نظر منتشر شده
۱۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 314743
انتقاد شدید امام جمعه موقت اصفهان از کارلوس کروش
بخش ورزشی الف،13 آذر 94
حجه السلام محمد تقی رهبر در کافه خبر به چند سوال فوتبالی هم پاسخ داد.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۰
به گزارش خبرآنلاین:حجه الاسلام والمسلمین محمد تقی رهبر، او جدیدترین منتقد کارلوس کروش است. امام جمعه موقت اصفهان که البته می گوید خیلی اهل فوتبال دیدن نیست ، اعتقاد دارد جوان های کشوری که می توانند پهپاد آمریکایی را از آسمان پایین بکشند و مشابه سازی کنند ، برای هدایت تیم ملی کشورشان ، نیازی ندارند که سالی میلیاردها تومان هزینه کنند. حجه الاسلام والمسلمین محمدتقی رهبر در حاشیه حضورش در کافه خبر ، این مباحث را درباره فوتبال ایران و مربی پرتغالی اش مطرح کرد.


*شما در دل حرف های سیاسی تان با بچه های خبرآنلاین ؛ از کارلوس کروش هم انتقاد کرده بودید. برایمان جالب بود که یک امام جماعت سرشناس و یک روحانی که سال ها نماینده مجلس بوده ، این قدر مسائلی مثل فوتبال و تیم ملی را پیگیری می کند.
فوتبال و ورزش کلا امر پسندیده و خوبی است. حتی حضرت رسول هم به ورزش توجه ویژه ای داشتند. ایشان از جایی رد می شدند و دیدند چند جوان در حال ورزش کردن هستند . به آن جوان ها گفتند می خواهید به شما بگویم قوی ترین شماها کدام تان است و فرمودند قوی ترین شما کسی است که بر هوای نفسش غلبه کند. نفرمودند که کار بدی می کنید ، فرمودند همین طور که جسم تان را قوی می کنید ، باید روحتان را هم قوی کنید. ورزش باید در کشور ما ارزشی باشد.


*یعنی اعتقاد دارید این طور نیست؟

نه اتفاقا خیلی جاها دیدیم که بچه های ورزشکار قهرمان ما اعتقادات شان را به نمایش گذاشتند و باعث افتخار شدند. سجده های شکری که بعد از موفقیت به جا آوردند ، نام های متبرکی که روی پیراهن های شان نوشتند و به زمین های مسابقه رفتند یا ذکر ائمه ای که قبل از مسابقات شان فریاد کردند ، همه نشانه هایی از ارزش های بچه های ورزشکار ماست. اما بحث مدیریت هم مهم است . اینکه مدیریت ورزش ما جوان های قهرمان مان را به سوی ارزش ها سوق بدهد و این حاشیه هایی که می شنویم را به شکلی کم کنند. این خواسته اساسی ماست.


*شما انتقاد داشتید به حضور کارلوس کروش در مقام سرمربی تیم ملی؟
ببینید درباره کارلوس کروش ، شنیده های من هم در همین حدی است که خود شما رسانه ها می نویسید یا در روزنامه ها می خوانیم. من شنیدم که ایشان سالی یک میلیارد تومان حقوق می گیرد.


*البته کارلوس کروش قراردادش سالانه حدود ۵.۵ میلیارد تومان است، یک میلیارد را بازیکن های معمولی لیگ برتری می گیرند!

من می خواهم بدانم آیا واقعا نیاز است که ما چنین هزینه ای برای داشتن این مربی بپردازیم؟آیا ضرورت دارد حضور چنین مربی گرانی؟آیا ما در کشور خودمان نمی توانیم از دانش و فن مربیان و پیشکسوتان خودمان استفاده کنیم؟ بچه های ما که رفته اند دل اتم را شکافته اند ، آن دستگاه ها را ساختند ، نمی توانند فوتبال را یاد بدهند؟ مثل اصفهان ما که چند وقت قبل رفته بودند چند مهندس از خارج آورده بودند که ببینند برای گاوخونی چه کار کنند. من در نماز جمعه اصفهان گفتم واقعا شرم آور است که ما پهپاد آمریکایی را از هوا می کشیم پایین و مشابه اش را می سازیم اما رفتیم از فرنگ کارشناس اوردیم که فکری به حال گاوخونی بکند! واقعا ما نمی توانیم از خودمان داشته باشیم.


