توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 332149
شمال سوريه؛ ميدان جنگ تركيه و كردها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۱
در حالي كه وزارت خارجه سوريه از ورود نيروهاي تركيه به خاك خود خبر داده و به شوراي امنيت سازمان ملل شكايت برده، وزير دفاع تركيه ورود نيروهاي اين كشور به خاك سوريه را تكذيب مي‌كند، اما احمد داووداوغلو، نخست‌وزير تركيه مي‌گويد عمليات نظامي ارتش اين كشور عليه كردها در شمال سوريه ادامه خواهد يافت و كردهاي سوريه نيز اعلام كرده‌اند كه به تجاوز تركيه به سوريه پاسخ خواهند داد.

اين در حالي است كه ايالات متحده امريكا مي‌گويد به رايزني‌ها با آنكارا و كردهاي سوريه براي خودداري از درگيري ادامه مي‌دهد. از سوي ديگر خبرهاي ضدونقيضي از نقض حريم هوايي سوريه توسط جنگنده‌هاي سعودي منتشر مي‌شود. به گفته ناظران با آغاز حملات تركيه در سوريه و اعلام آمادگي عربستان براي اعزام نيروي زميني به اين كشور، شمار گروه‌هاي درگير در روي زمين و محورهاي تقابل آنها با يكديگر بر پيچيدگي شرايط ميداني سوريه خواهد افزود.

نيروهاي تركيه در سوريه
«۱۲خودروي جنگي تركيه به همراه ۱۰۰ فرد مسلح كه به نظر مي‌رسد جزو نيروهاي تركيه هستند از طريق گذرگاه مرزي باب‌السلامه وارد خاك سوريه شده‌اند.» اين جزيياتي است كه به گزارش رويترز، وزارت خارجه سوريه در بيانيه‌اي بيان كرده است. وزارت خارجه سوريه در بيانيه خود اعلام كرده: تجاوزات مكرر تركيه عليه مردم سوريه نقض حاكميت سوريه و قطعنامه‌ها و قوانين بين‌المللي است. اين در حالي است كه عصمت يلماز، وزير دفاع تركيه اخبار مربوط به ورود نيروهايش به خاك سوريه را تكذيب كرده و مي‌گويد: تركيه قصد ندارد نيرو به داخل خاك سوريه بفرستد. به گزارش رويترز به نقل از خبرگزاري دولتي سوريه، سانا، در نامه‌اي كه وزارت امور خارجه سوريه به شوراي امنيت سازمان ملل نوشته، آمده است كه هدف تركيه از اين اقدام ارسال مهمات ‌و سلاح از مسير باب‌السلامه به خاك سوريه تا منطقه اعزاز است.

اعلام جنگ تركيه با كردها
آنكارا وارد جنگ تمام عيار با كردهاي منطقه شده است. تركيه كه تا پيش از اين براي هدف قرار دادن نيروهاي حزب كردستان (پ. ك. ك) وارد حريم عراق شده بود، اكنون در روزهايي متوالي كردهاي سوريه را هدف قرار مي‌دهد. داووداوغلو مي‌گويد تركيه مانع از عمليات تهاجمي يگان‌هاي مدافع خلق كرد (ي. پ. گ) در سوريه خواهد شد. به گزارش اشپيگل آنلاين، نخست‌وزير تركيه در تماس با مركل مدعي شده كه شبه ‌نظاميان كرد با پشتيباني نيروهاي روسيه به پيشروي‌هاي خود ادامه مي‌دهند. داووداوغلو همچنين موضوع تشديد موج آوارگان سوريه در مرزهاي تركيه را با پيشروي‌هاي شبه‌ نظاميان كرد مرتبط دانسته و گفته هدف آنان اين است كه صدها هزار سوري را در مرزهاي تركيه به گريز وادارند و به اين ترتيب يك فاجعه‌ بشري جديد پديد آورند كه نه تنها به تركيه بلكه به اتحاديه اروپا نيز لطمه خواهد زد. از سوي ديگر نخست‌وزير تركيه كه به دنبال تنش با روسيه رابطه خود با اوكراين را گرمتر كرده، در مسير سفرش به اوكراين، با بيان اينكه كشورش اجازه نمي‌دهد شهر اعزاز سوريه به دست كردها بيفتد، تهديد كرد اگر كردها بار ديگر به اين شهر نزديك شوند، پاسخ شديدي به آنها مي‌دهيم. داووداوغلو گفت: اگر كردها به فرودگاه منغ نزديك شوند اين فرودگاه را غير قابل استفاده مي‌كنيم.

