نظر منتشر شده
۳۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 496940
به بهانه لغو یک کنسرت
عذر بدتر از گناه
عباس سلیمی نمین*8 مرداد96
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۱
آن چه در قوچان توسط یک مقام قضایی با لغو کنسرت شهرام ناظری صورت گرفت این سؤال را به‌جد مطرح می‌سازد که آیا قوه محترم قضاییه مسئولیت تصمیمات منصوبان خود را به عهده می‌گیرد یا خیر؟ به عبارت دیگر، اگر صدور حکمی مبنای دقیق حقوقی نداشت آیا با صادرکننده آن برخورد انضباطی صورت خواهد گرفت یا الزاماً شاکی خصوصی می‌بایست راه دادسرای انتظامی قضات را در پیش گیرد که البته بسیار پرهزینه است؟

رمضانعلی آذری- دادستان محترم قوچان- بعد از دستور پلمپ محل برگزاری کنسرت شهرام ناظری در این شهر به خبرگزاری ایرنا گفت: " با وجود تذکرات مکرر در چند روز گذشته مبنی بر انتخاب محل نامناسب برای برگزاری کنسرت شهرام ناظری، عوامل اجرایی به این تذکرات توجهی نکردند که اکنون به طور رسمی محل در نظر گرفته شده برای اجرای این برنامه پلمپ شده است". وی همچنین افزود: " سالن ورزشی کارگران در منطقه یعقوب آباد قوچان برای برپایی کنسرت انتخاب مناسب و شایسته‌ای نبود و شأن هنرمندان و مردم شریف قوچان در این انتخاب نادیده گرفته شده است". ( خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، جمعه 6 مرداد 1396)

از سوی دیگر حمید ضیایی- سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قوچان- به خبرگزاری تسنیم اعلام کرد که لغو کنسرت شهرام ناظری بدون اطلاع کتبی صورت گرفته است. همچنین افشین تحفه‌گر- معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی- جمعه شب (6 مرداد) گفت: تا کنون هیچ ابلاغیه رسمی در خصوص لغو و یا به تعویق افتادن این برنامه به ما نرسیده است. ( خبرگزاری تسنیم، جمعه 7 مرداد 1396، شماره خبر 1477226)

در این زمینه چند نکته قابل تأمل است که امید است مقامات محترم قضایی به‌ویژه ریاست محترم این رکن مهم نظام سیاسی کشور به آن توجه کنند:

در حالی که مسئولان فرهنگی شهرستان و استان رسماً طی مصاحبه‌های جداگانه اعلام داشته‌اند که هیچ گونه اطلاع مکتوب و رسمی از سوی دادستان قوچان دریافت نداشته‌اند وی مدعی است تذکرات مکرری مبنی بر نامناسب بودن محل برگزاری به عوامل اجرایی داده شده است. قطعاً در این زمینه یک طرف خلاف حقیقت را منعکس می‌سازد؛ لذا لازم است بعد از تحقیق با خلاف‌گوینده برخورد لازم صورت گیرد به‌ویژه اگر وی یک مقام قضایی باشد.

آیا دادستان در ارتباط با تشخیص این‌که محل برگزاری یک فعالیت هنری مناسب با شأن هنرمندان و مردم است یا خیر، مسئولیتی دارد؟

آیا مواجه ساختن هنرمندان و مردم با درب‌های پلمب شده نادیده گرفتن شئونات جامعه هنردوست است یا برگزاری آن در محلی که ولو به سلیقه دادستان محترم نامناسب است؟
از آن‌جا که این‌گونه دستورات قضایی در استان خراسان مسبوق به سابقه بوده است بر مسئولان محترم قضائیه فرض است که در این زمینه تحقیق کنند که آیا مورد اخیر نیز در ارتباط با برداشت شخصی یکی از مقامات این استان است که حریم امام هشتم را کل استان می‌داند یا خیر؟

هفته گذشته معاونت محترم قوه قضاییه طی مصاحبه‌ای رسماً اعلام کرد که از نظر قوه قضاییه محدوده حرم امام رضا علیه السلام صرفاً مشهد است؛بنابراین در صورتی‌که عملکرد دادستان قوچان مرتبط با نگاه شخص مورد اشاره باشد آیا شایسته است که مقامات قضایی هریک از جایی الهام گیرند؟

