نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 506443
نسیم رونق در بازار مسکن
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۷
خرید و فروش مسکن در تهران بنا بر آمار بانک مرکزی در مرداد ماه به 18هزار واحد رسید. بیشترین حجم معامله آپارتمان در تهران، در اردیبهشت 93 با فروش 22 هزار و 118 واحد مسکونی به ثبت رسیده بود. در سه سال گذشته متوسط میزان معاملات آپارتمان در تهران، کمتر از 13 هزار واحد در ماه بوده است

به گزارش ایران، آمار معاملات مسکن در مردادماه 23.7درصد افزایش نسبت به ماه قبل و 6.1 درصد رشد نسبت به مردادماه سال قبل را نشان می‌دهد که این رشد از 3سال قبل که مسکن وارد رکود معاملات شد تاکنون بی‌سابقه بوده است، این رشد طبق تحلیل کارشناسان نشانگر ورود مسکن به دوران رونق است.

خرید و فروش مسکن در تهران بنا بر آمار بانک مرکزی در مرداد ماه به 18هزار واحد رسید. بیشترین حجم معامله آپارتمان در تهران، در اردیبهشت 93 با فروش 22 هزار و 118 واحد مسکونی به ثبت رسیده بود. در سه سال گذشته متوسط میزان معاملات آپارتمان در تهران، کمتر از 13 هزار واحد در ماه بوده است.

در یک‌سال گذشته نیز حجم ماهانه معاملات تا قبل از مرداد امسال، از حدود 15 هزار واحد بالاتر نرفت. پیشتر نیز مرکز آمار، رشد بخش ساختمان را بعد از 4 سال رشد منفی، مثبت 4درصد در زمستان 95 به دلیل افزایش صدور پروانه‌های ساختمانی اعلام کرده بود که به اعتقاد کارشناسان این رشد در نیمه دوم سال در تعداد معاملات خود را نشان می‌دهد که با آمار افزایش معاملات در مرداد ماه این پیش‌بینی اکنون به وقوع پیوسته است.

رشد معاملات بدون تورم قیمتی
جذابیت رشد معاملات مسکن زمانی بیشتر می‌شود که این رشد با کمترین افزایش قیمتی اتفاق افتاده است. بنا بر آمار بانک مرکزی متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی 4 میلیون و 600 هزار تومان بوده که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶.۲ درصد افزایش نشان می‌دهد. مرداد سال گذشته، متوسط قیمت آپارتمان در تهران، مترمربعی 4میلیون و 330 هزار تومان بود. رشد 23درصدی فروش آپارتمان نسبت به تیرماه حدود 6 دهم درصد افزایش را نشان می‌دهد. قیمت فروش هر متر مربع زیربنای مسکونی در تیرماه 4میلیون و 570 هزار تومان گزارش شده است.

دلایل رشد معاملات
فردین یزدانی مدیرعلمی طرح جامع مسکن در گفت‌و‌گو با «ایران» رشد 23 درصدی معاملات مسکن را نشانه آغاز رونق در بازار مسکن عنوان کرد و گفت: رشد 23 درصدی در بازار مسکن که در رکود بود رشد قابل ملاحظه‌ای محسوب می‌شود که مهم‌ترین دلیل آن را برنامه‌های افزایش تسهیلات خرید مسکن دولت می‌توان عنوان کرد که اکنون این تسهیلات وارد بازار شده است.

وی دلیل دیگر افزایش خرید و فروش مسکن را رشد محسوس در اقتصاد دانست که موجب افزایش درآمد خانوار شده است. به گفته یزدانی ثبات نسبی قیمت مسکن دلیل دیگری برای افزایش خرید است.

کارشناس بازار مسکن در خصوص تأثیر کاهش نرخ سود در افزایش معاملات مسکن نیز گفت: تأثیر کاهش نرخ سود در بازار مسکن طبیعتاً رخدادی است که منجر به افزایش معاملات می‌شود اما هنوز زود است که بخواهیم بگوییم افزایش معاملات مرداد ناشی از کاهش نرخ سود است و برای ارزیابی آن به زمان بیشتری نیاز داریم. وی پیش‌بینی کرد افزایش معاملات مسکن در ماه های آینده نیز تداوم داشته باشد اما گفت میزان رونق به 30 تا 50 درصد سال‌های قبل بازنمی‌گردد.

