توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 384719
راهنمای کتاب/ «مکتب مهر»؛ مصطفی دلشاد تهرانی؛ دریا
نهج البلاغه دانشگاه تربیت اسلامی
هادی حق‌پرست؛ 9 شهریور 1395
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۴
«مکتب مهر»
نویسنده: مصطفی دلشاد تهرانی
ناشر: دریا، چاپ سوم ۱۳۸۸
۲۰۰ صفحه، ۲۵۰۰ تومان

شما می‌توانید کتاب «مکتب مهر» را تا یک هفته پس از معرفی با ۱۰ درصد تخفیف از فروشگاه اینترنتی شهر کتاب آنلاین خرید کنید.

****

تعلیم و تربیت بیش از سی و پنج سال است که یکی از مسائل اساسی انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی است و حتی پیش از آن استاد مطهری مباحث گوناگون و ارزنده ای در این راستا داشته‌اند که تحت عنوان تعلیم و تربیت در اسلام از ایشان منتشر شده است. اما متاسفانه بنا به یک دلیل اصلی و آن هم ماندن در ساحت علم، هنور نتوانسته ایم که در این حوزه یعنی تربیت موفق بوده و به نتایج مطلوب دست یابیم.

ماندن در ساحت علم به این معنا که گویی تنها به همین اکتفا کرده‌ایم و می‌خواهیم همچنان از وجود منابع غنی ایرانی اسلامی در حوزه علوم مختلف و به خصوص علوم انسانی بگوییم و نسبت به داشتن آنها ابراز خوشحالی و افتخار کنیم و بنا نیست که این ظرفیت را در ساحت عمل برای رسیدن به هدف خود به کار ببندیم.

برای مثال از سال اول انقلاب حرکتی به نام انقلاب فرهنگی در کشور آغاز شد که قصد داشت در قدم اول فضای دانشگاه را اسلامی کند. اما امروز که قریب به سی و شش سال از آن می‌گذرد و با وجود شورای عالی انقلاب فرهنگی، سازمان سمت و دیگر نهادها و سازمان‌های تاسیس شده برای این منظور موفق به رسیدن هدف مورد نظر یعنی انقلاب فرهنگی و اسلامی‌سازی دانشگاه نشده‌ایم و شاید بتوان با کمی جسارت گفت که در بعضی از زمینه‌ها نتیجه عکس گرفته‌ایم.

چرا که همواره در سطح سخن وامانده‌ایم و توان پا گذاشتن به عرصه عمل را نداریم. در این مدت نسبتا طولانی مدام سعی کردیم تا با ایجاد نهاد و سازمان جدید، سخنرانی، همایش و نشر کتب با مضمون دینی و... در فرهنگ انقلاب ایجاد کنیم و غافل از آن که این اقدامات همگی جز مقدمه کار چیزی نیست و نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت.

نهج‌البلاغه به عنوان گرانقدرترین و ارزشمندترین میراث فرهنگی اسلام پس از قرآن کریم، برای انقلاب فرهنگی و اسلامی‌سازی دانشگاه تربیت را پیشنهاد می‌کند. برای این مهم در بدو امر می‌بایست انسان مسلمان پرورش داد و پرورش انسان مسلمان جز با تربیت ممکن نیست و البته با رعایت اصول تربیتی اسلام. زیرا تربیت عبارت است از رفع موانع و ایجاد مقتضیات برای آن که استعدادهای انسان در جهت کمال مطلق شکوفا شود، و این امر جز با رعایت قوانین و قواعدش که از آن به اصول تربیت تعبیر می‌کنیم، میسر نمی‌گردد. همانند باغبان یا کشاورزی و جز این امر که بدون آشنایی با قواعد و قوانین و اصول هر یک، نمی‌توان توفیق چندانی در آن امر به دست آورد.

مصطفی دلشاد تهرانی، در کتاب مکتب مهر به مرور و تعمق با هدف تربیت از ابتدای نهج البلاغه تا انتهای آن و بررسی تربیتی خطبه‌ها و سخنان، مکتوبات و نامه‌ها، حکمت‌ها و کلمات قصار آن حضرت، پرداخته و شرح داده‌اند. در مباحث این کتاب، مجموعه‌ای از مهم‌ترین اصول تربیت در نهج‌البلاغه مطرح شده است، و البته مجموعه‌ای دیدنِ این اصول و به کار گرفتن آنها به صورت یک مجموعه قوانین تربیتی، راهنمای برنامه‌ریزی و عمل و اقدام تربیتی است.
۱۳۹۵/۱۱/۰۶ ۰۹:۰۰
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۲ ۱۳:۵۹
 
۱۳۹۵/۰۷/۰۷ ۱۲:۳۰
 
۱۳۹۵/۰۶/۲۸ ۲۲:۱۳
 
۱۳۹۵/۰۶/۱۱ ۱۵:۳۶
 
۱۳۹۵/۰۴/۱۹ ۲۲:۴۵
 
 
کلمات کلیدی : انتشارات دریا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
نهج البلاغه دانشگاه تربیت اسلامی