نظر منتشر شده
۳۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 182245
نظر آیت الله وحید خراسانی درباره استفاده از ماهواره
تاریخ انتشار : شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۰۴
به گزارش شفقنا، حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی به پرسشی درباره استفاده از ماهواره براي مقاصد مباح و شرعي پاسخ داده اند.
متن پرسش و پاسخ بدین شرح است:
استفاده از آنتن ماهواره براي مقاصد مباح و شرعي چه حکمي دارد؟
در فرض سؤال در صورتي که خوف انحراف عقيده يا سستي در مسائل شرعي نباشد و يا ارتکاب حرام براي ديگران نيز پيش نبايد، اشکالي ندارد.
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۱-۰۳ ۱۴:۲۱:۰۲
با سلام

امکان داره از یکی از مراجع تقلید ( هر کدام که خودتون انتخاب می کنید) در مورد ارسال پارازیت برای اختلال در دریافت برنامه های ماهواره هم سئوال بپرسید؟

بپرسید با وجود اینکه برای همه مسئولان کشور محرز است که ارسال پارازیت بر روی سلامتی مردم تاثیر دارد و ایجاد خطر می کند ، ارسال پارازیت چه حکمی دارد ؟

ممنون از لطفتون (1202203) (alef-15)
 
عباس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۱-۰۳ ۱۸:۴۵:۰۰
سلام
درست یا غلط بودن این کار جای خودش، اما، ظاهرا پارازیت در تهدید سلامت نقش موثری ندارد. اگر پارازیت مضر باشد خود امواج ماهواره‌ای و ... هم مضرند. پارازیت ویژگی خاصی که ندارد! (1202388) (alef-13)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۱-۰۳ ۲۱:۲۹:۵۱
دوستان مخالف با چی مخالف هستید؟ موضوع علمی است!! (1202479) (alef-7)
 
۱۳۹۲-۰۱-۰۳ ۲۱:۴۸:۲۴
از نظر علمی ثابت شده که ضرر دارد . و مخالف اظهار نظر این دوستتامان هستم (1202493) (alef-10)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۱-۰۳ ۲۲:۰۱:۲۶
البته پارازیت مشکلی برای سلامتی ایجاد نمیکنه
همونطور که بنزین بی کیفیت مشکلی ایجاد نمی کنه (1202501) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۱-۰۳ ۲۳:۵۵:۵۴
کاملا فرق میکنه ...

دستگاههایی که پارازیت میفرستن مسلما روی زمین هستند و به شهروندان نزدیکتر .. همین موضوع باعث میشه که توان بیشتری از این امواج به شهرواندان برسه .. در عوض چون مبدا امواج ارسالی ماهواره خیلی از ما دور هستند تقریبا هیچ خطری برای سلامتی ندارند .. به خاطر همین توان کمه که بایسد از آنتن های بشقابی و تقویت کننده های جور واجور استفاده کرد تا بشه این امواج رو به طور صحیح
درست مثل این که بیرون و داخل ماکروفر فرق میکنه (1202609) (alef-7)
 
۱۳۹۲-۰۱-۰۴ ۰۱:۳۶:۴۳
امواج ماکرو ویو اثر نامطلوب دارند کمترین کمترین اثر آن تولید گرماست همچنین منبع تولید پارازیت همی بغل کنارمون و منبع ارسال اینجاس و ن فضا (1202709) (alef-7)
 
۱۳۹۲-۰۱-۰۴ ۰۱:۴۸:۲۹
دوست عزیز امواج ماهواره دارای فرکانس بالا و طول موج بسیار پایین هستند که بر روی بدن تاثیر بسیار کمی دارد ولی پارازیت دارای فرکانس پایین و طول موج بالاست که بسیار مضر است.

2) حضرات توجه داشته باشند اسلام تاکید بر پذیرش دین از سر شناخت دارد و نه از سر غفلت و جهل. اگر هم ماهواره مشکلی بر سر اعتقادات مردم پیش می آورد اسلام تواننایی پاسخگویی به آن را دارد (1202718) (alef-7)
 
۱۳۹۲-۰۱-۰۴ ۰۱:۵۸:۱۶
شما اگه اطلاعی ندارید اظهار نظر نفرمایید (1202727) (alef-7)
 
۱۳۹۲-۰۱-۰۴ ۰۲:۱۲:۳۹
پارازیت با سیگنال ماهواره بسیار بسیار متفاوت است. دلیل آن هم توان بسیار بالای پارازیت نسبت به سیگنال ماهواره است. به طور مثال، اگر در نقطه ای که 10 کیلومتر از منبع پارازیت فاصله دارد توان سیگنال ماهواره و پارازیت برابر باشند (ک9 البته در این حالت پارازیت چندان موثر نیست) در نقطه ای که 1 کیلومتر از منبع پارازیت فاصله دارد توان پارازیت 100 برابر (10 به توان 2) توان سیگنال ماهواره است. در نتیجه در بسیاری از نقاط پارازیت نه تنها مضر که بلکه خطرناک است. (1202741) (alef-7)
 
