نظر منتشر شده
۱۲۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 475646
آسیب شناسی شکست؛
تعارض رای اصولگراها با توسعه
محسن مهدیان، 4خرداد 96
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۵
مطابق نظرسنجی یک نهاد معتبر، رابطه آرای اصولگرایان با شاخص های توسعه، نسبت عکس دارد و این از جهات مختلف قابل تامل است.
به عنوان مثال و مطابق این نظرسنجی، افزایش درآمد با رای دادن به اصولگراها رابطه عکس دارد. همچنین توسعه یافتگی ضد اصولگرایی عمل کرده است .
طبیعی است که توسعه کشور و درآمد بالاتر و رفاه و علم گرایی از اهداف انقلاب اسلامی است پس چرا این شاخص ها با رای به اصولگراها نسبت معکوس دارد؟
مساله این است که نه تنها مطالبات طبقه متوسط اولویت اصلی اصولگراها نیست بلکه پی گیری توسعه مادی کشور نیز مورد توجه انقلابیون ما نبوده است. یک شاهد آن بیتوجهی جریان اصولگرا به کارامدی نامزدهاست.
سالهاست یک دسته بندی غلط شکل گرفته است که گویی برخی متولیان رفاه و توسعه مردمند و برخی داعیه دار ارزش و فرهنگ و شعارهای انقلاب.
اشتباه بزرگ و کلیدی جریان اصولگرا این است که نتوانسته است شعارهای انقلاب را همراه با پی گیری اهداف مادی کشور دنبال کند. این موضوع فراتر از اصولگرایی است و باید نظام برای آن چاره اندیشد.
مساله اساسی این است که شعارهای انقلاب باید از درون پی گیری همین اهداف مادی محقق شود. اصولگراها ممکن است شعار معیشت بدهند اما همین شعار انتخاباتی را هم مستقل از ارزشهای انقلاب دیده اند. تصور می کنند چون مطالبه مردم معیشت است بجای حرفهای گفتمانی باید شعار اقتصادی بدهند.
بهترین نمونه برای فهم این موضوع توصیه رهبرانقلاب برای استکبار ستیزی است که می فرمانید مبارزه با آمریکا یعنی کار و خدمت به مردم.
اگر چنین بلوغی در جریان اصولگرایی و انقلابی ایجاد شود که شعارهای انقلاب را از طریق پی گیری اهداف مادی دنبال کند، هم کارآمدی اهمیت پیدا می کند و هم رشد مادی تهی از فرهنگ و ارزشهای انقلابی نمی شود و در نهایت اینکه بخشی از مردم در طبقه متوسط از مخاطبین جبهه انقلاب حذف نمی شوند.
 خلاصه اینکه انقلاب اسلامی امروز کفن پوش برای اقتصاد مقاومتی می خواهد. دارد؟!

کانال تحلیلی محسن مهدیان در تلگرام
http://telegram.me/mahdian_mohsen
کلمات کلیدی : انتخابات96 اصولگراها توسعه علم درآمد
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۹:۰۴:۵۵
۱۶ میلیون رای اصولگراها با شعار حمایت از محرومین، بسیار بهتر از ۲۳ میلیون رایی هست که اصلاح طلبان با به خط کردن لشکری از بازیگران و اجرای استنداپ کمدی و بزن و برقص جمع کرده اند. این رای ها غریزی بود و نه عقلانی.گفتمان اصلاح طلبی ، زیر ۲ میلیون رای دارد. (4389304) (alef-1)
 
خسرو
United Arab Emirates
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۹:۴۲:۱۵
ولی این تحلیل شماست. 16 میلیون رای شما همان 5 میلیون ثابت به اضافه 11 میلیونی ست که خواهان افزایش یارانه بودند و گول وعده 3 برابر شدن یارانه رو خوردند. در ضمن شما هم از بازیگر و خواننده کم طرفدار نداشتین!!!! (4389352) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۳:۰۲:۵۳
حرف شما توهین به مردمی هست که به رییسی رای دادند
مگه خود روحانی نگفت مستمری زیاد میکنه
چرا اینقدر شما کج فهمید (4389855) (alef-13)
 
مصطفی
United States
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۸:۰۱:۴۸
فقط یارانه؟
مبارزه با فساد، نقد کردن چک برجام، ایجاد شغل میلیونی. اینها را نمی‌بینید و یارانه را بزک می‌کنید؟ (4390497) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۰۹:۴۲:۲۲
طبق گفته رییس ستاد انتخابات کشور پنج میلیون از آراء جناب رییسی هم که مهر نداشته (4391205) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۲:۳۹:۵۹
اینها که همه قصه ست . ولی جالب اینجاست که اصولا روحانی نه اصولگراست نه اصلاح طلب . فقط چون شرایط برای استفاده از آرای چپ بیشتر براش فراهم بود به اون سمت متمایل شد . خود چپی ها هم اینو میدونن اما برای اینکه بگن انتخابات رو بردن به روی خودشون نمیارن .
تحلیل درست انتخابات اینه ، جناح راست نه میدونه چی میخواد و نه کسی رو داره تا به اسم خودش رو کنه . اما جناح چپ میدونه چی میخواد و میدونه با کی به توافق برسه تا به صورت اجاره ای اون کار رو براش انجام بده . (4391611) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۰:۴۸:۰۰
عزیزم من نمی دانم شما کجا هستی وچگونه اینجوری حرف میزنی سرت را بیرون بیار ببین همین مدافع به قولشان ارزشها برای بدست آوردن رای چکار کردند اگر به عدالت قضاوت کنی چیز دیگری خواهی دید... (4389473) (alef-13)
 
بهزا
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۲:۲۸:۳۵
یکی از دلایل شکست شما قبول نکردن واقعیتهای درون جامعه است ویک شبه تغیر ماهیت دادن فقط به خاطر انتخابات (تتلو) وانتخاب شدن . ولیکن اصلاح طلبان با واقیتها ابزاری برخورد نمی کنند. (4389750) (alef-13)
 
احسان
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۲:۵۰:۵۳
با بیشتر شدن افراد تحصیل کرده و جوانان آگاه به مسائل، تفکر کنونی اصولگرایی شدیدا زیر سوال میرود.
رای اصلاح طلبی در این کشور بسیار بیشتر از 24 میلیون است. یکی از دلایل فراری بودن از اصولگراها داشتن دید بسته و امنیتی نسبت به مسائل کشور است. این تفکر و داشتن آرمان گرایی احساسی در بین جوانان و افراد روشن فکر جایی ندارد. شکست اصولگرایان در سه انتخابات قبلی زنگ خطریست برای این جریان. (4389822) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۳:۰۷:۲۷
16 میلیون نبوده 15 میلیون ! بعدم با شعار افزایش یارانه و اشتغال بوده (4389880) (alef-13)
 
سامان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۳:۱۸:۲۲
تحلیل خوبی بود و یک نکته را کم داشت

اینکه اصول گرایان خود را مدعی پاکی و ساده زیستی می دانند و اصلاح طلبان را از نظر اقتصادی ناپاک و مرفه

و مردم در صحبت های عامیانه می گویند کسی که حقوق نجومی بگیرد و اقتصاد جامعه را درست هدایت کند بهتر از پاک دستی است که مدیریت اقتصادی اش ضعیف باشد. (4389926) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۳:۳۳:۲۸
من نمیدونم چرا هیچ کدوم از کامنت های من رو چاپ نمیکنه الف ولی میشه از میزان لایک ها پای هر جریان فکری اونم در یک سایت اصولگرای معتدل پی به میزان طرفداران اون جریان فکری ببرید....تکرار میکنم درون سایت اصولگرای معتدل......فکر کنم الان دیگه متوجه شدید فضای مجازی در حقیقت آینه عملی مردم در انتخابات بوده (4389972) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۳:۵۰:۳۵
اصولگرایی فقط یک تابلو است که عده ای پشت آن از منافع مادی خود دفاع میکنند ولی تظاهر به حفظ دنیا و آخرت معنوی مردم ایران و مستضعفین می کنند! (4390028) (alef-13)
 