*پس شما اساسا با استفاده از مربی خارجی مخالفید. چطور است که در اصفهان و با استفاده از مربیان خارجی در تیم های این شهر مخالفت نکردید؟

دلیل نمی شود چون در شهر ما این کار را انجام می دهند هم کارشان درست باشد یا موفقیتی اگر بدست آمده را نشود با مربی ایرانی تکرار کرد.من با همان هم مخالفم.ما چرا باید همه اش چشم مان به خارجی ها باشد؟ آن هم با این پول های کلان! حالا یک مرحله و یکبار استفاده کردیم ، تمام شد ، بعدش باید از تجربه این مربی ها استفاده کنیم و مربی خوب خودمان را روی کار بیاوریم.بالاخره باید مربی های خودمان هم آبدیده بشوند. اینکه چشم مان به این باشد تا مربی خارجی مثل کروش بیاید و کمک مان کند هم نوعی غرب زدگی و بیگانه زدگی است!


*ولی مشکل این است که ما نیاز به دانش علمی داریم. دانش علمی روز فوتبال به فوتبال مان تزریق نشده.

خب تزریق بکنیم ، تولید علم بکنیم! در ۳۷ سال گذشته ما این همه کار کردیم. در این جند سال اخیر که ماشالله همچین شق القمری هم نداشتیم! در فوتبال مان هم شق القمری نداشتیم ، تازه این همه هم پول برایش خرج کردیم. ما باید بر خودمان تکیه کنیم ، همان طور که بدن باید خودش خودش را بسازد و با ماساژ رو نمی آید ، برای ورزش و فوتبال مان هم باید خودمان مشکلش را حل کنیم. امیر المومنین فرموده بیماری های تان را خودتان باید درمان کنید . حالا درباره فوتبال هم یکسال یا دو سال شاید مربی خارجی آوردید اما بعدش باید روی پای خودمان بایستیم.


*حرف های شما درست اما چرا با همه این انتقادهایی که به کارلوس کروش دارید ، مردم او را به مربی های سنتی فوتبال ایران ترجیح می دهند؟


این ها فقط شایعه و فضاسازی و جو است. ما اگر آمدیم ۴ مربی خوب درست کردیم که درخشیدند ، می بینیم که موفق بودیم. کشتی گیرهای ما را چه کسانی ساختند؟ این ها مگر بچه ایران نیستند؟ پس در فوتبال هم می توانیم. ما باید با مربی های خودمان ، فوتبال مان را بسازیم. مثل همه دستاوردهای بزرگ دیگری که در کشور داشتیم. مثل هسته ای مان ، مثل پهپادمان. باید چشم امیدمان را از خارجی ها بگیریم. امیدمان را باید بکنیم. نمی گم مطلق ها ولی باید بسازیم و الگو بگیریم. ما تابع جمع نیستیم که بگویند کروش را دوست داریم پس او باید بماند! این ها شایعست و جوسازی . ما تابع جمع نباید باشیم.


*حاج آقا شما اصلا فوتبال می بینید؟ یعنی بازی های تیم ملی را قبل و بعد از آمدن کارلوس کروش تماشا کرده اید؟

والله به عنوان اینکه وقت بگذارم و پیگیرش باشم از اول تا آخر ، نه . ولی در حدی که نتیجه ها را بدانم ، پیگیرش هستم. ولی وقتی بچه ها می نشینند و می بینند ، من هم یک نگاهی می کنم.


*آخرین باری که یک بازی تیم ملی را دیدید کی بوده؟
من عشق و علاقه ای به این کار ندارم. من میزم گوشه ای از اتاق است . بچه ها سمت دیگر تلویزیون می بینند ، گاهی می پرسم ، می گویم کی برنده شد؟ می گویند بچه های ایران ، من هم خوشحال می شوم.


*بچه ها و نوه ها چطور؟
چرا آنها می بینند.


*نظر آنها را درباره کروش نمی دانید؟

بعید می دانم آنها خیلی حساسیتی داشته باشند. من می گویم این حساسیت را از روی افراد خارجی برداریم.
 
کلمات کلیدی : محمد تقی رهبر+کارلوس کی روش
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۲:۳۹:۳۸
تمام دنیا دنبال محمد بنا هستند تا سر مربی کشورشان شود آیا آنها هم اجنبی پرست هستند.اگر مطالعه کنید می بینید بسیاری از سرمربی های ورزشی کشورهای دیگر در رشته رزمی وکشتی ایرانی هستند.چرا?!
چون علم این ورزش ها در این مربیان هست.
پس بجا این که انتقاد کنیم ببینم آیا علم. فن کاری که میکنیم داریم یا نه
کارلوس کیروش هر چی که نداشته باشد از کل مربیان ما بهتر است کدوم نظم واروژ داردوجلو باند بازها را گرفت (3364278) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۲:۴۶:۴۸
قشر محترم روحاني بهتر است براي حفظ شأن حداكثري خود از اظهارنظر در مسائلي كه نه خيلي پيگير آن هستند و نه كاملاً در جريان آن و نه حتي آن را بطور كامل ديده اند و فقط از اينجا و آنجا راجب آن شنيده اند و از همه مهمتر سر رشته اي در آن ندارند به جد خودداري كنند. (3364281) (alef-13)
 
واقعا
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۳:۱۹:۴۰
فقط تبلیغات نود هست که کیروش رانگه داشته وگرنه کیروش کاری برای فوتبال ایران نتونسته انجام بده (3364315) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۳:۳۷:۳۶
خوب با این اوضاع برای فوتبالمان هم باید بگیم "الفاتحه" (3364342) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۴:۰۸:۳۶
کسی که به قول خودش اهل فوتبال نگاه کردن نیست چطور در مورد فوتبال و مربیگری آن نظر میدهد (3364373) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۵:۰۱:۲۵
لطفا در حیطه تخصص خودتان صحبت کنید. (3364441) (alef-13)
 
حمزه لو
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۰:۵۰:۴۷
اگر استاد اسدی فردا بیاید و در باره طلاق و یا شکیات اظهار نظر بکند شما قبول میکنید نمیگوئید که هر کس باید پاشو به اندازه گلیمش دراز کنه؟؟ (3364863) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۵:۰۱:۴۹
هر دم از این باغ اصفهان بری می رسد ... (3364443) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۶:۲۲:۳۰
امان از دخالت افراد ذینفوذ غیر متخصص!!!! بابا در حوزه تخصصی ات حرف بزن (3364533) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۷:۱۳:۴۸
هر کسی باید به کاری بپردازد که تخصص آن را دارد (3364585) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۷:۲۵:۱۶
آیا اگر فردا یک فوتبالیست درمورد ایشان اظهار نظر بکنه ،ایشان قبول خواهند کرد؟ (3364595) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۱۴:۴۵
ایشان که از کی روش انتقاد نمی کند، در این صحبت ایشان می گوید چرا خودمان به این سطح نرسیم. (3364673) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۲۵:۳۸
حاج آقا رهبر دولت قبل همه دنیا علیه ایران بود. حتی یک کشور آفریقایی وچندین کشور اروپایی و ...یک طرفه روابطشان رو قطع کردند . سرخوردگی بزرگی بین همه مخصوصا جوانان بوجود آمده بود . هیچ کس طرف ایران نمی آمد چه سیاسی چه ورزشی و.... ابن وسط کارلوس کی روش معروف با استقلال شخصیتی وعلی رغم ثروتمند بودنش و آگاهی از کمبود امکانات ایران این مسئولیت رو قبول کرد و درست یا نادرست باعث شور و هیجان در میان نسل جوان شد وتا الان هم مستقیم و غیرمستقیم تاثیرزیادی در فرهنگ کار و ورزش ما داشته . این که اشک بعد از باخت تبدیل بشه به عرق قبل از مسابقه و....وقتی مربیان ایرانی یکدیگرو قبول نداشتند و تو اون شرایط منصف باشیم کیروش فرشته نجات بود (3364699) (alef-13)
 
