نظر منتشر شده
۷۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 207742
آدمها فقط عبور مي كنند!
خيزران سادات رستمكلايي، 18 آذر 92
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۰

به نظر مي رسد پسرك بين ۱۱ تا ۱۴ سال سن دارد. او را هر روز روبروي منزلمان، آن سوي خيابان مي بينم. ساعت كاري اش از ساعت هشت و نيم صبح شروع مي شود و تا ۱۸ عصر ادامه دارد. در سرما، در گرما ، در هواي آفتابي، باراني ، برفي، ... و آلوده.

گويي تازه مشغول به اين كار شده است. اين روزها كه هوا بسيار سرد شده و باران و برف مي بارد، او را مي بينم كه از سرما سرش را در كاپشني كه به تن دارد فرو مي برد و دستانش را با بخار دهانش گرم مي كند. نمي دانم لباسش تا چه اندازه كهنه و يا نو است. امّا مطمئناً به اندازه ي كافي گرم نيست.

كارش ايستادن در كنار خيابان، كنار مقوّايي است كه بر رويش نوشته شده: «گوسفند و خروس زنده». چوبي در دست دارد و گاهي با چوب دستي اش براي اينكه حوصله اش سر نرود بازي مي كند. فقط چند ثانيه خودتان را جاي او بگذاريد. از صبح تا عصر يك جاي مشخص ايستادن، در سرما و در گرما، باراني بودن يا آلوده بودن هوا هم فرقي نداشته باشد و فقط منتظر باشيد تا يك مشتري پيدا شود و شما راهنمايي اش كنيد به سمت در باغ براي خريد گوسفند يا خروس. چه احساسي به شما دست مي دهد. آيا خستگي و كلافگي تنها حس شما است؟

چه غم انگيز است كه فقر، كاري كند كه اين پسرك مدرسه را رها كند و در تمام ايام هفته فقط اين كار را انجام دهد: ايستادن، ايستادن و باز هم ايستادن.
قصدم از طرح اين موضوع آن نيست كه روزيِ اين پسر بريده شود. نه دنبال حمايت قانوني از اويم و نه دنبال ايجاد كردن مشكلي براي كارفرمايش . تنها قصدم همدلي با اوست، با او و تمام دختركها و پسركهاي كار.

از پنجره ي خانه مان كاملاً مي توانم او را ببينم. او را به همسرم نيز نشان دادم. گاهي اوقات از رفتارش غمگين و گاهي نيز خندان مي شويم. چند روزي است كه نگراني از اينكه او الآن در چه وضعيتي است، حين انجام كارهايم، مرا به سوي پنجره مي كشاند. وقتي كه باران مي بارد، نگرانش هستم. از پشت پنجره مي بينمش كه با چترش ايستاده و در جاي خود سواره ها و پياده ها را نگاه مي كند.


سواره ها و پياده ها مي گذرند و كسي نيست كه نيست! از سواره ها تعجب نمي كنم؛ چون بسیاری از آنها به جز سبقت گرفتن از هم و بد و بيراه گفتن به يكديگر به چيز ديگري نمي انديشند در اين عصر انديشه! امّا تعجبم بيشتر از عابران است كه از كنار او مي گذرند. آنها ديگر چرا؟ حتي نگاهي هم به اين پسرك نمي اندازند. تا قبل از اين، شنيده هايم از اوضاع تهران را باور نمي كردم، امّا امروز چشمانم گواهي مي دهند شنيده هايم را. از كنار پسرك مي گذرند و به او توجهي ندارند. پسركي كه از سردي هوا سر در يقه فرو برده و آن وقتِ روز، آنجا ايستاده در حالي كه فرزندانشان همان وقت در مدارس مشغول درس خواندن كه نه، كه مشغول اتلاف عمر خود و پول والدينشان هستند.

بگذريم از گفتن آنچه همگان مي دانند.
پسرك آنجاست و در چند متري جايي كه ايستاده است، برج مدرن ۲۳ طبقه اي مي سازند كه ۹ طبقه اش زير زمين مي رود. و اين برج در حال ساخت، همان «گنج قارون» است! افرادي كه آنجا در رفت و آمدند، از ظاهرشان كاملاً وضع مالي شان مشخص است. آنها نيز مانند ديگر عابران حتي يك بار هم به اين كودك نزديك نشده اند. چه خيال باطلي در سر دارم، آنها مطمئناً تا به حال او را نديده اند!

در همان حال كه كنوانسيون حقوق كودك و قانون كار از ذهنم رد مي شود، از پشت پنجره به پسرك و عابران چشم مي-دوزم. آنها فقط عبور مي كنند!
 