Spain
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۳:۵۱:۱۷
طبق ادعای آن خواننده معلوم الحال، ۴ میلیون از ۱۶ میلیون رای شما به خاطر طرفدراان آن خواننده رپ زیرزمینی بوده است!!!! (4390030) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۱:۵۳:۳۵
این خواننده شرف دارد بر منافقین و گوگوش وفرح فاسد که فعلا سنگ بعضی ها رو به سینه می زنند (4391510) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۲۱:۳۹:۱۰
شما هر طور راحتید فکر کنید. ولی واقع بین هم باشید. (4390561) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۲۲:۵۹:۵۵
آخه موضوع اینه کدوم حمایت از محرومین ؟! اوج حمایت اصولگرایان از محرومین زمان احمدی نژاد بود که او هم با طرح های غلط مدیریتی و همان شعار گرایی وتند رویهای خاص اصولگرایان مملکت وبه تبع آن مشکلات محرومین را چند برابر کرد ! (4390631) (alef-13)
 
ش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۰۰:۰۳:۳۱
برای این نوع دیدگاه که خود فریبی نام دارد متاسفم . خوب است صدای مردم را درست شنید و به خواست واقعی و قانونی انها تن داد . خوب است خود را به خواب نزنید . (4390721) (alef-13)
 
Austria
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۰۰:۰۹:۴۰
ارزش گذاری آراء و تقسیم آنها به غریزی و عقلانی و غیره دقیقا از نمودهای تفکر انحصار طلب و تکفیری اصولگرایی است و ریشه شکست های فاحش این گروه اقلیت محض در هر کجا که پای رای مردم در میان باشد را میتوان درهمین طرز تفکر یافت. (4390734) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۰۰:۱۱:۱۱
روحانی اصلاح طلب نیست بلکه اعتدالگراست و بسیار عاقل و باهوش. سیاستمدار بزرگی است که هم مردم را میشناسد هم انقلاب را. بنابراین میتواند گروه وسیعی از افراد را بخود جلب کند هم از اصولگرایان معتدل و هم از اصلاح طلبان معتدل. هم به خواسته های مردم و آرامش آنها توجه دارد و هم به اصول و ارزشهای واقعی انقلاب. (4390738) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۰۲:۴۹:۲۹
واقعیت را باید پذیرفت ، بسیاری از مردم تفکرات جان وطنی و امت گرایانه را نمی خواهند و سیاست خارجه اصولگرایان را نمی پسندند ، برخوردهایشان با موسیقی و هنر را نیز همینطور ، در اقتصاد نیز فهمیده اند که نمی توان شعار مرگ بر همه سر داد و سرمایه و تکنولوژی وارد کرد و توقع افزایش صادرات داشت (4390931) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۰۳:۳۴:۴۴
والا کاندیدای شما با تتلووو گفتگو کرد و فیلمش رو هم منتشر کرد بعد میگی روحانی بازیگر به صف کرد؟ اگه بازیگری از روحانی حمایت کرده بخاطر درست بودن دیدگاه روحانیه نه اینکه از روحانی دستود گرفته باشه! (4390956) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۰۹:۳۵:۱۴
پس به گفته شما ۲۳ میلیون رای آقای روحانی و ۱۷ میلیون که رای نداده اند جمعا ۴۰۰۰۰۰۰۰ نفر یعنی اکثریت مردم ایران بی دین رقاص هستد خجالت هم خوب جیزیست (4391199) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۲:۰۴:۱۰
امیر تتلو طرفدار کی بود و با کی دیدار کرد!!!! (4391539) (alef-13)
 
احمدرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۹:۰۸:۳۳
مهم اینست که اصولگرا ها می دانستند چه می خواهند و اصلاح طلبان نمی دانستند. فقط می دانستند چه نمی خواهند. اینها بزودی جلوتر از اصولگراها مقابل دولت می ایستند (4389308) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۹:۲۸:۰۶
اصلاح طلبان می دانند چه می خواهند. فعلا شما تحمل شنیدنش را ندارید. (4389327) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۹:۴۲:۰۹
چی می خوان؟ بی بندو باری؟ رقاصی؟ آمریکا پرستی؟ مردم گریز تر از اصلاح طلبا نمی شناسم. فقط اداشو در میارن. (4389350) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۰:۵۰:۵۵
شما و خانواده ات شاید رقاصی بخواین ولی اصلاح طلبها نمی خوان (4389480) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۳:۱۳:۲۵
اره توی خیابونها نشون دادین (4389904) (alef-13)
 
بهزاد
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۲:۳۳:۱۸
شما به علت نداشتن لیدر وفرمانده نتوانستید به اجماع برسید بازی رو از اون جا باختید که شروع کنندهش خودتان بودید (تخریب طرف مقابل ) وهیچکدوم از نمایندگانتون برنامه نداشتند ولی به وفور هدف برای خودشان تعریف کرده بودند. یعنی هدف بدون برنامه همان سراب می شود نامید . (4389764) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۴:۰۳:۳۴
همین ادبیات را استفاده کنید و سایر انتخابات را هن ببازید (4390048) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۹:۴۳:۵۳
آرای حرام 96 تا قیامت دامنگیر اصلاح طلبا خواهد بود. (4389357) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۲:۴۰:۵۹
متاسفم برای این طرز فکرت. قابل توجه آقای نویسنده محترم اگر می خواهید بدانید چه چیزی باعث فراری دادن مردم از جریان اصولگرایی شد همین طرز فکر عده ای از حامیان شما بود و لاغیر. به هر حال شما را با بلایی که بر سر باورها و اعتقادات این مردم آوردید به خدا می سپاریم... (4389789) (alef-13)
 
mehrdad
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۱۳:۵۵:۴۹
اینقدر دین و ایمان مردم را بازیچه قرار ندین یکم به کارها و طرز فکرتون دقت کنین تا بدونین چرا مردم از شما رویگردون شدن (4394551) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۹:۴۵:۳۵
اصولگرایی حداقل همین است که می بینیم. البته اصلاح طلبی هم همینه. ولی واقعا روحانی چیه؟ مشکل اصلاح طلبا اینه که اویزون کسی شدند که ذره ای به اصلاح طلبی هم باور نداره. (4389359) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۹:۴۶:۲۷
آسیب شناسی خوبی از شکست اصولگراها بود. ممنون از الف بابت انتشار این تحلیل ها (4389360) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۰:۵۰:۵۲
اقای محترم تحلیل گر به نقطه حساسی اشاره کردند در دولت نهم ودهم جناب اقایان جنی وعلم الهدا مردم را به تقوا وخویشتن داری دعوت میکنن ومیفرمایند ما می خواهیم ارزش ها را حفظ کنیم حتی اگر روزی یک وعده غذا بخوریم وحتی اشکنه وپیاز می خوریم لکن در دولت بعدی صدای گرسنگان بگوششان می رسد وواسلاما سر میدهند که مردم از گرسنگی مردند. (4389479) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۰۰:۱۹:۱۹
اصولگراها باید دنبال یک فرد عاقل، سیاستمدار ، ملایم ، کاربلد، آگاه به زمان و مکان و غیر پوپولیست بگردند . تا وقتی نتوانستند یک فرد میانه رو و مسلط و با سواد و با تجربه داشته باشند با شعار و سیاه نمایی نمیتوانند اکثریت مردم را بخود جلب کنند (4390764) (alef-13)
 
