نظر منتشر شده
۳۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 453749
واکنش آنکارا به سخنان مقامات ایران در مورد سفر به ترکیه
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۰
رضا خاقان تکین، سفیر ترکیه در تهران در گفتگو با خبرگزاری آناتولی در رابطه با اظهارات اخیر مقامات ایرانی مبنی بر« عدم سفر به ترکیه» اظهار داشت: این قبیل اظهارات بر روابط دو کشور تاثیر منفی می گذارد.

ادامه سخنان سفیر ترکیه در تهران به شرح زیر است:

میان ترکیه و ایران پیوندهای تاریخی دوستی و فرهنگی وجود دارد. حوزه گردشگری نیز موجب نزدیکی بیشتر مردم این دو کشور به یکدیگر و شناخت گسترده تر شده و زمینه افزایش همکاری های اقتصادی و فرهنگی را فراهم می کند.

حق انتخاب برای مقاصد تعطیلاتی باید به خود مردم واگذار شود. برخی از منابع که در میان آنها مقامات رسمی نیز به چشم می خورد نمی خواهند که ایرانیان به ترکیه سفر کنند در حالی که ایرانی ها از کشور ما رضایت خاطر دارند.

در مورد گردشگری دو مورد وجود دارد؛ وقتی با مقامات ایرانی صحبت می کنیم حرف از تعادل متقابل میان گردشگران دو کشور مطرح بوده و می خواهند که شمار بیشتری از ترک ها به ایران سفر کنند که این موضوع موجب خرسندی ما نیز هست.

در این مورد هیچ محدودیتی نداریم. طبعا مسئولیت این با طرف ایرانی است. ما هم می گوییم که جاذبه های توریستی خود را معرفی و شناسایی کرده و زیرساخت های آن را تامین کنید.

ممانعت از پروازهای چارتر به مقصد ترکیه

این موضوع به دلیل سختگیری مقامات ایرانی تبدیل به دغدغه ذهنی ما شده است. جلوگیری مقامات یک کشور از سفر شهروندان خود به کشوری دیگر تا وقتی که وضعیت بسیار حادی وجود نداشته باشد، اشتباه بزرگی است.

اگر نگرانی های معقولی وجود دارد این موضوعات باید در شرایطی سازنده از سوی مقامات این کشور به زبان آورده شود و نسبت به شهروندان خود اطلاع رسانی کنند، اما ایجاد محدودیت های غیرسازنده بی معنی است. ما این را عملی دوستانه نمی دانیم.

مقامات ایران تنها یک ماه پس از کودتای نافرجام 15 جولای توانستند برای تورهای ایرانی ممنوعیت ایجاد کنند. برخی گروه های و جناح های در ایران سعی دارند تا از کودتای نافرجام و برخی حملات تروریستی در ترکیه در جهت ایجاد محدودیت در سفر گردشگران ایرانی به ترکیه سوءاستفاده کنند.

از برخی اظهارات مقامات ایرانی در آستانه تعطیلات نوروز تعجب می کنیم. ابتدا اعلام شد که امسال برخلاف سال های قبل برای پروازهای چارتر اضافی مجوز صادر نخواهد شد.

پس از تلاش های ما و البته آژانس های مسافرتی ایرانی، مجوزهای لازم صادر شد، هرچند بسیار دیر بود. بسیاری از گردشگران ایرانی به دلیل تاخیر در صدور مجوز برای پروازهای چارتر، مجبور به برنامه ریزی برای سفر به کشورهای دیگری شده اند.

انتظار نداریم که مقامات ایرانی شهروندان خود را ترغیب به سفر به ترکیه کنند. تنها انتظار ما عدم ایجاد مانع برای مسافرت به ترکیه و خودداری از اظهارات حاوی سیاه نمایی و منفی از سوی مسئولان ایرانی است.

- برازنده دوستی نیست

در برخی از اظهارات اخیر مسئولین ایران، در این باره زیاده روی هایی دیده می شود؛ آقای رحمانی موحد، معاون رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با این ادعا که وضعیت امنیتی ترکیه نابسامان است از شهروندان ایرانی خواست به جای ترکیه به کشورهای دیگر سفر کنند.

پس از آن اطلاعیه ای در تارنمای رسمی وزارت امور خارجه ایران در این خصوص منتشر و اعلام شد که شهروندان ایرانی به جزمواقع فوری و اظطراری از سفر به ترکیه خودداری کنند.

