک خود را انتخاب می کردند و کسی حق نداشت آنان را اذیت کند چرا که پلیس برای حفظ امنیت آنان، که جزو بزرگی از جمعیت کشور است کار می کردند. مسئله حجاب نیست بلکه اینطور نگاه باعث شروع تبعیض می شود و محکوم کردن بانوان خودش باید جرم باشد نه اینکه بیایید استدلال ببندید که برای حفظ خودتان ما شما را محدود می کنیم! بچشم یک مجرم نگاه می کنیم، بیش از نیمی از انرژی انسانی و مالی را بکار می گیریم تا مطمئن شویم شما پوشاکی که ما می گوییم بپوشید، ورزشی که می گوییم انجام دهید، یا جایی که ما می خواهیم بگردید!؟ خجالت بکشید که جای بر پا شدن برای حق نیمی از جمعیت، براحتی می گذارید که هم نادانان به بانوان بی احترامی کنند و هم شما با قانونهای مجازاتی برای اذیت شده!
در آخر هم بگویم که فرهنگ و تمدن کشور با قوانین و وضع کنونی باعث تمسخر جهانیان است ولی اگر ما بیاییم درک درست داشته باشیم و نیروی خود را برای حفظ امنیت مردم، مرد و زن، بکار گیریم، آن زمان دنیا با چشم دیگری به ما می نگرد. مگر طالبان خیال می کنند اشتباه می کنند؟ مگر ما آنان را مپسندیم؟ ما نباید فرهنگ وتمدن خود را با عربستان سعودی و پاکستان همگام کنیم. حتی سیاست خارجی ما بهتر خواهد بود اگر نگاه ما به بانوان عقب افتاده نبود. از شما خواهش می کنم بعنوان یک شهروند ایرانی و معتقد به جمهوری اسلامی، پیام مرا چاپ کنید. تندرست و شاد باشید. (1505006) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۲۳:۲۴:۱۳
چیزی که در رابطه با حجاب همیشه نادیده گرفته شده نقش خود زن مسلمانه، به عنوان یک انسان دارای اختیار و شخصیت و قدرت تصمیم گیری، بدون شک هم کسانی که در ماجرای کشف حجاب فعالیت داشتند و هم طرفداران و مجریان پدیده "گشت ارشاد" این حق را از زن مسلمان سلب کرده اند. حق آزادی و اختیار به عنوان یک انسان.
خداوند در قرآن می فرماید ای پیامبر به زنانت بگو خود را بپوشانند تا از مردان بیمار دل مصون بمانند. حال یک سؤال مطرح می شود؛ آیا همه مردان جامعه ما بیمارند؟ اگر اینطوره چرا فکری به حال این بیماری نمیشه؟ چرا یک درصد کار به اصطلاح فرهنگی!!! که برای حجاب زنان می کنند برای مردان بیمار دل نمی کنند؟ سؤال های زیادی برای دختر امروزی مطرحه و او در جواب فقط با منطق زور و قدرت و تنگ نظری مواجه میشه. (1505020) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۲۳:۵۰:۳۰
راجع به حجاب خیلی چیزها گفتید و نوشتید ما هم رعایت میکنیم البته نه چادر ولی مانتوی ساده و مقنعه و بدون آرایش ولی شما آقایان خودتون رو جای ما فرض کنید و در این تابستان گرم مانتو مقنعه چادر احتمالا مچ بند مشکی بپوشید و فقط ده دقیقه برین بیرون و بعد این همه اردر برای ما بذارین (1505039) (alef-10)
 
اجبار
۱۳۹۲-۰۴-۲۱ ۲۳:۵۱:۱۷
بابا هر کس تو گور خودش می خوابه. اینقدر گیر به جوون ها ندین. همین الانم شما با این گیرهایی که به جوون ها میدین کار صد ساله دشمن برای تنفر از دین در بین جوان ها را انجام دادین.

لا اکراه فی دین. (1505042) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۰۵:۲۳:۳۱
حجاب زوری صواب نداره ، صواب و اجرش وقتیه که قلبا راضی به انجام ان باشی. مگر در قران نیامده که لا اکراه فی الدین قد تبین الرشد من الغی ؟
نظر همه ی افراد جامعه رو بپرسید ببینید چند درصد با حجاب زوری موافقند. آیا مبارزه با دروغ و افترا و کم فروشی و اختلاس و مشکل ازدواج حوانان و ربا و ...... واجب تر از مبارزه با بدحجابی نیست؟ آیا در شان کشور اسلامی است که بسیاری از احکام اسلامی ضعیف عمل بشه و از اصول دین غافل و به مسئله ی فرعی این قدر بها داده بشه؟ (1505254) (alef-6)
 
مسلمان غیر شناسنامه ای
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۰۷:۲۵:۰۸
رنگ مشکی برازنده حجاب زنان ایرانی نیست اسرار بی جا بر این مسئله باعث دلزدگی جوانان شده (1505285) (alef-6)
 
