توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 388012
عاصمه جهانگیر جانشین احمد شهید
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۵
آنطور که «احمد شهید»گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران در توئیتر خود نوشته است: «عاصمه جهانگیر» به عنوان گزارشگر جدید سازمان ملل در امور ایران انتخاب شده است. فعالیت گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران همواره محل بحث‌ها و مناقشات دامنه داری درباره حقوق بشر بوده است.

به نوشته آرمان، آنطور که مسئولان ایرانی عنوان می‌کنند در بسیاری موارد گزارش‌هایی که گزارشگران ویژه درباره ایران ارائه می دهند یکسویه و مغرضانه است. هر چند این گزارش‌ها طیف وسیعی از موضوعات را شامل می‌شود، اما در سال‌های اخیر مجازات اعدام در ایران بیش از سایر موضوعات محل بحث و مناقشه بوده است. بر اساس قوانین ایران برخی مجرمان محکوم به اعدام می شوند. این نوع مجازات بیش از هر چیزی مربوط به قاتلانی است که عمدا کسانی را کشته اند، همانطور که در مورد قاچاقچیان مواد مخدر نیز کاربرد دارد.

در سال‌های اخیر ایران مجازات‌های مربوط به برخورد با قاچاقچیان مواد را تشدید کرده است. ایران از نظر جغرافیایی موقعیت ویژه‌ای در رابطه با ترانزیت مواد مخدر دارد. همسایگی کشور ما با افغانستان به عنوان یکی از مهم‌ترین کشور‌های تولیدکننده مواد مخدر باعث شده است ایران همواره با قاچاقچیان مواد مخدر که قصد ترانزیت این مواد را دارند درگیر باشد. آمار های رسمی نشان می دهد ایران در راه مبارزه با مواد مخدر حدود ۴۰ هزار شهید و جانباز داده است.

در این میان چند سال پیش عنوان شد که برای اینکه مجازات‌ها در حوزه مواد مخدر موثر واقع شود، باید آنها را تشدید کرد. از جمله مواردی که در این مساله مد نظر قرار گرفت مجازات اعدام بود که برای حمل کمتر مواد مخدر نسبت به قبل در نظر گرفته شد. به اذعان برخی از مسئولان این مساله اعدام ها در این حوزه را افزایش داده است؛ موضوعی که همواره محل انتقاد گزارشگران ویژه بوده و آنها از ایران می‌خواهند در این مورد اصلاحاتی انجام دهد. این مساله البته در یکی دو سال اخیر مورد توجه مسئولان ایرانی قرار گرفته است، چرا که در مواردی عنوان می‌شود مجازات اعدام قاچاقچیان مواد مخدر بازدارنده نبوده است.

ششم شهریور امسال محمد باقر الفت، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضائیه گفت: «مجازات اعدام قاچاقچیان موادمخدر تا الان بازدارندگی نداشته است و این موضوع را به صورت مکتوب به رئیس قوه‌قضائیه اعلام کرده‌ایم.» این در حالی است که پیش از این حدود ۷۰ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی‌ طرحی را با هدف اصلاح قانون تشدید مبارزه با موادمخدر و قاچاقچیان به امضا رساندند. در این طرح پیشنهاد شد برخی از مجازات‌های اعدام حذف شود و افرادی مثل قاچاقچیان مسلح موادمخدر مشمول مجازات اعدام شوند.

همزمان با امضای این طرح موافقان و مخالفان نیز به اعلام نظر پرداختند. عده‌ای آن را عجولانه و خام خواندند و برخی دیگر حذف مجازات اعدام را گامی‌ مثبت در راستای رفع اتهام‌های نقض حقوق بشری در ایران دانستند. مشخص نیست عاصمه جهانگیر که جانشین احمد شهید برای گزارشگری ویژه سازمان ملل در امور ایران می‌شود، چه برخوردی با مسائل ایران از جمله مساله اعدام داشته باشد. آنچه مشخص است این است که مسئولان ایرانی در بسیاری موارد از عملکرد احمد شهید ناراضی بوده اند.

احمد شهید به تازگی در توئیتر خود نوشته است که دو ماه دیگر مسئولیتش را به «عاصمه جهانگیر» پاکستانی تحویل می‌دهد. خانم جهانگیر که به عنوان یک «فعال حقوق بشر» شناخته می‌شود، از رهبران «جنبش وکلا» در پاکستان به شمار رفته و دو بار در سال‌های ۱۹۸۳ و ۲۰۰۷ در حبس بوده است.او بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ به عنوان گزارشگر ویژه آزادی مذهب و عقیده سازمان ملل فعالیت کرده است. سازمان ملل هنوز به صورت رسمی خبر انتصاب خانم جهانگیر را اعلام نکرده است.
 
کلمات کلیدی : عاصمه جهانگیر +احمد شهید
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.