کلمات کلیدی : کودکان کار + فقر
 
بانو
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۰:۵۶:۵۸
وقتی به خیابان می روم وزن ها وبجه های دستفروش را می بینم یاد فیلم بینوایان می افتم از خودم بدم می اید دلم می خواهد سرم را بگذارم وبمیرم. (1830701) (alef-13)
 
بابك
۱۳۹۲-۰۹-۲۱ ۱۳:۰۳:۴۰
بابك زنجانى...م-ر...اختلاس... پول نفت...دلالان تحريم...سازمان تامين(!)اجتماعى!!!! (1837730) (alef-13)
 
سمیرا
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۰:۵۷:۲۹
کاش مسوولین به جای کوبیدن بر تبل افزایش جمعیت به دنبال جمع کردن و سر و سامان دادن به زندگی این کودکان بیچاره کنار خیابان باشند. جمعیت ایران پیر باشد یا جوان وقتی چنین زشتی هایی در بین ما هست چه فایده دارد؟ (1830702) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۲:۵۶:۳۶
البته منظور " طبل " است (1830982) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۶:۲۰:۴۹
اصل صحبت بفهم
نمیخواهد غلط املائی بگیری.
مشکل مملکت ما همین چیزها است.
اصل و ول میکنیم و فرع و میچسبیم. (1831406) (alef-10)
 
سلام
۱۳۹۲-۰۹-۱۹ ۲۱:۲۰:۰۴
البته درستش فرع را میچسبیم است! (1834300) (alef-13)
 
لاله
۱۳۹۲-۰۹-۱۹ ۲۳:۳۱:۲۶
اخه اونهام ميدونن كجا وايسن. بنظر بنده برج طلا با اين افراد ارتباطي ندارد. دولت بايد فكري بحال اين افراد كند نه كسي كه دوست دارد حركت كند. (1834545) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۹ ۰۰:۱۷:۱۰
الان این چه ربطی داشت؟ میخوای بگی مشکل تغییر اقلیم رو هم به بحث افزایش جمعیت ربط بدی؟
ضمنا فکر شصت سال اینده ایران هم هستی که همه پیر هستن و کسی نیست تو این مملکت کار کنه و نیروی جوانی برای کشور نداریم!!!! (1832175) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۲۳ ۱۳:۰۱:۰۹
بسمه تعالی
خانوم سمیرا به نظرم موضوع افزایش جمعیت رو به درستی متوجه نشدید. وقتی نیروی کار جوان نباشه و اکثریت جامعه پیر باشن، هم فقر زیاد میشه؛ هم امنیت ملی ما خدشه دار میشه و هم... (1841104) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۰:۵۸:۰۵
هیچ کاخی بنا نمی شود مگر کوخی ویران شود.

در شهرهایی چون تهران، کاخها را بشمرید. به همان نسبت کوخ ویران شده است.

جواب خدا را چه باید داد؟ (1830705) (alef-13)
 
فرهاد
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۵:۱۴:۵۹
در تمام دنیا مالیات میدهند که این صحنه ها دیده نشود. مالیات از قدرتمندان و شرکتها گرفته میشود که تعادل برقرار شود. (1831295) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۹ ۱۰:۰۸:۱۵
فعلا من کارمند مالیاتم از همه مشاغل آزاد بیشتر است . تازه رنگ آن پول را هم نمیبینم . در حالیکه صاحبان مشاغل آزاد یک سال بعد از اینکه با پولی که باید بابت مالیات بدهند کار میکنند ، بعد از کلی اعتراض و تخفیف گرفتن ، آن را به اقساط میپردازند .
الان هم که فرمودند ما نمیخواهیم به حساب بانکی مردم سرک بکشیم !! (1832615) (alef-13)
 
اميذ
۱۳۹۲-۰۹-۲۱ ۱۳:۰۱:۳۸
بابك زنجانى.... (1837721) (alef-13)
 
صابر
۱۳۹۲-۰۹-۲۱ ۱۹:۵۷:۰۲
جواب خدا رو همونایی میدن که از حرف های خدا یه چوب دستی ساختن و یه نوردبون با چوب میزنن تو سر مردم و از پله بالا میرن وای بر مسلمین! (1838390) (alef-1)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۰:۵۸:۲۶
اين چه حرفي است كه شما ميزنيد من كارمند با حقوق 800 هزار تومان در ماه خودم مستضعف هستم و هر روز وقتي اين كودكان را ميبينم بسيار ناراحت ميشوم و بعضي وقتها با آنها هر خوراكي كه داشته باشم تقسيم ميكنم ولي من چه اثري در زندگي آنها دارم (1830707) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۰:۵۸:۴۵
متاسفانه شرایط کشور ما طوریه که این کودکانی مثل این پسر حتی اگه استعداد زیاد و هوش سرشاری داشته باشن هم به خاطر شرایطی که خودشون به وجود نیاوردن باید احتمالا تا آخر عمر زندگیشون رو در فقر به سر ببرن و امیدوار باشن که شاید فرزندان خودشون بتونن در مسیر درستی قرار بگیرن. (1830708) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۹ ۰۱:۰۴:۲۴
که غالبا فرزندان این گرفتاران مانند پدر و نیاکان خود خواهند زیست (1832220) (alef-13)
 