۱۳۹۲-۰۱-۰۴ ۰۲:۲۹:۳۵
خیلی باهوشی .
جهت اطلاع بدترین نوع امواج برای سلامتی امواج پارازیته. (1202755) (alef-7)
 
۱۳۹۲-۰۱-۰۳ ۱۸:۴۵:۲۳
این سوال شما حرام است!!!
بعضی ها هستند تشخیص می دن که کی باید چی نگاه کنه و بزور تشخیصشون را هم اعمال می کنند!
کلی سایت اینترنتی هم به تشخیص همون بعضیا فیلتر شدن. (1202390) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۱-۰۳ ۱۸:۴۵:۴۰
مستند حرفتان چیست که می گویید پارازیت ایراد دارد ؟! یک بار معصومه ابتکار این حرف را مطرح کرد و وقتی از او مدرک و مستند حرفش را خواستند گفت همینجوری گفتم !!! (1202391) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۱-۰۴ ۰۳:۵۴:۵۵
شما هم مدرک و مستند بیاور که معصومه ابتکار گفته باشد ( همینجوری گفتم) (1202775) (alef-7)
 
فرهاد
۱۳۹۲-۰۱-۰۳ ۱۸:۵۸:۴۰
دوست عزبز توان و ولتاژ سیگنال پارازیت اگر کمتر از توان و سیگنال امواج ماهواره و موبایل نباشه , بیشتر نیست...خوبه اول درموردش به صورت علمی تحقیق کنی بعد نظر بدی...به غیر از افراد مجاور دکل های فرستنده ی امواج(مانند موبایل یا پارازیت یا...)برای افراد دیگر هیچ گونه ضرری متوجه نیست... (1202401) (alef-13)
 
احمدی
۱۳۹۲-۰۱-۰۳ ۱۵:۵۱:۴۴
ماهواره کانال امام حسین هم دارد کانال کربلا هم دارد که همیشه یا بطور زنده حرم سیدالشهدا نشان می دهد یا به زبان عربی نوحه می خواند حال انتخاب با خود ما است (1202244) (alef-13)
 
محمود
۱۳۹۲-۰۱-۰۳ ۱۷:۳۰:۲۰
باتشکرازفتوای ایشان استدعاداردسایرحضرات ایات عظام نیزاظهارنظربفرمایندتاباقطع پارازیت شایدازبخطرافتادن سلامتی به ویژه سلامتی کودکان و زنان باردارجلوگیری شود (1202337) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۱-۰۳ ۱۷:۳۲:۱۴
مگر میشه ماهواره نگاه کرد و به حرام نیفتاد؟ وقتی دایم در برنامه ها تصاویر نامناسب و آهنگهای آنچنانی پخش میکنه افراد کم کم به این مسایل عادت میکنن. (1202338) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۱-۰۳ ۲۲:۰۲:۲۵
یعنی قوم لوط هم ماهواره داشتن؟؟؟ (1202503) (alef-10)
 
نسیم
۱۳۹۲-۰۱-۰۳ ۲۳:۴۷:۳۸
کسی گفت فساد فقط و فقط از این طریق ایجاد می شه آخه؟؟؟ (1202592) (alef-7)
 
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۱-۰۴ ۰۲:۴۴:۰۶
نه عزیزم همش بخاطر اینه که ما تنبلیم!! من از تنبلی به گناه میافتم وشما از تنبلی پارازیت میندازی!! حالشو ندارم بهت مثال بزنم میدونم شما هم حالشو نداری این مطلبو بخونی (1202760) (alef-7)
 
۱۳۹۲-۰۱-۰۳ ۱۷:۵۱:۲۰
در عصر انفجار اطلاعات كه دسترسي بطرق مختلف ميسر است وبن بستي وجود ندارد آيا پخش پارازيت وهزينه دستگاههاي آن كه معمولا از خارج تهيه شده است وهمچنين هزينه پخش آن چه توجيه عقلي دارد؟ (1202357) (alef-13)
 
