توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 289940
ماموریت مخفیانه اژد‌های زرد در قلمرو عقاب
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۰
باراک اوباما، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده به پکن هشدار داده است که ماموران مخفی این کشور دست از شکار نیروهای ناراضی چینی در خاک آمریکا بردارند. به نوشته سایت آنلاین مجله تایم، آمریکا مدعی است که چین نیروهای امنیتی خود را به کشور آمریکا می‌فرستد تا چینی‌های ناراضی را شکار و با روش‌های مختلف به چین بازگردانند.

به گزارش دنیای اقتصاد، روزنامه نیویورک تایمز نخستین رسانه‌ای بوده است که عملیات چینی‌ها را در خاک آمریکا افشا می‌کند. این روزنامه به نقل از منابع ناشناس امنیتی ایالات‌متحده پرده از عملیاتی بر می‌دارد که در آن چین در آمریکا و برخی کشورهای دیگر ناراضیان سیاسی چینی را به انحای مختلف به کشورشان باز می‌گرداند. چین بیشتر این ناراضیان سیاسی را مفسد اقتصادی یا مجرمان سیاسی می‌خواند و خواستار عودت آنها به کشورشان می‌شود. آمریکا معتقد است که ماموران مخفی چین با استفاده از تاکتیک‌های خشن و با استفاده از قدرت، این دسته از چینی‌ها را مجبور به بازگشت می‌کنند.

چین به تازگی کمپین ضد فساد به راه انداخته است که به «شکار روباه» شهره است. وزارت امنیت عمومی چین در این ارتباط گزارشی را در ماه ژوئن منتشر کرد که در پی آن تاکنون ۹۳۰ چینی از این طریق دستگیر شده و ۷۰ تن از آنها نیز داوطلبانه به کشورشان بازگشته‌اند.

آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا تاکنون گزارش‌های فراوانی از سرقت اطلاعات اقتصادی، صنعتی، سیاسی و نظامی چین ارائه داده‌اند اما گزارش اخیر این آژانس‌ها متفاوت‌تر از باقی گزارش‌ها بوده است. براسا‌س آخرین گزارشی که ارائه داده‌اند نیروهای مخفی چین با پوشش ویزای توریستی و تجاری وارد آمریکا می‌شوند و سپس با استفاده از روش‌های خشن چینی‌های ناراضی را به کشورشان باز می‌گردانند.

سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا در گفت‌وگو با تایم می‌گوید: «اجرای این عملیات در خاک آمریکا بدون اخذ اجازه از مقامات آمریکایی غیرقانونی است و باید پکن این موضوع را به اطلاع مقامات آمریکا می‌رسانده است.»

تنش‌های اخیر بین واشنگتن و پکن در شرایطی افزایش یافته است که شی‌جینگ پینگ، رئیس‌جمهوری چین قصد دارد تا ماه آینده به ایالات‌متحده سفر کند. مقامات امنیتی آمریکا می‌گویند این کار چین مسبوق به سابقه بوده است اما در این اواخر شدت چشمگیری پیدا کرده است. باراک اوباما در این‌باره گفته است: چین نه تنها در آمریکا دست به عملیات مذکور می‌زند، بلکه در دیگر کشورها نیز شاهد عملیات مشابه از سوی ماموران مخفی چین هستیم. عملیات شکار روباه از سال ۲۰۱۴ کلید خورده است و برخی می‌گویند این عملیات در واقع با پوشش مبارزه با مفاسد اقتصادی برای تسویه حساب سیاسی است.

آژانس امنیتی ایالات‌متحده می‌گوید چین با استفاده از روش‌های مختلف از جمله آزار و اذیت خانواده این ناراضیانِ چینی آنها را مجاب به بازگشت می‌کنند. این در حالی است که خود ایالات‌متحده سابقه طولانی در فرستادن ماموران مخفی به دیگر کشورها داشته است. پس از عملیات ۱۱ سپتامبر در سال ۲۰۰۱، ماموران مخفی آمریکا با حضور در دیگر کشورها دست به شکار افراد مظنون می‌زدند و به شیوه آدم‌ربایی این افراد را به پایگاه‌های خود در دیگر کشورها منتقل می‌کردند.

نیویورک تایمز می‌نویسد: ارائه این گزارش هنوز با واکنش مقامات چینی روبه‌رو نشده است. اما چینی‌ها برای شکار مفسدان اقتصادی خود هیچ‌گاه اصل ماجرا را کتمان نمی‌کنند و به تازگی نیز یک رسانه دولتی از موفقیت‌آمیز بودن عملیات شکار روباه گزارشی منتشر کرده است. براساس این گزارش چین نیروهای مخفی خود را برای شکار افراد به دیگر کشورها می‌فرستد و آنها را مجاب می‌کند به موطن بازگردند. البته این روزنامه چینی اشاره‌ای به نحوه بازگرداندن این چینی‌ها به وطن نداشته است.

«لیو دانگ»، مدیر اجرایی برنامه شکار روباه می‌گوید: «اجرای این عملیات باید با توجه به قوانین و ضوابط محلی صورت گیرد. آمریکا اما مدعی است چین مراحل اداری را رعایت نمی‌کند و این ماموران راسا اقدام به شکار هدف‌های خود می‌کنند.»
 
کلمات کلیدی : چین ، آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.