توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 430410
وزیر ارشاد در نشست با تعدادی از سینماگران چه گفت؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۲
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ‌برای بقای جامعه و کاهش آسیب‌های اجتماعی در کشور به گسترش سینما نیاز داریم و باید به تقویت این حوزه بپردازیم.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، «سیدرضا صالحی امیری» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه شنبه یازدهم دی‌ماه در نشستی با صنوف مختلف سینمایی با بیان این مطلب گفت: جامعه امروز در حال تغییر است و حجم این تغییرات به دلیل تکنولوژیهای ارتباطی بسیار گسترده است.

وی افزود:‌ جامعه امروز ایران از حوزه سیاسی عبور کرده و در دهه چهارم بعد از انقلاب اسلامی به مسایل اجتماعی روی آورده است که از آن جمله می‌توان به روابط اجتماعی، امنیت اجتماعی،‌ محیط زیست،‌ اخلاق اجتماعی و همنوایی و همدردی اجتماعی در جامعه اشاره کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد:‌ در دهه چهارم جامعه امروز ایران در حوزه حرکتهای اجتماعی تغییرات بسیاری دیده میشود بنابراین برای آینده پژوهی این تغییرات باید به تحلیل این تغییرات پرداخت، ضمن این که در این زمان شبکههای اجتماعی نیز وارد عمل شدهاند و نقش به سزایی را در شتاب تغییرات ایفا میکنند.

وی در عین حال تصریح کرد: سینما و دست اندرکاران این حوزه میتوانند در گستره این تغییرات نقش موثری داشته باشند بنابراین میتوان جایگاه سینما را نیز در این تغییرات مشخص کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه خانواده مهمترین کانون حیات اجتماعی است، ادامه داد:‌ فروپاشی خانواده در ایران به فروپاشی اجتماعی تبدیل میشود.

وی با اشاره به نقش خشونت در افزایش آسیبهای اجتماعی افزود: ‌خشونت همچون موریانه‌ای است که یک بنا را از بنیان تخریب میکند؛ از این منظر صنعت سینما دارای رسالت جدیدی در حوزه کاهش آسیبهای اجتماعی در جامعه است.

صالحی امیری تاکید کرد: نظام سیاسی،‌ دولت و نخبگان کشور باید با همصدایی خود بخشی از مسایل اجتماعی را با کمک سینما از میان بردارند.

وی با اشاره به گسترش استفاده از فضای مجازی و شبکههای اجتماعی در جامعه ادامه داد:‌ در گذشته اعضای خانواده بیشتر در کنار یکدیگر بودند و به گفت‌وگو میپرداختند ولی امروزه با وجود شبکههای اجتماعی روابط عاطفی و معرفتی اعضای خانواده کاهش یافته است. زیرا در شبکههای اجتماعی با دیگران به تبادل اطلاعات میپردازند و این باعث دوری افراد از اعضای خانواده خود میشود. باید شکافی که بین نسل جدید و قدیم ایجاد شده را نیز جدی بگیریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: ‌نظام شبکههای اجتماعی نظام گسترده‌­ای است و نمی توان جلوی این گستردگی را گرفت. بنابراین باید رسالت سینما در این میان را یافت.

وی با اشاره به اینکه کشور ایران در منطقه دارای امنیت کامل است، تصریح کرد: ‌این امنیت با درک و فهم و درایت مقام معظم رهبری و تلاش های رییس جمهوری، دولت و دلسوزان کشور به دست آمده است.

صالحی امیری گفت:‌ دولت تدبیر و امید دولتی زمینی است که از مقدسات برای رسیدن به اهداف خود استفاده نمیکند. این دولت دولتی کارشناسی و عقلانی است که اگر موفقیتی به دست آورد از سوی مردم است و کاستیها نیز بر خودش وارد است.

وی افزود: دولت آسمانی را نمیتوان نقد کرد زیرا برچسب ضد دین بودن به افراد زده میشود ولی دولت زمینی را میتوان نقد کرد زیرا نقد حق اجتماعی و قانونی افراد است. بنابراین افراد و اصناف به راحتی میتوانند این دولت را نقد کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به اعضای اصناف سینمایی ادامه داد: ‌شرایط کشور شرایط پیچیده­‌ای است و ما برای عبور از آن به کمک و خرد جمعی شما نیاز داریم زیرا شما به عنوان گروههای مرجع، از منظر سینما میتوانید در حل بسیاری از آسیبهای اجتماعی نقش موثری داشته باشید.

وی افزود:‌ شما سرمایه بزرگی در اختیار دارید و دولت به این سرمایه‌ها نیازمند است. زیرا یکی از حلقه‌­های ارتباطی ما با بدنه اجتماعی کشور شما اعضای سینما و سینماگران هستید. بنابراین ما برای انتقال گفتمان اجتماعی در کشور به سینماگران نیاز داریم.

عضو کابینه تدبیر و امید با تاکید بر اینکه تعامل و گفتوگو تنها راه تامین منافع است ادامه داد: ایجاد ثبات و آرامش در فضای فرهنگی و گفتوگوی فرهنگی از جمله سیاستهایی است که در بدو ورود به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر آن تاکید داشتهام.

وی تاکید کرد:‌ جامعه سینمای ایران جامعه‌ای با ظرفیتهای بسیار است و اگر در مسیر فعالیت این گروه، مشکلاتی وجود دارد باید از طریق مذاکره آن را حل کرد و من تمام توان خود را برای حل این مسایل به کار میگیرم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:‌جامعه برای عبور از رخوت و بینشاطی نیازمند ارتقای مصرف فرهنگی است که یکی از کانونهای مصرف فرهنگی سینما است و ما وظیفه داریم این مصرف فرهنگی را بالا ببریم چرا که معتقدم نتیجه آن کاهش آسیبهای اجتماعی خواهد بود.

عضو کابینه تدبیر و امید افزود: ‌برای بقای جامعه و کاهش آسیبهای اجتماعی در کشور به گسترش سینما نیاز داریم و باید به تقویت این حوزه بپردازیم. جامعه داری دو مصرف اولیه و مصرف فرهنگی و هنری است. مصرف فرهنگی و هنری نیز نیاز به نشاط دارد بنابراین باید این حوزه را تقویت کنیم.

وی تاکید کرد: سینمابه طور همزمان دارای سرمایههای انسانی، ‌فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی است که باید به آن توجهی ویژه در حل مسایل و آسیبهای اجتماعی در جامعه داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر لزوم وجود نظام صنفی سینما در ایران تاکید کرد و گفت: وجود نظام صنفی در سینما باعث میشود که هویت­‌ساز صنف خود باشند زیرا به اوج بلوغ در سینما رسیدهاند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فقط به کار سیاستگذاری در این حوزه میپردازد.

در این نشست برخی از سینماگران به طرح مسایل و مشکلات حوزههای مختلف سینمایی پرداختند و خواستار حل این مسایل شدند.
 
 
کلمات کلیدی : وزیر ارشاد + صالحی امیری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.