آشنا
۱۳۹۲-۰۹-۱۹ ۰۸:۴۹:۰۶
من وقتی این کودکان را می بینم شرمنده می شوم
آینده این کودکان چه خواهد بود؟؟؟؟؟؟؟ بزهکار؟ مجرم؟ تزریقی؟
در آینده هزینه های گزافی بابت تلاش برای حل مشکلات بی پایان آنها به جامعه تحمیل خواهد شد...... هزینه های پلیسی درمانی و.......
اما اگر کمی از آن هزینه ها امروز برای آنها انجام شود می توانند در آینده جامعه نقش موثر و موفقی داشته باشند (1832447) (alef-13)
 
عزيزالله دليجاني نژاد
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۱:۰۲:۲۰
با سلام حضور عزيزان سايت الف
به نظر من مطلب شما رنگ و بوي سياسي دارد. در حالي كه با اجراي طرح هدفمندي يارانه ها و پرداخت حداقل پول مورد نياز براي تأمين مايحتاج اوليه توسط رئيس جمهور مكتبي آقاي دكتر احمدي نژاد و اينكه ايشان فرمودند ديگر هيچكس سر گرسنه بر بالين نمي گذارد لذا ادعاي شما موجبي ندارد و تنها باعث تشويش افكار عمومي مي شود.
با تشكر (1830713) (alef-13)
 
فرهاد
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۲:۲۲:۳۷
درسته الان ماهی 45000 تومان داره تازه پس اندازم میتونه بکنه تا 2-3 سال دیگه خونه بخره. (1830913) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۲:۴۱:۱۱
شما فکرکنم تا حالا از خانه بیرون نیامده اید یا در شهر زندگی نمی کنید!
حتما تصویر جلوی چشمان ما هم در خیابان فتوشاپ و تقلبی است! (1830944) (alef-13)
 
1201
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۳:۰۱:۲۰
سلام عليكم و رحمة الله و بركاته. (1830992) (alef-13)
 
بانو
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۳:۰۶:۴۲
با 45هزار تومن میشه زندگی کرد ؟انصافتو شکر.طرفداری هم حدی داره. (1831001) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۵:۲۷:۰۴
مومن خوب میرفتی میپرسیدی لباسش سرده یا گرم گرسنه است یا سیر .همون وقتی که گذاشتی این مطلب رو نوشتی میرفتی یه تک پا یه سر بهش میزدی نه اینکه بشینی مردم رو ملامت کنی (1831318) (alef-10)
 
اقا
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۸:۴۷:۴۹
اینا رو به رییس جمهور قبلی بگین (1831638) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۳:۱۵:۰۹
طنز جالبی است! (1831028) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۳:۳۴:۰۰
تیکه می اندازی؟!!! (1831075) (alef-13)
 
ايراني
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۳:۴۷:۵۹
آقاي عزيزالله دليجاني نژاد خودت هم به چيزهايي كه نوشتي اعتقاد داري ؟ !!!!!!
تا كي شعار مي خوايد بديد ؟ از خدا بترسيد واقعا!!
زما تا گور 4 انگشت راه است !!!!! (1831112) (alef-13)
 
مرادخاني
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۴:۰۰:۴۸
سلام
امام حسين مي فرمايد اگر دين نداريد لا اقل آزاده باشيد.شما بگو با 45000 تومان چگونه مي تواند مايحتاج اوليه زندگيش را در طول يك ماه تهيه كند. (1831145) (alef-13)
 
عليپور
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۴:۰۲:۲۵
ما كه هر شب سر گرسنه به بالين مي گذاريم. اميدوارم اين جمله من افكار شما را تشويش نكند. (1831151) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۴:۰۷:۲۱
عزیزالله جان شوخی می کنی برادر؟ حداقل یه علامت تعجب ته جمله ات بذار چون آدم می ترسه نکنه واقعا به این حرفات ایمان داری (1831160) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۹ ۰۰:۲۰:۱۳
عزیز الله دلیجانی نژاد!!! فکر نمی کنی این روش ها دیگه قدیمی شده که خودت رو به جای طرفدار افراطی یک نفر جا بزنی و اینقدر بد ازش دفاع کنی که اعصاب مردم بیشتر خرد بشه. این چیزها که دیگه خیلی وقته قدیمی شده و اینقدر کارت ضایع هست که فکر کنم کسی باور کنه حرفت رو که تو از طرفدارهای احمدی نژاد باشی. (1832178) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۹ ۰۹:۵۳:۵۲
باز دوباره تو پیدات شد؟!!! عزیزم الان رئیس جمهور عوض شده با این کامنت ها اضافه حقوق گیرت نمیاد (1832590) (alef-13)
 
معلم
۱۳۹۲-۰۹-۱۹ ۱۴:۳۳:۵۸
تشویش افکار عمومی!!!!؟؟؟
میخوای از طریق آی پی نویسنده مطلب رو پیدا کن،معرفی کن قوه ی قضاییه به جرم تشویش افکار عمومی ببرن کهریزک!!!
بنده ی خدا، با 45000تومن به نون خالی هم نمیشه رسید!با نون خالی و بدون مواد غذایی و میوه و تامین نیازهای بدن میشه سالم زندگی کرد؟
پس لباس چی؟
درمان چی؟
تحصیل چی؟
اگه این کودک یکی از بستگانش بیمار و زمین گیر باشه چی؟
آن رییس جمهور مکتبی، با برنامه هایش و دروغهای بزرگش،فقرا را فقیرتر کرد و اغنیا را غنی تر! (1833457) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۲۱ ۱۳:۰۵:۱۰
أصلا بحث سياسي نيست مسله اجتماعيه هيج ربطي به يارا نه هم نداره شليه والدين اين بجه أصلا خبر ندارند او درجه حاليه از شهرستان براي كار فرستادنش براى كار وهرمآه هم يه وجهى به حساب شون ريخته ميشه وكودك است و ارزوهاى به دل ما نده وحرفهاى به لب خشكيده......... (1837735) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۱:۱۴:۰۱
این دو مطلب ربطی به هم ندارند و فقط می تواند در یک متن ادبی برای تحریک احساسات نوشته شوند:
1. اگر کودکی در سن تعلیم و تربیت است و باید مدرسه برود و نمی رود مسئولش پدر و مادر آن کودک است. اگر فقیر یا بی سرپرست یا بد سرپرست است باید ارگانهای مسئولی مثل بهزیستی، کمیته امداد یا خود آموزش و پرورش یا هر کس دیگری که مسئول مددکاری است به داد این پسر و خانواده اس برسند.
2. کسی که دارد برج می سازد اگر ثروتش را از راه مشروع به دست آورده باشد و حق خدا و خلق خدا یعنی مالیات و .... را داده باشد و الان هم دارد قانونی و مطابق اصول برجش را می سازد پولش نوش جانش چشم حسود و بخیل هم کور! اگر هم غیر از این بوده و این ثروت غیرقانونی و نامشروع است مقصرش اداره مالیات و پلیس و هر کسی است که مسئول کشف و برخورد با تخلف بوده است.
نتیجه: کم کاریهای ارگانهای مسئول نباید ملت را در برابر هم قرار دهد و جنگ دارا و ندار بخواهد چه در وب و چه در جامعه رخ بدهد. لطفا عمیق و غیر احساسی فکر کنیم (1830739) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۶:۰۳:۲۸
اگر حلال باشد حرف شما درست ولی همه که می دانیم این پولها از چه راهی است (1831378) (alef-10)
 
دردمند
۱۳۹۲-۰۹-۱۹ ۰۸:۵۶:۴۳
آخه آدم حسابی وقتی تو کشوری ویرانی اقتصادی(بخوانید تورم) رخ میدهد یکی در ظرف چند ماه ثروتی بدست می آورد که به خواب هم ندیده باشد و دیگران با درآمد ثابت خود از نان شب هم میفتند.
البته کسانی که مال بدست آورده اند انشاالله مالیات هم داده اند و مالشان هم مشروع است امام این ظلم در حق مردم بی نواست.
این ناحق است این بی عدالتی به تمام معناست
خدا لعنت کند ..............
هم قشر مستضعف برای این انقلاب فداکاری کردند و خونها دادند.......... (1832467) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۱:۱۷:۴۴
خودت چی وایستادی فقط نگاه می کنی (1830748) (alef-13)
 
فردوس
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۴:۰۷:۵۳
ياد اون عكس خبري افتادم كه طرف در دريا غرق مي شد و ايستاده بود و از غرق شدن طرف عكس مي گرفت كه موجي ار تنفر را در برابر افكار عمومي عليه خود عكاس ايجاد كرد !! (1831162) (alef-13)
 
محمود
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۱:۳۶:۱۰
اين نتيجه عدالت دولتهاي نهم و دهم است خدا خودش جواب دهد. (1830785) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۳:۰۷:۳۶
قبلش چی ؟! همه چی عالی بود ؟!
والله خفه شدیم از بس همه چی رو به دولت نهم و دهم ربط دادید . نکنه قبلش اقتصاد و سیاست و فرهنگ ایران با کشورهای درجه یک دنیا برابری میکرد و ما خبر نداشتیم .
اگر سواد و مطالعه کافی برای اظهار نظر ندارید لااقل انصاف که میتونید داشته باشید . یا اون هم در زمان دولت نهم و دهم به تاراج رفته ؟؟!! (1831007) (alef-13)
 
آشنا
۱۳۹۲-۰۹-۱۹ ۰۸:۵۸:۲۲
خیلی چیزهای دیگر هم به تاراج رفته
نمونه اش توان تحلیل مسائل اقتصادی و سیاسی توسط جنابعالی (1832470) (alef-13)
 
