نظر منتشر شده
۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 418612
دانشمند ایرانی در پی به چالش کشیدن نظریه اینشتین
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۰
محققانی که گفته بودند سرعت نور متغیر است، اکنون به یک پیش‌بینی عددی دست یافته‌اند که اجازه می‌دهد نظریه‌شان را به آزمایش بگذارند.

به گزارش ایسنا به نقل از سای‌تک، بسیاری از نظریه‌های فیزیک بر اساس این ایده ایجاد شده‌اند که سرعت نور ثابت است. اما «جوآو ماگویجو» و دکتر «نیایش افشردی» تفکر متفاوتی دارند.

آن‌ها در مقاله‌ای که در مجله Physical Review D منتشر شده است، به توصیف یک عدد دقیق در شاخص طیفی پرداخته‌اند. این مدل می‌تواند برای تعیین معتبر بودن نظریه این دانشمندان استفاده شود.

همه ساختارهای جهان کنونی در پی ایجاد نوساناتی در جهان اولیه تولید شده‌اند. شاخص طیفی، سابقه‌ای از این نوسانات است که اکنون در تابش زمینه کیهانی ادغام شده‌اند.

رقمی که «افشردی» و «ماگویجو» به آن دست یافته‌اند، 0.96478 است که به خوانش تخمینی مورد استفاده کنونی یعنی 0.968 بسیار نزدیک است.

نظریه «افشردی و ماگویجو» که می‌گوید سرعت نور متغیر است، اولین بار در اواخر دهه 1990 ارائه شد. این نظریه در آن زمان افراطی توصیف شد؛ اما اکنون که یک روش پیش‌بینی عددی توسعه داده شده، این نظریه ارزشمند شده است.

اگر سرعت نور را متغیر در نظر بگیریم، می‌تواند نشانگر این باشد که سرعت نور در جهان اولیه بسیار بالاتر بوده و با گسترش جهان به مسافت‌های بسیار دورتری دست یافته است. همچنین از آنجایی که چگالی جهان تغییر کرده، سرعت نور نیز ممکن است به شیوه‌ای قابل پیش‌بینی کاهش یافته باشد.

مورد توجه‌ترین نظریه در مورد سرعت نور،  تورم است که تلاش دارد مشکل افق را با این ایده که جهان در زمان تولد متعادل بوده و سپس بطور ناگهانی گسترش یافته، حل کند. البته جهان در طول این گسترش یکنواخت باقی ماند. اگر نظریه تورم درست باشد، تائیدی بر نظریه اینشتین در مورد ثابت بودن سرعت نور و سایر قوانین شناخته شده فیزیک تا به امروز است. اما برای اثبات آن باید یک میدان تورم اختراع شود که شامل مجموعه شرایطی است که تنها در آن زمان وجود داشته است.

دکتر «نیایش افشردی» از فارغ‌التحصیلان دبیرستان تیزهوشان علامه حلی تهران و برنده مدال نقره المپیاد جهانی فیزیک سال 1996 (1375) نروژ است که تحصیلات کارشناسی خود را در رشته فیزیک در دانشگاه صنعتی شریف به پایان برده است. وی اکنون اخترفیزیکدان مؤسسه فیزیک نظری پریمیتر و استاد دانشکده فیزیک و نجوم دانشگاه واترلوی کانادا است.

دکتر «افشردی» سال گذشته موفق به دریافت جایزه سوم کیهان‌شناسی بوکالتر (The Buchalter Cosmology Prize) شده بود.
 
کلمات کلیدی : دانشمند ایرانی، اینشتین
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۱۵:۴۸:۳۹
این تازگی ندارد و نقد و چالش در نظریات انیشتین از مدتها قبل توسط دانشمندان دیگر نیز وارد شده بود . (4037672) (alef-13)
 
ممل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۱۶:۰۴:۳۸
به طور قطع مدیران ارشد ما از این دست انتخاب نمیشوند و این چنین است که این چنین است (4037727) (alef-3)
 
bomber
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۱۷:۳۸:۵۶
هیتلر آلمانی هم از اینشتین استفاده نکرد و او به غرب رفت....ولی آلمان قدرتی عظیم بود (4037966) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۸ ۰۷:۱۶:۱۹
که هیتلر به طور قطع آلمان را به خاک سیاه کشاند (4056708) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۱۶:۴۴:۰۷
من يخورده فيزيك خوندم ولي اين مقاله مطللبي را منتقل نمي كند مثلا اون شاخصي كه اندازه گرفتن چي رو نشون ميده؟؟ و مقدار تئوري آن چن هست؟ در ضمن اينشتين هم سرعت نور را در نظريه اش نسبت به ناظرهاي پديده ثابت فرض كرده نه نسبت به زمان. و ختي مقدار عددي سرعت نور را هم كاري باهاش نداشته كه چند هست. مثل اين كه الان يك نفر فرض كنه قيمت بنزين در هر شعري از ايران ثابت است ولي يكي با بيان اينكه خير الان هزار تومان هست ده سال قبل هشتاد تومان بود بخاد حرف را نقض كنه كه منطقي نيست. (4037835) (alef-13)
 
م.م.س.
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۲۱:۳۷:۰۲
لطف کنید فضای بحث های علمی را با واژه های محاوره ای نیالایید. آیا این عبارت شما "مثلا اون شاخصي كه اندازه گرفتن چي رو نشون ميده؟؟ و مقدار تئوري آن چن هست؟" سخیف نوشته نشده است؟ متمنی است با حوصله و تأنی به مباحث علمی بپردازید. اگر این وضع به همین منوال پیش برود در آتیه نزدیک اثری از زبان شیوای فارسی نخواهد ماند و بایستی آثارمان را در موزه های بیگانگان بیابیم. (4038447) (alef-13)
 
ممد
Switzerland
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۲۱:۰۶:۲۱
افراد رو بزرگ نکنید. تعداد ارجاعات به مقالات ایشون زیاد نیست. (4038394) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.