فرشاد
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۱۶:۵۴:۱۳
اسلام هم رنگ تیره رو مکروه میدونه ولی برای حجاب و مراسم عزا مانعی ندارد (1506778) (alef-9)
 
jdhk
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۰۹:۲۷:۵۳
حجاب در اسلام واجب است و در این موضوع شکی نیست. اما بنده در زمینه ی اجباری بودن حجاب ضمن واجب بودن آن در زمان پیامبر ص بسیار تحقیق نموده ام و نظر مراجع تقلید مختلف و پژوهشگران دینی را پرسیده ام و در نهایت به این نتیجه رسیدم که هیچ مدرک مستندی که تایید کند حجاب در زمان پیامبر اجباری بوده است وجود ندارد. (1505351) (alef-6)
 
بانو
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۱۰:۱۸:۱۷
جناب آقای یار احمدی با زور گشت ارشاد و باتوم حجاب رو بر سر افراد کردن دقیقا همان جوابی را می دهد که رضا خان از کشف حجاب گرفت . نفس هر دو کار یکی است . چقدر باید به شما گفت : با زور باتوم نمی توان کسی را وارد بهشت کرد . این را تمامی آمارهایتان در مورد طلاق و فحشا و ازدواج و ایدز و ...می گوید ،ولی افسوس فایده ندار د. نرود میخ آهنین در سنگ . (1505429) (alef-6)
 
س.ح
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۱۳:۱۰:۳۱
بنده نیز مانند هر مسلمانی ،با حجاب موافقم و معتقدم امنیت است برای زنان .
و اگر هر خانم با شخصیتی آنرا بپذیرد ، هم در امنیت است و هم مورد رضای خداوند قرار گرفته است .
ولی بحث در اینجاست که قرآن میفرماید ((وما انت علیهم بجبار فذکربالقرآن تو به زور نمیتوانی مانع آنها شوی پس به وسیله قران پند بده . ق-45 ،لا اکراه فی الدین ، )) لذا میبینیم بعضی تصور میکنند که اسلام را از خدا بهتر میشناسند و میخواهند برای خدا سیاست تعیین کنند .
جناب آقای توکلی ، شما خیلی بهتر از بنده میدانید :که در موردحجاب 3 آیه آمده است آنهم به روسری اشاره کرده شده نه چادر ،در صورتیکه در مورد نماز بیشتر از 100 آیه آمده است و در مورد ذکات بیشتر از 30 آیه و ...... چطور است که اینطور به حجاب رسیدگی میشود .
یک سوال : در کشور مالزی زنان بی حجاب در کنار زنان با حجاب زندگی میکنند و شما خوب میدانید که رشد آماری با زنان با حجاب است ،چرا؟
اگر عملکرد انسان با عمق باور باشد نه با جبر وریا ...تاثیر گذار خواهد شد.
باور انسانها با درک حقیقت و لمس آن ایجاد میشود نه با زور.
و به عقیده بنده کسترش حجاب در مسئولیت وعاظ محترم است ، نه در وظیفه نیروهای نظامی . (1506053) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۱۵:۲۴:۱۹
"اسلام، حجاب و نگاهي پیشرفته: حجاب یکی از احکام وجوبی اسلام است که بر اساس آن زن باید، هنگام معاشرت با مردان، بدن خود را بپوشاند و به جلوه‎گری و خودنمایی نپردازد."

کدام دستور قرآ این را نوشته؟ (1506514) (alef-6)
 
فرشاد
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۱۶:۵۹:۱۷
"" حجاب یکی از احکام وجوبی اسلام است که بر اساس آن زن باید، هنگام معاشرت با مردان، بدن خود را بپوشاند و به جلوه‎گری و خودنمایی نپردازد. ""

دوست عزیز آیه 30 سوره مبارکه نور را بخوانید (1506796) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۱۶:۰۳:۰۶
من یک دختر چادریم .باور کنی نگاه مردم به چادریها خیلی سنگین وخیلی تقیر آمیزه وقتی میگم دانشجویی دکترای عمرانم اصلأ باورشون نیمشه وفکر میککند چادریها متعلق به طبقات پایین جامعه هستن (1506645) (alef-9)
 
farzad
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۱۶:۴۰:۳۹
تنها راه نجات ایران، تساهل و تسامح است. زنده باد آزادی (1506742) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۲۳:۴۶:۰۷
من در مرکز یکی از استانهای غربی هستم.استدعا دارم با بد حجابی فروشندگان و عابران برخورد قانونی شود.در ماه رمضان هم دست بردار نیستند.اگر امر به معروف ونهی از منکر واجب باشد که هست من باید در روز با صد نفر صحبت کنم و در توانم نیست. (1507607) (alef-9)
 
مینو بهاری
۱۳۹۲-۰۴-۲۳ ۰۸:۳۶:۴۴
متن فوق العاده ای بود و به یکی از آسیب های اجتماعی به خوبی پرداخته واما متلک گفتن یک اختلال است و خیلی مرتبط با بی حجابی نیست فردی ک مبتلا به این اختلال باشد برایش فرقی نمی کند طرف مقابل در چه وضعیتی است (1507947) (alef-10)
 
عاطفه
۱۳۹۲-۰۴-۲۴ ۱۰:۳۹:۱۸
به مردان با ايمان بگو ديده فرو نهند و پاكدامنى ورزند كه اين براى آنان پاكيزه‏تر است زيرا خدا به آنچه مى‏كنند آگاه است (۳۰نور) (1510891) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.