معلم
۱۳۹۲-۰۹-۱۹ ۱۴:۴۲:۵۵
همه چی عالی نبود اما روند مثبتی داشتیم!
بعد از جنگ دوران سختی داشتیم
اوضاع اقتصادی خیلی بغرنج بود،اما هر روز که می گذشت احساس بهتری داشتیم،سال به سال بهتر می شدیم و اوضاع اقتصادی بهتر میشد و پله های پیشرفت و ترقی هر چند آرام و آهسته طی می شد!
ولی در دولتهای نهم و دهم در سراشیبی قرار گرفتیم و رشته هایمان پنبه شد،با بی تدبیری و تصمیم گیریهای خودسرانه اندوخته های خود را چوب حراج زدیم و با جار و جنجال و ماجراجویی چماق دشمنان را بالای سر خود آوردیم!رفته رفته عرصه را بر ملت خود تنگ کردیم تا به این نقطه که امروز هستیم،رسیدیم! (1833481) (alef-13)
 
فرهاد
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۱:۴۳:۰۱
احتمالا" آن برج متعلق به مدیران تامین اجتماعی است! (1830797) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۹ ۱۴:۱۸:۲۵
نه بابا اینقدر از این سازمان پولدار تر داریم که نگو. (1833416) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۱:۵۳:۴۹
مقامات دولت ایران طی این سی و پنج سال چه کرده اند ؟ و چه می کنند؟ ما که دائم در رسانه ها خبر از سازندگی و توجه به محرومان , احداث مدرسه و بیمارستان و انواع و اقسام خدمات بهزیستی شنیده ایم .
چطور شده است که این روزها یکباره همه این خبر ها وارونه شده است . تا انجا که گوئی در طی این مدت همه خوابیده بودند و مشتی غارتگر در لباس مدعیان خدمت ثروت مردم ربوده و ابروی انقلاب برده اند.
هر روز رفع مشکلات مردم را به خودشان واگذار می کنند . دردمندان به صدارسیده را ادرس می دهند و در رفع نیاز مالی و درمانی انان گلباران تقاضا می کنند.
چهره اجتماعی کشور را خسارت بار و درد اور ترسیم کرده و لکن گویا غارتگران آزاد و رها کماکان به غارت مشغولند و مدعی .
اگر دولت قادر به اداره امور مردم و ریسیدگی به نیازهای دردمندان و محتاجان نیست . اگر دولت قادر به درمان و بهداشت و اموزش مردم نیست و صدها اگر دیگر . پس نامش را عوض کند و تعریف دولت را دگر گون کند و تحت عنوان زور گیر تشکیل ساختار دهد. تا بدانیم نه تنها نباید توقعی از او داشته باشیم بلکه بدون رو پوششی بدانیم که باید احتیاجات این زور گیران را تامین کنیم و تقاضائی نداشته باشیم (1830823) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۳:۱۸:۲۲
فعتاً که در حال چپاولگری هستند! تامین اجتماعی، بیمه، گورک، 3000 میلیارد، بنیاد شهید و ... (1831038) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۱:۵۸:۳۱
خدا کمکش کند از مسئولین که کمکی برنمیآید.
ولی بازم خوشحاله بیکار نیست و جا برا خواب داره. (1830831) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۳:۰۸:۴۱
شما از کجا میدونی جا خواب داره و جای خوابش امنه . (1831009) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۲:۰۸:۱۹
به جنگل خوش امدی (1830863) (alef-13)
 
اشنا
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۲:۱۳:۰۲
کاشکی کوخ نشینان گذشته که الان کاخ نشین شد ه اند وزندگی این بسر را تجربه کرد هاند به داد این افراد برسنند خود روخانی می گفت کار کشاورزی می کرده درسته البته به اندازه بخور ونمیر بلکه تمام مسولین از این قشر بودنند حالا صاحب مکنت شد هاند باید به داد اینها برسنند چون این مراخال را طی کرد هانددافرین بر این نویسنده وبه شرفش (1830878) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۳:۱۱:۵۷
کوخ نشینانی که کاخ نشین شده اند به داد برسند ؟!!!!!!!!!!
زهی خیال باطل !! مگر نشنیده اید که می گویند :
یا رب روا مدار که گدا معتبر شود
روزهای تعطیل یه سری به بلوار اندرزگو بزنید تا کرور کرور از این نوکیسه های تازه به دوران رسیده را ببیینید . آنوقت به فراست درخواهید یافت که چگونه خون بهترین فرزندان این مرز و بوم به هدر رفته و پایمال شده . نه از جمهوریت چیزی مانده و نه از اسلامیت !
الف نامردی اگر سانسور کنی . (1831021) (alef-13)
 
آشنا
۱۳۹۲-۰۹-۱۹ ۰۹:۲۷:۲۹
مدتهاست با دیدن این صحنه ها، با شنیدن اخبار فساد های مالی، با بالارفتن نرخ تورم، با کم شدن ازدواج و زیاد شدن طلاق، با خون دل خوردن مردم کم دست و مظلوم، با شنیدن احکام دادگاه برای مفسدان آه حسرت از دل میکشم.............
این آه عمق قلبم را میسوزاند ولی نمیدانم خانه آباد فاسد را کی خواهد سوزاند.....
آه میکشم برای تمام خونهایی که برای این نظام مقدس عاشقانه فدا شده.......
این آه کشیدن ها امروز در جامعه ما کم نیست پس باید از آن ترسید اما چه سود که فاسدان در فساد خود مست اند و نمیشنوند......... (1832537) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۲:۱۵:۰۱
دم دولتمردان و مجلسیان گرم با این گرمی بازار که برای خود مهیا کرده اند و کاری به کار زنان و کودکان خیابانی و کودکان کار ندارند . نمیدانم متولیان این امور ( بهزیستی و کمیته امداد و بنیاد مستضعفین) در چه کارند ! (1830886) (alef-13)
 
ايراني
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۲:۲۱:۴۹
سلام از مطلب سراسر احساسي شما متشكرم فكر مي كنم ديدگاه شما با كمي اقماض قابل ستايش باشد از آن جهت كه هنوز حساسيت بصري شما مثل بسياري از ما در خصوص اين گونه مشكلات اجتماعي از بين نرفته اما آيا شما اشرافي به مسائل ومشكلات رهگذران نيز داريد كه آنها را محكوم به بي تفاوتي مي كنيد اصلا چه مي شود كرد؟ شما كه ظاهرا مدتهاست شاهد اين پسر بچه هستيد چه كرديد؟ (1830909) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۲:۲۶:۰۲
چه زیبا گفت آقای روحانی در جواب تندروهایی که هوار می کشیدند ( انرژی هستهای حق مسلم ماست ) که ( زندگی مردم نیز حق مسلم ماست )
کجاست حسین خان شریعتمداری که همیشه دم از مستند صحبت کردن و داشتن مدرک می زند
حسین خان کجاست حق این فرد و سایر افراد مستمند این جامعه جز در جیب آقا زاده ها چرا هرگز مدارک این آقایان را رو نمی کنی (1830920) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۹ ۰۰:۲۷:۲۴
الان چه ربطی داشت؟ اگر دولت جلوی ریخت و پاش و اسراف ها و بخور بخور ها را بگیره خیلی از مردم این مملکت از نظر اقتصادی وضعشون بهتر میشه. بی کفایتی مسوولان در عدم برخورد با فساد اقتصادی چه ربطی به انرزی هسته ای و خودکفایی داره؟

انرزی هسته ای چه ربطی به بی کفایتی مسوولان در مسایل اقتصادی داره؟ (1832186) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۲:۳۶:۴۷
این قسمتی که فرمودید از صبح تا عصر سر خیابان می ایستد و با چوب دستیش بازی میکند تا حوصله اش سر نرود، دقیقا وصف حال سربازان وظیفه ای است که در زمان اوج توانایی کار و فعالیت، باید ساعتها پست بدهند و در پادگانها بیگاری دهند! از نظر مسئولان هم هیچ ایرادی ندارد!! (1830936) (alef-13)
 
nasaer
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۲:۵۳:۴۵
وظیفه دولت اسلامی است که تمام احاد ملت زیر پوشش باشند اگر نمیتواند کار تولید کند از ثروت این ملت که در دست دولت است برای انها زندگی ابرومند تهیه کند کاری که کشورهای کافر نشین انجام میدهند (1830978) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۳:۰۵:۱۱
راستی چرا باید درمملکت ما عده ای ازبس با رانت ورانت خواری پولدار شده اند که از خود بی خود شده اند وعده هم مثل این پسر بچه ازبس درسختی ومشکلات گرفتار شده اند که از خود بی خود شده اند راستی دراین خصوص کی مسئول است؟ (1830998) (alef-13)
 
در حسرت همین
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۳:۱۲:۱۱
من نظر شخصی ام این است که آن کودک از من جوان فوق لیسانس سال 83 ار دانشگان تهران خوشبخت تر است چون بدن سالمی دارد و انشا الله خواهد داشت عقده اش از من کمتر، عمرش از من طولانی تر و آرزوهایش دست یافتنی تر است الان به علت کهولت بدنی (نه سنی )قادر به 1 ساعت سرپا ایستادن نیستم اما اگر کودک و سالم بودم سرنوشت او را به خودم ترجیح میدادم چند بار رفته ام در روستاهای دور زندگی آرامی داشته باشم اما ضعف بدنی نگذاشته است علت را اعصاب مینامند اما درمان نمیشود (1831022) (alef-13)
 
زينب
۱۳۹۲-۰۹-۱۹ ۰۸:۰۳:۲۶
خيلي زشته يه جوون اينجوري بگه. متاسفم (1832345) (alef-13)
 
