نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 359744
جابری انصاری در پاسخ به سوال الف: بین ایران و عربستان هیچ گفتگوی رسمی وجود ندارد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۴
به گزارش خبرنگار الف، حسین جابری‌انصاری در نشست خبری روز دوشنبه خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار الف، مبنی براینکه برخی از کارشناس سیاسی مدعی هستند که بین ایران و عربستان در مورد مسائل منطقه‌ای مذاکرات غیررسمی از کانال های غیررسمی در حال انجام است، اظهار داشت: در اجلاس‌های بین‌المللی گفتگوهایی بین برخی از اتباع ایران با عربستان سعودی انجام شود که امکان دارد در هر اجلاسی چنین اتفاقی رخ دهد اما هیچگونه مذاکرات رسمی بین ایران و عربستان وجود ندارد.

وی تصریح کرد: ما با عربستان سعودی قطع رابطه نکرده‌ایم بلکه آنها هستند که با ما قطع رابطه کرده‌اند، اما اگر اجلاسی برگزار شود، مذاکراتی صورت می گیرد که گفت‌گوهای رسمی نیست.

* گزارش اخیر ایالات متحده آمریکا گزارش بی‌اعتباری است
سخنگوی وزارت امورخارجه در رابطه با اتهام‌زنی‌های اخیر آمریکا علیه کشورمان در گزارش سالانه خود و سیاست‌هایی که وزارت امور خارجه در قبال این اتهام‌زنی‌ها و تکرار نشدن آن دنبال خواهد کرد، گفت: گزارش اخیر ایالات متحده آمریکا گزارش بی‌اعتباری است به دلیل آن‌که در واقع یک دستورالعمل ایدئولوژیک را کپی‌ پیست کرده است.

انصاری ادامه داد: آنها واقعیت‌ها را در گزارش سالانه خود لحاظ نکرده‌اند. واقعیت این است که جمهوری اسلامی ایران خود بزرگترین قربانی تروریسم است و ۱۷ تن از اتباع کشورمان قربانی عملیات تروریستی گروه‌های تروریستی شدند که متأسفانه تحت حمایت کشورهای غربی از جمله آمریکا به اعمال خود ادامه می‌دهند.

*آقای ظریف با انرژی کامل در حال پیگیری امور مربوط به دیپلماسی کشور است


جابری‌انصاری در پاسخ به این سوال که در چند روز گذشته یکی از کارشناسان مطرح عرصه سیاسی خارجی کشور در گفت‌وگویی اعلام کرده‌اند که وزیر خارجه به دلیل برخوردهایی که با وی پس از برجام صورت گرفته دچار یاس، ناامیدی و سرخوردگی شده است؟ گفت: افراد آزاد هستند که نظرات خود را مطرح کنند ولی شخص وزیر خارجه با انرژی کامل و با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها در حال پیگیری امور مربوط به دیپلماسی کشور هستند. ایشان در طول روز در ساعت‌های مدیدی مشغول انجام وظایف در راستای پیش برد منافع ملی کشور هستند. در ماموریت‌ها و سفرهای خارجی برنامه کاری ایشان از هفت صبح آغاز می‌شود و تا هشت الی ده شب ادامه دارد. برنامه‌های بسیار فشرده و به هم چسبیده به نحوی که گاهی بین این برنامه‌ها فاصله‌ای وجود ندارد.

*تبدیل سازمان همکاری اسلامی به اداره وزارت خارجه عربستان

وی درباره اتهامات عربستان به ایران و حمایت‌های ریاض از داعش در آستانه آزادسازی فلوجه گفت: ریاض استفاده از تروریسم را به عنوان ابزار برای تحقق اهداف سیاسی خود سال‌هاست در دستور کار قرار داده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه حمایت از تروریسم به ضد خود تبدیل می‌شود، خاطرنشان کرد: عربستان از تروریسم تکفیری برای تحقق اهداف سیاسی خود به شکل گسترده‌ای در حال استفاده است.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری گفت که سازمان همکاری اسلامی به اداره وزارت خارجه تبدیل شده است.

*اصل خبر نامه موگرینی به ظریف دروغ است

خبرنگاری دیگر از سخنگوی وزارت خارجه پرسید که روز گذشته خبری در رسانه‌ها مبنی بر نامه خانم موگرینی به ظریف در ارتباط با برجام منتشر شد، شما این خبر را تکذیب کردید. آیا در تکذیب مورد اشاره، شما نامه را تکذیب کردید یا محتوای آن را؟ که این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ تصریح کرد: معروف است که می‌گویند دروغ بزرگ‌تر بگویید تا افراد بیش‌تری باور کنند. کل خبر مورد اشاره دروغ است و چنین مکاتبه‌ای نبوده است.

*ایران به وظایف خود عمل کرده است

انصاری در مورد احتمال لغو انتقال آب سنگین از سوی ایران به آمریکا گفت: مطابق برجام می‌بایست ایران مقداری از آب سنگین خود را در معرض فروش قرار دهد و ایران این کار را انجام داده است. آن چه که در این راستا مهم است این است که ایران به وظایف خود در این ارتباط عمل کرده است. ما طبق برجام متعهد به فروش بخشی از آب سنگین موجود در کشور هستیم که این کار را انجام داده و آن را در معرض فروش گذاشته‌ایم.
 
کلمات کلیدی : جابر انصاری، عربستان
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۷ ۱۸:۲۸:۱۲
سفارت یک کشور که اشغال میشه دیگه روابط کلا قطع میشه (3744217) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.