از آن جا که با توجیه دفاع از شأن هنرمندان و مردم، شئونات هنردوستان زیر پا گذاشته شده آیا آن چه بر در رسانه‌ها انعکاس یافته عذر بدتر از گناه نیست؟در پایان باید یادآور شوم در حالی‌که به لحاظ کمیت برگزاری کنسرت در سراسر ایران پدیده‌ای کم‌مانند است چرا می‌بایست با برخی عملکردهای سلیقه‌ای آن هم با توجیهاتی که به هیچ وجه شایسته نیست فضای فعالیت‌های هنری کشور وارونه جلوه داده شود؟ بدون شک پیگیری شایسته دستگاه قضا می‌تواند برای همیشه این نوع انحراف اذهان عمومی از مسائل اساسی جامعه را پایان بخشد و قانون‌محوری را بر سلیقه‌محوری رجحان دهد.
 *مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران
 
 
 
کلمات کلیدی : لغو کنسرت+سلیمی نمین
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۴:۳۸:۳۰
کنسرت شکم مردم را سیر نمیکند
به فکر آب و غذا و پیاز مردم باشند مسئولان که قیمت ها سر به فلک گذاشته (4495247) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۶:۰۹:۲۲
کنسرت درآمدزا و ایجاد اشتغال برای برخی افراد میکند. بغیر از آب و غذا چیزهای دیگری نیز برای انسانها مهم است (4495431) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۶:۴۸:۳۹
همه چیز شکم نیست
هر چیز در جای خود نکوست (4495493) (alef-2)
 
Austria
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۷:۴۷:۰۷
سیر نشدن شکم شما از طریق کنسرت دلیلی برای ممنوعیت و محدودیت و اذیت کردن مردم و هنرمندان نیست. ورزش و تفریح و پارک و ساحل دریا و استادیوم و سینما و تئاتر و کتابخانه و موزه و جشنواره و ... هم برای سیر کردن شکم نیست و قرار هم نیست تعطیل شوند، شما برای شکم معززتان راههای دیگری بیابید. (4495582) (alef-2)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۷:۵۷:۱۸
صحبت از شکم سیر کردن نیست. بحث حداقل حقوق مردم است. مردم علاقه های و نیازهای مختلفی دارند. اگر این نیازها خلاف قانون نباشد کسی نباید مزاحم شود. مشکل اساسی است و به فرهنگ مردم بر می گردد. آیا مردم به جایی رسیده اند که از حقوق اساسی و حداقل خود دفاع کنند یا خیر؟ در جوامعی که مردم هنوز مهارت دفاع از حقوق خودرا ندارند تفکر چنین است که چون فلان مطلب به من ربط ندارد پس اگر جلوی آن را بگیرند به من آسیبی نمی رسد. چون همه اینطور فکر می کنند پس ممکن است به راحتی حقوق همه مردم ضایع شود. چون همه یک نوع علاقه و یک نوع نیاز ندارند. عده ای کنسرت دوست دارند ولی وقتی غیرقانونی جلوی آن گرفته می شود بقیه به کمک این عده نمی آیند چون مشکل بقیه نیست. عده ای دیگر مثلا دخترها دوست دارند مسابقه ورزشی ببینند ولی وقتی جلوی شان را می گیرند بقیه به کمک آنها نمیایند (حتی آنهایی که کنسرت دوست دارندو خودشان از این جلوگیریها ضربه دیده اند). این سلسله همینطور ادامه دارد. بدین ترتیب امکان این بوجود می آید که حداقل حقوق همه به آسانی نادیده گرفته شود. مشکل این است. یعنی مسئله اساسی تر از جلوگیری از یک کنسرت است. اتقاقا همین شکم سیری که شما به آن اشاره کرده اید هم مشمول این دور باطل می شود. میلیونها نفر شکمشان سیر است و هزاران نفر از شکم سیری در حال ترکیدن هستند. در عوض میلیونها نفر فقیر هستند و هزاران نفر هم گرسته. فرض کنید (فقط بعنوان مثال) دولت پروژه هایی را اجرا کند که فایده ای برای معیشت مردم ندارد و بجای آن می توانست آن بودجه را در خدمت فقرا بکار گیرد تا کار یا کسی داشته باشند و از فقر بیرون بیایند. اما دولت می داند که مخالفت جدی برای آن پروژه نخواهد دید چون هرکس به فکر خودش است. آنها که شکمشان سیر است به فکر فقرا نیستند و به همین جهت مشکل رأی نیاوردن و اعتراض به آن پروژه در میان نیست. یعنی این فرهنگ که مشکل یک عده مشکل من نیست پس چرا اعتراض کنم این عواقب را دارد. (4495593) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۹:۴۲:۰۳
این بحث شما انحرافی است ملاک قانون است. اگر قرار باشه که اینطور تصمیم بگیریم خیلی چیزها هست که شکم رو سیر تمیکنه پس باید برچیده بشه از جمله کتاب و انتشار کتاب هم باید ممنوع بشه و هزار کار دیگه هم باید ول بشه
برا اینکه این مساله حل بشه اول از همه میپرسند که قانون چی میگه جواب میدن که قانون میگه کنسرت مشکل قانونی نداره اینجا دیگه بحث تمام میشه (4495739) (alef-2)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۲۱:۴۷:۲۷
اگه ملت برا دیدن کنسرت پولشون رو کشورهای همسایه خرج بکنن شکم مردم اونجاها سیر میشه. (4495876) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۰۰:۱۰:۴۷
مسئله کنسرت نیست برادر من. مسئله این است که قانون دارد در کشور ما لگد مال می‌شود. (4496017) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۰۰:۴۱:۲۹
جناب شما به فکر همون پیاز باشید کسی که شما را مجبور نکرده کنسرت برید!!! (4496032) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۰۷:۱۲:۰۲
فرق انسان با دیگر موجودات این است که خواسته ها واحتیاجاتش فرای فقط نان و آب و پیاز است (4496143) (alef-2)
 