پس از همه این ها روز گذشته اظهارات غیرقابل قبول بختیار اسدزاده، سرکنسول ایران در استانبول در رسانه های ایرانی انعکاس یافت. این ها رفتارهای خوشایندی برای دو کشور دوست نیستند.

چنین اظهارات بی اساس و پایه که پیش از تعطیلات نوروز انجام می شود صرفا برای بازدارندگی و ایجاد فضای رعب و وحشت است. هیچ کدام از این رویکردهای اعتباری ندارند.

اگر به مردم فرصت انتخاب آزادانه سفر داده شود، آنها با منطق خود تصمیم درست خواهند گرفت. با وجود این کمپین علیه ترکیه، ایرانیان همچنان کشور ما را به عنوان مقصد تعطیلات خود انتخاب می کنند.این پاسخی مناسب به این رفتارهاست. امیدواریم مقامات ایران نیز به این درک برسند که سفر هر توریست ایرانی به ترکیه موجب تقویت روابط دیرینه و ریشه دار و دوستی دو کشور خواهد شد.
 
کلمات کلیدی : وزارت امور خارجه + سفر به ترکیه + سفیر ترکیه
 
علی
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۱۵:۳۸:۲۶
هرکی هست حرف کاملا درستی زده من تازه از ترکیه اومدم همه چیز خصوصا وضعیت امنیتیش در حد عالیه (4201691) (alef-3)
 
Canada
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۱۶:۲۳:۱۱
بفرما. گذاشت تو کاسمون (4201779) (alef-3)
 
محسن الهیاری
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۱۶:۳۱:۳۸
اگر مسئولان میخواهند رونق را به گردشگری داخلی بازگردانند راهش ترساندن از امنیت یا جلوگری مستقیم از سفر خارجی مردم نیست راهش کار در زیرساخت هاست.مسافر هرطور شده خواهد رفت حتی به واسطه کشور ثالث. (4201804) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۱۶:۵۰:۵۳
دوستی ابرانبها با ترکبه؟! (4201844) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۱۶:۵۴:۴۳
تاثیر میذاره که بذاره جان هموطنان برای دولت مهمتر از رایطه با کشور بی ثباتیست که هر بار یک جور قضاوت وسخنرانی در مورد کشورمان دارد ! (4201851) (alef-3)
 
نیما
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۱۷:۰۱:۳۵
جناب رضا خان تکین: بنده به استانبول سفر کردم. بسیار متاسف شدم از رفتار شهروندان استانبول آععم از راننده تاکسی، هتلدارانی که بدترین اتاقها ی هتل را به ایرانیها میدهند و تله هائیی که توسط بعضی از ترکها که با سوء استفاده از پناهندگان سوری و غیره در سر راه ایرانیها قدم به قدم برای اخاذی قرار میدهند. متاسفانه این حرف شما بی معنی است که راهنمایی دلسوزانه مسولین ایران به مردم را با بی ادبی ، بی معنی میخوانید. آیا در انفجار های تروریستی استانبول و دیگر شهرها ایرانیها به شهادت نرسیدند.؟ آیا کامیونهای ایران را آتش نزدید.؟آیا ماموران گمرک شما با بیشعوری تمام به ایرانیها توهین نکردند.؟آیا ترکها با چاقو ایرانیها را مجروح نکردند؟آیا ترکها ایرانیها را گروگان نگرفتند. خوب شما چه کردید.؟در کدام مورد پلیس با بی طرفی وارد ماجرا شد؟در کدام مورد عذرخواهی رسمی کردید؟ در کدام مورد جبران خسارت کردید؟ دو بار به کشور مالزی سفر کردم. چراهیچ یک از این مشکلات استانبول ، در آنجا نیست .به کشور روسیه ،آلمان،فرانسه،چین سفر کردم.چرا این مشکلات برای مسافران و توریستها در این کشورها نیست؟ میدانید چرا؟ چون مسولین کشور مالزی با فرهنگ و اندیشه اسلامی و دیگر کشورها با تفکر انسانی با مسافران برحورد میکنند.ولی در ترکیه متاسفانه کاملا بر عکس است. (4201873) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۱۷:۰۸:۴۹
خب تاثیر منفی بگذارد...
ایرانیان لطفا به ترکیه سفر نکنید...
1. به دلیل نا امنی
2. به دلیل رفتار بد با مسافران
3. به دلیل حمایت از داعش
4. به دلیل تفکرات نو عثمانی گری
5. ... (4201893) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۱۷:۱۱:۱۹
اظهارات بی ادبانه ترکیه و همدستی انان با ال سقوط جنایتکار نتیجه اش همین است البته مسئولان ایرانی باید کلا تحریم شود و البته غیرت ایرانی ها باید کمی بجنبد و ترکیه نروند و لباس و ملزومات ترکیه ای نخرند نه مسئولان بگویند کمی همت و غیرت می خواهد (4201904) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۱۷:۱۸:۳۳
شما نگران دلارهایی هستید که ایرانیان به صنعت ورشکسته توریسم در ترکیه تقدیم می کنند جناب سفیر (4201920) (alef-3)
 