شهاب
Moldova, Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۰۰:۳۵:۱۹
قسمتی از متن " همچنین توسعه یافتگی ضد اصولگرایی عمل کرده است !"
جناب مهدیان چرا برعکس فکر میکنید و می نویسید؟
توسعه یافتگی یک مبحث علمی است.جمله درست اینست که "اصولگرایی ضد توسعه یافتگی هدفگیری و اقدام میکند." (4390798) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۰:۵۱:۲۳
مشکل معیشت نیست مردم از ترس جنگ به روحانی رای دادندش (4389482) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۳:۳۵:۵۹
عاقبت کسانی که از جنگ میترسند در قرآن کریم آمده است. (4389985) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۹:۳۵:۱۲
دقیقا. اصولگراها یک مشت شعار تو خالی و اهداف مبهم را میخواستند و اصلاحطلبها آنچیزی را میخواهند که مردم! (4389342) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۹:۳۵:۵۴
مشکل شما طرز فکرتان است. نوع نگاهتان به مردم ارباب رعیتی است. (4389343) (alef-1)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۰۲:۵۵:۲۳
نگاه ارباب و رعیتی متعلق به کسانی است که دموکراسی و رای مردم را زمانی می خواهند که مردم به آنان رای دهند.در غیر این صورت براحتی برعلیه رای مردم می شورند و منافع ملی هم جلودارشان نیست.اینان دموکراسی را به شرط چاقو دوست دارند که اگر خودشان رای آوردند انتخابات سالم،پرشور ،شفاف و دارای پیام بوده اما اگر رقیب رای آورد حتما تقلب شده!!!
فراموش نکرده ایم که گفتمان اصلاح طلبی با تمام قوا در سال 84 به میدان آممد و حمایت تمامی لژیونرها را هم داشت اما با اقبال مواجه نشد.در مقابل چه کردند؟به نامزد پیروز تبریک کفتند؟ادعای تقلب نکردند؟(درحالیکه خودشان انتخابات را برگزار کرده بودند)
پس از دید این جناح انتخابات و رای مردم خوبست اما بشرطی که ما رای بیاوریم. (4395498) (alef-13)
 
خسرو
United Arab Emirates
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۹:۴۳:۴۳
اشتباه شما همینجاست، هر دو طیف میدانستند چه میخواهند، ولی شما به خواسته خود نرسیدید ولی ما رسیدیم. (4389355) (alef-1)
 
ساقی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۹:۱۰:۴۰
من با حرف نویسنده موافقم. ولی تردید نکنید اصلاح طلبا دهها برابر بدتر بی توجه به زندگی و معیشت مردمند. دروغ گفتند و رای آوردند. این رای حرام است. واگرنه چه کسی است که نداند روحانی اصلاح طلب نیست و فقظ شعار اصلاح طلبی می داد. اینها هرجا رای باشد آنجا نشستند (4389310) (alef-1)
 
خسرو
United Arab Emirates
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۹:۴۶:۳۱
در حال حاضر، ایشان اصلاح طلبت تر از هر اصلاح طلبی هستن. وضع نعیشت مردم به مراتب بهتر از دولت 9 و10 هستش. خودتون هم کامل میدانید که خلاف واقع اظهار نظر میفرمایید. (4389361) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۰:۰۶:۲۹
بله! معیشت برخی مردم بهتر هست! تنها چیزی که تغییر کرده تورم هست! اون هم به قیمت بیکاری شدید، تعطیلی خیلی از صنایع و... تشریف ببرید بازار، وضع معاملاتو ملاحظه کنید. (4389392) (alef-1)
 
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۰:۳۶:۲۵
تعطیلی کارخانه، بیکاری و ... ناشی از سیاستهای غلط دولت نهم و دهم است. چرا چشمتان را میبندد؟ مگر همین جریان اصولگرایی نبود که در سال 92 کشور را با رکود منفی 6.8 درصد تحویل داد؟ (4389448) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۴:۳۲:۲۵
اینها تمایل دارند فراموش کنند که دولت انقلابی نهم و دهم چه بر سر ما اورد و چی تحویل گرفت از دولت اصلاح طلب . (4390110) (alef-13)
 
بیدار!
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۰۶:۱۵:۴۲
سلام
شب دراز است و قلندر بیدار!
تورم در حال افزایش است، نرخ تورم نقطه به نقطه فروردین 95، 7 درصد و فروردین 96 شده است 12 درصد براساس گزارش بانک مرکزی. تازه اول راه است. بعد از آن اثر تک نرخی کردن نرخ ارز که با افزایش آن همراه است و بعد از آن به دلیل تکرار سیاست اقتصادی غلط در دولت های مختلف منتظر افزایش نرخ ارز در دوره دوم ریاست جمهوری آقای روحانی همانند سه رئیس جمهور قبل خواهیم بود.
البته همه اینها مقصر اصلی اش دولت نهم و دهم است که در دولت های قبل اجرا شده است... (4393361) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۴:۳۰:۳۶
الان بازار جمهوری بودم کاسب میانسالی پرسید فکر می کنی با رای به اصلاح طلبان وضع بهتر می شه ؟.....و خودش پاسخ داد که مسلما نه و این به دلیل این هست که اصلاح طلبان اصولی کار می کنند و مانند دولت احمدی نژاد اسکناس چاپ نمی کنند و ماجراجویی هم نمی کنند تا به صورت کاذب برخی احساس کنند در میان تورم 40 درصد دارند پول در می اورند !ببینید تفکر کاسبان ما چی هست . (4390109) (alef-13)
 
حسين
United States
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۰۸:۴۸:۱۱
بنده تو بازار هستم و ميبينم همه چي كم كم بهبود پيدا ميكنه، شما نشستي پشت ميز يا تو قرارگاه فك ميكني ايران داره نابود ميشه دوست عزيز (4391120) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۱:۴۰:۰۸
وضع مردم بهتر از قبل شده؟؟؟!!!
با رشد نرخ بیکاری چطوری این وضع بهتر حاصل شده!!! شاید تو بیکاری مزایایی هست که نمی دانیم!!! تو تعطیلی کارخانجات هم!!!! تو نرخ رشد تولید منفی سالهای 92 و 94 هم!!! (4391479) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۳:۰۴:۰۲
حرامتر از رای آن دولت رد صلاحیت شده را سراغ دارید؟ (4389862) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۹:۲۸:۰۸
مهمترین مشکل اصولگرایان اینست که دچار نوعی خود مقدس پنداری هستند و به همین دلیل حاضر نیستد به هیچ عنوان اگر اشتباهی کردند آن را قبول کنند و میپندارند چون ما خوبیم پس اگر کاری هم کردیم خوب است و اگر قبول کنیم که کار اشتباهی کرده ایم مقدس بودنمان زیر سوال میرود ویا اگر فردی منتسب به اصولگرایی خلافی کرد حاضر به زیر سوال بردن او نیستند. به همین دلیل است که در چند روز پس از انتخابات به ندرت در سایت های اصولگرا مطلبی در مورد نقد اصولگرایان و ریشه یابی عدم رای اوری نوشته شده است بلکه انواع دلایل غیر واقعی از تقلب گرفته تا فریب و تخلف و... جریان مقابل را دلیل شکست خود عنوان کرده اند و درمورد همین مطلب هم می بینیم که اصولگرایانی که زیر مطلب کامنت گذاشته اند اغلب حاضر به قبول نقد جریان خود نیستند (4389328) (alef-1)
 