هادی
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۰۸:۲۶:۵۵
خیلی چیز های دیگه هم هست که شکم مردم رو سیر نمی کنه. پس بفرمایید اونا هم ممنوع بشه (4496228) (alef-2)
 
مالک کارخانه تولید کنسرو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۴:۴۵:۴۶
این کنسرت هم داستانی شده توی مملکت ما ! (4495258) (alef-2)
 
بنده خدا . اصل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۴:۴۹:۴۲
به نظرم اگر آقای علم الهدی لطف میکردند در این کنسرت شرکت مینمودند و هنرمندان را تشویق میکردند. خیلی هم خوب بود چون با این کار ثابت میکردند که روحانیت معزز با هنر و هنرمند مخالف نیست و شخصا به احترام آنان به دیدارشان میرود و از آنها حمایت میکند.
ایکاش که چنین میشد (4495265) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۴:۵۴:۵۲
اگر برگزاری کنسرت خلاف قانون است اعلام بشود وهمه جای ایران یک رویه و یک قانون حاکم باشد اینکه به بهانه اینکه ساختمان نا امن هست برویم یک کنسرت را لفو کنیم این بهانه خوبی نیست باز مجددا یک شهر دیگه اتفاق میفته نمیشه تا ابد گفت که ساختمانها مشکل داره و هر بار یک بهانه جدید پیدا کرد مردم شهید دادن برا انقلاب که بی قانونی از بین برود امام خمینی فرمود: مي‌شود از شما پذيرفت كه ما قانون را قبول نداريم؟ غلط مي‌كني قانون را قبول نداري!قانون تو را قبول ندارد (4495274) (alef-2)
 
آراز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۴:۵۴:۵۵
خواهشن مسولین رسیدگی کنن که کسی برای کشور هزینه ایجاد نکنه و آبروی کشور به خطر نیفته و سوژه دست بدخواهان نشه، اگر مجوز با ارشاد هست پس بهتره ناظر قانون خودش هم به قانون عمل کنه که اختیارات اون بر اساس همین قاون هست و اگر با کسی دیگه بگین تا تکلیف مشخص بشه، (4495275) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۴:۵۶:۳۳
عده زیادی از مشهد به قوچان رفته بودند برای کنسرت و همه ناراحت برگشتند این کارها و این اعمال توجیه نداره (4495280) (alef-2)
 
Austria
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۵:۰۵:۱۱
جالبه که فقط موقع برگزاری کنسرت یاد ایمنی و امنیت مردم میفتن. بعد راه حل هم فقط لغو کنسرته! هیچ راه حل دیگه ای هم معمولا وجود نداره!!!