Canada
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۰۵:۳۵:۳۴
صنعت ورشکسته توریسم ترکیه! جالبه! (4202764) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۱۷:۴۰:۵۰
به مردم ایران دستور داده نشده که به ترکیه نروند بلکه با توجه به مسایل پیش امده در ترکیه و احتمال خطراتی که همه میدانند تذکر داده شده و این حق هر دولت و حکومتی است که افراد کشور مطبوع خود را از خطرات احتمالی در خارج از کشور اگاه سازد. (4201954) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۱۷:۴۶:۱۹
خدا رحمت کند حضرت امام (ره) را وقتی صحبت میکرد آدم قوت قلب میگرفت یادم می آید مدت 35 روز در منطقه عملیاتی بودیم و بعلت کمکهای تسلیجاتی واطلاعاتی وسیاسی استکبار جهانی به صدام ملعون باعث شده بود در ان مدت مذکورصدامیان پرو شوند .و اما در جبهه خودی سکوت محض بود ودر این مدت ذکر شده هیچ پیشرفتی هم حاصل نگردیده بود..وبعد از این مدت حضرت امام سخنانی بیان فرمودند .بخدا قسم به نظر بنده مثل اینکه قدرتی عظیم ومضاعفی به نیروهای خودی تزریق کردند. وقوت قلب گرفتیم . اما حالا بغیر از بیانات مقام معظم رهبری سخنان هیج مسئولی بدل نمی نشیند .گویا .... (4201961) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۱۷:۵۶:۱۷
زمانی که کارکنان گمرک ترکیه به ایرانی های توریست اهانت میکردند و با باتوم میزدند و یا موارد زیاد بی احترامی که در داخل ترکیه نسبت به ایرانی ها گزارش شده ویا کشته شدن چند تن ار هم میهنان ما در انفجار فرودگاه آتاترک آقای رضا خاقان تکین کجا تشریف داشتند . (4201977) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۱۸:۰۴:۳۷
اما آن قبیل حرفهای شما و روسایتان بر روابط دو طرف اثر نمی گذارد؟
البته حق هم داری چون تو هم بخوبی درک کرده ای کا با این دولت بی بخاری که ما دلریم اگر تو سر ما هم بزنید که زده اید کسی از دولتیان واکنش جدی نشان نخواهد داد بلکه بیشتر از شما در تهران پذیرایی و بغلتان خواهندکرد و بوسید (4201994) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۱۸:۳۰:۱۳
ترکیه باید در تمام زمینه های سیاسی و تجاری ونظامی با ایران احساس دوستی کند نه اینکه از تجارت با ایرانیان پول هنگفت دربیاورد و سپس با دشمنان منطقه ای ایران بر علیه منافع ایران و متحدانش همکاری کند ، آقای سفیر شتر سواری دولا دولا نمیشود (4202038) (alef-3)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۱۸:۳۴:۵۱
شما کی با ایران دوستی کردید؟ اون موقع که میرید دستبوسی شیوخ پایین خلیج فارس و برای خودشیرینی علیه ایران حرف مفت میزنید منظورتونه یا اون موقعی که از داعش حمایت میکنید؟ (4202051) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۲۰:۳۸:۲۴
چقدرهم رفتار تركيه دوستانه است!!! (4202257) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۲۰:۵۰:۱۳
تركيه هم نا امن است وهم دشمن ايران چرا بايدپول مردم در كشوري كه حامي داعش است هزينه شود؟ (4202283) (alef-3)
 