دانشجو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۹:۲۸:۵۴
نکته دقیقی است. اگر اصولگراها نسبت خودشان را با مفاهیم توسعه اصلاح کنند و متوجه شوند که مطالبه مردم از انقلاب اسلامی توسعه و پیشرفت است بسیاری از رویه های موجودشان را اصلاح می کنند. (4389330) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۰:۴۴:۰۸
خوب دقیقا اصلاح طلبان همین کار را کردند که الان اقبال مردم به آنها بیشتر است. این گزارش بیان می کند که اصولگرایان خودشان را اصلاح کنند. خوب اگر این کار را بکنند که دیگر اصول گرا نمی شوند. همانطور که سران اصولگرایی یکی یکی از این جریان جدا شده و یا به جبهه اصلاح طلبان می آیند و آنان که رویشان نمی شود نام معتدل بر خوشان می گذارند. بزرگترین چهره های تغییر جریان مرحوم هاشمی، خود روحانی، ناطق نوری و امثال ایشان هستند. (4389461) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۹:۲۹:۲۸
بهترین اصولگرایی، دست برداشتن از شعارها و اقدام عملی برای بهبود سطح زندگی مردم است. مردم فرق شعار و کار را می فهمند. (4389331) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۱:۴۲:۲۷
اگر واقعا اینطور بود که به روحانی رای نمی دادند!!!
شما حرفهای روحانی رو 4 سال قبل در نظر بگیر با عملش تو 4 سال مقایسه کن!!
دقیقا همین اتفاق برای حرفهای الان میفته و تو 4 سال تنها چیزی که می شنویم این است که "من کی گفتم ..." (4391486) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۹:۲۹:۴۱
یه دوستی از اصلاح طلبان می گفت اینها که هیچ گدومشون اقتصاد رو درست نمی کنند. بخ روحانی رای می دم که لااقل مسایل اجتماعی و حجاب و ... رو سخت نگیره بهم (4389332) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۹:۵۲:۳۹
این فقط نظر یه دوسته نه نظر اکثریت (4389375) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۹:۲۹:۵۲
مشکل اینه که اصولگراها اصلا قبول ندارند که وظیفشون پی گیری این موضوعاته. فکر می کنند اینها خلق شدند که به کفر آخرت مردم باشند و دنیای مردم ربطی به اونا نداره (4389333) (alef-1)
 
United States
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۹:۴۹:۲۷
کاش اینطور بود و متدین بودن ولی کاملا برعکس است فقط ثروت و قدرت برایشان مهم است (4389366) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۰:۲۱:۴۵
اشرافیگری مذهبی (4389419) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۹:۳۰:۴۳
اصولگراها کاری کردند که ملت فکر می کنند اگر دنیا بخوان باید برن سراغ اصلاح طلبا (4389336) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۰:۵۷:۱۹
پس چی؟ آیا اصلاح طلبان اینطور نیستن؟اسلام با استکبار سر ستیز داره اما شماها با استکبار ضدیتی دارین؟اونچه که بزرگان اصلاح طلبتون میگن با اصول اسلامی هم حتی در تعارضه ، برید وضع فرهنگی و اجتماعی تون رو نگاه کنید با ترکیه سکولار تفاوتی نمیکنید (4389495) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۹:۳۳:۵۴
نقد این جمله "طبیعی است که توسعه کشور و درآمد بالاتر و رفاه و علم گرایی از اهداف انقلاب اسلامی است پس چرا این شاخص ها با رای به اصولگراها نسبت معکوس دارد؟"
می خواهید بگویید خودتان تنها انقلابیون هستید! همینکه تنها خودتان را انقلابی و حق می دانید نقطه شکست تان است. ایران برای همه ایرانیان است و نه فقط برای شما که همیشه در اقلیت بوده اید (4389341) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۹:۵۱:۱۸
اين حرفها چيه مي زنيد؟!!! چرا آسمان و ريسمان را بهم مي بافي؟!!اگر خيلي دانشمند بوديد چرا اين راه كارهايتان را پيش از انتخابات به دست اندركاران ستاد آقايا ن رييسي و قالباف نگفتيد تا آنها به حرفهاي شما رفتاركنند وپيروزشوند!! پس از مردن سهراب نوشدارو!!!بابا چرا بيراهه مي رويد ونمي خواهيد بپذيريد كه تهمت افترا دروغ سياستهاي عمروعاصي تخلفات گسترده دولتيها و پولپرستهاي زالو صفت همه با هم دست به دست هم دادند ورقيب را از دور بيرون كردند!!! مگرهمين تهمتها و دروغها نبود كه امام علي را تنها گذاشتند مگر همين تهمتهاي خروج از دين به امام حسين نبود كه فرزند پيغمبر را به همراه 72تن از يارانش كشتند!!! با متوسل شدن به دروغ و تهمت وترساندن پولدارهاي عافيت طلب شمال شهرنشين شهرهاوتهران از جنگ و همچنين دروغ ديواركشي درپياده روها به شدت بي حجابها و بي ناموسها را ترساند از اين رو همه كسانيكه دلشان براي بي بندوباري و ولنگاري لك زده بود را به طرف خود كشانديا تحريك و گول زدن برادران و خواهران اهل سنت كه اصولگرايان نمي خواهند اهل سنت درپستهاي دولتي باشند وامكانات دراختيارآنان قرارگيردكه نزديك به 90درصدآنان به روحاني راي دادند!!! آري برادرياخواهرگرامي با درپيش گرفتن سياست معاويه اي و عمروعاصي روحاني و اطرافيان قدرت طلبش بود كه توانستند 4سال ديگراسيرهواي نفس و جاه طلبي و خودكامگي اشان گردند!!! آيا 4سال رياست جمهوري ارزش آنرا داشت روحاني در لباس پيغمبر دست به چنين دروغهاي بزرگ و ترفندهاي ناجوانمردانه اي بزنه؟!!! (4389369) (alef-1)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۰:۴۰:۵۵
دلیل شکست اصولگراها دقیقا همین طرز فکر و ادبیات امثال جنابعالی هست که فکر می کنید خودتون عقل کل، انقلابی تمام عیار و مسلمان واقعی هستین و بقیه که نظرشان خلاف شما هست یا یه مشت فتنه گر و خائن هستن یا یه تعداد جاهل و بی بندو بار. به نظر هم نمی رسه حالا حالا ها متوجه بشن که البته به نفع ملت و کشور هست چون تا 100 سال دیگه هم بهتون رای نمیدن. (4389453) (alef-13)
 
استاد دانشگاه
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۰:۴۳:۲۷
شما چقدر جسورانه، غیر منصفانه و غیر واقعی، میلیونها رای مردم را به روحانی زیر سوال برده و مردم را خنگ، و بی ایمان و کودک پنداشته اید که نادانسته فریب خورده و به روحانی رای داده اند؟؟؟؟ پناه بر خدا با چنین افکاری. بسیاری از طرفداران روحانی بسیار با ایمان تر، آگاه تر، با فرهنگ تر و دلسوز تر از طرفداران نامزد مد نظر شما هستند. برخی ضعف ها و عیوب آقای روحانی مثل هر کدام از نامزدهای دیگر قابل کتمان نیست و در کل شخصیت ایشان ضعیفتر از بقیه نبود. اما مردم به روش و رویکرد آقای روحانی و دولتش رای دادند و بخش مهمی از این رویکرد اصلاح طلبانه خواسته ملت ایران است. لطفاً این خواسته های انسانی را مقابل دین قرار ندهید، بسیاری از اصلاح طلبان مومن تر از اصول گرایانند. (4389458) (alef-13)
 
معلم هستم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۲:۵۹:۴۶
من و کل خانواده ام ، بی بند وبار نیستیم ، نه پولدارین نه عافیت طلب و ...
به عملکرد صحیح و درست تیم دولت در بسیاری زمینه ها رای دادیم و امیدوارم بتواند قوی تر و کارامدتر ادامه دهد .... (4389846) (alef-13)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۹:۵۳:۱۱
باید اصول گرای میانه رو یک حزبی تشکیل دهند واقای توکلی ریاست حذب شود..تا موقعی اقای حسین شریعت مداری واقای بذرپاش وانسانهای تندرو براین طبل می تابند تا (چهار هزار هشت )هم اصلاح طلبان بر منصب قدرت هستند.شایدم بیشتر..مردم از شعارهای تندروی خسته شدن ارامش می خواهند صلح می خواهند رونق اقتصادی می خواهند... (4389377) (alef-1)
 
Austria
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۳:۰۶:۱۲
چقدر هم که آقای توکلی میانه رو هستن واقعا! در این انتخابات میانه روی آقای توکلی را هم دیدیم. (4389874) (alef-13)
 
Austria
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۳:۱۱:۰۶
تا وقتی آسیب شناسی تان بر همین منوال باشد، باید شاهد آسیب شناسی شکست اصولگرایان در سال 1400، 1404، 1408، ... هم باشیم.
اصولگرایان در این انتخابات ، از دروغ و تهمت و توهین و تفرقه افکنی و تخریب چهره روحانی چیزی کم نگذاشتند و باز هم خسران و شکست نصیبشان شد. جالب اینکه باز هم بخود نمی آیند و برای شکستشان دلایل عجیب و غریب می آورند. (4389893) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۲۳:۳۴:۰۲
یعنی توکلی هم اصلاح طلب شود ؟! (4390675) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۹:۵۸:۴۶
نه اصلاح طلبها نه اصولگراها.مردم مجبور بودند به یکی از دو کاندیدا رای بدهند.آیا انتخاب دیگری داشتند؟؟؟هیپکدام از نامزدها منتخب واقعی مردم نبودند.خروجی شورای نگهبان بودند.مردم خواهان عقلگرایی، اجرای قانون،برابری در برابر قانون و رها شدن کشور از مصلحت طلبی و...هستند.مردم چاره ای جز رای دادن نداشتند.انتخاب مردم برخاسته از تمایلات واقعی آنها نیست. (4389384) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۰:۰۵:۵۱
در حال حاضر بالاترین عبادت ایجاد اشتغال واقعی برای جوانان این دیار است . دولت بایستی از طریق توسعه کارخانجات و توسعه صنعت توریسم ایجاد شغل نماید. 40 سال از طریق ساختمان سازی شغل ایجاد کردید دیگر بس است . سلام بر اصلاح طلبان راستین . (4389391) (alef-1)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۲۲:۱۷:۱۵
وقتی آثار قیمت شکن مسکن مهر و آن مسکن سازیها از بین رفت و مسکن گران شد می فهمید. (4390598) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۰:۱۱:۱۱
"سالهاست یک دسته بندی غلط شکل گرفته است که گویی برخی متولیان رفاه و توسعه مردمند و برخی داعیه دار ارزش و فرهنگ و شعارهای انقلاب."

تقصیر خودتان است ، چرا اصولگرایان روی هر چیزی اسم انقلابی می گذارند ؟
نیروهای انقلاب فقط شما هستید ؟
آیا نیروهای سیاسی که در زمان مبارزه علیه شاه شرکت داشتند ،
مردمی که به جمهوری اسلامی آری گفتند .
کوچه ای سراسر کشور که به نام شهدا مزین است همه اصولگرا هستند ؟

لطفا" پسوند و پیشوند سه کلمه ولایت مدار ، مومن و انقلابی را از اسامی سیاسی خود حذف کنید چون بقیه هم ولایت مدار و، مومن و انقلابی هستند و این در انحصار شما نیست (4389399) (alef-1)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۲۲:۱۷:۵۲
در عمل نشان بدهند. (4390599) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۰:۱۷:۲۹
خب هر چه که می گیوم منتشر نیم کنید لااقل به هم فکرانتان بگویید دلیل این که گروههای متوسط و مرفه چندان با شما نیستند:
1- شما سعس می کیند هر آن چه گمان می کنید خوبست مصادره به مطلوب کنید مثل انقلاب، اسلام، تشیع، ولایی، خب معلوم است عملا شما خودتان دو قطبی شکل می دهید، طبیعتا گروه مقابل و اپوزیسیون شما نماد آن چه خبست می دانند و علیه تان مردم تحریمک می کنند.
2- شما دچار جمود ایدئلوژیک شده اید. هنوز توی فاز دهه 1340 هستید.
3- شما دیالوگ مدرن ندارید و اغلب تصنعی تقلید می کیند، شادی اینکه شماها هنوز به خوبی مدرنیته درک نکرده و در مقابلش موضع گیری منفی میکنید!
4- شمات مبانی دمکراسی هنوز خوب درک نکردی و بهش باور نداردی.
5- شما حقوق فردی مثل شادی، شناط، موسیقی، کنسرت، حریم خصوصی، سبک زندگی شخصی عملا بهش بها و ارج نمی دیهد. این آخری بدجوری شماها را بدچهره کرده، تتلو هم خیلی یدر و آن با ادعای قبول توبه! نه آقا، تا وقتی اهالی موسیقی و هنر توبه کرا کنید ، شانسی ندارید. (4389411) (alef-1)
 
United States
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۰:۱۸:۱۸
کی گفته اصولگراها به فکر اقتصاد و معیشت مردم نیستند؟
این یک تحلیل غلط است که جریان مقابل می خواهد آن را در بین مردم جا بیندازد.
هر اصولگرایی قطعا به این موضوع اعتقاد دارد که دین و آخرت مردم در گرو کیفیت زندگی و معیشت است.
مساله این است که جریان اصلاح طلب به دلیل چراغ سبزهایی که به غرب نشان میدهد میتواند گشایشهای زودگذر اقتصادی ایجاد کند و تاثیرات روانی بر اقتصاد بگذارد. (4389412) (alef-1)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۰:۴۱:۳۱
آشکار شدن تخلفات گسترده و البته سازمان دهی شده توسط دولتی ها و موندنش در تاریخ نشون داد که دوستداران آقای رئیسی و این تفکر پیروزی بزرگی بدست آوردند.

آقای روحانی و تفکرش این انتخاباتو باخت.
این حقیقته، حتی اگه سعی کنن کتمانش کنن.

خیلی دلشون میخواست لابد ما بریزیم تو خیابون و آشوب کنیم که سرپوش گذاشته بشه رو این تخلفات، اما ما آشوب طلب نیستیم مثل بعضی ها!

تا همیشه شما باختید، در مردم نیستید ببینید چطور رای دهندگان به خودتونو دلسرد و ناامید کردین. بابت شما شرمنده ان.
میدونم براتون مهم نیست.
به ما میگین پادگانی رای دادیم ولی درواقع این شمایین که ابزاری به طرفدارتون نگاه میکنید.

زمان همه چیزو روشن میکنه. (4389454) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۲۳:۳۲:۲۹
بد نیست به آمار موافقین نظرتان نیز نظری بیندازید (4390671) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۰:۴۹:۳۰
تا وقتی ادبیات و طرز فکرتان انگ زدن به رقیب باشد شرایط تغییر نخواهد کرد (4389476) (alef-13)
 
dayani
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۰:۳۸:۲۹
در جریان مناظره ها حرفهای روشنی زده شد که برخی نخواستند به آن گوش دهند. یکی از آن سخنها این بود که کارخانه های ایران به این دلیل تعطیل می شوند که با فناوریهای روز مجهز نشده و توان رقابت ندارند. براین اساس تا امکان تغییر فناوریها فراهم نشود ، کارخانه ها هم به کار نمی افتند و بیکاری بیشتر می شود. اگر ایرانیها خود میتوانستند فناوریهای مطابق نیاز روز تولید کنند، تا بحال کرده بودند، حال که چنین نیست باید این فناوریها را از طریق برقراری ارتباط سالم با کظورهای دارای فناوری وارد کرد . اگر حرف آقای قالیباف به واقعیت نزدیک باشد، کسانی که در دهه های گذشته مانع ارتباط سالم با کشورهای دیگر بوده اند، احتمالا همان چهاردرصدیها و رسانه های حامی آنها هستند، اگر رسانه های مخالف ارتباط سالم با دیگر کشورها را رصد کنید، به آنها چهار درصدیها نیز می رسید. (4389450) (alef-13)
 
مهدی
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۹:۱۳:۴۶
حالا اگر به قول شما خارجی ها (به خاطر استکباری بودنشان) نخواستند به ما تکنولوژی پیشرفته بدهند باید چه کار کرد؟
سوال اساسی همین جاست که روحانی شدیدا برای رفع مشکلات نگاه به خارج دارد که تا الان جواب نداده و نخواهد داد. همه چیز را هم ظاهرا در طبق اخلاص برای آنها گذاشته و آنها هم هر چه خواستند از آن برداشت کردند و به ایران هم چیزی جز تحریم و محدودیت بیشر نرسیده.
من با فکر به رئیسی رای دادم نه به خاطر تتلو یا دروغ دیوار پیاده رو ها و دروغهای دیگر روحانی و یا بعضی شعارهای رئیسی. (4392517) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۰:۴۷:۳۰
اگر اصولگراها به معیشت مردم فکر میکنند باید کاندیدای میاوردند که این کاره باشد من هنوز متوجه نشدم که اصولگرایان چه چیزی در رئیسی دیده بودند که او را کاندید کردند کسی که هیچ سابقه اجرای ندارد و فقط در قوه قضائیه کار کرده چطور میخواست نقش منجی اقتصاد ایران را داشته باشد. اگر واقعا به فمر اقتاد هستید باید فردی قوی به این میدان بیاورید که او هم با شعار و وعده هایش بتوند حداقلی از اقتصاددانان را با خود همراه کند. در این انتخابات هیچ اقتصاد دانی وعده های رئیسی را جدی نگرفت (4389468) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۳:۰۳:۴۰
اخه مشکل اصولگرایان دقیقا همینه
اینقدر دایره رو تنگ کردن دبگه کسی باقی نمونده ، کسی رو ندارن ... (4389861) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۰:۴۸:۱۰
رای اقلیت بهتر است؟! (4389474) (alef-13)
 
مهدی
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۹:۱۶:۰۸
چرا همین فکر را سال 88 نکردید و کشور را به آشوب کشیدید که هنوز مضرات آن بر همه ما سایه انداخته (4392525) (alef-13)
 
مهدی
Moldova, Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۲:۱۴:۳۷
این اولین باره که میبینم اصولگراها علت شکستشون رو آسیب شناسی میکنن. این برای جریان اصولگرا اتفاق مثبتیه و باید بدونه چرا شکست خورده. (4389696) (alef-13)
 
منتقد
Estonia
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۲:۲۰:۲۵
باید در تحلیل دقیق بود، اصولگراها با عدم توجه به رشد و توسعه کشور و پرداختن به سیاست بازی مخالفت می کنند و شعار آنها این است. لذا اگر رقیب به توسعه کشور بتواند برسد و اصولگراها شعار خود را عوض نکنند رای نمی آورند. دقیقا به علت توجه اصولگراها به رشد کشور است و از شعارها و عملکرد (مثلا درصد بودجه عمرانی) هم مشخص است.

الان بارز ترین و شاخص ترین نمونه یک مدیر توسعه گرا یک اصولگراست و اگر اسم او را می توانید حدس بزنید خود دلیل این مطلب است. (4389717) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۲:۳۴:۰۶
درد مردم نه اصولگرایی است و نه اصلاح طلبی . درد مردم همان حرفهایی است که در تاکسی ، صف نانوایی ، در جمع دوستان و همکاران و خلاصه در مجامع غیر رسمی میشنویم .
درد مردم تریبونی برای ابراز ندارد .

واما تفاوت اصولگرایی و اصلاح طلبی :
تنها تفاوت بین اصولگرایان و اصلاح طلبان اینست که نظرات اصلاح طلبان و عملکردشان در زمان در دست داشتن قدرت با خواست مردم هماهنگ تر بوده . ولی اصولگرایان فقط شعار میدهند و خود حق پندارند و حاضر نیستند مسئولیت اشتباهاتشان وزیان کشور از این بابت را به عهده بگیرند .

اصولگرایان تاب هیچ نقدی را ندارند . حاضر به عذر خواهی نیستند . خود را حق کامل میدانند و مردم را به خودی و غیر خودی . انقلابی و غیر انقلابی و چیزهای دیگر تقسیم میکنند .
کسانی را که با آنها مخالفت میکنند را مانند سطور و نظرات بعضی افراد بالا به ضد انقلاب لاابالی و رقاص و غیره متهم میکنند .

این خصایص اصولگرایان حتی تا جایی پیش میرود که بزرگان خیر اندیش و حق گوی جناح خود مانند علی مطهری را هم از خود دور میکنند و به هزار تهمت و انگ میرنجانند . (4389766) (alef-13)
 
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۲:۵۳:۵۶
مردم راه درست رو انتخاب میکنن و به شعار رای نمیدن . تجربه مردم رو دست کم نگیرید . واقعیت اینه که توی ۸ سال دوران آقای هاشمی ، دوره بعد از جنگ و سازندگی بود و گرانی و تورم کاملا طبیعی و قابل قبول . ۸ سال دوران آقای خاتمی ، پایه های اقتصادی درست بنا شد و تورم در طول دوره آقای خاتمی مهار شد و دلار تک نرخی شد و ... . ولی در دوره آقای احمدی نژاد و نامزد اصولگرا چه اتفاقی افتاد ؟ با تمام دلارهای نفتی که در طول دوران تاریخ در این مملکت بی سابقه بوده ، تورم بالای ۶۰ درصد ، اختلاس ، تحریم و ... و بعد از اون در دوران آقای روحانی مجددا اقتصاد به حالت مناسبی برگشت و آقای روحانی ویرانه بعد از جنگ آقای احمدی نژاد رو تحویل گرفت و به نیمه راه رسوند . خود شما اصولگرایان قضاوت کنید . اصولگراها چه کردند و اصلاح طلبان چه کردند . شعار رو کنار بذاریم و با واقعیات زندگی مردم در همه طبقات قضاوت کنید . مردم ما درست میبینن و درست انتخاب میکنند . فارغ از همه شعارها و دروغها . (4389832) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۳:۰۳:۲۸
نظرهایی که دوستان مخاطب در بالا گذاشته اند بخصوص دو تای اول هیچ ربطی به این مقاله ونوشته نقد و تحلیل ندارد
اگر می خواهند عقده گشائی کنند آن یک چیزی دیگر است ولی باید پذیرفت که نقد این نویسنده محترم به دور از واقعیت و حقیقت اجتماعی مغفول شده نیست

