توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 363244
پیکر پدر داروسازی نوین ایران تشییع شد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۱
مراسم تشییع پیکر «دکتر عباس شفیعی» پدر داروسازی نوین ایران با حضور وزیر بهداشت درمان و آموزش پ‍زشکی؛ معاونان وزیر و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی تهران و شاگردان استاد در دانشکده داروسازی تهران برگزار شد.

به گزارش شبکه خبر، دکتر شفیعی با بدرقه دوستان و شاگردانش راهی قطعه نام آوران بهشت زهرا شد. مراسم ختم این دانشمند فرهیخته شنبه از ساعت ۱۴و ۳۰ دقیقه در مسجد جامع شهرک غرب برگزار می شود.

مرحوم دکتر عباس شفیعی، رئیس سابق دانشکده داروسازی، رئیس مرکز تحقیقات علوم دارویی و از چهره‌های ماندگار علم پزشکی ایران بود که او را به عنوان «پدر داروسازی نوین ایران» هم می شناسند.

ایشان جزو صد دانشمند برتر جهان شناخته می شدند و نقش بسیار زیادی در شکل گیری و ایجاد دوره‌های دکترای تخصصی رشته داروسازی در دانشگاه تهران داشتند. استاد شفیعی حدود یک ماه پیش براثر سکته مغزی به کما رفت و با وجود تلاش پزشکان صبح سه شنبه دارفانی را وداع گفت.

عباس شفیعی در ۳ مهر سال ۱۳۱۶ به دنیا آمد. دوره دبیرستان را در دبیرستان‌های بدر و دارالفنون گذراند و در سال ۱۳۳۶ وارد دانشکده داروسازی دانشگاه تهران شد. در سال ۱۳۴۱ دکتری عمومی داروسازی را دریافت کرد. برای تحصیلات تکمیلی به امریکا رفت و فوق‌لیسانس شیمی و دکترای تخصصی علوم دارویی را در دانشگاه کلمبیا گرفت.
در سال ۱۳۴۷ از دانشگاه شیکاگو فوق دکتری شیمی گرفت. او توانست در همان سال بالاترین نمره پایان‌نامه در آمریکای شمالی را کسب کند.

دکتر شفیعی با وجود پیشنهادهای زیادی که برای کار داشت، بعد از پایان تحصیلات به ایران بازگشت و در سال ۱۳۴۹ در دانشکده داروسازی دانشگاه تهران استخدام و به تدریس و پژوهش مشغول شد.

از دیگر فعالیت های مرحوم دکتر شفیعی می توان به خدمات وی در دوران جنگ عراق و ایران، پس از شروع حملات شیمیایی عراق به مطالعه و آزمایش بر روی این گازهای شیمیایی و راه خنثی‌سازی آن‌ها پرداخت.
 
کلمات کلیدی : داروسازی، تشییع، عباس شفیعی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.