به گفته یزدانی، رونق 30 تا 50درصد سال‌های گذشته البته تا حدودی تحت تأثیر معاملات سوداگرانه نیز قرار داشت و سوداگری سوار بر بازار مسکن بود اما با توجه به ثبات قیمت مسکن معاملات کنونی با کمترین سوداگری انجام می‌شود.

آپارتمان‌های نوساز در صدر فروش
آپارتمان‌های تا 5 سال ساخت بیشترین سهم را از معاملات خرید و فروش دارند. این آپارتمان‌ها با 46.7درصد درصدر معاملات مردادماه قرار دارند. جزئیات معاملات انجام شده در مناطق مختلف شهرداری تهران نیز نشان می‌دهد که از بین مناطق 22 گانه، منطقه 5 با 15.8 درصد از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را دارا بود. همچنین مناطق 4 و 2 با سهم‌های 11 و 9.9 درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارد.

در مجموع 73درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در تهران به 10منطقه و 27 درصد دیگر به 12منطقه باقی مانده اختصاص دارد.
در مجموع در پنج ماهه اول سال‌جاری تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی تهران حدود 69هزار واحد بوده که نسبت به پنج ماهه اول سال قبل 1.5 درصد رشد دارد. در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در تهران، چهار میلیون و 500 هزار تومان بوده که رشد 5.5 درصدی دارد.

گران ترین و ارزان ترین آپارتمان ها
بیشترین رشد متوسط قیمت در مردادماه نسبت به مرداد سال گذشته به منطقه 6 با حدود 11.6درصد و بیشترین کاهش به منطقه 22 با 0.4درصد تعلق دارد.

در میان مناطق 22 گانه شهرداری تهران، بالاترین متوسط قیمت یک مترمربع مسکن معامله شده حدود 9میلیون و 900 هزار تومان در منطقه یک (1.1 درصد رشد) و کمترین آن حدود دو میلیون و 200 هزار تومان و در منطقه 18 (5.5 درصد افزایش) است. همچنین واحدهای با قیمت مترمربعی 3 تا 3 میلیون و 500 هزار تومان بیشترین سهم از معاملات را دارند و این سهم 1202 درصد است. واحدهای 60 تا 70متر مربع با 15.4درصد از حجم کل معاملات بیشترین واحدهای فروخته شده هستند.

نگاهی به آمار نشان می‌دهد که فروش آپارتمان با متراژهای متوسط و قیمت کمتر از 4 میلیون تومان بیشترین متقاضی را در بازار ملک دارد. بنابراین برای رونق بیشتر بازار مسکن جهت ساخت و ساز باید به سمت این نوع ساختمان‌ها باشد. افزایش تسهیلات خرید با کاهش نرخ سود نیز 2 مؤلفه مهم دیگر برای ادامه معاملات و رونق مسکن به نظر می‌رسد. آمار بخوبی نشان می‌دهد که دهک‌های میانی بیشترین متقاضی خرید در بازار معاملات ملک محسوب می‌شوند، بنابراین هدایت تسهیلات نیز باید به همین سمت باشد.

وجود 2 و نیم میلیون واحد خالی که حاصل ساخت و سازهای لوکس در سال‌های قبل است بیشترین تسهیلات مسکن را به خود اختصاص داد در حالی که این ساخت و سازها دردی از متقاضیان واقعی دوا نکرد.
 
کلمات کلیدی : مسکن، ملک، رکود
 
کاربر
Qatar
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۱:۰۶:۱۴
با سلام
من فکر کنم اگر آمار مربوط به مرداد ماه است نادرست میباشد. من خودم منظقه 1 متری 11700 معامله کردم که آپارتمانهای دیگری حدود متری 12 و بالاتر را هم دیدم که معامله شد. (4538151) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۱:۰۹:۴۶
حالا این خبر ها می زنید مردمو بنگاهی ها روزی 10 بار به یکی زنگ می زنن خونت چند؟ اونم هی می کشه بالا فکر می کنه چه خبره. بنگاهها هم استادن تو این بازی! (4538155) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۴:۳۹:۰۰
صد بار شنیدیم اسم نسیم در بازار مسکن اما چیزی احساس نکردیم! (4538426) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.