آریابان
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۵۲:۳۲
"فبشّر عبادالذین‌ یستمعون‌ القول‌ فیتبعون‌ احسنه" ؛
وقتیکه قراره صحبت های خوب دیگران را آویزۀ گوش خودمون بکنیم ، پس با همین دیدگاه باید کار را بدست کاردان بسپاریم بویژه در یک فنون و رموزی همچون ورزشی زنده و پویا مثل فوتبال که باید آنرا از اهل فن کاربلد و وارد به رموز و ریزه-کاری هاش بیاموزیم ؛
پس اگر قراره کشور ما دارای فوتبال باشه ، شتر سواری دلا دلا نمیشه و باید درست و حسابی و با برنامه از یک مربی روزدنیا بهره بگیریم و اگر فوتبال لازم نداریم که ......!!!؛ (3364739) (alef-13)
 
هادی
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۵۷:۱۱
ضمن احترام به سایر نظرات، من شخصا کار کیروش رو خیلی می پسندم. اما، این بنده خدا همچین هم بیراه نمیگه؛ یه چند سالی دندون طمع از کاپ های آسیایی و جهانی که تا حالا برده ایم (خخخخخ!!!!!) می کشیدیم و با مربی داخلی ارزون کار می کردیم و عوضش این چند ده میلیارد تومن رو می دادیم قرارداد می بستیم برای چند سال مستمر آموزش و آکادمی بین المللی ای چیزی راه می انداختیم، یا نمدونم قراردادی می بستیم برای انتقال علم روز و از این سنخ کارها؛ گمونم قدری آینده نگرانه تر و پایدارتر بود اگر این کارو می کردیم. (مث اینایی که خرج مجلس هفتم و چهلم رو خرج بنیاد حمایت از پیشگیری دیابت می کنن!! خخخخخخ) (3364747) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۹:۱۶:۴۳
پس نهاد هایی که در بودجه رسما سالانه میلیاردها تومان می گیرند و هیچ کاری نمی کنند را چرا نمی گویید؟ (3364773) (alef-13)
 
شهروند حمهوری اسلامی
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۱:۱۰:۲۵
حضرت امام جمعه اصفهان:
ما در کارهای ابتدایی نیز ضعیف و بی نظم هستیم.
باید دریچه های دنیا به روی ما گشوده شود تا هر هر آنچه هست برای ما نمایان شود...ما ملتی بی نظم و باری به هر جهت هستیم...
اگر در تکنولوژی هسته ای خوب بودیم، بسیار همت کردیم..
لذا خواهشمندم در علومی که تخصص ندارید، اصلا اظهار نظر نفرمایید..
یا حتی در اموری که مردم ما را نمیشناسید هم اظهار نظر نفرمایید...
من از کف جامعه مهندسی با شما صحبت میکنم... (3364881) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۱:۲۲:۳۸
چند سال است که برای حفظ قدرت مالی ایران اجازه خروج ارز را بدون کنترل و محدودیت نمی دهند .چی شد ؟نتیجه داد ؟این گونه سیاستها نسنجیده است .الان هم از مربی فوتبال می گویند . (3364888) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.