(4495296) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۵:۰۸:۴۸
درد مردم ؛ آتناها و بنیتاها است نه اجرای و عدم اجرای کنسرت (4495302) (alef-2)
 
رسول
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۶:۲۱:۱۷
این دو مسئله ای مجزاست و هر دو به نظر من درد است ولی شدت آنها فرق می کند. (4495458) (alef-3)
 
حقیقت
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۱۳:۳۸:۳۴
چه ربطی داره، مردم خیلی درده دارن، مسائل رو خلط نکنین لطفا (4496844) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۵:۰۸:۵۰
بسیار عالی (4495303) (alef-2)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۵:۱۷:۰۶
قوه قضاییه بهتره مشکلات خودش رو در دادگاها حل کنه (4495321) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۶:۰۳:۵۲
کار خیلی زشتی با یکی از اسطوره های هنر موسیقی ایران کردند.
من از وقتی شنیدم ناراحتم و از عصبانیت به خودم میپیچم.
خیلی بده خیلی! (4495428) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۶:۵۴:۵۳
آیا دادستان در ارتباط با تشخیص این‌که محل برگزاری یک فعالیت هنری مناسب با شأن هنرمندان و مردم است یا خیر، مسئولیتی دارد؟ (4495501) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۷:۱۵:۴۶
واقعا توجیهات عجیبی برای لغو کنسرت دارن. ایمنی مگه شما وزارت مسکنی یا شهرداری یا وزارت کشور یا سازمان پدافند غیر عامل هستید که نگران مناسب و نامناسب بودن سالنی ... (4495534) (alef-2)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۷:۳۰:۲۸
کاری ندارم که کنسرت موسیقی خوب است یا نه ولی وقتی از مراجع ذی صلاح مجوز برگزاری داده میشود و مرجع دیگری چرا نباید برای مجوز ارزش قائل نباشد؟ ، (4495561) (alef-2)
 
مجيد
Poland
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۷:۴۰:۵۷
آیا كليه سالن هاي استاندارد مثل سيمرغ نيشابور-فيروزه نيشابور-شهيد مطهري فريمان-كاشفي سبزوار-همه و همه خطرناك است واصول ايمني ندارند!!!!!!؟؟؟؟؟ (4495575) (alef-2)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۹:۱۰:۴۹
با اجرای دقیق قانون ، می توان کشوری اسلامی و پیشرفته داشت ؛ اگر قانون نیاز به تکمیل و اصلاح داشته باشند قوه محترم مقننه انجام تکلیف می نماید
بنده از قوه قضائیه انتظار بیشتری دارم ، نمی توان با رفتارهای سلیقه ای کشور را آباد نمود
اجرای کنسرت حتی اگر عده کمی هم طالب آن باشند چون خلاف قانون نیست نباید مانع اجرای آن شد ؛ کنسرت باعث گردش ثروت در کشور می شود و پول موجود در جیب یک عده ای به جیب سایر اقشار از راننده های تاکسی گرفته تا کارگران معمولی و هنرمندان میشود ؛ گردش پول جهت رفاه همه
ضروری است (4495687) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۲۳:۴۹:۵۲
کنسرت؟!! بابا الف تو دیگه چرا؟ فکر نان باش که کنسرت آب هم نیست. خبر که داری مردم به سیخ تنگدستی کشیده شده اند پس چرا به کنسرت پرداخته ای؟ (4495990) (alef-2)
 
ممدخان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۰۱:۴۴:۳۵
متاسفانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تبیین قوانین و مقررات و بخشنامه های خود بسیار ضعیف عمل می کند .
یا قوانین خود را در اجرای کنسرت و اجرای موسیقی فاخر ایرانی تغییر دهد یا بخشنامه های خود را متناسب با استان ها وضع نماید . تا موسسات فرهنگی هنری داری مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تکلیف فعالیت خود را بدانند
با این حال ما بعد از 38 سال از انقلاب اسلامی هنوز تکلیف موسیقی را روشن و شفاف نکرده ایم .
گناه مردم چیست که سرگردان این بلا تکلیفی شده اند !!؟ (4496092) (alef-2)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۰۸:۳۱:۴۱
آقا کنسرت چی آخه .جلو این بچه دزدیهارو بگیرین هرروز یه خبر تازه میاد. (4496234) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۱۰:۵۵:۴۰
من هم موافقم. بهتره هزینه ساخت فیلمهای تلویزیون هم در راه جلوگیری از بچه دزدی هزینه بشه (4496441) (alef-3)
 
Austria
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۱۶:۵۲:۱۷
وزارت کشور و نیروی انتظامی و دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی مسوول برخورد با این بچه دزدیها هستند نه اهل هنر و موسیقی (4497290) (alef-3)
 
سهراب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۱۹:۰۶:۱۲
دوستانی که مخالف اجرای کنسرت هستند نیم نگاهی هم به مثبتهای نظرات بیاندازند (4497545) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.