اصولگراها (به اصطلاح اصولگرا ها ولی کدام اصول خودشان می دانند) کاری با وضع و موقعیت جامعه و افراد و طبقاتش ندارند وفقط در این سی سال گذشته بفکر خودشان بودند بفکر حفظ کرسی و منافع زیر زمینی خو به روشی که شبیه به سنت گرایان ارباب رعیتی محترمانه بوده و هست
و اصلاح طلبان هم با همین انگیزه ولی رویکر و روشی دیگر آن روی سکه یه سیستمی هستند که تنها
یزی که برایشان مهم نبود منافع و معیشت مردم بود
وفقط این میان یک عده ای که بیشتر بدنبال اصلاح طلبان بودند و اقبال بیشتری از آنها کرده اند کسانی بودند و هستند که ظواهر و مادیات و آزادی های خاصیرا دنبال می کنندودر نظرشان هست با مردم و مشکلاتشان کاری ندارند وگرنه در بین مردم معمولی و حتی فرهیخته و دانشمند، بین اصولگرا ها و اصلاح طلبان هیچ فرقی نیست و هر دو دوسوی یک کشش و فشاری هستند که کشیدن و شل شدنشان برای خودشان هست و سودی بحال مردم ندارند ومردم فقط ابزاری برای اعمال این کشش و فشار هستند تا به موقع و به تاکتیک اعمال شده روی مردم سودش نصیب آن یکی یا این یکی بشود و دراین میان گفته شود که چرخ کشور بحمدا لله خوب و جالب در حال چرخیدن است و ملالی در بین نیست !! (4389858) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۳:۰۶:۰۷
تعارض بنیادی اصولگراها به ثروت، پیشرفت و اصول دموکراسی می باشد. که در بحث ثروت و پیشرفت معتقد هستند خودشان باید پول داشته باشند پیشرفت کنند ولی عموم مردم باید عامه نگه داشته شوند. (4389872) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۳:۱۰:۰۳
اصولگراها به جذب سرمایه خارجی و بهبود روابط با دنیا برای صادرات اعتقاد ندارند . علت شکست هم همینه (4389887) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۳:۱۱:۳۷
نه اصلاح طلبان و نه اصولگرایان (داخل درجریان و از اعضای اصلی شان) طرفدار وبفکر مردم هستند ونه برایشان مهم است که وضع استقلال و آزادی فردی و اجتماعی و خود کشور چطور خواهد شد (البته طرفداران فرق دارند آنها واقعا باور دارند که اصولگرائی و اصلاح طلبی که مطرح است خیلی جدی و واقعی هست و طرفداری آنها مثل طرفداری از سرخابی ها خیلی متعصبانه و قوی هست طوری که خود اصلاح طلبان واصولگرایان داخل در جریان اصلی را به خنده وا می دارد)

پس بیخود خودتان را با هم درگیر نکنید و الکی تعصب بخرج ندهید که سودش به جیب و به صنف ماو شما نخواهد رفت و بازی خورده این جماعت سیّاس و زبان باز و ثروت اندوز نشویم تاآنها در همهمه و شلوغی ما همچنان به پر کردن انبان خود بپردازند (4389894) (alef-13)
 
محسن
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۳:۱۸:۴۹
اولین اشکال برخی اصول گراها این است که فکر میکنن هر چقدر فقر بیشتر باشد ، تعداد مردم با ایمان و انقلابی زیادتر میشود
در حالی که این خلاف آموزه اسلام است ، " وقتی فقر از در وارد شود ، ایمان از پنجره بیرون میرود "
دومین اشکال اینکه تعداد کثیری افراد اصول گرا از زندگی مرفهی برخوردارند و توقع دارند هزینه شعارهاشان را مردم پرداخت کنند نه خود و خانواده هاشان
سومین اشکال برخی اصول گراها این است که از زور و اجبار بجای گفتمان استفاده میکنند ، خداوند به همه انسانها عقل داده و راه خوب را از بد تشخیص میدهند ولی کسی را به زور نمی شود به بهشت برد ، لج می کند و مخالف عقیده و عقلش عمل می کند
چهارمین اشکال برخی اصول گراها این است که با توجه به اینکه از هر وسیله ای میتوان مفید و مضر استفاده کرد ، استفاده مضر را ملاک قرار داده و با آن مخالفت می کنند
پنجمین اشکال برخی اصول گراها گذشت ، توبه و انسان جایز الخطا است را فقط برای خود می پسندند و نسبت به دیگران سخت گیر و غیر قابل انعطاف هستند ، عملکرد یک بام و دو هوا دارند
پنجمین اشکال برخی اصول گراها ، اختلاف بین گفتار و عمل است ، باید قبول کنند مردم می بینند
مردم درستی بیشتر سخنهای شما را درک می کنند ، ولی به گوینده این سخنان ایمان ندارند ، بین سخن و عمل باید هماهنگی وجود داشته باشد (4389928) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۳:۱۹:۳۲
هر چقدر کشور توسعه پیدا کند و مردم با مظاهر مدرنیسم آشناتر شوند رای اصولگراها کاهش بیشتری خواهد داشت. مگر می شود امروز با اینترنت و شبکه های اجتماعی دشمنی کرد و یک ماه مانده به انتخابات فعالان شبکه های اجتماعی را دستگیر کرد بعد انتظار رای از طبقه متوسط داشت؟
مگر می شود امروز با موسیقی مخالفت جدی داشت و از طبقه متوسط رای گرفت؟
مشکل اصولگرایی یک هسته تندرو است که خودش را عین حق می داند و بقیه را عین باطل و با اصلاح طلبان و طبقه متوسط حاضر به تسامح نیست و در شهری مانند مشهد فرمان به ترک شهر می دهد. این هسته حتی با خود اصولگرایان هم حاضر به سازش نیست کسانی مانند ناطق نوری، لاریجانی و مطهری را منزوی می کند و کسی مانند قالیباف را مجبور به کناره گیری می کند.
اصولگرایان تا وقتی که تکلیفشان را با اینها مشخص نکنند، شکست خواهند خورد. (4389930) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۳:۳۳:۵۷
بهترین نمونه برای فهم این موضوع توصیه رهبرانقلاب برای استکبار ستیزی است که می فرمانید مبارزه با آمریکا یعنی کار و خدمت به مردم.
انقلابی آن تولید کننده است. انقلابی آن سرمایه دار است که سرمایه اش را خارج نبرده است. انقلابی آن مسی است که سرمایه می آورد. انقلابی آنکسی است که به خواست مردم احترام می گذارد. انقلابی عاشق تمام مردم ایران و تمام دنیاست (4389976) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۳:۴۹:۲۴
15 میلیون رای با وعده 3 برابر کردن یارانه ها ! (4390024) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۱۰:۰۸:۵۶
مخالفم (4393934) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۱۹:۰۷:۴۰
یعنی وعده سه برابر شدن رای آورد ولی دو برابر شدن یهویی و وصل شدن مجدد یارانه‌های قطع شده نه!!!؟؟؟ یعنی چی؟؟؟ من که سر در نمیارم (4395095) (alef-13)
 
عباس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۴:۱۵:۰۷
واقعا چرخش الف دیگر برایم قابل تحمل نیست. قبل از انتخابات و بعد اط انتخابات.
جناب دکتر توکلی با حمایت از یک کاندیدا آبروی خود را برد. جداقل ۶۰ درصد جامعه دیگر وی را به عنوان شفاف قبول ندارند. (4390077) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۱۹:۰۹:۰۰
آمار گرفتین شما؟ (4395096) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۲۱:۳۳:۵۲
رای من به روحانی از رای تتلو به رئیسی حلالتر است. (4390558) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۲۲:۲۱:۲۶
این ترم رای حلال و حرام چیه ساختید؟ ایا حرام نامیدن رای مردم گناه نیست؟ 4 میلیونی که اخر شب میخواستند رای بدهند و نتوانستند ایا اصولگرا بودند؟ اصولگرایان تا ظهر رای خود را میدهند و این افراد همه اصلاح طلب بودند تازه 27 یا 28 میلیون رای باید روحانی بدست میاورد (4390601) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۲۲:۵۱:۳۱
از سایت الف متنفرم (4390621) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۲۲:۵۷:۰۳
اصلا حرفاتون جذابیتی نداره خود نویسنده هم که نقد می کنه باز جایگزین فراهم نمی کنه (4390628) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۲۳:۰۷:۳۲
تنها راه برون رفت از مشکلات سی و چند ساله اخیر کشور این است که ,, همه اصولگرایان و اصلاح طلبان موظف شوند که بین فعالیت های گروهی _ جناحی و تصدی در پستهای کلیدی حاکمیتی یکی را انتخاب کنند تا همواره حفظ و ارتقاء منافع کشور و ملت را بر منافع گروهی _ جناحی الویت دهند . (4390638) (alef-13)
 