رايزني‌هاي دوجانبه واشنگتن
ايالات متحده امريكا مي‌گويد از تركيه خواسته است كه به عمليات خود عليه كردها در شمال سوريه پايان دهد. كاخ سفيد با صدور بيانيه‌اي اعلام كرد: جو بايدن، معاون باراك اوباما، رييس‌جمهوري امريكا از احمد داووداوغلو، نخست‌وزير تركيه خواسته است تا حملات عليه مواضع كردها در شمال سوريه را متوقف كند. بايدن همچنين به آنكارا اطمينان خاطر داده است كه واشنگتن در حال مذاكره با نيروهاي كرد سوريه است كه به مرز تركيه نزديك نشوند. در بيانيه كاخ سفيد آمده است: بايدن تاكيد كرد كه تنش‌زدايي در اين منطقه از اهميت بسزايي برخوردار است. به گفته مقامات امريكا، كردهاي سوريه از اصلي‌ترين نيروهاي زميني هم‌پيمان امريكا در مبارزه با داعش در سوريه محسوب مي‌شوند. اما دولت تركيه يگان‌هاي مدافع خلق (ي.‌پ.‌گ) را با حزب كارگران كردستان تركيه (پ.‌ك.‌ك) در يك سطح قرار مي‌دهد و در نتيجه آن را سازماني تروريستي مي‌داند.

هشدار روسيه
وزارت خارجه روسيه در بيانيه‌اي، ضمن ابراز نگراني جدي مسكو نسبت به اقدامات تركيه درباره سوريه، اعلام كرد: جهت ارزيابي دقيق اقدامات تحريك‌آميز تركيه كه تهديدي براي صلح و امنيت منطقه خاورميانه و كل جهان محسوب مي‌شود، از بررسي اين موضوع در شوراي امنيت حمايت مي‌كنيم.

نشست مشترك كردها، روس‌ها و سوري‌ها
حملات تركيه بر كردها، آنها را به روسيه نزديك كرده است. بر اساس گزارش راي اليوم، كميته‌هاي هماهنگي داخلي سوريه از نشست‌هاي نظامي فرماندهان يگان‌هاي مدافع خلق وابسته به كردها، كارشناسان روسي و فرماندهان نظامي ارتش سوريه در حومه شمالي شهر حلب براي بررسي چگونگي پاسخ نظامي به بمباران تركيه خبر داده‌اند. اين كميته‌ها در بيانيه‌اي اعلام كرده‌اند كه عصر روز يكشنبه در «كانتون خودمختار كرد» در مركز شهر عفرين واقع در شمال حلب نشستي با حضور فرماندهان يگان‌هاي مدافع خلق، فرماندهان نيروهاي سوريه دموكرات و كارشناسان نظامي روسيه و نيز فرماندهان نظامي دولت اسد برگزار شد. در اين بيانيه آمده است، اين نشست فوق‌العاده به بررسي پيامدهاي بمباران توپخانه‌اي تركيه عليه فرودگاه نظامي منغ كه از چند روز قبل به كنترل نيروهاي سوريه دموكرات درآمده است، اختصاص داشت.

منابعي در كميته‌هاي مردمي سوريه اعلام كردند: طرف روس در اين نشست به نيروهاي سوريه دموكرات تاكيد كردند كه با افزايش حملات هوايي عليه شهر اعزاز و حومه شمالي حلب، امكان پيشروي اين نيروها و كنترل‌شان بر شهر اعزاز و شهر تل رفعت با يك پوشش هوايي ممكن مي‌شود و امكان پيشروي نيروهاي اسد از دو منطقه نبل و الزهرا به سوي شهر حلب و پيشروي به سمت دو منطقه الباب و تادف فراهم مي‌شود.

شرايط انساني در سوريه

اوضاع در سوريه، به ويژه استان حلب در شمال اين كشور كه در مرز تركيه قرار دارد، روز به روز پيچيده‌تر و بر شمار شركت‌كنندگان در درگيري‌ها افزوده مي‌شود. اما كريستي دلفيلد، سخنگوي گروه ارايه‌كننده كمك‌هاي بشردوستانه مرسي كورپس، مي‌گويد با وجود تشديد تنش‌ها در منطقه، تلاش‌هاي اين گروه براي ارايه مواد غذايي به ساكنان در شهرهاي حلب در شمال سوريه ادامه دارد. او گفته است، اين گروه روز جمعه بسته‌هاي مواد غذايي متناسب براي يك ماه تغذيه ۳۱ هزار نفر و آرد به اندازه كافي براي عرضه نان براي ۶۱ هزار نفر در منطقه اعزاز را تحويل داده است. مدير مرسي كورپس مي‌گويد «هر گونه تاخير در تحويل كمك‌هاي بشردوستانه جان هزاران غيرنظاميان را در معرض خطر قرار مي‌دهد. »

خبر آخر

بمباران دو بيمارستان و يك مدرسه در سوريه بيش از ۲۱ كشته برجاي گذاشت. به گزارش رويترز، در پي حمله هوايي به بيمارستاني در منطقه معمره النعمان در سوريه چهار موشك به بيمارستاني اصابت و آن را به كلي ويران كرد. معمره النعمان در ۳۰ كيلومتري جنوب شهر ادلب قرار دارد و زير كنترل مخالفان دولت سوريه است. بيمارستان ديگري نيز به همراه يك مدرسه در شهر اعزاز در نزديكي مرز تركيه بمباران شده‌اند. سازمان پزشكان بدون مرز اعلام كرد اين حمله هدفمند بوده است.
منبع: اعتماد
 
کلمات کلیدی : ترکیه، کردها، سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.