ناصر
۱۳۹۲-۰۱-۰۳ ۱۸:۵۴:۳۲
قانون مهمه یا جان مردم (1202400) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۱-۰۳ ۱۹:۲۱:۱۴
استفاده از ماهواره نیاز به نظر کسی ندارد. این خود شخص است که تشخیص می دهد شبکه های ماهواره ای را ببیند یا نبیند. چرا این حرف را زدم؟ چند سال پیش در تریبون رسمی نماز جمعه تهران اعلام شد که داشتن ماهواره حرام است. اما چه اتفاقی افتاد؟ تعداد ماهواره ها دو برابر شد. اینجاست که عرض می کنم نباید در همه چیز از فتوا استفاده کرد. زیرا نتیجه عکس می دهد و در نهایت به ضرر فتوا دهنده و... است. مسایلی از قبیل ماهواره، اینترنت و... (به عنوان یک رسانه) حامل فرهنگی هستند که پذیرش یا رد آن بستگی به بستر اجتماعی و صدها پارامتر دیگر دارد. وقتی یک برنامه ماهواره ای خارج از کشور مورد استقبال قرار می گیرد، دلیلش را باید در جوّ موجود در جامعه جستجو کرد. و گرنه استفتاء و دستور بگیر و ببند و جمع آوری ماهواره کار راحتی است ولی هیچ نتیجه ای ـ ولو یک ذره ـ در بر ندارد.
یادمان نرود: الناس حریص علی ما مُنع. مردم بر چیزی که منع شود، حرص می ورزند. (1202416) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۱-۰۳ ۲۰:۰۵:۲۵
از حضرت آیت ا... بپرسید اصرار بر جمع آوری ماهواره که عمدتا" با بی احترامی به مالک ، نقض حریم خصوصی او و همچنین وهن قانون (به علت قانون شکنی عمومی مردم ) همراع است شرعا" مجاز است ؟ (1202443) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۱-۰۴ ۰۲:۳۰:۴۱
بله جایزه. (1202756) (alef-7)
 
۱۳۹۲-۰۱-۰۳ ۲۲:۱۱:۱۰
رهبر هم که در کتاب استفتا های ایشان گفته اند استفاده از ماهواره برای مقاصد درست بدون اشکال است پس چرا پلیس اینطور با رفتار غیر صحیح به منازل مردم حمله می کند؟؟ (1202514) (alef-7)
 
نسیم
۱۳۹۲-۰۱-۰۳ ۲۳:۴۲:۲۰
اگه هر کسی در خانواده و اطرافیان خودش نگاه کنه متوجه می شه چقدر ماهواره تاثیر گذار بوده؟
بله، می شود استفاده خوب کرد اما چند درصد بدون توجیه استفاده خوب می کنند؟

در برابر نو جوانان 10-14 ساله ها _، حواسشان به مواردی که باید هست؟
روی وفاداری و حفظ حیای بانوان ما حتی به طور درصدی تاثیر نداشته؟ (1202588) (alef-7)
 
۱۳۹۲-۰۱-۰۳ ۲۳:۵۲:۵۷
درمورد گرانی چی؟گوجه4200! (1202601) (alef-7)
 
moghadasi.e
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۱-۰۴ ۰۳:۴۶:۵۱
استفاده از ماهواره مثل تیغ جراحی می باشد (1202773) (alef-7)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۱-۰۴ ۰۴:۴۴:۳۹
البته با این برنامه های پر محتوا و اخبار بسیار عالی و کاملا بیطرف و درست صدا و سیما احتیاجی به استفاده از ماهواره نیست. (1202779) (alef-7)
 
۱۳۹۲-۰۱-۰۴ ۱۰:۱۱:۰۴
اصلا چه اصراريه كه ميخ در سنگ ميكوبيد.من مثلا استاد دانشگاه و دكتراي الكترونيك هستم و ميگويم كه امواج جدا زيانبار است.و در سلولها ايجاد ميدان شديد ميكند.واي بر ما و بي علم ها (1202827) (alef-7)
 
اصغر
United States
۱۳۹۲-۰۱-۰۴ ۱۲:۳۳:۱۹
خودشو ناراحت نكنيد برادران و خواهران عزيز (1202911) (alef-7)
 
۱۳۹۲-۰۱-۰۵ ۰۱:۰۳:۲۰
نکته‌ی اول. یک بار یکی از عزیزان می‌گفت بر فرض که پارازیت برای سلامت جسم مضر باشد ولی امواج ماهواره برای سلامت روح مضر است و معلوم است سلامت روح مهم‌تر از سلامت جسم است.

نکته‌ی دوم. بابا اگر می‌خواهید پارازیت هم بیاندازید. یک بالن بفرستید هوا یک خرده بالاتر پارازیت بیاندازید تا سلامت مردم کمتر به خطر بیفتد. (1203505) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۱-۰۵ ۰۶:۵۵:۴۵
اگه بر خلاف قوانین کشوری هم باشه باز در استفادش حرمتی وجود نداره؟
دوستان عزیز یکم دقیق تر این موضوع رو پیگیری کنن (1203612) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۱-۰۵ ۱۲:۱۲:۱۰
خیابان های تهران و بعضی شهر ها راببینید زنها هیچ شباهتی با زن مسلمان و زن شیعی ندارند بلکه بر ضد فرهنگ اهلبیت و فاطمه زهراهستند . وضع ظاهری انها
صد بار بدتر ازبسیاری ازفاحشه ها است ایا اینها از ماهواره متاثر نیستند؟ (1203875) (alef-6)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.