abbas
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۲۳:۱۵:۵۵
بالاخره یه نفر پیدا شد حرف درست رو بزنه
اصولگرا ها هیچ اولویتی برای اقتصاد قائل نیستند و در عوض آن فقط به فکر فقیر پروری هستند. دوره احمدی نژاد، شعارهای رئیسی و قالیباف نمونه مشخص آن هستند. هیچ برنامه اقتصادی برای جذب نخبگان ، پولدارها ندارند. برعکس هر دو را تا توانستند از خود راندند. راه کاهش فقر را هم اشتباه رفتند ت راه کاهش فقر را حضرت علی بیان کرده است
وقتی عالم دست جاهل و توانگر دست فقرا را نگیرند جامعه واژگون می شود
ارج نهادن به نخبگان و توانگران سبب می شود که بجه من راحتتر سرکار برود و از فقیر شدنش جلوگیری شود (4390646) (alef-13)
 
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۰۰:۰۷:۵۱
همان طور که روحانی داریم و روحانی نما همین طور هم اصولگرا داریم و اصول گرا نما
عادت نکنیم آدمها را با برچسبهایی که به خود زدند مورد نقد قراردهیم.
ببین چی میگه نبین کی میگه(نبین با چه لباسی حرف میزنه)
لطفا دقت کنیم.. (4390732) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۰۰:۱۱:۱۰
اشتباه شما این است که فکر می کنید تقابل بین اصولگرایی و اصلاح طلبی است. آقای روحانی مگر اصولگرا نبود یا مرحوم هاشمی و یا آقای لاریجانی؟
تقابل در این زمان بین تندروی و اعتدال است. همه جای دنیا تندروها باعث آسیب به مردم بوده اند. اصلاح طلبان تندرو هم اقبال زیادی بدست نیاوردند. کلا تعریف اصولگرایی درست نیست. خب همه ما اصولی داریم و بر مبنای آن عمل می کنیم. این که چقدر نظر مخالف را به رسمیت بشناسیم و اینکه چقدر برای شعارهایمان هزینه بدهیم و مردم را مجبور به هزینه دادن کنیم و موارد بسیار دیگر سبب تقابل تندروی و اعتدال شده است. (4390737) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۰۰:۵۳:۲۰
واقعاً بحث های جناحی کافیه
همه با هم کمک کنیم تا مشکلات کشور برطرف شود
بپذیریم که انتخابات تمام شد و اکنون دولت نماینده کل مردم ایران است. این بلوغ سیاسی می خواهد.
همانطور که وقتی مثلاً استقلال در مقابل یک تیم عربی بازی می کند همه مردم طرفدار استقلال خواهند بود چون نماینده ایران است. (4390833) (alef-13)
 
مهدی مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۰۱:۳۳:۵۲
گذشت آن زمان گه حضرات رو منبرها هرچه بگویند مردم چشم بسته قبول کنند امروز باید مردم را مستند و مستدل قانع کرد دیگر آن زمان را فراموش کنید (4390873) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۰۹:۰۱:۰۲
الف جان تحليلت واقعا خوب بود
خوشحالم كه بالاخره خودتون به اين قضيه اعتراف كرديد
يه درخواست از الف داشتم كه بيايد و يك امارگيري براي اصلاح طلب و اصولگرا در سايت بگذارد ببينيم واقعا امار كدوم بيشتره (4391135) (alef-13)
 
غلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۰۹:۱۹:۲۶
اینجور تحلیلهای کشکی فقط به درد خودتون میخوره..
اگه بخواهیم براساس شاخصهای توسعه تحلیل کنیم نمره این دولت زیر منفی هست...
دولتی که رکوردار رکود در کشور و بیکاری و.. هست چطور میتونه به توسعه فکر کنه..
زمان احمدی نژاد یادتون رفته با دولت قبل مقایسه اش کنید مفهوم توسعه رو میفهمید.. (4391163) (alef-13)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۰۹:۳۰:۴۶
اولا این رو باید بگم که به اصلاح طلبها نباید به طور مطلق بگوییم اینها همه بدند خیلیها متدین ، دوستار رهبری و انقلاب هستند و اینکه بگوییم همه اصولگرا ها خوبند باز هم کاملا غلطه و نیز اینکه بگوییم اکثر مردم اصلاح طلبند کاملا غلطه در کشور ما 90 در صد مردمی که رأی دادند عضو هیچ حزبی نیستند و براشون نه اصلاحات مهمه و نه اصول گرایی بلکه برای اینها شرایط موجود مهمه اگر شرایط موجود تا چهار سال دیگر به همین منوال باشد ویا تغییر جزیی کرده باشد اصلاحات هم در انتخابات بعدی شکست خواهد خورد برای خیلی از مردم شغل ودر آمدو مسکن مهمه نه کنسرت و رقص و آواز
شما شاید یادتون نیاد زمانی به رفسنجانی گروهی تهمتها و توهین زیادی میکردند از قبیل اکبر شاه و او و فرزندانش فلانجا کاخ دازند در مجلس ششم او رو طرد کردند حالا همان گروه او رو به عنوان رهبر خودشون می دونند من به شما قول می دهم اگر شرایط موجود بدین منوال باشه که از خدا میخواهیم بهتر شود و مشکلات مردم رفع شود همون قالیبافی که به او خیلی توهین می کردند رأی میاره و رییس جمهور خواهد شد. این رو هم در نطر بگیریید دولت روحانی دولت مستقر بود و نه در کشور ما در خیلی از کشورها رییس جمهور در دوم رأی می آورد علت آن هم اینست که خیلی از افراد و شرکتها برنامه هایشون و سرمایه گذاریهایشان رو با دولت و شرایط موجود بستند که هر تغییری که در دولت صورت گیرد قطعا به ضررشون خواهد بود که من شاهد چند مورد از اینها بودم و اینکه 16 میلیون مخالف دولت مسقر رأی آورده مطلب کمی نیست
اگر همون جوونی که الان صوت و کف و رقص و آواز میکرد چهار سال آینده شغل نداشته باشه قطعا بدونید به اصلاحات رأی نخواهد داد (4391187) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۴:۱۳:۴۳
این که رای به گفتمان به اصطلاح اصولگرایی با توسعه و مدرنیته نسبت عکس داشته ودارد گزاره درستی است، اما اینکه مردم بخاطر معیشت و شعارهای مادی به اصلاح طلبان رای میدهند ، حرف درستی نیست، از قضا همیشه اصولگرایان شعار معیشتی بیشتر داده اند، اما این شعارها آنقدر ریا کارانه و پوپولیستی بوده که طبقه متوسط را جذب نمیکند. با بالاتر رفتن سطح آگاهی مردم فریب مردم مشکلتر و مشکلتر میشود، مهندسی آرا دیگر جواب نمیدهد (4391792) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۱۰:۳۶:۴۸
انصاف خوب چیزیه یا 15 میلیون و 23 میلیون و یا 16 میلیون و 24 میلیون آرا را دقیق ببینید و سپس منصفانه هر دو را گرد کنید. تا مردم به انصاف شما هم تردید نداشته باشند. (4394048) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
تعارض رای اصولگراها با توسعه