هاني
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۳:۵۰:۳۴
متاسفانه عدم توزيع عادلانه ثروت بين لايه ها و طبقات نيازمند جامعه..بي توجهي به ميزان هزينه و درامد كارگران و كارمندان..عدم توجه كافي به رفع نيازهاي روستاييان جهت تشويق انها در روستانشيني و بي انگيزه شدن براي مهاجرت به شهرها..تورم لجام گسيخته بر اثر سومديريت ها در 8 سال گذشته..سقوط فرهنگ و اخلاق در جامعه..و دلايل فراوان ديگر كه در حوصله اين نوشتار نمي گنجد به اينجا ميرسيم كه اثار سو اين رفتارها به شكل ناهنجاري هاي متعدد در اجتماع نمايان ميگردد..به اميد روزهايي كه اين فرزندان محروم به جاي نشستن در چنين مكانهايي در كلاس درس براي كسب علم بنشينند. (1831116) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۳:۵۵:۵۰
ازوقتی خودم راشناختم به واسطه علاقه ای که به تاریخ داشتم ازنوجوانی کتابهای تاریخ ایران راخوانده ام ازهخامنشیان تامشروطه. اطلاعات نسبی تاریخی هم ازکشورهای اروپایی دارم .آنچه ملموس است امروزبامشروطه چندان فرقی نکرده الدوله هاهمچنان سیرنجومی می پیمایندخدایشان خیرندهادکه ازخلوص ونیت پاک مردم سوءاستفاده کرده ومی کنند.حضرت علی علیه السلام می فرمایندهیچ کاخی ندیدم که کوخی کنارآن نباشد.البته سانسورتان خیلی شدت گرفته به خدای علی قسم (1831133) (alef-13)
 
rezagol
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۴:۲۱:۳۲
با کمال تاسف می توانم بگویم انچه شما از پنجره منزلتان دیدید جزو کودکان خوشبخت کار است .هزاران هزار کودک در کارگاهها وزیرزمینها کوره پزخانه ها جسم وجان خود را فرسایش می دهند برای کسب لقمه ای نان اگر علاقمند بودید به مراکز تخلیه زباله های شهری بروید ودر انجا روی زباله ها کودکانی را خواهید دید که انسان بودن خود را فراموش می کنید .این کودکان قربانیان سیاست های اشتباه دولت مردانی هستند که با نام دولت امام زمان داعیه دار حکومت اسلامی بر مردم بودند .می دانم جوانان وراد مردان این مملکت در این خصوص تمامی تلاش خود را برای کمک وتلاش در جهت محو کار کودکان بکار بسته اند .یکی از این سازمانهای مردم نهاد انجمن حمایت از کودکان کار است که در تهران با تاسیس چهار مرکز تلاشیشبانه روزی را نزدیک به 12 سال در منطقه دروازه غار وخاوران وشوش وبازار به فعالیت در این حوزه مشغول می باشد وافتخار دارد امسال 6 کودک کار را راهی دانشگاههای کشور نمود جا دارد از تلاش این عزیزان تقدیر شود (1831191) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۴:۴۸:۲۲
ببخشید منزل شما نیز نزدیک همان برج است؟ از جنس همان برج؟
این متن را از سر درد نوشتی یا شغلت اقتضا کرد؟ بگذریم از شما؟ من چرا می نویسم؟ درد من از نوشتن چیست؟ آیا نویسنده و خوانندگان این متن تا بحال یک کاسه سوپ داغ برای این پسرکان و دخترکان کار برده ایم؟ (1831243) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۶:۰۳:۴۳
آری ما را اکثرا از این قماشمان کرده اند، رمان کوچک و زیبا و تکان دهنده ای مثل این نوشته را می خوانیم و در کامنتمان لابد با قیافه یک دانشمند می نویسیم "البته منظور طبل " است.
و نمی اندیشیم منظور خانم نویسنده بیدار کردن مسولان و نیز خوانندگان است ولو اینکه آن کامنت گذار با احساس طبل را "تبل" نوشته باشد. (1831379) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۶:۰۸:۲۲
"فقط چند ثانيه خودتان را جاي او بگذاريد. از صبح تا عصر يك جاي مشخص ايستادن، در سرما و در گرما، باراني بودن يا آلوده بودن هوا هم فرقي نداشته باشد و فقط منتظر باشيد تا يك مشتري پيدا شود"
ببخشیدا اون سرباز وظیفه بدبخت راهنمایی رانندگی که یه روز در میون هم بایست 12 ساعت دقیقا تو سرما و گرما یه نقطه بایسته و تکون هم نخوره آخرشم انواع توهین و تحقیر از دو طرف بشنوه و ته ماه 60000 تومان بهش بدن کم از این افتضاح داره؟؟
اونو که دیگه میشه جلوشو گرفت نمیشه؟ تازه خیلیاشون تحصیل کرده و زن و بچه دارن و تو سن 28 29 سالگی بایست به این وضعیت واقعا اسف بار تن بدن. لطفا منتشر کنید اگه باز حرف ما به کسی بر نمیخوره! (1831388) (alef-15)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۹ ۰۱:۱۴:۰۷
شما هم که تا هر حرفی میشه، مساله ی سربازی، و فرار از این مسئولیت رو پیش میکشید.
اصلا قابل قیاس نیست مساله سربازی و چیزی که میدونی بعد از 21 ماه تمام میشود و بر میگردی سر خانه و زندگی ات با چهره ی وحشتناک فقر که برای ابد باید این کار رو انجام بدی، تازه، کارگری، هیچ آینده ای هم نداره. و هیچ پشتوانه ای هم نداره و در پیری هم معلوم نیست چه بر سرش می آید. (1832228) (alef-13)
 
آشنا
۱۳۹۲-۰۹-۱۹ ۰۹:۳۴:۰۸
با فوق لیسان و با سابقه تدریس دانشگاه و تاهل راهی خدمت شدم
خیلی آزار دهنده بود اگر خدا کمک نمیکرد............ (1832547) (alef-13)
 
لیلی
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۹:۴۴:۵۱
من ماشین مدل بالا دارم .وقتی باان توی خیابانها رانندگی میکنم ومی بینم مردم بی سرپناه دارن دست فروشی میکنن ازخودم بدم میاد
ماشین راپارکینگ میگذارم وباپای پیاده میروم تا خدای ناکرده ازمردم غافل نشوم
وازخدامیخواهم که همیشه حس همدردی به ماعنایت کنه تا دردمردم را حس کنیم (1831723) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۲۲:۵۳:۵۷
ان شالله اگر ثروتی داری برای کردم و مبارزه با فقر و بیکاری تلاش کنی که در این زمانه موهبت بزرگی است (1832027) (alef-13)
 
الف
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۱۹:۵۹:۵۹
من وقتی اینجور ادمها رو میبینم با خودم میگم ،پول نفت این دست کیه؟؟؟!!! (1831751) (alef-15)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۸ ۲۲:۵۲:۳۰
در کشور ما شاید کمتر کسی پیدا شود که به قرآن مبین اعتقاد نداشته باشد ولی جالب اینجاست که کمتر کسی هم حرف های قرآن را جدی می گیرد!!
نظام اقتصادی ما شلخته بازاری است که نه اسلامی است نه غیر اسلامی! آش شوری است که هرکس از راه می رسد می خواهد جیب یک عده را پرکند! یک عده به دنبال ثروتمند کردن دولت و عده ای دیگر به دنبال ثروتمند کردن سرمایه داران! این وسط سر عموم مردم بی کلاه می ماند! (1832026) (alef-13)
 
مارمولك
۱۳۹۲-۰۹-۱۹ ۰۷:۱۴:۴۰
در هندوستان مردمي هستند كه در كنار پياده رو متولد ميشوند وآنجا زندگي وازدواج مي كنند ودر همان پياده رو مي ميرند آن روزها براي ملت ايران دور نيست .اگر خداي ناكرده به همين منوال پيش برود .من اميدم به رهبري است تا حد اقل براي حل مشكلات يك بار هم شده از كارشناسان و قاضي هاي خارجي استفاده كنند . باور كنيد از اين برادران كه همه جارا اشغال كرده اند كاري بر نمي آيد. (1832302) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۹ ۰۹:۴۸:۰۰
نویسنده دچار بیماری مزمن دل خوش است! جوری نوشته انگار الان لز مریخ آمده- من کارشناس ارشد دانشکاه معتبر دولتی باید برا چندرغاز از صبح تا شب بوق بزنم. ایشان نگران نگاه نکردن عابرین به یک نفر است که کارش ایستادن است (1832580) (alef-13)
 
باباش
۱۳۹۲-۰۹-۱۹ ۱۰:۰۱:۴۵
بابا جون كلاس چندمي؟ (1832607) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۲۰ ۱۶:۳۷:۱۰
لطفاً یا ملاکهای بورژوایی خود این بچه را بدیخت نکنید. افتادن به هوای تحصیل و درس هیچ آینده ای را برای او به ویژه در جامعه ما ترسیم نمی کند. با همین کاری که در این سن دارد از خیلی از تحصیل کرده ها جلوست. بعد از چند سال گوسفند زنده فروشی پولی جمع می کند و با دو سه نفر همولایتی یک خانه کلنگی در اسلامشهر می خرند. خودشان می کوبند و جایش چند واحد آپارتمان می سازند. ممکن است ده سال طول بکشد ولی ارزشش را دارد. می روند داخل صنف بساز بفروش و میلیاردر می شوند. حالا باکدام تحصیل ده ساله ای می شود صاحب حتی یک واحد آپارتمان شد؟ (1836252) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.