Denmark
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۲۰:۵۷:۲۷
بهترین کار نه گفتن برای سفر به ترکیه هست تا بداند هیچ حرفی برای گفتن در مقابل ایران ندارد (4202300) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۲۰:۵۸:۳۸
من هم موافقم که برخی اظهارات این روزهای مقامات ایران بیشتر جنبه سیاسی دارد .
وزارت کشور آمریکا در مورد مسافرت به کشورهای مختلف رهنمودهایی دارد و در مورد ترکیه گفته شده از سفر به نزدیک مرز سوریه و مناطق جنوب شرقی خودداری شود و همچنین در اجتماعات سیاسی و اماکن شلوغ حتی الامکان شرکت نکنید .
البته در مورد رهنودهایش در مورد سفر به ایران چیزی نمی گویم چون کامنتم مسلما" منتشر نمی شود ! (4202304) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۲۱:۰۱:۳۴
متاسفانه زیرساختهای گردشگری ایران خیلی ضعیفه و خیلی وقتها سفر خارجی هزینه اش از سفر داخلی ممکنه کمتر بشه یا خیلی تفاوتی نکنه. اینه که باعث میشه مردم بیشتر به خارج سفر کنن. (4202317) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۲۱:۱۶:۳۳
درست ميگه انصافا حق ميگه (4202355) (alef-3)
 
علي
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۲۱:۲۱:۵۸
جالبه ! مي گيند كه اين رقتارها با روابط دوستانه بين دو كشور هم خواني ندارد! مسئولين بلند پايه شما ما. ا حامي تروريست و برهم زننده آرامش در منطقه خطاب كردند آنوقت شما از كدام دوستي صحبت مي كنيد؟ (4202369) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۲۲:۱۰:۲۳
بیخود پول نریزی تو جیب اردوغان روانی (4202462) (alef-3)
 
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۲۲:۲۵:۵۰
تافرصت گیرمیارید علیه ایران در مجامع منطقه ای تندترین سخنان را میرانید وصبح تاشب سعی دارید زیرآب ایران را بزنید در حالیکه در قضیه کودتا ایران بیشتر از همه به شما کمک کرد ولی وقتی ایران به شهروندانش بگه در سفر به ترکیه احتیاط کنید بر روابط تاثیر منفی میزاره؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!یاللعجب (4202489) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۲۲:۲۹:۴۹
باسلام
من به همراه خانواده ام در انفجار شهریور ماه شهر وان زخمی شدیم و باوجود نامه نگاری و ارسال ایمیل به مسئولین امر در ترکیه ؛هیچ اقدامی جهت جبران خسارت های جسمی و مادی از سوی مسئولین ترکیه بعمل نیامد و حتی زحمت پاسخ گویی به خودشان را ندادند و این سخنان جناب سفیر در تضاد کامل با برخورد مسئولین ترکیه با حادثه دیدگان میباشد و انتظار نداشته باشند که مسئولین ایرانی برای سفر به ترکیه شهروندان خود را تشویق کنند. (4202506) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۲۳:۱۵:۴۹
با رجز خوانی های اردوغان علیه کشورمون اصلا چرا ماین باید به ترکیه بریم؟ (4202580) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۲۳:۳۰:۰۵
از رییستون و وزیر خارجه تون هزار اراجیف درمورد ایران میگن و نگران تاثیر منفی نیستند اونوقت هشدار امنیتی به اتباع ایران میخواد تاثیر منفی بزاره آره؟ حیف که بعضی از ماها اگر جونمون هم درآد هوس آنتالیا در نمی آد وگرنه شماها هم هوس دوختن کیسه به این گشادی نمیکردید. (4202600) (alef-13)
 
کشوری غنی با مردمی فقیر
Spain
۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۲۳:۳۵:۱۸
مردمی که برای تفریح بجای ایرانگردی به دبی و یا ترکیه می روند،خیانت می کنند. (4202606) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۰۰:۰۴:۱۳
با سلام،
بهتر است نظر شخص ایشان نسبت به توهین به برخی هموطنان توسط مرزبانی ترکیه که همین دو هفته قبل اتفاق افتاد هم اعلام می شد... (4202641) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۰۰:۱۱:۴۴
هفته ای یکدونه انفجار در ترکیه اتقاق می افته اونها می گویند طبیعیه! (4202651) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۰۳:۲۴:۴۵
حیف از وقت و پول هموطنان عزیز که در کشورهای دشمن ایران و ایرانی (ترکیه و امارات) به هدر بره. (4202742) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۰۶:۲۰:۴۱
اما هیچ کشوری این سطح خدمات را به قیمت ترکیه نمی تونه ارایه بده واقعا مناسب هست (4202776) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۰۶:۲۲:۰۰
حتما این بمبهایی که تو ترکیه منفجر میشه ترقه های چهارشنبه سوری هست آقای سفیر!!!!!!!!! (4202777) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته